Mówi: | Andrzej Bernatek |
Funkcja: | Partner w Dziale Podatków |
Firma: | KPMG |
Eksperci ostrzegają: resort finansów chce wprowadzić VAT na dotacje unijne
Mniej pieniędzy w kieszeni podatników, więcej w państwowej kasie. Wszystko za sprawą zmian w ustawie o podatku VAT. Znowelizowane przepisy o podstawie opodatkowania z pozoru powinny zmienić niewiele. Problem w tym, że Ministerstwo Finansów chce rozszerzyć zakres opodatkowania na wszystkie dotacje, subwencje i pomoc unijną – ostrzegają eksperci podatkowi firmy KPMG.
Nowelizacja ustawy o podatku VAT ma wejść w życie 1 stycznia przyszłego roku. Z pozoru zmienia niewiele.
– Jest to niewielka zmiana brzmienia regulacji, które w ten sposób zostaną w sposób pełniejszy dostosowane do przepisów dyrektywy unijnej. Z samego projektu nie wynika jednak, aby mogła ona stanowić podstawę do zmiany obecnie obowiązujących zasad w zakresie ustalania podstawy opodatkowania w związku z otrzymaniem dopłat, subwencji czy dotacji, również tych o charakterze ogólnym – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Andrzej Bernatek, partner w Dziale Podatków firmy doradczej KPMG.
Jak wyjaśnia Ministerstwo Finansów w komunikacie przesłanym Newserii, chodzi o zastąpienie jednego z obowiązujących przepisów o sposobie ustalania podstawy opodatkowania tak, by ściśle odwzorowywał art. 73 unijnej dyrektywy w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej oraz by zmniejszyć wątpliwości podatników w zakresie określania podstawy opodatkowania.
Jednak eksperci wątpliwości mają.
– Niepokoi nas stanowisko ministra finansów wyrażone w uzasadnieniu do tego projektu. Wydaje się, że Ministerstwo Finansów w ten sposób chciałoby istotnie rozszerzyć zakres opodatkowania – tłumaczy Andrzej Bernatek.
Zdaniem eksperta, wydaje się, że Ministerstwu chodzi o objęcie VAT-em wszystkich dotacji, subwencji, funduszy unijnych i innych dopłat, w tym również takich, które mają charakter pomocy ogólnej dla działalności podatników.
– W przepisach obecnie obowiązujących kwoty otrzymanych dotacji mają wpływ na wysokość podstawy opodatkowania wówczas, gdy mają bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika. W projekcie proponuje się wprowadzenie zamiast sformułowania „bezpośredni wpływ na cenę” sformułowania: „związane bezpośrednio z ceną” – czytamy w uzasadnieniu Ministerstwa Finansów do projektu nowelizacji ustawy.
– Będzie to miało znaczenie np. w przypadku projektów realizowanych ze środków pochodzących z programów pomocowych UE. Obecnie otrzymane kwoty przez beneficjentów w znaczącej większości były traktowane jako „dotacje o charakterze ogólnym”, a zatem nie były uwzględniane w podstawie opodatkowania. Z dniem wejścia w życie proponowanych przepisów, jeżeli finansowanie z tych środków związane jest bezpośrednio z ceną, finansowane w ten sposób czynności będą podlegały opodatkowaniu i powstanie obowiązek rozliczenia podatku od otrzymanych kwot – wyjaśnia ministerstwo.
– Podatnicy skonfrontowani z taką interpretacją tego przepisu, wsparci przez doradców, odwołają się do sądów, a te powinny przychylić się do ich stanowiska w zakresie braku podstaw do opodatkowania VAT dotacji ogólnych – uważa ekspert KPMG.
Tym bardziej, że kwestia ta została już pozytywnie rozstrzygnięta na korzyść podatników przez Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu.
Ministerstwo Finansów zapowiada, że Rada Ministrów ma się zająć projektem zmian w ustawie o podatku VAT jeszcze w tym kwartale.
– Niezależnie od dyskusji na temat podstawy opodatkowania w zakresie dopłat, dotacji czy subwencji, innym zupełnie tematem jest sposób wyliczenia wydatków kwalifikowanych, jako podstawy ubiegania się o pomoc publiczną. Od lat toczy się bowiem dyskusja, czy wydatki takie powinny być kalkulowane jako kwoty brutto czy też netto – mówi Andrzej Bernatek.
Zdaniem ekspertów, jeśli Komisja Europejska zdecyduje, że – inaczej niż jest dziś – podatek VAT nie może być zaliczany do kosztów kwalifikowanych, czyli takich, które dotacją pokrywa Unia Europejską, będzie to oznaczało, że niektórzy beneficjenci, jak samorządy i organizacje pożytku publicznego, będą musieli płacić podatek z własnej kieszeni.
Czytaj także
- 2025-07-11: Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji
- 2025-07-04: Firmy będą mogły przetestować krótszy tydzień pracy z rządowym wsparciem. Nabór wniosków ruszy w sierpniu
- 2025-06-27: Komisja Europejska chce wprowadzić ujednolicone przepisy dotyczące wyrobów tytoniowych. Europosłowie mówią o kolejnej nadregulacji
- 2025-06-30: Kończą się konsultacje Planu Społeczno-Klimatycznego. 2,4 mld euro trafi na sektor transportu po 2026 roku
- 2025-06-16: Przedsiębiorcom coraz bardziej doskwiera niestabilność i skomplikowanie przepisów podatkowych. Problemem są też niejasne ich interpretacje
- 2025-06-24: Tegoroczne zmiany w podatku od nieruchomości budzą dużo pytań. Przedsiębiorcy apelują o doprecyzowanie przepisów
- 2025-07-07: Firmy czekają na ostateczne przepisy dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur. Mają być gotowe w wakacje
- 2025-07-04: W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję
- 2025-06-10: Polska może dołączyć do globalnych liderów sztucznej inteligencji. Jednym z warunków jest wsparcie od sektora publicznego
- 2025-06-18: Źle wprowadzony system ROP może oznaczać duży wzrost cen dla konsumentów. Podrożeć mogą produkty spożywcze
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji
Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.
Bankowość
RPP zgodna co do potrzeby obniżania stóp procentowych. Trwają dyskusje dotyczące tempa tych decyzji

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procentowa ma wynosić 3,5 proc. Te okoliczności sprzyjają kredytobiorcom.
Handel
Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.