Mówi: | Leszek Zięba |
Funkcja: | ekspert Związku Firm Doradztwa Finansowego |
Firma: | mFinanse |
Ostatnie dni na rozliczenie się z fiskusem. Termin 2 maja obowiązuje nie tylko zatrudnionych na etacie i umowach cywilnoprawnych
Do 2 maja można składać zeznania podatkowe za 2016 rok. Termin obowiązuje osoby rozliczające się na formularzu PIT-37, które m.in. pracują na umowie o pracę czy cywilnoprawnej, oraz PIT-36, dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Ale to nie jedyne grupy podatników, które muszą rozliczyć się w ciągu najbliższego tygodnia. Obowiązek dotyczy też podatników, którzy zarobili na giełdzie i sprzedaży nieruchomości (odpowiednio formularze PIT-38 i PIT-39). Do ostatniej chwili zeznania można składać przez internet.
– Zgodnie z ustawą terminem rozliczenia jest ostatni dzień kwietnia. W tym roku przypada on na dzień wolny od pracy, więc termin przesuwa się na pierwszy dzień roboczy po 30 kwietnia. W tym roku jest to 2 maja, stąd do tego dnia istnieje obowiązek złożenia zeznania podatkowego. Obowiązuje on osoby, które uzyskują dochody z tytułu działalności gospodarczej, z tytułu etatu, umowy o dzieło, umowy zlecenia – podkreśla w rozmowie z agencją Newseria Biznes Leszek Zięba, ekspert Związku Firm Doradztwa Finansowego z mFinanse.
Obowiązek złożenia rocznej deklaracji PIT spoczywa na osobach, które uzyskały w roku podatkowym jakikolwiek przychód, nawet jeśli nie przekracza on kwoty wolnej od podatku. Podatnicy są zobowiązani do złożenia zeznania o wysokości osiągniętego dochodu lub poniesionej straty w roku podatkowym.
– Najbardziej popularne PIT-y, które składamy, to oczywiście PIT-37, który dotyczy m.in. dochodów z tytułu umowy o pracę, ale również PIT-36, jeśli chodzi o działalność gospodarczą, PIT-36L to zaś działalność gospodarcza rozliczana na zasadach liniowych. Dodatkowo także PIT-38 oraz PIT-39 – wymienia ekspert.
Najpopularniejszym formularzem podatkowym jest PIT-37, który w ubiegłym roku, jak wynika z informacji resortu finansów, złożyło 16,4 mln osób (81 proc. wszystkich rozliczeń z urzędem skarbowym). Na tym druku rozliczają się podatnicy, którzy deklarują wynagrodzenia i zarobki rozliczane za pośrednictwem płatników, czyli osoby zatrudnione na umowę o pracę czy umowy cywilnoprawne. Podatnicy, którzy nie rozliczają się za pośrednictwem płatnika lub uzyskują przychody z wielu źródeł składają przede wszystkim PIT-36.
PIT-38 składają osoby, które uzyskują przychody z giełdy i zbycia udziałów w spółkach, a PIT-39 dotyczy osób, które np. sprzedały nieruchomość.
– Składając PIT, musimy pamiętać, aby w przypadku, kiedy składamy go bezpośrednio do urzędu skarbowego nie przekroczyć terminu 2 maja. Trzeba więc wziąć pod uwagę godziny pracy urzędu. Możemy również wysłać zeznanie pocztą, w tym przypadku decyduje data na stemplu nadania, bo musimy mieć potwierdzenie przekazania formularza. Jeśli skorzystamy z kuriera, nie działa to tak jak w przypadku poczty. Musimy mieć pewność, że kurier dostarczy to w odpowiedniej dacie do urzędu skarbowego – przypomina Leszek Zięba.
Zeznanie podatkowe można złożyć także za pośrednictwem internetu. Z roku na rok rośnie liczba zeznań podatkowych składanych drogą elektroniczną. W 2016 roku Polacy złożyli ponad 8 milionów zeznań podatkowych przez internet (przy 7 mln w 2015 roku i 5,2 mln w 2014 roku). Do 18 kwietnia można było skorzystać z rozwiązania PFR, czyli deklaracji wstępnie wypełnionej (Pre-Filled Tax Return). Dzięki niemu to urząd skarbowy wypełniał formularz za podatnika, który następnie – w przypadku braku zastrzeżeń – miał tylko zatwierdzić przesłany dokument.
Czytaj także
- 2024-11-18: Sprzedaż kart telemetrycznych M2M mocno przyspieszyła. Dzięki nim internet rzeczy wspiera cyfryzację firm
- 2024-11-05: Polacy boją się obniżenia poziomu życia na emeryturze. 40 proc. na ten cel oszczędza
- 2024-10-30: Kompetencje społeczne są kluczowe w świecie pełnym ekranów. Można je rozwijać już u przedszkolaków
- 2024-10-10: Decyzja Niemiec o wprowadzeniu kontroli granicznej w ogniu krytyki. Polscy europosłowie mówią o kryzysie strefy Schengen
- 2024-10-10: Już sześciolatki korzystają z bankowości elektronicznej. Często nie są świadome cyberzagrożeń
- 2024-10-11: Zmiany w modelu edukacji konieczne już od przedszkola. Kilkuletnie dzieci mogą przyswajać kompetencje przyszłości
- 2024-10-02: Polacy na bakier z higieną cyfrową. To przekłada się na zdrowie fizyczne i psychiczne, szczególnie młodych
- 2024-09-27: Do 2050 roku lotnictwo ma być zeroemisyjne. Do osiągnięcia tego celu konieczna jest wymiana floty i przejście na ekologiczne paliwa
- 2024-09-17: Klienci dużych spółek energetycznych mogą już przejść na dynamiczne taryfy za prąd. Nie dla wszystkich to opłacalne rozwiązanie
- 2024-10-24: Prawo autorskie nie nadąża za nową technologią. Uregulowania wymaga kwestia dzieł tworzonych przez sztuczną inteligencję
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Przemysł
Historyczna polska akwizycja w USA sfinalizowana. Chemiczny koncern należący do Kulczyk Investments zyskuje mocną pozycję w Ameryce Północnej
Chemiczna grupa Qemetica, należąca do portfela Kulczyk Investments, sfinalizowała transakcję nabycia od koncernu PPG biznesu krzemionki strącanej za 1,2 mld zł, czyli ok. 310 mln dol. Tym samym przejmuje fabryki w Holandii i USA, stając się trzecim graczem w Europie i drugim w Ameryce Północnej na rynku tego surowca, kluczowego m.in. dla globalnej branży motoryzacyjnej.
Polityka
Parlament Europejski zatwierdził unijny budżet na 2025 rok. Wśród priorytetów ochrona granic i konkurencyjność
Parlament Europejski w tym tygodniu zaakceptował przyszłoroczny budżet Unii Europejskiej. Jest o 6 proc. wyższy niż tegoroczny i znalazły się w nim dodatkowe środki na skuteczniejsze wsparcie w zakresie ochrony zdrowia, pomocy humanitarnej, zarządzania granicami i zmian klimatu. – Wielkim zadaniem, które dzisiaj w budżecie nie ma swojego finansowania, jest pomaganie europejskiemu rynkowi zbrojeniowemu. Musimy znaleźć europejskie źródło finansowania tzw. militarnej strefy Schengen – ocenia europoseł Andrzej Halicki.
Infrastruktura
PGE: Na dniach zapadnie decyzja inwestycyjna dla Baltica 2. Ta morska farma wiatrowa ma zacząć działać od 2027 roku
Wyniki finansowe i operacyjne PGE Polskiej Grupy Energetycznej za III kwartał 2024 roku są stabilne i zgodne z wcześniejszymi szacunkami, co pozwala utrzymać kurs na wielkoskalowe inwestycje transformujące polską energetykę – podała spółka. Jednym z flagowych projektów jest budowa Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica o łącznej mocy ok. 2,5 GW. W najbliższych dniach zapadnie decyzja inwestycyjna w sprawie jej pierwszego etapu, projektu Baltica 2.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.