Mówi: | Izabela Fiszer |
Funkcja: | zastępca dyrektora Departamentu Internacjonalizacji Przedsiębiorstw |
Firma: | PARP |
Polsko-Arabskie Forum w Dubaju okazją do zacieśnienia współpracy. Dla krajowych firm to szansa na podpisanie nowych kontraktów
Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Kuwejt już w tej chwili są dla Polski ważnymi partnerami gospodarczymi. Na ekspansję na tamtejszym rynku zdecydowało się wiele dużych polskich marek, w tym m.in. Komputronik, CCC, Inglot, Comarch i Mokate. Rząd chce jednak wzmocnić współpracę z Bliskim Wschodem. Temu właśnie ma służyć zaplanowane na 6 grudnia Polsko-Arabskie Forum Gospodarcze, które odbędzie się w ramach targów Expo 2020 w Dubaju. Polskie firmy będą miały na nim możliwość nawiązania współpracy z nowymi partnerami gospodarczymi.
– Polsko-Arabskie Forum Gospodarcze jest doskonałą okazją do zaprezentowania polskich osiągnięć. Wezmą w nim udział przedstawiciele biznesu, przedstawiciele władz Polski i Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz eksperci. W planach są m.in. różnego rodzaju panele dyskusyjne. Jednocześnie będzie to doskonała okazja do indywidualnych spotkań, podczas których planowane jest podpisywanie umów dwustronnych – mówi agencji Newseria Biznes Izabela Fiszer, zastępca dyrektora Departamentu Internacjonalizacji Przedsiębiorstw w PARP.
Zaplanowane na 6 grudnia br. Polsko-Arabskie Forum Gospodarcze, które będzie kulminacyjnym momentem udziału Polski w Expo 2020, odbędzie się po raz pierwszy w historii stosunków Polski z państwami tego regionu. Ma posłużyć jako platforma prezentacji wzajemnej oferty biznesowej i nawiązania współpracy z partnerami gospodarczymi z krajów arabskich.
Mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa, uczestniczące w Wystawie Światowej Expo 2020 w Dubaju, mogły pozyskać na ten cel dofinansowanie z PARP w ramach konkursu Go to Brand. Wnioski o takie wsparcie – finansujące udział w targach i dodatkowe działania promocyjne, ale również koszty usług doradczych związanych z przygotowaniami do wejścia na rynek krajów Zatoki Perskiej – złożyło w sumie 430 polskich firm.
– Ideą konkursu było stworzenie możliwości wzmocnienia kontaktów gospodarczych Polski i Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz krajów regionu Zatoki Perskiej. Mówimy tutaj o Arabii Saudyjskiej, Katarze, Kuwejcie, Omanie i Bahrajnie – mówi Izabela Fiszer.
Raport „30 lat polskiego eksportu” opracowany przez KUKE i SpotData wskazuje, że w latach 2001–2020 wartość eksportu towarów do wszystkich krajów Bliskiego Wschodu zwiększyła się z ok. 0,5 do 5,1 mld dol., a ich udział w polskim eksporcie wzrósł z 1,2 do 2,2 proc. To jednak wciąż mniej niż udział na przykład Węgier (2,5 proc.), a nasze rynki i potencjał są nieporównanie większe.
Największym partnerem Polski w handlu z krajami Zatoki Perskiej jest Arabia Saudyjska. Jak podaje KUKE za GUS, w 2020 roku wartość eksportu do tego kraju wyniosła ok. 1 mld dol. Następne w zestawieniu są Zjednoczone Emiraty Arabskie. Według NBP na koniec 2020 roku łączna wartość polskich inwestycji bezpośrednich w ZEA była szacowana na 264 mln dol. Na tamtejszym rynku prężnie działają polskie przedsiębiorstwa m.in. z branży naftowo-gazowej, budowlanej, instalacyjnej, informatycznej, usług geodezyjnych, meblowej, kosmetycznej, sprzętu medycznego, luksusowych jachtów czy opakowań metalowych. Na ekspansję w Emiratach zdecydowało się wiele dużych, polskich marek, w tym m.in. Komputronik, Cobex Polska, CCC, Inglot, Multidekor, Comarch i Mokate. Dane GUS pokazują, że od stycznia do sierpnia tego roku w polsko-emirackich obrotach handlowych odnotowano tendencję zwyżkową (o 16 proc. r/r), a ich wartość przekroczyła 560 mln dol.
W całym 2020 roku zwiększyły się również obroty handlowe między Polską i Kuwejtem, których wartość wyniosła 115 mln dol. (wzrost o 27 proc. w stosunku do 2019 roku). Tradycyjnie główną pozycję stanowiły artykuły rolno-spożywcze, które mają 43-proc. udział w eksporcie. Z kolei import z Kuwejtu to głównie tworzywa sztuczne i wykonane z nich wyroby.
– Budując program promocji, skupiono się na kilkunastu branżach, które są najbardziej perspektywiczne i rozwojowe. W części z nich – takich jak moda czy IT – polscy przedsiębiorcy odnoszą sukcesy na wielu rynkach zagranicznych i spodziewamy się, że przełoży się to również na kraje Zatoki Perskiej. Dla innych – takich jak ochrona środowiska czy energetyka – jest to natomiast dopiero początek drogi – mówi ekspertka PARP.
Wśród beneficjentów programu Go to Brand są projektantka Dorota Goldpoint, klinika stomatologiczna Furyk Clinic, firma Kryształowy Świat, która zajmuje się projektowaniem i wykonywaniem specjalistycznych instalacji solnych wspomagających leczenie chorób górnych dróg oddechowych, czy PPH BIM, producent kosmetyków kolorowych i pielęgnacyjnych
– W ramach konkursu Go to Brand Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości finansuje m.in. udział w Polsko-Arabskim Forum Gospodarczym, koszty organizacji stoiska targowego na wydarzenia, które są wskazane w tym programie promocji. Przedsiębiorca ma również możliwość wzięcia udziału w misji wyjazdowej, której koszty są również przez PARP dofinansowywane, oraz realizacji działań promocyjnych w ogólnym ujęciu. Mówimy tutaj zarówno o formach tradycyjnych, jak np. katalogi, jak również promocji w kanałach elektronicznych – wymienia zastępca dyrektora Departamentu Internacjonalizacji Przedsiębiorstw w PARP.
Wystawa Światowa Expo 2020 w Dubaju – przełożona o rok ze względu na pandemię koronawirusa – została otwarta dla gości z początkiem października. Uczestniczy w niej ponad 200 państw, organizacji międzynarodowych, firm i instytucji. To pierwsza wystawa światowa w regionie Bliskiego Wschodu i Afryki i po raz pierwszy w historii tego wydarzenia każdy kraj ma własny pawilon. Impreza potrwa pół roku (do końca marca 2022 roku) i szacuje się, że w tym czasie odwiedzi ją nawet 25 mln ludzi. Licznymi atrakcjami ma przyciągnąć ich także polski pawilon, którego hasłem przewodnim jest: „Poland. Creativity inspired by nature”.
– Światowe wystawy Expo w Dubaju to doskonała okazja do promocji Polski w wielu dziedzinach. Przez sześć miesięcy trwania wystawy odbędzie się blisko tysiąc wydarzeń, a najważniejsze z nich to Polsko-Arabskie Forum Gospodarcze i Dzień Polski, organizowane 6 i 7 grudnia – mówi Izabela Fiszer.
Czytaj także
- 2025-05-19: Doda: Zostawiłam po sobie niesamowite dzieło filmowe, ale nie myślę o powrocie do branży. Mam za dużą traumę
- 2025-05-13: Senat zajmie się ustawą o jawności cen lokali na sprzedaż. W praktyce ustawa obejmie tylko 12 proc. rynku
- 2025-05-12: Coraz więcej Polaków widzi korzyści płynące z obecności w UE. Co ósmy wciąż jednak nie potrafi ich wskazać
- 2025-05-20: Ważą się losy nowej umowy między Unią Europejską a Ukrainą na temat zasad handlu. Obecne przepisy wygasają 5 czerwca
- 2025-04-28: Niepewna sytuacja zwracanych do Skarbu Państwa gruntów dzierżawnych. To może się wiązać z likwidacją infrastruktury rolniczej i miejsc pracy
- 2025-04-18: Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem
- 2025-04-11: Inwestorzy już odczuwają skutki wprowadzania ceł przez Donalda Trumpa. Finalnie najwięcej stracą na tej polityce Amerykanie
- 2025-04-23: Ogromna baza magazynowa zbóż w Wielkopolsce do likwidacji. Pracę może stracić kilkaset osób
- 2025-04-07: Księża zgłaszają duże poczucie zagrożenia. Połowa badanych doświadczyła agresji w ostatnim roku
- 2025-05-08: Dobre perspektywy współpracy pomiędzy brytyjskimi a polskimi uczelniami. Wspólne projekty badawcze przekładają się na relacje gospodarcze
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Ważą się losy nowej umowy między Unią Europejską a Ukrainą na temat zasad handlu. Obecne przepisy wygasają 5 czerwca
5 czerwca wygasa ATM, czyli wprowadzona przed trzema laty i potem z modyfikacjami przedłużana umowa między UE a Ukrainą, liberalizująca zasady wwozu ukraińskich towarów na teren Wspólnoty. Strona ukraińska chciałaby jej przedłużenia, na razie jednak Unia zgodziła się jedynie na przedłużenie bezcłowego przywozu żelaza i stali. Największe obawy, zwłaszcza w Polsce, budzi kwestia produktów rolnych. Zdaniem europosłanki Konfederacji Anny Bryłki należałoby wrócić do obowiązującej przed 2022 rokiem umowy stowarzyszeniowej DCFTA, ponieważ Ukraina może dziś eksportować swoje towary drogą morską poprzez porty na Morzu Czarnym, a dzięki darmowemu dostępowi do unijnego rynku bogacą się jedynie potentaci rolni.
Ochrona środowiska
Nowe technologie pomagają szybciej i dokładniej sortować odpady. Wciąż nie wszystkie da się jednak przetworzyć

Do 2030 roku 55 proc. odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych powinno trafiać do przetworzenia. W ubiegłym roku było to ok. 27 proc. Nowe technologie w coraz większym stopniu ułatwiają sortowanie odpadów, ale nie pozwalają jeszcze na przetworzenie wszystkich ich rodzajów. To pierwsze wyzwanie związane z zamykaniem obiegu. Kolejnym jest zwiększanie zawartości materiałów pochodzących z recyklingu w produkowanych opakowaniach, czego wymagają unijne przepisy. Choć w tym obszarze widać w ostatnich latach znaczące postępy, nie brakuje wyzwań.
Handel
Rosyjskie surowce przestaną płynąć do UE. Spóźniony, ale ambitny i istotny plan ma być wdrożony do 2027 roku

– Kupowanie surowców energetycznych z Rosji jest jak kupowanie broni przeciwko Ukrainie – uważa europosłanka PO Mirosława Nykiel. Dlatego KE planuje do 2027 roku ograniczyć do zera import rosyjskich paliw. Joanna Scheuring-Wielgus ocenia, że taka decyzja powinna zapaść już dawno, ale lepiej późno niż wcale. Co więcej, państwa członkowskie powinny być w tych deklaracjach zjednoczone najbardziej, jak się da.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.