Mówi: | Adrian Kaczmarek |
Funkcja: | dyrektor ds. zarządzania projektami i rozwoju narzędzi MŚP |
Firma: | Santander Bank Polska |
Konto bankowe z obsługą księgowości online. Banki ułatwiają przedsiębiorcom prowadzenie małych firm
Jednoosobowa działalność gospodarcza to w Polsce najpopularniejsza forma prowadzenia firmy. Decyduje się na nią coraz więcej osób – w tym roku liczba jednoosobowych firm przekroczyła już 3 mln. Prowadzenie takiej działalności jest coraz prostsze dzięki wprowadzanym przez rząd ułatwieniom, ale i bankom, które wychodzą naprzeciw potrzebom małych przedsiębiorców. Od połowy września mogą oni prowadzić księgowość online – Santander Bank Polska w nowej usłudze umożliwi też dostęp do dedykowanego zdalnego księgowego.
– Przedsiębiorcy z sektora MŚP oczekują obecnie prostych rozwiązań, które zaoszczędzą im czas. Najlepiej dostępnych z poziomu aplikacji mobilnej, w każdej sytuacji i w każdym miejscu. Odpowiadając na te potrzeby, Santander Bank Polska uruchamia usługę e-księgowości, dostępną zarówno z poziomu bankowości internetowej, jak i specjalnej aplikacji, w której przedsiębiorcy będą mogli swobodnie dodawać faktury, koszty, obserwować bieżący przepływ swoich finansów – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Adrian Kaczmarek, dyrektor ds. zarządzania projektami i rozwojem narzędzi MŚP w Santander Bank Polska.
Jednoosobowa działalność gospodarcza to w Polsce najpopularniejsza forma prowadzenia firmy. Decyduje się na nią coraz więcej osób – w tym roku liczba jednoosobowych firm przekroczyła już 3 mln. Od połowy października przedsiębiorcy, którzy mają zarejestrowaną jednoosobową działalność gospodarczą, mogą prowadzić swoją księgowość online. Taką usługę – we współpracy z firmą inFakt – wprowadził Santander Bank Polska. Narzędzie umożliwia wystawianie faktur zarówno w bankowości internetowej, jak i w aplikacji mobilnej inFakt oraz zapisywanie faktur do formatu .pdf i przesyłanie ich e-mailem do kontrahentów.
– Dostęp do e-księgowości daje możliwość prostego, intuicyjnego dodawania nowych faktur. Przykładowo, będąc w siedzibie kontrahenta, przedsiębiorca może wyciągnąć telefon z kieszeni i w kilka sekund, w trzech prostych krokach dodać nowego odbiorcę, usługę oraz wysłać fakturę e-mailem. Podobnie z dodawaniem kosztów, zatrzymując się na stacji benzynowej i odbierając fakturę, można zrobić jej zdjęcie, a system automatycznie pobierze z niej wszystkie wartości. Sprawdzi, że np. zakupiony dodatkowo towar, np. posiłek, nie powinien się na niej znaleźć, usunie go i zaksięguje prawidłową wartość faktury w systemie – tłumaczy Adrian Kaczmarek.
Wystawiając fakturę, przedsiębiorca może skorzystać z dostępnych w eKsięgowości gotowych szablonów, a w razie problemów – poprosić o wsparcie księgowe lub techniczne. Stworzona w tym celu infolinia jest czynna od poniedziałku do soboty, w wydłużonych godzinach 7–22. W pakiecie samodzielnej księgowości możliwe jest również generowanie i wysyłka plików JPK, a także generowanie Księgi Przychodów i Rozchodów, deklaracji VAT-7 i PIT-5. Przedsiębiorcy mogą również kontrolować terminy płatności i wysokość składek do ZUS i Urzędu Skarbowego.
Santander Bank Polska przygotował również płatne pakiety dla przedsiębiorców, którzy chcą powierzyć prowadzenie finansów swojej firmy zdalnemu księgowemu.
– Usługa eKsięgowości jest realizowana w trzech wariantach, wystawianie faktur, które jest darmowe lub płatne w zależności od liczby takich dokumentów, samodzielne prowadzenie księgowości oraz ogólnopolskie biuro rachunkowe. Ceny są zróżnicowane w zależności od rodzaju wybranej usługi i liczby dokumentów, jaką operuje klient – mówi Adrian Kaczmarek.
W ramach tej ostatniej oferty, zdalny księgowy lub księgowa zewidencjonuje wszystkie koszty, wyśle deklaracje podatkowe do US, będzie reprezentować przedsiębiorcę przed urzędami i doradzi najlepsze rozwiązania. Co istotne, narzędzie w jednej z opcji daje też możliwość dostępu do jednego, wybranego księgowego bądź księgowej, który będzie się zawsze zajmował sprawami danej firmy i znał jej specyfikę. Dzięki temu przedsiębiorca zaoszczędzi czas (np. nie będzie musiał każdorazowo wyjaśniać, z czym ma problem) i będzie mógł się skupić na prowadzeniu biznesu.
– Przedsiębiorcy nie są w tym wszystkim sami, dostają od nas wsparcie księgowych, do których mogą się odzywać w każdym momencie, z każdą wątpliwością. To istotne o tyle, że w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy nasza ustawa o podatku dochodowym zmieniała się już czternaście razy, w związku z tym nie jest to proste zagadnienie, chcemy wspierać, a przede wszystkim ułatwiać przedsiębiorcom prowadzenie biznesu. eKsięgowość to rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić czas, a dzięki temu właściciel małej firmy może poświęcić go rozwój swojego biznesu – mówi Adrian Kaczmarek, dyrektor ds. zarządzania projektami i rozwojem narzędzi MŚP w Santander Bank Polska.
Czytaj także
- 2025-05-21: Duży udział własności państwowej negatywnie wyróżnia Polskę na tle Europy. Większość Polaków za ograniczeniem wpływu polityków na gospodarkę
- 2025-05-13: Senat zajmie się ustawą o jawności cen lokali na sprzedaż. W praktyce ustawa obejmie tylko 12 proc. rynku
- 2025-05-21: Finansowanie Europejskiego Banku Inwestycyjnego wspiera rozwój OZE czy infrastruktury drogowej. Wśród nowych priorytetów bezpieczeństwo i obronność
- 2025-05-19: Poparcie dla UE rekordowo wysokie, mimo wzrostu populizmu. Społeczeństwo oczekuje większego zaangażowania w kwestie bezpieczeństwa
- 2025-05-09: Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie
- 2025-04-23: Eksperci apelują do Ministerstwa Zdrowia o zmianę w polityce nikotynowej. Powinna lepiej chronić dzieci i młodzież
- 2025-04-17: Phishing największym cyberzagrożeniem. Przestępcy będą coraz częściej sięgać po AI, by skutecznie docierać do potencjalnych ofiar
- 2025-04-24: Niepewność gospodarcza rosnącym zagrożeniem dla firm. Sytuację pogarszają zawirowania w światowym handlu
- 2025-04-25: Trwają prace nad nową ustawą o Rzeczniku MŚP. Urząd zyska nowe kompetencje
- 2025-04-18: Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Kolejne 9 mld zł trafi na budowę i modernizację sieci energetycznych. Inwestycje pomogą wyeliminować ryzyko blackoutu
Modernizacja i cyfryzacja sieci to dziś jeden z priorytetów spółek energetycznych w Polsce. Inwestycje te wzmacniają odporność systemu elektroenergetycznego i ograniczają ryzyko blackoutu, analogicznego do tego, który niedawno miał miejsce w Hiszpanii, ale też umożliwiają przyłączenie większej ilości zielonych źródeł energii. Enea pozyskała właśnie niskooprocentowaną pożyczkę w ramach KPO w wysokości 9 mld zł, które przeznaczy na budowę i modernizację sieci w północnej i zachodniej Polsce.
Rolnictwo
Gminne komisje szacują już straty w uprawach spowodowane przez majowe przymrozki. Najbardziej poszkodowani są sadownicy

W maju przygruntowe przymrozki pojawiły się na terenie niemal całego kraju. W niektórych miejscach temperatura obniżała się nawet do kilku stopni na minusie. Straty w rolnictwie i sadownictwie są bardzo duże, w niektórych regionach kraju sięgają nawet 90 proc. Ucierpiały nie tylko owoce i zboża, ale też część warzyw. Trwają już przygotowania naborów dla rolników, którzy ponieśli straty w wyniku przymrozków.
Polityka
Kampania prezydencka na ostatniej prostej. Temat ochrony zdrowia na drugim planie

Zdaniem przedstawicieli Naczelnej Izby Lekarskiej temat ochrony zdrowia w kampanii prezydenckiej, prowadzonej przed I turą wyborów, zszedł na dalszy plan. Kandydaci na najwyższy urząd w Polsce nie podawali – poza tematem składki zdrowotnej – w tym obszarze konkretów, a skupili się na kampanijnych ogólnikach i zapewnieniach. Zabrakło poruszenia wielu ważnych kwestii dotyczących m.in. przyszłości zawodów medycznych, kształcenia lekarzy, walki z agresją wobec medyków czy pomysłów na skrócenie kolejek do specjalistów i poprawy finansowania.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.