Newsy

Polki obawiają się emerytury. Niewiele zdaje sobie sprawę, że oszczędzanie na ten cel najlepiej zacząć tuż po studiach

2016-01-21  |  06:30
Mówi:Dominika Nawrocka
Funkcja:autorka książki „Kobieta i Pieniądze”
  • MP4
  • Finansowa przyszłość jest przedmiotem trosk wielu Polek, ale tylko nieliczne robią coś, by to zmienić. Zdaniem Dominiki Nawrockiej, autorki książki „Kobieta i Pieniądze”, o emeryturze należy zacząć myśleć już w momencie ukończenia studiów. Do zabezpieczenia finansowej przyszłości niezbędne jest gromadzenie kapitału, deponowanie oszczędności i inwestycje, a także rozsądne zarządzanie bieżącym budżetem domowym.

    Z ubiegłorocznego raportu firmy Aegon wynika, że Polki obawiają się o swoją finansową przyszłość. Aż 88 proc. badanych martwi się, że po przejściu na emeryturę nie zdoła utrzymać dotychczasowego poziomu życia, który uznają za satysfakcjonujący. Jednocześnie tylko co piąta Polka regularnie odkłada dodatkowe środki na przyszłą emeryturę (średnia dla 15 badanych przez Aegon państw wyniosła 36 proc.)

    Zdaniem Dominiki Nawrockiej, autorki książki „Kobieta i Pieniądze”, planowanie finansowej przyszłości należy zacząć tuż po skończeniu studiów i rozpoczęciu pracy zawodowej. Jest to moment, gdy kobiety mają znacznie więcej możliwości zabezpieczenia się na przyszłość, np. regularne oszczędzanie lub długoterminowe inwestycje. Nie oznacza to jednak, że starsze panie nie mają już szans na poprawienie swojej sytuacji finansowej.

    Znamy bardzo wiele historii w świecie finansów, gdzie kobiety, które wydawałoby się, że już są na emeryturze zaczęły działać, tworzyć firmy, inwestować i ich życie jest naprawdę wspaniałą jesienią – mówi Dominika Nawrocka agencji informacyjnej Newseria.

    Zdaniem autorki każdy wiek ma swoje zalety z punktu widzenia sytuacji finansowej. Kobiety 20-letnie mają więcej odwagi do inwestowania i podejmowania ryzyka. Wiedza i doświadczenie, niezbędne do zakładania prywatnych przedsiębiorstw i budowania kolejnych aktywów, przychodzą jednak dopiero po 30 roku życia. Dominika Nawrocka nie zgadza się natomiast z poglądem, że najlepszym momentem na założenie firmy były lata 90. Rynek był wówczas faktycznie pusty, a więc chętnie chłonął nowości – dziś jednak przedsiębiorcy mają do dyspozycji fundusze unijne oraz otwarte rynki europejskie.

    Każdy moment jest dobry na działanie w sferze finansów, bo to wszystko ma ogromne przełożenie na to, jak nasza przyszłość będzie wyglądała, kiedy już będziemy mieć mniej sił, będziemy chcieli odpocząć. Musimy wcześniej zadbać o to „nicnierobienie” – mówi Dominika Nawrocka.

    Autorka książki twierdzi, że istnieje kilka podstawowych zasad zabezpieczania finansowej przyszłości. Pierwsza z nich to gromadzenie kapitału – można to robić poprzez oszczędności oraz inwestycje. Bardzo ważne jest również rozsądne bieżące zarządzanie swoimi finansami, tak aby nie kończyć każdego miesiąca z ujemnym saldem na koncie lub zaciągniętymi długami.

    Bardzo wierzę w kobiety, wiem, że sobie świetnie na tym polu radzą. Większy nacisk stawiam na inwestowanie i na naukę w tym zakresie. Myślę, że w tych prostych krokach można osiągnąć bardzo dobre efekty i żyć lepiej i spokojniej teraz i w przyszłości – mówi Dominika Nawrocka.

    Dominika Nawrocka jest autorką bloga, którego tematem jest racjonalne zarządzanie pieniędzmi. Napisała również książkę „Kobieta i Pieniądze. 7 kroków edukacji finansowej dla kobiet”, która jest skierowana m.in. do kobiet, które szukają sposobów na poprawę swojego życia finansowego. Krok po kroku uczy w niej, jak zająć się swoimi finansami, aby wyjść na prostą w jak najkrótszym czasie oraz zadbać o spokojną przyszłość.

    Czytaj także

    Kalendarium

    Więcej ważnych informacji

    Konkurs Polskie Branży PR

    Jedynka Newserii

    Jedynka Newserii

    Ochrona środowiska

    Polska wciąż bez strategii transformacji energetyczno-klimatycznej. Zaktualizowanie dokumentów mogłoby przyspieszyć i uporządkować ten proces

    Prace nad nowym Krajowym planem w dziedzinie energii i klimatu powinny, zgodnie z unijnymi zobowiązaniami, zakończyć się w czerwcu br., ale do tej pory nie trafił on do konsultacji społecznych. Trzydzieści organizacji branżowych i społecznych zaapelowało do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o przyspieszenie prac nad dokumentem i jego rzetelne konsultacje. Jak podkreśliły, nie powinien on być rozpatrywany tylko jako obowiązek do wypełnienia, lecz również jako szansa na przyspieszenie i uporządkowanie procesu transformacji energetyczno-klimatycznej w kraju. Polska pozostaje jedynym państwem w UE, który nie przedstawił długoterminowej strategii określającej nasz wkład w osiągnięcie neutralności klimatycznej UE do 2050 roku.

    Bankowość

    Firmy mogą się już ubiegać o fundusze z nowej perspektywy. Opcji finansowania jest wiele, ale nie wszystkie przedsiębiorstwa o tym wiedzą

    Dla polskich firm środki UE są jedną z najchętniej wykorzystywanych form finansowania inwestycji i projektów rozwojowych. W bieżącej perspektywie finansowej na lata 2021–2027 Polska pozostanie jednym z największych beneficjentów funduszy z polityki spójności – otrzyma łącznie ok. 170 mld euro, z których duża część trafi właśnie do krajowych przedsiębiorstw. Na to nakładają się również środki z KPO i programów ramowych zarządzanych przez Komisję Europejską. Możliwości finansowania jest wiele, ale nie wszystkie firmy wiedzą, gdzie i jak ich szukać. Tutaj eksperci widzą zadanie dla banków.

    Ochrona środowiska

    Biznes chętnie inwestuje w OZE. Fotowoltaika na własnym gruncie najchętniej wybieranym rozwiązaniem

    Możliwości związanych z inwestowaniem w zieloną energię jest bardzo dużo, jednak to fotowoltaika na własnych gruntach jest najchętniej wybieranym przez biznes rozwiązaniem OZE. Specjaliści zwracają uwagę, że wydłużył się okres zwrotu z takiej inwestycji, mimo tego nadal jest atrakcyjny, szczególnie w modelu PV-as-a-service. Dlatego też firm inwestujących w produkcję energii ze słońca może wciąż przybywać.

    Partner serwisu

    Instytut Monitorowania Mediów

    Szkolenia

    Akademia Newserii

    Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.