Mówi: | dr Paweł Gawrychowski, Instytut Informatyki, Uniwersytet Wrocławski Anadi Agrawal, uczestnik ICPC Europe Training Camp Marcin Knapik, uczestnik ICPC Europe Training Camp dr William B. Poucher, dyrektor wykonawczy, ICPC Global Zhou Hong, prezes Instytutu Badań Strategicznych, Huawei Guo Shuaisheng, szef warszawskiego centrum R&D, Huawei |
Konkursy programistyczne mogą być dobrym wstępem do przyszłej kariery w IT. W Polsce odbył się obóz treningowy do jednych z największych na świecie zawodów dla młodych talentów
ICPC to jeden z największych konkursów programistycznych na świecie. Każdego roku bierze w nim udział około 60 tys. studentów, młodych matematyków i programistów z kilkudziesięciu państw świata, którzy szkolą się pod okiem wybitnych ekspertów. W tym roku po raz pierwszy ogólnoeuropejski obóz treningowy ICPC odbywał się w Polsce, przy współpracy Huaweia i Uniwersytetu Wrocławskiego. Eksperci oceniają, że polscy studenci mają w takich zawodach duże szanse ze względu na wysokie kompetencje technologiczne, kreatywność i umiejętność pracy w grupie.
ICPC Training Camp to międzynarodowy program zainicjowany przez International Collegiate Programming Contest University Commons (ICPCU). Europejska edycja została zorganizowana przez Uniwersytet Wrocławski we współpracy z firmą technologiczną Huawei. Jego celem jest stworzenie platformy szkoleniowej dla studentów, którzy pasjonują się modelowaniem matematycznym, programowaniem, algorytmami i nowymi technologiami.
– Na tym obozie podejmuje się dość specyficzne umiejętności: programowanie, umiejętność logicznego myślenia i pracy zespołowej. Wszystkie te trzy aspekty przydają się później nie tylko w pracy programisty, ale i w innych zawodach – mówi agencji Newseria Biznes dr Paweł Gawrychowski z Instytutu Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego. – Jeżeli ktoś szuka potem pracy jako programista, to wiele firm bardzo pozytywnie patrzy na wysokie wyniki w tych zawodach. To jest gwarancja, że kandydat z pewnością posiada umiejętności logicznego myślenia, algorytmiki, myślenia matematycznego i pracy w grupie.
Jak wskazuje, to właśnie praca zespołowa i możliwość nawiązywania międzynarodowych kontaktów są jednymi z ważniejszych aspektów ICPC Training Camp, ponieważ w programie co roku startują młodzi matematycy z kilkudziesięciu państw świata. Ekspert Uniwersytetu Wrocławskiego ocenia, że polscy studenci mają w nim duże szanse.
– W Polsce mamy bardzo wysoki poziom kształcenia matematycznego, mamy renomę dobrych programistów i dobrych matematyków na całym świecie – mówi dr Paweł Gawrychowski.
ICPC to jeden z największych konkursów programistycznych na świecie. W tym roku jeden z jego etapów po raz pierwszy odbywał się w Polsce. W obozie treningowym 14–16 października w Pierwoszowie pod Wrocławiem uczestniczyło ok. 300 studentów z 11 krajów, m.in. z Niemiec, Izraela, Francji, Ukrainy, Szwecji, Szwajcarii i Hiszpanii, którzy mieli za zadanie rozwiązać szereg problemów matematycznych. Zespoły złożone ze studentów i młodych programistów miały przy tym okazję doskonalić swoje umiejętności pod okiem superwizorów i talentów matematycznych z całego świata.
– Spotykają się tu studenci zarówno z pierwszego, jak i z piątego roku studiów, z wielu państw, spośród których każde ma wcześniej swoje własne eliminacje – mówi ekspert Instytutu Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego. – Uczestnicy startują w trzyosobowych drużynach i mają do dyspozycji tylko jedną maszynę, w związku z tym muszą po pierwsze porozumieć się ze sobą, a po drugie – podzielić pracę w taki sposób, żeby każdy z nich zajął się tym, co umie robić najlepiej, a na dodatek jak najszybciej. Nie każdy umie to zrobić.
Trzydniowy obóz treningowy w podwrocławskim Pierwoszowie stanowił wstęp do przyszłych światowych finałów ICPC. W finałach udział weźmie ponad 120 drużyn z ok. 80 państw z całego świata.
– Co roku w tym programie bierze udział ok. 60 tys. osób, z których zakwalifikuje się około 300. Ale każdy z tych 60 tys. uczestników coś wyniesie, podwyższy swoje umiejętności, zbliży się do maksimum tego, co jest w stanie zrobić. To jest według mnie najważniejsze – mówi dr Paweł Gawrychowski.
– Trenujemy już od kilku lat, więc poza tym, że udało nam się wygrać drobne nagrody, to wyciągamy z tego dużo doświadczenia. Przede wszystkim z błędów, jakie popełniamy w trakcie – dodaje Marcin Knapik, jeden z uczestników weekendowego ICPC Europe Training Camp.
Obóz treningowy, wspierany przez Huaweia, był także świetną okazją do poznania nowych ludzi, uczenia się od najlepszych ekspertów, a także poznania praktyk i teorii nauczania stosowanych w różnych krajach (takich jak Rumunia, Czechy czy Izrael).
– Training Camp to spotkanie umysłów, ale także platforma komunikacji. Jego wartość leży nie tylko w treści, ale też w ludziach i kontaktach nawiązanych dzięki obozom treningowym. Huawei dał uczestnikom ICPC możliwość uczestniczenia w tych działaniach bez konieczności ponoszenia obciążeń finansowych – skomentował podczas zawodów dr William B. Poucher, dyrektor wykonawczy ICPC Global.
– Huawei będzie konsekwentnie wspierać konkursy oraz warsztaty, zapewniając profesjonalne szkolenia dla całej społeczności ICPC. Chcielibyśmy również podzielić się naszymi rzeczywistymi wyzwaniami branżowymi, które muszą zostać rozwiązane, aby umożliwić stworzenie w pełni połączonego i inteligentnego świata. Razem możemy uczyć się i rozwijać dzięki współpracy z ICPC, a w efekcie napędzać postęp technologiczny – powiedział podczas wydarzenia Zhou Hong, prezes Instytutu Badań Strategicznych w Huaweiu.
Huawei prowadzi w Europie i na całym świecie szereg programów edukacyjnych, stypendiów i szkoleń, które mają stworzyć ekosystem rozwoju talentów i kompetencji cyfrowych. W 2021 roku firma zainwestowała w sumie 375 mln dol. we współpracę z ponad 300 uniwersytetami i ponad 900 instytucjami badawczymi na całym świecie, w tym również kilkoma z Polski. Są wśród nich m.in. Uniwersytet Warszawski, Politechnika Poznańska i Politechnika Łódzka, Uniwersytet Wrocławski, Politechnika Warszawska oraz Akademia Leona Koźmińskiego.
– Jako globalny lider technologii cyfrowych wierzymy, że cyfryzacja jest kluczem do stworzenia lepszej przyszłości. Postęp stanie się znacznie łatwiejszy, jeśli zaangażujemy największe talenty w projektowanie rozwiązań, wspólne szkolenia oraz konkursy naukowe i technologiczne – mówi Guo Shuaisheng, szef warszawskiego centrum R&D Huawei.
Czytaj także
- 2025-05-16: Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii
- 2025-05-05: Konkurs NCBR i Orlenu ma wesprzeć najciekawsze rozwiązania dla przemysłu rafineryjno-petrochemicznego. Na ich rozwój trafi blisko 200 mln zł
- 2025-05-12: Możliwość zakupu online może zachęcić kolejne grupy Polaków do ubezpieczeń zdrowotnych. Dziś korzysta z nich już prawie 5,5 mln osób
- 2025-04-28: Migranci mogą być ratunkiem dla polskiego rynku pracy. Pracodawcy chcą uwzględnienia ich potrzeb w strategii migracyjnej
- 2025-04-25: Trwają prace nad nową ustawą o Rzeczniku MŚP. Urząd zyska nowe kompetencje
- 2025-04-22: Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników
- 2025-05-06: Dla większości Polaków praca to obowiązek. Tylko niewielka część czuje satysfakcję z wykonywanych zadań
- 2025-05-13: Duże zmiany na rynku agencji PR. Prawie połowa z nich działa na rynku krócej niż pięć lat
- 2025-04-11: Spada udział chowu klatkowego w hodowli drobiu. Wciąż jednak 67 proc. kur trzymanych jest w klatkach
- 2025-05-08: Dobre perspektywy współpracy pomiędzy brytyjskimi a polskimi uczelniami. Wspólne projekty badawcze przekładają się na relacje gospodarcze
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów
W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.
Handel
Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.
Transport
W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.