Mówi: | Jerzy Owsiak |
Funkcja: | założyciel i prezes Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, laureat Nagrody Specjalnej BCC |
Jerzy Owsiak: Polskie firmy potrzebują, aby państwo im nie przeszkadzało w prowadzeniu biznesu. Ważne jest też zaufanie i ograniczenie biurokracji
– To jest najbardziej dzielny kraj na świecie – mówi o polskim podejściu do przedsiębiorczości Jerzy Owsiak, założyciel i prezes Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Przy okazji gali wręczenia statuetek Lidera Polskiego Biznesu nawiązał do lat 90., które pokazały siłę pomysłowości i kreatywności polskich przedsiębiorców. Jerzy Owsiak został jednym z tegorocznych laureatów Nagrody Specjalnej Business Centre Club.
Aby zrozumieć siłę polskiej przedsiębiorczości, trzeba się cofnąć do lat 90., do czasów transformacji ustrojowej, która zapaliła zielone światło dla różnych form prowadzenia biznesu. Zdaniem Jerzego Owsiaka to właśnie wtedy wielu Polaków pokazało, że droga do sukcesu wiedzie przez pomysłowość i konsekwencję w działaniu.
– Biznes przemierzył długą drogę – to są lata świetlne różnicy między tym, czego doświadczamy dziś, a tym, co było w tych przysłowiowych szczękach, w handlu prowadzonym na krzywych chodnikach, do którego zabraliśmy się natychmiast. To jest najbardziej dzielny kraj na świecie – Polacy od razu ruszyli organizować wolny rynek, nieraz śmiesznie, nieraz w sposób zwariowany, nieraz z tymi białymi skarpetami i telefonami komórkowymi, ale dzisiaj w bardzo wielu dziedzinach jesteśmy liderami na skalę światową – powiedział agencji informacyjnej Newseria Jerzy Owsiak.
Według założyciela WOŚP każdy powinien mieć szansę spróbowania swoich sił w biznesie. Zwrócił jednocześnie uwagę na konieczność dalszej deregulacji i odchodzenia od biurokratycznego podejścia państwa. Zauważył, że zmieniło się już podejście samych przedsiębiorców.
– Jeżeli nie zdasz egzaminu, jeżeli twój biznes nie da rady, to po prostu się poddajesz, ale każdy musi mieć możliwość podjęcia próby. A więc ta kwitologia, papierologia, wymogi formalne – to się zmieniło nieprawdopodobnie. To już nie jest fura i komóra, to już nie jest coś na pokaz, to nie jest nowobogactwo, teraz przedsiębiorcy to są ludzie przykładnie pracujący, solidnie inwestujący, odważnie planujący, to już nie jest tylko myślenie o zysku – zauważa laureat nagrody BCC.
Jerzy Owsiak uważa, że w relacji państwo–biznes ingerencja powinna zostać ograniczona do minimum.
– Jak to na końcu często biznesmeni mówili: „nie przeszkadzajcie”, i tak jak my, Orkiestra mówimy: nie przeszkadzajcie, a będzie wszystko OK. Nie próbujcie nas karać, nie próbujcie robić atmosfery nieufności, wielokrotnego sprawdzania. To jest właśnie najgorsze w tym i bardzo często też przeciętny Polak to czuje, jest sprawdzany, zaskakiwany. Oby tego było jak najmniej, oby to się opierało na zdrowym podatku, który wróci do państwa, bo będzie zdrowo zbudowany, zdrowo zarobiony, niech tak to wygląda – podkreślił.
Laureat Nagrody Specjalnej BCC zauważył również, że współczesny polski biznes wspiera sztukę, a takie podejście jest szczególnie ważne z punktu widzenia budowania dziedzictwa i zachowywania szeroko rozumianego dobra narodowego.
– Bardzo wielu ludzi z kręgu biznesu to kolekcjonerzy sztuki, a to jest bardzo ważne, bo to zostaje, to jest dobro narodowe. Ja też kolekcjonuję z żoną, kolekcjonujemy sztukę młodą i poprzez to poznaję ludzi, którzy – jak się nagle okazuje – prowadzą bardzo poważne biznesy. Lokowanie w tym pieniędzy to jest najlepsze, co może być, bo to zostaje, to nie będzie zamknięte w czterech ścianach, to później procentuje, bo gdzieś jest pokazywane. Dzięki temu także dzieła artystów znajdują nabywców – podkreśla założyciel WOŚP.
Jerzy Owsiak został laureatem tegorocznej Nagrody Specjalnej BCC obok prof. Ewy Łętowskiej. Nagrodzone w tegorocznej edycji konkursu Lider Polskiego Biznesu zostały 52 firmy z całej Polski. Reprezentują one różne branże i formy własności. Złotymi Statuetkami Lidera Polskiego Biznesu nagrodzono 11 firm. Kolejne 11 firm otrzymało Platynowe Statuetki, a odpowiednio 19 i 11 – Diamenty do Złotej oraz do Platynowej Statuetki będące potwierdzeniem statusu lidera.
Konkurs został zainaugurowany w 1991 roku, a zatem na samym początku transformacji ustrojowej w Polsce. Zaledwie dwa lata po pierwszych, częściowo wolnych wyborach. Jego inicjatorem był założyciel i ówczesny prezes Business Centre Club – Marek Goliszewski.
Czytaj także
- 2025-04-17: Phishing największym cyberzagrożeniem. Przestępcy będą coraz częściej sięgać po AI, by skutecznie docierać do potencjalnych ofiar
- 2025-04-22: Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników
- 2025-04-22: Kwestie bezpieczeństwa priorytetem UE. Polska prezydencja ma w tym swój udział
- 2025-04-14: Nowe technologie podstawą w reformowaniu administracji. Będą też kluczowe w procesie deregulacji
- 2025-04-10: Pierwsze efekty prac deregulacyjnych możliwe już jesienią. Ten proces uwolni w firmach środki na inwestycje
- 2025-03-27: Powstanie europejska strategia dotycząca zdrowia psychicznego młodych. Kraje łączą siły, by chronić ich przed cyberzagrożeniami
- 2025-04-08: Blisko 10 mln Ukraińców nie ma dostępu do wody pitnej lub infrastruktury sanitarnej. Na jej odbudowę potrzeba 11,3 mld dol.
- 2025-03-07: Polska w końcówce europejskiej stawki pod względem udziału kobiet w zarządach spółek. Zmienić ma to unijna dyrektywa
- 2025-03-04: Przedsiębiorcy apelują o deregulację i stabilny system podatkowy. Obecne przepisy są szczególnie uciążliwe dla małych i średnich firm
- 2025-03-05: Biznes coraz chętniej angażuje się w działania społeczne. To ważny partner dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii


Praca

Ogromna baza magazynowa zbóż w Wielkopolsce do likwidacji. Pracę może stracić kilkaset osób
Baza magazynowa zbóż w Witoldowie to obiekt zarządzany od 30 lat przez spółkę Top Farms Wielkopolska, która prowadzi działalność na gruntach dzierżawionych z Zasobów Skarbu Państwa. Teraz baza ma zostać rozebrana, a wydzierżawiona ziemia – trafić do Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Spółka Top Farms wnioskowała do KOWR-u o utworzenie ośrodków produkcji rolniczej, które umożliwiłyby dalsze funkcjonowanie wielu takich strategicznych obiektów rolniczych. Brak decyzji KOWR jest zagrożeniem dla stabilności dużych, nowoczesnych gospodarstw towarowych, a tym samym również dla bezpieczeństwa żywnościowego Polski.
Konsument
Eksperci apelują do Ministerstwa Zdrowia o zmianę w polityce nikotynowej. Powinna lepiej chronić dzieci i młodzież

Wprowadzanie kolejnych zakazów w ustawie tytoniowej nie przyniesie spodziewanego rezultatu – oceniają lekarze i terapeuci pracujący z osobami uzależnionymi. Według nich należy osobno rozpisać działania rozwiązujące problem na poziomie osób dorosłych, które już palą, i te, które będą nakierowane na ochronę dzieci i młodzieży przed dostępem do wyrobów nikotynowych. Stowarzyszenie Jump93 wraz z przedstawicielami środowisk psychiatrycznych i zdrowia publicznego zaapelowało o systemowe podejście do polityki nikotynowej, z uwzględnieniem potencjału strategii redukcji szkód.
Bankowość
Rynek oczekuje pierwszego cięcia stóp procentowych w Polsce w maju. Są ku temu przesłanki ekonomiczne

Na podstawie ostatnich wypowiedzi prof. Adama Glapińskiego, przewodniczącego Rady Polityki Pieniężnej, ekonomiści oczekują, że już na posiedzeniu 7 maja może zapaść pierwsza od ponad półtora roku decyzja o zmianie poziomu stóp procentowych w dół. RPP dostosuje się w ten sposób do polityki głównych banków centralnych oraz słabnącej presji inflacyjnej. Zdaniem prezesa Q Value będzie to działanie w dobrym kierunku, choć spóźnione i być może spowodowane czynnikami politycznymi.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.