Mówi: | Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej Michał Tomasz Wójciuk, Dział Historyczny, Muzeum Powstania Warszawskiego, autor książki „Obrońcy stolicy. Energetycy w Powstaniu Warszawskim” |
PGE podkreśla ogromną rolę energetyków w Powstaniu Warszawskim. Specjalna publikacja ma upamiętnić tę wciąż mało znaną powstańczą historię
Od kilku dni trwają obchody kolejnej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Specjalne koncerty, wystawy, spotkania z Powstańcami mają przypominać warszawiakom, ale nie tylko, historię tego zrywu wolności. – PGE Polska Grupa Energetyczna dokłada rokrocznie swoją cegiełkę do upamiętnienia obchodów Powstania Warszawskiego – mówi prezes zarządu spółki Wojciech Dąbrowski. PGE chce przede wszystkim zwrócić uwagę na ważną, aczkolwiek mało znaną rolę energetyków w wydarzeniach z sierpnia 1944 roku – odbiciu z niemieckich rąk Elektrowni Powiśle, a potem jej heroicznej obronie, dzięki której powstańcza Warszawa była zasilana energią elektryczną. W tym roku powstał specjalny album upamiętniający te wydarzenia.
– Odbicie Elektrowni Powiśle z rąk uzbrojonej po zęby niemieckiej załogi już w pierwszych godzinach Powstania Warszawskiego to dość mało znany jego epizod. W tej akcji brał udział specjalny oddział Armii Krajowej, w którym znalazło się 63 pracowników elektrowni. Dzięki temu Warszawa od pierwszych godzin powstania była zasilana energią elektryczną, dzięki temu mogły funkcjonować szpitale, piekarnie, drukarnie czy radio Błyskawica. Powstanie mogło działać, powstańcza Warszawa miała energię elektryczną – mówi agencji Newseria Biznes Wojciech Dąbrowski, prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
78 lat temu do walki w Powstaniu Warszawskim włączyło się 63 pracowników Elektrowni Powiśle, którzy współtworzyli oddział kpt. Stanisława Skibniewskiego „Cubryny”. Mając do dyspozycji tylko kilkadziesiąt granatów i ok. 25 pistoletów, stawili czoła 180 znacznie lepiej wyposażonym niemieckim żołnierzom i przejęli kontrolę nad elektrownią. Potem przez 36 dni walczyli o utrzymanie dostaw energii dla walczącej Warszawy. 20 z nich ta walka kosztowała życie.
– Zdobycie tak ważnej infrastruktury już w pierwszych godzinach walk było też ważnym czynnikiem psychologicznym. To właściwie jeden z największych powstańczych sukcesów. Wszyscy pamiętamy oczywiście o zdobyciu małej PAST-y czy pałacu Michla, ale mało się mówi o Elektrowni Powiśle, dzięki której Warszawa mogła funkcjonować. A my, jako energetycy, postanowiliśmy upamiętnić to wydarzenie – mówi prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
Grupa PGE po raz kolejny włączyła się w tym roku w obchody Powstania Warszawskiego i oddała hołd walczącym w nim energetykom. Zorganizowane przez nią uroczystości miały miejsce na warszawskim skwerze Kahla, gdzie znajduje się tablica poświęcona pamięci obrońców Elektrowni Powiśle. W ceremonii wzięli udział m.in. wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska, wicepremier i minister kultury, prof. Piotr Gliński oraz doradca Prezydenta RP Paweł Sałek.
– Powstanie Warszawskie to bardzo ważna data w historii Polski i jako PGE Polska Grupa Energetyczna dokładamy rokrocznie swoją cegiełkę do jej upamiętnienia – mówi Wojciech Dąbrowski.
W tym roku elementem obchodów jest też wydanie książki „Obrońcy Warszawy. Energetycy w Powstaniu Warszawskim”. To album, który zawiera reprodukcje zdjęć i kadrów filmowych, archiwalnych i współczesnych, ale także popularnonaukowe opracowanie powstańczych dziejów Elektrowni opartych na wspomnieniach i relacjach żołnierzy oraz pracowników zakładu.
– To jest szeroki i różnorodny, fascynujący materiał, który pozwala zilustrować Powstanie Warszawskie, pozwala przyjrzeć się ludziom, spojrzeć na warunki obronne, warunki taktyczne. Stanowi też źródło wiedzy dla miłośnika militariów czy kostiumologa. Zależało nam, żeby te zdjęcia pokazać w sposób nowoczesny, żeby wydobyć z nich głębię – mówi Michał Tomasz Wójciuk, historyk Muzeum Powstania Warszawskiego, autor książki.
Jak wskazuje, publikacja powstała na podstawie badań setek materiałów archiwalnych, w tym m.in. zdjęć i filmów, które zrobiono w czasie Powstania Warszawskiego, i reportaży zrealizowanych przez Biuro Informacji Propagandy. Wiele z nich nie było nigdy wcześniej publikowanych.
– Wnioskiem, który nasuwa się w trakcie analizy tych materiałów archiwalnych, jest ogromna pomysłowość energetyków. Wiadomo, że powstańcy nie walczyli z podręcznikiem, metody walki były na bieżąco dostosowywane do możliwości uzbrojenia czy warunków architektonicznych, bywało z tym różnie – mówi Michał Tomasz Wójciuk. – To, co jest fascynujące w Powstaniu Warszawskim, to nie to, że to był ruch zbiorowy przeciwko wielkiemu Goliatowi, ale przede wszystkim był to ruch wielkiej pomysłowości, wielkiej idei, wielkiej koncepcji. Jako badacz Powstania tak na nie patrzę, że oprócz walk o wolność widać tam również ogromną pomysłowość i ogromny potencjał duchowy.
Czytaj także
- 2025-03-27: Powstanie europejska strategia dotycząca zdrowia psychicznego młodych. Kraje łączą siły, by chronić ich przed cyberzagrożeniami
- 2025-03-28: Enea zapowiada kolejne zielone inwestycje. Do 2035 roku chce mieć prawie 5 GW mocy zainstalowanej w OZE
- 2025-03-07: Polska w końcówce europejskiej stawki pod względem udziału kobiet w zarządach spółek. Zmienić ma to unijna dyrektywa
- 2025-03-21: Zakup używanego samochodu może być stresujący. Mimo profesjonalizacji rynku wciąż zdarzają się oszustwa
- 2025-03-11: Jerzy Owsiak: Polskie firmy potrzebują, aby państwo im nie przeszkadzało w prowadzeniu biznesu. Ważne jest też zaufanie i ograniczenie biurokracji
- 2025-02-28: Polsko-brytyjska współpraca gospodarcza nabiera rozpędu. Dobre perspektywy dla wspólnych projektów energetycznych i obronnych
- 2025-03-12: Dostęp do wysoko wykwalifikowanej kadry przyciąga do Polski inwestorów. Kluczowymi partnerami stają się firmy z Wielkiej Brytanii
- 2025-02-28: Branża AGD podnosi się po trudnym okresie. Liczy na wsparcie w walce z silną konkurencją z Chin
- 2025-03-11: Konkurencyjność przemysłu priorytetem dla Europy. Konieczne jest zwiększenie poziomu inwestycji firm w innowacje
- 2025-03-19: Radość z pracy i docenianie przez pracodawcę coraz ważniejsze. To przekłada się też na zaangażowanie pracowników
Transmisje online
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Obowiązki w zakresie zrównoważonego rozwoju staną się mniej uciążliwe. Będą dotyczyć tylko największych firm
Na pierwszy ogień deregulacji w Unii Europejskiej poszły przepisy dotyczące sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju. Obowiązki w tym zakresie będą, zgodnie z planem KE, się koncentrowały na największych podmiotach, co stanowi duże ułatwienie dla średnich podmiotów i małych firm w łańcuchach dostaw, ale też może zmienić proces dochodzenia do neutralności klimatycznej w UE. Raportowanie wpływu na środowisko rzeczywiście wiąże się z dużym wysiłkiem i kosztami, czego firmy się obawiają, ale z drugiej strony coraz więcej podmiotów widzi w tym cenne narzędzie do analizy i dodatkową wartość.
Telekomunikacja
Wykluczenie cyfrowe szczególnie dotyka generacji silver. T-Mobile wystartował z darmowymi kursami z obsługi smartfona

44 proc. Polaków w 2023 roku posiadało przynajmniej podstawowe kompetencje cyfrowe przy średniej unijnej na poziomie 56 proc. – wynika z danych Eurostatu. Dla grupy osób powyżej 55. roku życia odsetek ten wynosi kilkanaście procent. T-Mobile – w ramach projektu „Sieć Pokoleń” – burzy cyfrowe bariery oraz pokazuje, jakie możliwości daje technologia. W tym prowadzi cykl warsztatów stacjonarnych oraz udostępnia kurs online z podstaw obsługi smartfona.
Konsument
Spada spożycie alkoholu wśród młodzieży. Coraz mniej nastolatków wskazuje na jego łatwą dostępność

Alkohol jest najbardziej rozpowszechnioną wśród polskiej młodzieży substancją psychoaktywną, choć jego spożycie przez nastolatków znacznie spadło w ciągu trzech ostatnich dekad. Wciąż spory odsetek 15–16-latków uważa, że alkohol jest dla nich łatwo dostępny, ale o ile w przypadku piwa spadek w tym obszarze jest znaczący, o tyle w przypadku wódki delikatny trend spadkowy został w ostatnim badaniu zahamowany. Dostępność zaczyna się jednak nie w sklepie, ale już w domu. Co piąty rodzic jest w tej kwestii na tyle liberalny, że godzi się na spożywanie alkoholu przez dziecko w swojej obecności.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.