Mówi: | Łukasz Dziekoński |
Funkcja: | członek zarządu Marguerite Fund z ramienia PKO Banku Polskiego |
Fundusz związany z PKO BP szuka kolejnych energetycznych inwestycji we współpracy z samorządami
– Partnerstwo publiczno-prywatne stwarza szansę realizacji wielu ciekawych inwestycji z zakresu energetyki – uważa Łukasz Dziekoński, członek zarządu Marguerite Fund z ramienia PKO Banku Polskiego. Fundusz zainwestował w spalarnię śmieci w Poznaniu i jest zainteresowany kolejnymi inwestycjami tego typu w Polsce. Stopa zwrotu może wynieść w tym przypadku ponad 10 proc. rocznie.
Według planów budowa spalarni w Poznaniu zacznie się jeszcze w tym roku, a całość zostanie oddana do użytku w 2015 roku. Fundusz, który zainwestował w to swoje pieniądze szuka możliwości udziału w kolejnych tego typu przedsięwzięciach.
– Polski rynek jest bardzo ciekawy, szczególnie z perspektywy spalarni śmieci. Widzimy jeszcze na rynku miejsce dla kilku takich instalacji i jesteśmy bardzo zainteresowani uczestniczeniem przyszłościowo w sektorze utylizacji śmieci w Polsce, w kolejnych podobnych transakcjach – mówi Agencji Informacyjne Newseria Łukasz Dziekoński, członek zarządu Marguerite Fund z ramienia PKO Banku Polskiego.
Fundusz wspólnie z firmą SITA zainwestuje w spalarnię w Poznaniu 792 mln zł. Będą zarządzać nią przez 22 lata. Po tym czasie inwestycja przejdzie na własność miasta.
– Stopy zwrotu na takich inwestycjach to jest zawsze nie mniej niż 10 proc. – mówi Dziekoński.
Spalarnia jest najnowocześniejsza i – jak zapewnia inwestor i władze miasta – jest bezpieczna dla środowiska
– Jest to generacja instalacji, których jest dosłownie kilka na świecie i spełnia najwyższe normy ekologiczne, szczególnie jeżeli chodzi o wydzielanie gazów cieplarnianych czy też innych substancji. Cechuje się też wysoką sprawnością – podkreśla Dziekoński.
Obiekt w Poznaniu to największa inwestycją publiczno-prywatna w Polsce. Ten rodzaj partnerstwa zakłada współpracę pomiędzy jednostkami administracji publicznej i samorządami a prywatnymi inwestorami. W jej ramach powstawać mogą nowe mieszkania, obiekty sportowe, szkoły, drogi czy też obiekty energetyczne.
– Jest to dobry okres, żeby inwestycje w ramach PPP powstawały, szczególnie w przypadku dość ograniczonych budżetów ze strony państwa czy też samorządów – tłumaczy Łukasz Dziekoński. – PPP pozwala samorządom realizować swoje cele publiczne przez inwestorów prywatnych.
Jego zdaniem, ta forma współpraca będzie zyskiwać na znaczeniu. Fundusz chce w ramach PPP realizować też inwestycje z innych branż.
– Bacznie obserwujemy inne rynki związane np. z OZE, inwestycjami w farmy wiatrowe i ogólnie szeroko pojęty biznes energii odnawialnej, ale także przyglądamy się temu, co dzieje się na rynku transportu – mówi Dziekoński.
Czytaj także
- 2025-04-07: Duże zmiany w globalnym handlu. Polska może stracić nawet 0,43 proc. PKB
- 2025-04-03: Krakowska fabryka Philip Morris przestawia się na produkcję wkładów tytoniowych do nowych podgrzewaczy. Amerykański koncern ogłosił zakończenie inwestycji o wartości blisko 1 mld zł
- 2025-04-10: Pierwsze efekty prac deregulacyjnych możliwe już jesienią. Ten proces uwolni w firmach środki na inwestycje
- 2025-03-19: Autostrada A4 może być rozbudowana o trzeci pas ruchu szybciej niż planowano. Jej zarządca proponuje niezwłoczne rozpoczęcie prac
- 2025-04-01: Europejczycy popierają większe zaangażowanie UE w obronność. Prawie 90 proc. oczekuje ściślejszej współpracy państw członkowskich
- 2025-03-25: Uproszczenie przepisów zwiększy potencjał obronny Europy. Ułatwi współpracę sektora prywatnego i publicznego
- 2025-03-27: Marta Wierzbicka: Mam różne doświadczenia z polską służbą zdrowia. Mój problem bardzo szybko udało się rozwiązać w prywatnym szpitalu
- 2025-03-04: Coraz więcej firm decyduje się na automatyzację procesów. Zwroty z inwestycji są możliwe już w ciągu kilku miesięcy
- 2025-03-10: Sylwia Bomba: Przez 10 lat odchudzałam się bezskutecznie. Potrafiłam codziennie biegać 15 km albo w ogóle nie jeść
- 2025-02-28: Polsko-brytyjska współpraca gospodarcza nabiera rozpędu. Dobre perspektywy dla wspólnych projektów energetycznych i obronnych
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Niektóre państwa członkowskie mają dużą skłonność do nadregulacji prawa unijnego. Bariery wewnątrz Unii mają efekt podobny do wysokich ceł
Rosnąca biurokracja zniechęca europejskie firmy do rozwoju, tym bardziej że borykają się one z surowszymi regulacjami niż ich konkurenci w Chinach i USA. Jedną z poważniejszych barier jest brak spójności przepisów w państwach członkowskich UE, co utrudnia wykorzystanie potencjału jednolitego rynku. Niektóre kraje, w tym Polska, mają tendencję do nadregulacji względem tego, czego wymagają unijne dyrektywy.
Transport
Czeski ubezpieczyciel wchodzi na polski rynek. Oferował będzie na początek ubezpieczenia komunikacyjne

W 2024 roku liczba aktywnych polis OC w Polsce przekroczyła 29,7 mln, a ubezpieczeni zgłosili ponad 1 mln szkód – wynika z danych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Dane KNF wskazują, że składka przypisana brutto z ubezpieczeń komunikacyjnych trafiła w ubiegłym roku do 17 zakładów ubezpieczeń. Na tym rynku pojawił się właśnie kolejny gracz – Direct pojišťovna, czeska firma ubezpieczeniowa przejęła całość portfela ubezpieczeń od wefox insurance AG i rozpoczyna działalność w Polsce.
Handel
Inwestorzy już odczuwają skutki wprowadzania ceł przez Donalda Trumpa. Finalnie najwięcej stracą na tej polityce Amerykanie

Ogłoszone przez Donalda Trumpa 2 kwietnia cła na towary z licznych krajów z całego świata zatrzęsły rynkami finansowymi. Indeksy akcyjne ruszyły w dół, zyskiwać za to zaczęły bezpieczniejsze obligacje. Niektóre branże ucierpią bardziej niż inne, np. motoryzacyjna. Skorzystać może za to sektor logistyczny. Paradoksalnie to na obywatelach USA cła mogą się odbić najmocniej, zaś na wzmocnienie swojej pozycji szansę mają Chińczycy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.