Mówi: | Wojciech Pomykała |
Funkcja: | Prezes zarządu |
Firma: | Exatel |
Exatel szykuje się do przejęć. Firma ma nową strategię
Spółka telekomunikacyjna Exatel zmienia swą strategię działania. Firma, świadcząca usługi dla największych przedsiębiorstw i instytucji administracji publicznej, myśli o przejęciach i umocnieniu swojej pozycji na rynku. Exatel, którego największym akcjonariuszem jest Polska Grupa Energetyczna, odgrywać będzie też nową rolę w samej grupie.
Exatel jest spółką z prawie dwudziestoletnim doświadczeniem. Świadczy usługi operatorskie, transmisji danych oraz dzierżawy łącz internetowych. Zarządza jedną z największych w Polsce siecią transmisyjną, której długość wynosi 20 tys. km. Firma zamierza wzmocnić swoją pozycję na rynku, a istotnym elementem strategii mają być przejęcia innych podmiotów.
– Na dzień dzisiejszy nie jesteśmy jeszcze gotowi, żeby podawać konkretne cele akwizycyjne – mówi Wojciech Pomykała, prezes zarządu Exatela. – Myślimy o obszarach ICT i o obszarach telekomunikacyjnych.
Trwają szczegółowe analizy obszarów, których wzmocnienie przyniesie największe korzyści, zarówno dla całej grupy kapitałowej, jak i samej spółki. Nowa strategia spółki zakłada rozbudowę tzw. pętli lokalnej, czyli sieci Exatela w poszczególnych obszarach kraju oraz pozyskanie nowych kompetencji, m.in. z obszaru ICT. Trafna diagnoza rynku ma pomóc w wytypowaniu podmiotów, którymi warto byłoby się zainteresować. Sama spółka musi być jednak gotowa do takich ruchów.
– Jeżeli będziemy wewnętrznie gotowi i będziemy mieć diagnozę potencjalnych partnerów, potencjalnych firm, z którymi się możemy połączyć czy wspólnie działać na rynku, to wówczas będziemy podejmować odpowiednie kroki – tłumaczy Pomykała.
Problemem nie powinny być pieniądze. Szef spółki przypomina, że przez ostatnich kilka lat Exatel był w procesie sprzedaży, co skutkowało niewysokim poziomem realizowanych inwestycji. Dopiero w maju ubiegłego roku zapadła decyzja, że firma nie zmieni właściciela i pozostanie w grupie kapitałowej PGE. Dzięki temu ma środki własne, które dzisiaj może wydać na nowe przedsięwzięcia.
Związane one będą również z nową rolą, jaką spółka ma odgrywać wewnątrz grupy.
– Exatel ma być docelowo centrum kompetencji usług telekomunikacyjnych dla grupy kapitałowej – tłumaczy prezes. – Ma również zarządzać i rozwijać wszystkie obszary związane z telekomunikacją w grupie kapitałowej.
Z punktu widzenia grupy energetycznej potrzeb telekomunikacyjnych nie brakuje. Przykładem jest połączenie wszystkich oddziałów terenowych, co jest niemałym wyzwaniem, zważywszy na fakt, że Polska Grupa Energetyczna jest największym graczem na polskim rynku energetycznym. To tylko część wyzwań, stojących przed operatorem. Inne to chociażby obsługa telekomunikacyjna całej grupy. Exatel ma docelowo zarządzać całą infrastrukturą z obszaru telekomunikacji we wszystkich spółkach, zarządzać jej rozwojem i utrzymaniem wysokiego poziomu działania. Ma to zapewnić duże usprawnienia.
– Biorąc pod uwagę np. kwestię świadczenia usług z telefonii stacjonarnej, to dzisiaj praktycznie każdy oddział ma własne centrale telefoniczne – mówi Wojciech Pomykała, prezes Exatela. – Stosowanie usługi wirtualnego PBX [centrala telefoniczna – red.] czy świadczenie usług w oparciu o centralny system klasy SoftSwitch wydaje się być rozwiązaniem najbardziej optymalnym.
Czytaj także
- 2025-06-04: Rusza ważna inwestycja w Ustce. Nowa baza będzie zapleczem serwisowym dla morskich farm wiatrowych [AUDIO]
- 2025-04-17: PGE mocno inwestuje w odnawialne źródła energii. Prowadzi też analizy dotyczące Bełchatowa jako lokalizacji drugiej elektrowni jądrowej
- 2025-04-15: Obciążenia regulacyjne uderzają w branżę nowych technologii i start-upy. To może hamować innowacje
- 2025-06-06: Infrastruktury ładowania elektryków przybywa w szybkim tempie. Inwestorzy jednak napotykają szereg barier
- 2025-02-25: Polska systematycznie odchodzi od węgla. Unijny cel redukcji emisji do 2030 roku może się jednak nie udać
- 2025-02-18: Europejski przemysł czeka na Clean Industrial Deal. Dekarbonizacja jest potrzebna, ale innymi metodami
- 2025-01-30: Duża inwestycja w browarze w Elblągu. Nowa linia produkuje piwo z prędkością 60 tys. puszek na godzinę
- 2024-11-29: PGE: Na dniach zapadnie decyzja inwestycyjna dla Baltica 2. Ta morska farma wiatrowa ma zacząć działać od 2027 roku
- 2024-12-02: Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy
- 2024-11-05: Leczenie okulistyczne coraz skuteczniejsze. Pomagają w tym inwestycje w infrastrukturę i nowe technologie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

Polska przeciwna przedłużeniu umowy UE–Ukraina o transporcie drogowym. Uderza ona w krajową branżę transportową
Parlament Europejski większością głosów poparł przedłużenie umowy o transporcie drogowym między Unią Europejską a Ukrainą do końca 2025 roku. Zdaniem polskich europosłów, którzy głosowali przeciw, podtrzymanie liberalizacji przewozów drogowych przyczyni się do dalszego obniżenia konkurencyjności polskich firm transportowych. W przeciwieństwie do ukraińskich przewoźników muszą one spełniać szereg unijnych wymogów. Polska delegacja planuje przedstawić swoje stanowisko europejskiemu komisarzowi ds. zrównoważonego transportu i turystyki.
Transport
M.Kobosko: Wszyscy zapłacimy za eskalację między Izraelem a Iranem. Kraje UE powinny robić więcej dla budowy swojego własnego bezpieczeństwa

– Mrzonki o armii europejskiej są mrzonkami, to trzeba sobie jasno powiedzieć. Każdy z krajów członkowskich Unii Europejskiej musi, i to się na szczęście już dzieje, nie tylko myśleć i mówić, ale też robić coraz więcej dla budowy swojego własnego bezpieczeństwa w koordynacji wspólnej – uważa Michał Kobosko, poseł do Parlamentu Europejskiego z Polska 2050. W kontekście światowych konfliktów, w tym na linii Izrael–Iran, jego zdaniem Polska powinna się skupić na współpracy zarówno ze Wspólnotą, jak i Stanami Zjednoczonymi.
Muzyka
Trwający Festiwal Mozartowski przyciąga tłumy melomanów. To jedno z najważniejszych wydarzeń w stolicy

Artystka zaznacza, że za sprawą Warszawskiej Opery Kameralnej jeszcze przez dwa tygodnie Warszawa będzie rozbrzmiewać Mozartem. Kolejna edycja festiwalu poświęconego temu wybitnemu kompozytorowi zajmuje ważne miejsce w kulturalnym kalendarzu stolicy i przyciąga tłumy melomanów. A przed nimi jeszcze sporo atrakcji. Alicja Węgorzewska szczególnie zaprasza na dwie premiery, jedną skierowaną do młodych odbiorców, drugą – dedykowaną koneserom. Niezwykle ciekawie zapowiada się także nowy sezon artystyczny w WOK-u. Twórcy już pracują nad kolejnymi spektaklami i nagrywają nowe płyty.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.