Mówi: | Roman Szwed |
Funkcja: | Prezes |
Firma: | ATM Systemy Informatyczne |
ATM Systemy Informatyczne chce zarabiać na oprogramowaniu dla inteligentnych liczników
Około 7,5 mld to koszt wymiany 16,7 mln liczników we wszystkich gospodarstwach domowych w Polsce. Nowe urządzenia oznaczają niższe rachunki dla konsumentów za energię, wyższe zyski dla operatorów systemów dystrybucyjnych, a dla firm informatycznych – lukratywne kontrakty. I na tym właśnie chce zarabiać firma ATM Systemy Informatyczne, która stworzyła już oprogramowanie dla inteligentnych liczników dla Energi Operator.
Firma ATM Systemy Informatyczne oprócz obsługi operatorów telekomunikacyjnych, koncentruje się na obsłudze administracji państwowej, instytucji finansowych i akademickich centrów komputerowych. Teraz zamierza zaangażować się mocniej w segment związany z energetyką. Tworzenie rozwiązań informatycznych dla spółek energetycznych staje się coraz bardziej perspektywicznym biznesem.
– Również energetyka potrzebuje od pewnego czasu bardzo zaawansowanych rozwiązań, w których się specjalizujemy. Udało nam się pozyskać jeden z najciekawszych kontraktów w poprzednich latach. To budowa od podstaw oprogramowania do zarządzania systemem inteligentnego opomiarowania dla Energi Operator. Ten projekt w zasadzie już został zakończony – wyjaśnia w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria Roman Szwed, prezes ATM Systemy Informatyczne.
Według Urzędu Regulacji Energetyki elektroniczne liczniki ze zdalną transmisją danych umożliwią odbiorcom zaoszczędzenie nawet 10 proc. obecnie wykorzystywanej energii. Dla przeciętnego gospodarstwa domowego może to dać oszczędności rzędu 100 zł rocznie. Wprowadzenie nowoczesnych systemów pomiarowych w krajach Unii Europejskiej związane jest z unijnym III pakietem energetycznym, którego jednym z celów jest zwiększenie efektywności energetycznej państw UE.
Jak informuje Agnieszka Głośniewska, rzeczniczka prasowa URE, zgodnie z postanowieniami pakietu, do 2020 r. 80 proc, a do 2022 r. 100 proc. wszystkich gospodarstw domowych w UE powinno mieć zainstalowane inteligentne systemy pomiarowe. W Polsce wszystkich odbiorców energii mamy ok. 16,7 mln.
– To oznacza bezmiar potrzebnego oprogramowania i rozwiązań informatycznych, będzie więc wiele projektów. Mamy wiedzę, umiemy rozwiązywać i jesteśmy w stanie nawet bardzo skomplikowany projekt doprowadzić do szczęśliwego końca – zapewnia Roman Szwed.
Konsorcjum ATM Systemy Informatyczne, ATM, ATM Software i Innovation Technology Group wygrało przetarg organizowany przez Energę Operator na wdrożenie systemu aplikacyjnego, który ma służyć do zarządzania, pozyskiwania i udostępniania danych pomiarowych pochodzących z urządzeń Energi. Projekt jest związany z wdrożeniem systemu zdalnego opomiarowania klientów w ramach tzw. inteligentnych sieci. O kontrakt z Energa Operator zabiegało ośmiu wykonawców. Jego wartość wyniosła ponad 15 mln zł netto.
– Traktujemy ten projekt specjalnie, ponieważ robiliśmy to także po to, żeby się nauczyć. Tego typu skala wdrożenia była robiona po raz pierwszy w Polsce i to się udało. Mieliśmy pewne elementy tego oprogramowania, ale w dużej mierze musieliśmy je napisać, więc liczę na prawdziwe zyski dopiero przy powtórkach – wyjaśnia Roman Szwed.
Prezes spółki liczy na kolejne wygrane przetargi związane z wdrażaniem inteligentnych sieci.
– Tym bardziej, że to już nie jest tak, jak w przypadku Energi, że po raz pierwszy budowaliśmy ten system opierając się na pewnych wcześniej posiadanych modułach. W tej chwili mamy gotowy system tzw. AMI do odczytu i transmisji danych oraz do współpracy ze wszystkimi potrzebnymi innymi systemami operatora dostawcy energii – informuje Roman Szwed. – Wszyscy się uczą. My już się trochę nauczyliśmy, ponieważ robimy to dla Energi dwa lata. Kilkadziesiąt tysięcy liczników pracuje przemysłowo, to nie jest żadnej pilot zrobiony po to, by stwierdzić, czy działa, czy nie działa. Te liczniki naprawdę obsługują użytkowników – podsumowuje prezes ATM SI.
Inteligentne liczniki w każdym polskim domu
PGE jeszcze w tym roku zainstaluje gospodarstwom domowym inteligentne liczniki prądu
GE Energy: uczymy się od Amerykanów, jak oszczędzać energię
Czytaj także
- 2022-02-24: Aleksandra Szwed: Musimy przedefiniować pojęcie „normalność”. Świat sprzed pandemii już nie wróci
- 2022-03-02: Aleksandra Szwed: Bardzo lubię komedie romantyczne. Niosą nadzieję, a tego nigdy nie jest dość
- 2022-02-10: Aleksandra Szwed: Mam to szczęście, że żyję z człowiekiem, który robi mi walentynki niemalże każdego dnia
- 2020-11-20: Rafał Zawierucha: Nóż się otwiera w kieszeni, gdy widzę reakcje i komentarze ludzi, którzy nie mają pojęcia, o czym mówią
- 2019-09-11: Aleksandra Szwed: Ciało jest moim narzędziem pracy. Dużo się ruszam, aby utrzymać formę
- 2019-08-16: Aleksandra Szwed: Uwielbiam jazdę samochodem. Mój rekord to 40 tys. kilometrów w miesiąc
- 2019-09-25: Aleksandra Szwed: zamiast narzekać, że świat jest zdominowany przez mężczyzn, wolę się skupić na robieniu swojego
- 2019-08-21: Aleksandra Szwed: Nigdy nie wiem, co przyniesie jutro. Czasem są to fantastyczne rzeczy
- 2019-08-27: Aleksandra Szwed: Utrzymuję siebie i swoją rodzinę z tego, co kocham. W wolnych chwilach natomiast siedzę wklejona w książki lub gotuję
- 2019-07-24: Aleksandra Szwed: „Rocky” to dla mojego pokolenia postać ikoniczna. To kino powstawało na naszych oczach
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Konsument
Bezpieczeństwo żywnościowe 10 mld ludzi wymaga zmian w rolnictwie. Za tym pójdą też zmiany w diecie
Zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego na świecie wymaga znaczących zmian w systemie rolniczym – ocenia think tank Żywność dla Przyszłości. Tym bardziej że niedługo liczba ludności globalnie się zwiększy do 10 mld. Zdaniem ekspertów warunkiem jest odejście od rolnictwa przemysłowego na model rolnictwa regeneratywnego, opartego na równowadze przyrodniczej. To obejmuje także znaczące ograniczenie konsumpcji mięsa na rzecz żywności roślinnej.
Ochrona środowiska
Branża wiatrakowa niecierpliwie wyczekuje liberalizacji przepisów. Zmiany w prawie mocno przyspieszą inwestycje
W trakcie procedowania jest obecnie rządowy projekt tzw. ustawy odległościowej, który ostatecznie zrywa z zasadą 10H/700m i wyznacza minimalną odległość wiatraków od zabudowań na 500 m. Kolejna liberalizacja przepisów ma zapewnić impuls dla sektora, przyspieszyć transformację energetyczną i przynieść korzyści lokalnym społecznościom. Branża liczy także na usprawnienie i skrócenie procedur planistycznych i środowiskowych, które dziś są barierą znacznie wydłużającą czas inwestycji w elektrownie wiatrowe na lądzie.
Transport
Część linii lotniczych unika wypłacania odszkodowań za opóźnione lub niezrealizowane loty. Może im grozić zajęcie samolotu przez windykatora
Mimo jasno sprecyzowanych przepisów linie lotnicze niechętnie wypłacają odszkodowania za opóźnione lub odwołane loty, często powołując się na zdarzenia nadzwyczajne lub problemy z przepustowością ruchu lotniczego. Wielu konsumentów odstępuje od dalszego postępowania, bo obawiają się żmudnych formalności. Zdaniem eksperta z kancelarii DelayFix, specjalizującej się w egzekwowaniu należnych odszkodowań, warto się ubiegać o należne rekompensaty. Ostatecznym – i skutecznym – środkiem po wyczerpaniu drogi polubownej i sądowej jest zajęcie samolotu przez windykatora.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.