Mówi: | Roman Jamiołkowski |
Funkcja: | rzecznik prasowy |
Firma: | Provident Polska |
Provident rozpoczyna dziś działalność na Litwie
International Personal Finance (IPF), spółka matka Provident Polska swój pierwszy oddział otwiera w Wilnie, ale w planach na ten rok jest jeszcze Kowno, a docelowo cały kraj. Na trudnym litewskim rynku spółka chce pozyskiwać klientów głównie dzięki wprowadzeniu obsługi klienta w domu, która dotychczas nie była stosowana na Litwie.
– Planujemy do 2017 roku zainwestować na Litwie 27 mln litów, czyli ok. 28-30 mln złotych. Chcemy mieć tam 80 bezpośrednio zatrudnionych pracowników i aż 600 agentów – mówi Agencji Informacyjnej Newseria rzecznik Provident Polska, Roman Jamiołkowski.
Rzecznik podkreśla, że litewski rynek jest trudny jeśli chodzi o pożyczki pozabankowe. Działa już na nim wiele firm pożyczkowych niebędących bankami.
– To, co będzie nas wyróżniać to wprowadzenie nowej jakości obsługi klienta – zaznacza Jamiołkowski. – Jako pierwsi wprowadzimy standard obsługi domowej. Właściwie nieznany jest na Litwie nasz model biznesowy polegający na tym, że udzielmy pożyczek w domu klienta.
Spółka chce również zyskać na tym, że udziela pożyczek rozkładając spłatę na małe raty i na długi okres – od 45 do nawet 90 tygodni, bez pobierania opłat za opóźnienia.
– W przypadku konkurencji te opłaty są często pobierane, co wpędza Litwinów w spiralę zadłużenia – mówi rzecznik.
Spółka zamierza jeszcze w tym roku otworzyć oddział w Kownie, a następnie w Kłajpedzie. Docelowo ma objąć operacjami cały kraj.
Operacja koordynowana przez Provident Polska
Ekspansja na rynek litewski będzie koordynowana przez Provident Polska z siedzibą w Warszawie. Polski oddział firmy po raz pierwszy od 16 lat swojej działalności wchodzi na nowy rynek.
– Litwa jest pierwszym nowym rynkiem od wielu lat, na który wchodzi Provident, więc to dla nas jest bardzo duże wydarzenie i na nim przede wszystkim chcemy się teraz skupić – mówi Jamiołkowski.
W przyszłości planowane jest także wejście Providenta, choć już bez kierownictwa polskiego oddziału, na rynek bułgarski.
– Litwa i Bułgaria miały rozpocząć się w tym samym momencie, ale udało nam się ruszyć na Litwie nieco wcześniej. Rynek bułgarski będziemy prowadzili przy użyciu biura w Rumunii – wyjaśnia rzecznik Provident Polska.
Czytaj także
- 2025-04-17: Phishing największym cyberzagrożeniem. Przestępcy będą coraz częściej sięgać po AI, by skutecznie docierać do potencjalnych ofiar
- 2025-04-24: Niepewność gospodarcza rosnącym zagrożeniem dla firm. Sytuację pogarszają zawirowania w światowym handlu
- 2025-04-22: Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników
- 2025-04-22: Kwestie bezpieczeństwa priorytetem UE. Polska prezydencja ma w tym swój udział
- 2025-04-22: Rynek agencji PR staje się coraz bardziej rozproszony. Zdecydowanie rośnie liczba jednoosobowych działalności gospodarczych
- 2025-04-14: Nowe technologie podstawą w reformowaniu administracji. Będą też kluczowe w procesie deregulacji
- 2025-04-10: Pierwsze efekty prac deregulacyjnych możliwe już jesienią. Ten proces uwolni w firmach środki na inwestycje
- 2025-03-27: Powstanie europejska strategia dotycząca zdrowia psychicznego młodych. Kraje łączą siły, by chronić ich przed cyberzagrożeniami
- 2025-04-08: Blisko 10 mln Ukraińców nie ma dostępu do wody pitnej lub infrastruktury sanitarnej. Na jej odbudowę potrzeba 11,3 mld dol.
- 2025-03-07: Polska w końcówce europejskiej stawki pod względem udziału kobiet w zarządach spółek. Zmienić ma to unijna dyrektywa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Norwegia i Islandia mocniej rozważają dołączenie do UE. To byłyby ważne decyzje dla Polski
W Norwegii i na Islandii coraz częściej wspomina się o potencjalnej akcesji do Unii Europejskiej. Możliwe, że w obu tych krajach odbędą się referenda, które zbadają poparcie dla tej idei w społeczeństwach. Zdaniem europosła KO akcesja obu północnych państw byłaby znaczącym wzmocnieniem dla UE, ale także ważną decyzją dla Polski.
Infrastruktura
Senat zajmie się ustawą o jawności cen lokali na sprzedaż. W praktyce ustawa obejmie tylko 12 proc. rynku

Ustawa o jawności cen miała na celu ułatwić klientowi szybkie sprawdzenie aktualnych cen mieszkań i lepsze zrozumienie oferty dewelopera. Przedstawiciele branży mówią wprost: idea ustawy jest słuszna, jednak kształt, jaki przybrała w praktyce, podobnie jak tryb jej uchwalenia, budzi już niepokój. Błyskawiczny tryb procedowania sprawił, że powstała ustawa, która obejmie 12,4 proc. rynku. Zdaniem Polskiego Związku Firm Deweloperskich ostatnią deską ratunku, by poprawić ten akt, jest Senat, który zajmie się nim już podczas wtorkowego posiedzenia komisji infrastruktury.
Handel
Dzięki sztucznej inteligencji przesyłki mogą trafiać do klientów tego samego dnia. Liczba takich dostaw w Amazon znacząco rośnie

Prognozy rynkowe wskazują, że wart ok. 10 mld dol. globalny rynek dostaw realizowanych jednego dnia będzie w kolejnych latach dynamicznie rosnąć. Wpływają na to przede wszystkim oczekiwania konsumentów co do szybkich i terminowych doręczeń. Zarówno firmy kurierskie, jak i sklepy internetowe coraz mocniej inwestują w ten trend. W Amazon opcja Same-Day Delivery jest już możliwa w 135 lokalizacjach w Europie, a w tym roku przybędzie 20 kolejnych. W I kwartale br. Amazon dostarczył w tym trybie o 80 proc. paczek więcej niż przed rokiem. Głównie były to produkty z kategorii niezbędnych przedmiotów codziennego użytku.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.