Mówi: | Roman Jamiołkowski |
Funkcja: | rzecznik prasowy |
Firma: | Provident Polska |
Provident rozpoczyna dziś działalność na Litwie
International Personal Finance (IPF), spółka matka Provident Polska swój pierwszy oddział otwiera w Wilnie, ale w planach na ten rok jest jeszcze Kowno, a docelowo cały kraj. Na trudnym litewskim rynku spółka chce pozyskiwać klientów głównie dzięki wprowadzeniu obsługi klienta w domu, która dotychczas nie była stosowana na Litwie.
– Planujemy do 2017 roku zainwestować na Litwie 27 mln litów, czyli ok. 28-30 mln złotych. Chcemy mieć tam 80 bezpośrednio zatrudnionych pracowników i aż 600 agentów – mówi Agencji Informacyjnej Newseria rzecznik Provident Polska, Roman Jamiołkowski.
Rzecznik podkreśla, że litewski rynek jest trudny jeśli chodzi o pożyczki pozabankowe. Działa już na nim wiele firm pożyczkowych niebędących bankami.
– To, co będzie nas wyróżniać to wprowadzenie nowej jakości obsługi klienta – zaznacza Jamiołkowski. – Jako pierwsi wprowadzimy standard obsługi domowej. Właściwie nieznany jest na Litwie nasz model biznesowy polegający na tym, że udzielmy pożyczek w domu klienta.
Spółka chce również zyskać na tym, że udziela pożyczek rozkładając spłatę na małe raty i na długi okres – od 45 do nawet 90 tygodni, bez pobierania opłat za opóźnienia.
– W przypadku konkurencji te opłaty są często pobierane, co wpędza Litwinów w spiralę zadłużenia – mówi rzecznik.
Spółka zamierza jeszcze w tym roku otworzyć oddział w Kownie, a następnie w Kłajpedzie. Docelowo ma objąć operacjami cały kraj.
Operacja koordynowana przez Provident Polska
Ekspansja na rynek litewski będzie koordynowana przez Provident Polska z siedzibą w Warszawie. Polski oddział firmy po raz pierwszy od 16 lat swojej działalności wchodzi na nowy rynek.
– Litwa jest pierwszym nowym rynkiem od wielu lat, na który wchodzi Provident, więc to dla nas jest bardzo duże wydarzenie i na nim przede wszystkim chcemy się teraz skupić – mówi Jamiołkowski.
W przyszłości planowane jest także wejście Providenta, choć już bez kierownictwa polskiego oddziału, na rynek bułgarski.
– Litwa i Bułgaria miały rozpocząć się w tym samym momencie, ale udało nam się ruszyć na Litwie nieco wcześniej. Rynek bułgarski będziemy prowadzili przy użyciu biura w Rumunii – wyjaśnia rzecznik Provident Polska.
Czytaj także
- 2025-04-17: Phishing największym cyberzagrożeniem. Przestępcy będą coraz częściej sięgać po AI, by skutecznie docierać do potencjalnych ofiar
- 2025-04-14: Nowe technologie podstawą w reformowaniu administracji. Będą też kluczowe w procesie deregulacji
- 2025-04-10: Pierwsze efekty prac deregulacyjnych możliwe już jesienią. Ten proces uwolni w firmach środki na inwestycje
- 2025-03-27: Powstanie europejska strategia dotycząca zdrowia psychicznego młodych. Kraje łączą siły, by chronić ich przed cyberzagrożeniami
- 2025-04-08: Blisko 10 mln Ukraińców nie ma dostępu do wody pitnej lub infrastruktury sanitarnej. Na jej odbudowę potrzeba 11,3 mld dol.
- 2025-03-07: Polska w końcówce europejskiej stawki pod względem udziału kobiet w zarządach spółek. Zmienić ma to unijna dyrektywa
- 2025-03-11: Jerzy Owsiak: Polskie firmy potrzebują, aby państwo im nie przeszkadzało w prowadzeniu biznesu. Ważne jest też zaufanie i ograniczenie biurokracji
- 2025-02-28: Polsko-brytyjska współpraca gospodarcza nabiera rozpędu. Dobre perspektywy dla wspólnych projektów energetycznych i obronnych
- 2025-03-12: Dostęp do wysoko wykwalifikowanej kadry przyciąga do Polski inwestorów. Kluczowymi partnerami stają się firmy z Wielkiej Brytanii
- 2025-02-28: Branża AGD podnosi się po trudnym okresie. Liczy na wsparcie w walce z silną konkurencją z Chin
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

PGE mocno inwestuje w odnawialne źródła energii. Prowadzi też analizy dotyczące Bełchatowa jako lokalizacji drugiej elektrowni jądrowej
Rekordowe w historii zyski Grupy PGE pozwolą na dalszą transformację energetyczną i kolejne inwestycje. Spółka planuje budowę bateryjnych magazynów energii, będzie też intensywnie rozwijać inwestycje w odnawialne źródła energii, szczególnie offshore, a także sieci dystrybucyjne. Analizuje też możliwość budowy elektrowni jądrowej w Bełchatowie. – Nasze plany to dalsza transformacja grupy zmierzająca w stronę tego, czego oczekuje od nas rynek – zapowiada Dariusz Marzec, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
Handel
Niepewność powodowana amerykańskimi cłami wstrzymuje inwestycje. Firmy skupiają się na gromadzeniu zapasów

Chaotyczna polityka celna administracji Donalda Trumpa, polegająca na zapowiadaniu, wprowadzaniu, a potem zawieszaniu ceł na różne sektory działalności i kraje, utrudnia planowanie działalności gospodarczej i inwestowanie w warunkach rosnącej niepewności. W tej sytuacji wiele firm wstrzymuje się z inwestycjami bądź gromadzi zapasy surowców i półproduktów na kolejne tygodnie działalności. Amerykańskie cła powodują wprowadzenie taryf odwetowych ze strony dotkniętych nowymi przepisami krajów. W efekcie globalny handel wyhamuje, a wraz z nimi spowolni rozwój gospodarczy.
Bankowość
Phishing największym cyberzagrożeniem. Przestępcy będą coraz częściej sięgać po AI, by skutecznie docierać do potencjalnych ofiar

Choć liczba zablokowanych przez CyberTarczę fałszywych stron internetowych wyłudzających dane spadła w ubiegłym roku z 360 tys. do 305 tys., to wciąż najczęstszym typem ataku, po jaki sięgają cyberprzestępcy, jest phishing. Ten trend prawdopodobnie utrzyma się w najbliższych latach, m.in. dlatego że sztuczna inteligencja umożliwia hakerom dużo łatwiejsze podszywanie się pod cudzą tożsamość. Choć CyberTarcza działająca w sieci Orange Polska skutecznie chroni internautów przed atakami, to wciąż jednak to właśnie człowiek jest ich głównym celem.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.