Mówi: | Marcin Korolec |
Funkcja: | Minister Środowiska |
Min. Środowiska: nie zrealizowaliśmy celów z poprzedniego szczytu w Rio. Rusza kolejny
W środę w Brazylii rozpoczyna się konferencja Organizacji Narodów Zjednoczonych Rio+20. Światowi przywódcy ustalą jak budować „zieloną gospodarkę” i zmniejszyć skalę ubóstwa w ciągu następnych 20 lat. Szacuje się, że do roku 2050 liczba ludności na świecie wzrośnie z 7 do 9 miliardów. Tymczasem rośnie zapotrzebowanie na zasoby naturalne, a ich zapasy maleją.
– To jest bardzo istotne spotkanie. Po raz pierwszy od 20 lat w tak ważnej grupie będziemy dyskutować, w jaki sposób kształtować politykę zrównoważonego rozwoju – mówi Marcin Korolec, minister środowiska reprezentujący Polskę w Rio de Janeiro.
Minister przypomina, że poprzedni i zarazem drugi szczyt Ziemi odbył się w Brazylii w 1992 roku. Wówczas hasłem przewodnim było „Środowisko i Rozwój", a toczące się rozmowy wpłynęły na sformułowanie tzw. Milenijnych Celów Rozwoju.
– Tych celów nie udało nam się zrealizować na świecie, ale z ówczesnej dyskusji wyrosło szereg inicjatyw na poziomie globalnym, na przykład cały projekt polityki klimatycznej – przypomina Marcin Korolec.
Pierwsza konferencja w Rio doprowadziła do uchwalenia Protokołu z Kioto i konwencji o biodywersyfikacji. Mimo, że postanowienia wypływające z tych dokumentów nadal wywołują opory, to dzięki nim zwiększyło się znaczenie polityki klimatycznej. I coraz głośniej i bardziej zdecydowanie mówi się o konieczności redukcji emisji dwutlenku węgla.
Podczas tegorocznego szczytu uczestnicy wyznaczają kolejne cele do zrealizowania.
– Po dwudziestu latach musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób kształtować politykę światową, aby Ziemia mogła pomieścić 8-10 miliardów ludzi w bardzo bliskiej perspektywie czasowej. I to takich, którzy w większości mieszkają w dużych miastach. To są wyzwania, przed którymi stoimy – informuje minister.
Wyjaśnia, że od poprzedniego szczytu wiele się zmieniło i trzeba wypracować nową politykę opartą o zasady zrównoważonego rozwoju.
– Mamy dziś inną geografię polityczną na świecie niż 20 lat temu. Mamy duże państwa rozwijające się, które przeżywają renesans gospodarczy. Mamy tak zwane państwa bogate, które przeżywają bardzo poważne trudności gospodarcze. W tej nowej formule politycznej i w nowych warunkach gospodarczych musimy spróbować określać i osiągać cele polityki środowiskowej i socjalnej na najbliższe lata – podkreśla Marcin Korolec.
Konferencja ONZ w Rio de Janeiro będzie trwała do 22 czerwca. Jej celem jest wypracowanie takiego sposobu globalnego działania, który sprawi, że będzie więcej miejsc pracy i źródeł czystej energii.
Jednymi z ważniejszych poruszanych podczas konferencji tematów będą tzw. zielone stanowiska pracy, czyli związane z odnawialnymi źródłami energii, ochrona przed katastrofami naturalnymi, bezpieczeństwo żywnościowe i zrównoważone rolnictwo.
Czytaj także
- 2025-04-07: Młode pokolenie szczególnie narażone na choroby cywilizacyjne. Unijni ministrowie zdrowia chcą przemodelować kwestie profilaktyki
- 2025-04-07: Krzysztof Skórzyński: Elektrośmieci są dzisiaj gigantycznym problemem. Wciąż nie nauczyliśmy się segregować takich odpadów
- 2025-05-02: Kajra: Samochody mogą służyć nam latami. Mamy ze Sławomirem trzydziestoletniego golfa III, który wygląda, jakby wczoraj zszedł z linii produkcyjnej
- 2025-02-27: Biodegradowalne materiały mogą rozwiązać problem zanieczyszczenia plastikiem. Na razie to jednak kosztowna alternatywa
- 2025-02-10: Finansowanie, technologia i wola polityczna sprzyjają walce o klimat. Dołączają do niej także konsumenci
- 2025-04-14: Nawet połowa ekodeklaracji w reklamach może być nieprawdziwa. Wkrótce konsumenci będą lepiej chronieni przed greenwashingiem
- 2025-01-10: Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
- 2024-12-13: Do lutego 2025 roku państwa ONZ muszą przedstawić swoje nowe zobowiązania klimatyczne. Na razie emisje gazów cieplarnianych wciąż rosną
- 2024-12-16: Pierwsze lasy społeczne wokół sześciu dużych miast. Trwają prace nad ustaleniem zasad ich funkcjonowania
- 2024-12-03: W rządowym planie na rzecz energii i klimatu zabrakło konkretów o finansowaniu transformacji. Bez tego trudno będzie ją przeprowadzić
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Infrastruktura
Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.
Polityka
Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.