Mówi: | Beata Stelmach |
Funkcja: | Wiceminister Sprawa Zagranicznych |
Wiceminister spraw zagranicznych: To surowce przesądzają o konkurencyjności w świecie
– Przejęcie Quadry przez KGHM pokazuje, że możliwy jest dziś dostęp do surowców na całym świecie – uważa Beata Stelmach, wiceminister spraw zagranicznych. Jak podkreśla, sukces przedsięwzięcia świadczy również o tym, że takie transakcje wymagają wielu wysiłków i zarządczego sprytu, bo poszczególne kraje bronią swoich dostępu do swoich zasobów. – To surowce dziś przesądzają o konkurencyjności w świecie – dodaje wiceminister.
Globalna gospodarka stwarza szansę dla krajów, które nie posiadają własnych złóż. To jednak wcale nie oznacza, że zapewnienie sobie bezpieczeństwa surowcowego jest proste.
– Dziś w globalnej gospodarce nie ma problemu z dostępem do zasobów złóż na drugim końcu świata. Problem polega na tym, w jaki sposób być na tyle konkurencyjnym i na tyle podjąć wyzwanie, by po te surowce sięgnąć – mówi Beata Stelmach, wiceminister spraw zagranicznych.
I dodaje, że to nie jest łatwe wyzwanie. Surowce naturalne to dziś jeden z warunków konkurencyjności w globalnej gospodarce. Dlatego poszczególne kraje, bogate w surowce, bronią dostępu do swoich złóż, zwłaszcza tych, które występują w ograniczonym stopniu.
– Myślę, że wszystko jest w zasięgu ręki, ale tylko teoretycznie. Dziś konkurencja globalna powoduje, że wielu wysiłków i starań, a także sprytu zarządczego potrzeba, by te efekty osiągnąć - uważa Beata Stelmach.
O tym, że można osiągnąć sukces w pozyskiwaniu rynku surowcowego poza granicami własnego kraju świadczy przejęcie przez KGHM kanadyjskiej Quadry.
– W globalnej gospodarce można sięgać po te zasoby, stając się uczestnikiem danego rynku. Transakcja KGHM pokazuje taką drogę, gdzie poprzez przejęcie firmy nastąpiło przejęcie również złóż w Kanadzie, USA i w Chile – mówi wiceminister.
Dzięki zagranicznej ekspansji KGHM Polska zyskuje dostęp nie tylko do ponad 100 tysięcy ton miedzi rocznie, ale również do dużych zasobów srebra, platyny, palladu, niklu i molibdenu. Zapewnienie bezpieczeństwa surowcowego kraju jest jednym z celów spółki.
–- My jesteśmy bogatym krajem, chociażby w zasoby gazu niekonwencjonalnego. Podejmujemy te wyzwania i rozpoczynamy eksploatację, a wkrótce również, mam nadzieję, produkcję - podkreśla Beata Stelmach.
Również lubiński koncern zamierza inwestować w gaz łupkowy. Na poszukiwania i wydobycie surowca nie tylko w Polsce chce w najbliższym czasie przeznaczyć 600 mln zł.
Transmisje online
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Enea zapowiada kolejne zielone inwestycje. Do 2035 roku chce mieć prawie 5 GW mocy zainstalowanej w OZE
Sześć farm wiatrowych o mocy 83,5 MW znalazło się w portfolio Grupy Enea. Spółka Enea Nowa Energia kupiła je od European Energy Polska i zapowiada, że to nie koniec tego typu transakcji. Ten rok ma być intensywny dla spółki pod względem rozwoju OZE. Celem strategicznym jest osiągnięcie 2,1 GW mocy zainstalowanej w zielonych źródłach w 2030 roku i 4,9 GW pięć lat później.
Przemysł
Brak krajowej polityki kosmicznej blokuje możliwości współpracy międzynarodowej. Wspólne projekty mogłyby być katalizatorem rozwoju sektora

Sektor kosmiczny jest jednym z najbardziej innowacyjnych i zaawansowanych technologicznie obszarów w gospodarce. Zapotrzebowanie na kosmiczne technologie napędzają niestabilność gospodarczo-polityczna oraz kryzys klimatyczny. Rozwój polskiego sektora kosmicznego mocno przyspieszył po przystąpieniu Polski do ESA, jednak brak przyjętej polityki kosmicznej sprawia, że nie wykorzystujemy do końca związanego z tym potencjału. Brak jasnych przepisów utrudnia też współpracę bilateralną z innymi krajami.
Problemy społeczne
Wrocław najczęściej wskazywanym miejscem na ewentualną przeprowadzkę. To przekłada się na potencjał gospodarczy

40 proc. Polaków planujących w najbliższych latach przeprowadzkę wybrałoby Wrocław – wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych. Stolica Dolnego Śląska jest postrzegana jako miejsce, w którym można znaleźć dobrą pracę i mieszkanie, a komunikacja miejska działa w satysfakcjonujący sposób. Miasto jest również doceniane za walory turystyczne i chętnie odwiedzane przez podróżujących. Postrzeganie miasta przez mieszkańców i pracowników przekłada się również na potencjał inwestycyjny i zainteresowanie biznesu.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.