Mówi: | Iwona Wendel |
Funkcja: | Wiceminister Rozwoju Regionalnego |
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego dzieli miliardy z UE. 10 mld zł na Polskę Cyfrową
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego prowadzi konsultacje dotyczące celów i obszarów wsparcia, które zostanie udzielone poszczególnym regionom kraju w ramach budżetu Unii Europejskiej na lata 2014-2020. Założenia te jeszcze w tym miesiącu mają być przyjęte przez rząd. Na ich podstawie zostanie opracowana Umowa Partnerstwa, która w przyszłym roku będzie negocjowana z Komisją Europejską. Już wiadomo, że na spore dofinansowanie liczyć będą mogły projekty związane z cyfryzacją.
– Nowością będzie program związany z technologiami cyfrowymi – zapowiada w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria wiceminister rozwoju regionalnego Iwona Wendel. – Roboczo nazywamy to Polska Cyfrowa.
Jego wartość szacuje się na 10 miliardów złotych. W ramach programu finansowane będą projekty cyfryzacyjne, priorytetowe z punktu widzenia Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Chodzi o zwiększenie dostępu do internetu, wsparcie jego zawartości oraz poszerzenie wiedzy społeczeństwa na ten temat.
Ważną zmianą w nowej perspektywie budżetowej, na którą zwraca uwagę wiceminister rozwoju regionalnego jest decentralizacja, co oznacza, że decyzje o wydatkowaniu środków unijnych, w większym stopniu niż obecnie zapadać będą na szczeblu regionalnym.
– W związku z tym należy bardzo dokładnie zastanowić się, co w którym programie na poziomie krajowym i regionalnym mogłoby być realizowane i finansowane, i wytyczyć własną linie demarkacyjną – tłumaczy Iwona Wendel.
Główne zadania na najbliższe lata to walka z problemami demograficznymi, bezrobociem, budową innowacyjnej gospodarki, opartej na wiedzy oraz zmniejszanie różnic rozwojowych, występujących pomiędzy poszczególnymi obszarami naszego kraju.
– Założenia zostały przygotowane we współpracy z regionami, ekspertami i partnerami społecznymi, natomiast oczywiście diabeł tkwi w szczegółach – podkreśla Iwona Wendel.
Dlatego w tej chwili trwają konsultacje regionalne, prowadzone we wszystkich szesnastu województwach, które będą głównym partnerem resortu przy realizacji przyszłych programów operacyjnych. Według zapewnień ministerstwa, będą one podobne do realizowanych dzisiaj, w ramach bieżącej perspektywy finansowej.
Założenia Umowy Partnerstwa mają być ważnym elementem strategii rozwoju kraju w latach 2014-2020. Dokument zawiera wstępne propozycje podziału środków unijnych, które Polska otrzyma w ramach przyszłej perspektywy finansowej Wspólnoty. Definiuje cele oraz określa obszary geograficzne, kluczowe dla naszego rozwoju. Precyzuje podział odpowiedzialności za zarządzanie funduszami, zarówno na poziomie krajowym, jak i regionalnym. Stanowi podstawę do tworzenia programów operacyjnych na kolejnych siedem lat.
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zakłada, że Założenia Umowy Partnerstwa jeszcze w tym roku będą przyjęte przez Radę Ministrów.
Ostateczny kształt Umowy Partnerstwa, w przyszłym roku negocjowanej z Komisją Europejską, zależeć będzie w dużej mierze od rozstrzygnięć, dotyczących finalnej wersji unijnego budżetu na lata 2014-2020. Kolejny szczyt przywódców państw Wspólnoty, na którym mają zapaść wiążące decyzje w tej sprawie, zaplanowany jest na styczeń 2013 roku.
Czytaj także
- 2024-11-28: P. Serafin: Potrzebujemy bardziej elastycznego unijnego budżetu. UE musi ponownie stać się synonimem innowacyjności i konkurencyjności
- 2024-11-28: 1 grudnia nowa Komisja Europejska rozpoczyna prace. W składzie pierwszy raz komisarze ds. mieszkalnictwa oraz obronności
- 2024-11-28: Jedna na trzy kobiety w UE doznała w życiu przemocy. Apele o bardziej zdecydowaną walkę z tym zjawiskiem
- 2024-11-27: Fundusze Norweskie wspierają innowacje w polskich firmach. Ponad 200 projektów otrzymało granty o wartości 92 mln euro
- 2024-11-21: Media społecznościowe pełne treści reklamowych od influencerów. Konieczne lepsze ich dopasowanie do odbiorców
- 2024-10-30: Wydatkowanie funduszy europejskich przez samorządy. Polska chce promować ten model w UE
- 2024-10-29: Polska pracuje nad propozycjami dotyczącymi konkurencyjności UE. To element przygotowań do prezydencji
- 2024-10-23: Prezydencja Węgier w UE za półmetkiem. Jej ocena dzieli europarlamentarzystów
- 2024-10-11: D. Obajtek: UE nie dorosła technologicznie do rezygnacji z samochodów spalinowych. Europejski rynek motoryzacyjny upada
- 2024-10-25: Gruzini wybierają nowy parlament. Sobotnie wybory mogą przesądzić o kursie kraju na dekady
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Polityka
P. Serafin: Potrzebujemy bardziej elastycznego unijnego budżetu. UE musi ponownie stać się synonimem innowacyjności i konkurencyjności
Nowy komisarz UE ds. budżetu, zwalczania nadużyć finansowych i administracji publicznej Piotr Serafin wskazuje, że budżet na kolejną perspektywę finansową UE powinien być bardziej elastyczny, by można było reagować w razie wystąpienia nieprzewidywalnych zdarzeń. W najbliższych miesiącach będą trwały konsultacje z państwami członkowskimi i Parlamentem Europejskim na temat priorytetowych obszarów na przyszłą siedmiolatkę.
Ochrona środowiska
Pozew przeciwko Skarbowi Państwa za brak skutecznej walki ze smogiem. Może to wpłynąć na przyszłe regulacje
Fundacja ClientEarth w imieniu dwóch osób chorych na astmę pozwała właśnie Skarb Państwa za brak skutecznej walki ze smogiem. Po raz pierwszy w Polsce sąd będzie musiał zbadać, czy istnieje bezpośredni związek między zanieczyszczeniem powietrza a poważnymi schorzeniami. To przełomowa sprawa, która może zmienić sposób egzekwowania prawa do życia i zdrowia.
Polityka
1 grudnia nowa Komisja Europejska rozpoczyna prace. W składzie pierwszy raz komisarze ds. mieszkalnictwa oraz obronności
Parlament Europejski w środę zatwierdził skład nowej Komisji Europejskiej. Nowi komisarze obejmą urzędy 1 grudnia. Wśród nich po raz pierwszy znaleźli się komisarze ds. mieszkalnictwa oraz obronności. Start drugiej kadencji KE pod wodzą Ursuli von der Leyen tylko o miesiąc wyprzedza rozpoczęcie polskiej prezydencji w Radzie UE. Polska będzie więc mieć wpływ na dwustronną współpracę między tymi dwiema instytucjami.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.