Mówi: | Dariusz Marzec, prezes zarządu, PGE Polska Grupa Energetyczna Grzegorz Pawlak, prezes zarządu, Projekt Warszawa Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy |
Siatkówka z coraz większym wsparciem sponsorów. Największe firmy inwestują nie tylko w drużyny narodowe, ale i ligowe kluby
Polska liga siatkówki jest jednym z chętniej oglądanych w Polsce wydarzeń sportowych. W ubiegłym sezonie spotkania w fazie zasadniczej przyciągnęły do hal ponad pół miliona osób, a średnia oglądalność meczów ligowych wzrosła do ponad 84 tys. Sukcesy sportowe i zainteresowanie widzów przekładają się na coraz większe zaangażowanie sponsorów, także w siatkówkę ligową. Stołeczny zespół siatkarzy Projekt Warszawa pozyskał nowego sponsora tytularnego – została nim PGE Polska Grupa Energetyczna.
Od września trzecia drużyna poprzedniego sezonu ekstraklasy będzie rywalizowała pod nazwą PGE Projekt Warszawa. Umowa obejmie sezon 2024/2025 oraz 2025/2026.
– Polacy kochają siatkówkę, a polska liga siatkówki jest jedną z najlepszych na świecie. Projekt Warszawa należy do czołówki drużyn w tej najlepszej na świecie lidze siatkarskiej. Cieszymy się na tę współpracę, mamy też nadzieję na sukces sportowy. Liczymy, że popularność siatkówki jeszcze wzrośnie po sukcesach polskiej reprezentacji na igrzyskach olimpijskich w Paryżu – mówi agencji Newseria Biznes Dariusz Marzec, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
Z raportu Sponsoring Insight z 2023 roku wynika, że w Polsce firmy najwięcej inwestują w piłkę nożną, czyli najchętniej oglądany sport na świecie. Udział futbolu w przychodach ze sprzedaży praw sponsoringowych wynosi 37,1 proc. Na drugim miejscu jest siatkówka z niemal 20-proc. udziałem. Sponsorów przyciągają zarówno drużyna reprezentacji, jak i siatkówka krajowa, zwłaszcza że polskie kluby należą do najlepszych w Europie. PGE Polska Grupa Energetyczna od lat jest aktywnym sponsorem polskiej siatkówki.
– Dla Projektu Warszawa ta współpraca to stabilność. Dla nas to współpraca z najlepszą drużyną dyscypliny sportowej, którą uwielbiają Polacy, a taka jest rola PGE, żeby wspierać te dyscypliny, które lubią Polacy. Wspieramy sport na najwyższym poziomie, a w przypadku PGE Projektu Warszawa to najlepsza siatkówka – tłumaczy Dariusz Marzec.
Zespół Projekt Warszawa ma za sobą świetny sezon zwieńczony triumfem w Pucharze Challenge i brązowym medalem PlusLigi. Pod nową nazwą od 23 lipca przygotowuje się do startu ligi zaplanowanego na połowę września. W nowym sezonie 2024/2025 podopieczni trenera Piotra Grabana staną przed kolejnymi wyzwaniami związanymi m.in. z występem w rozgrywkach CEV Ligi Mistrzów. Mierzą też w tytuł siatkarskiego mistrza Polski.
– Dla klubu Projekt Warszawa, tak jak dla innych klubów siatkarskich, bardzo ważne jest finansowanie. Dzisiaj nie można osiągnąć sukcesów bez stabilnych i mocnych finansów – podkreśla Grzegorz Pawlak, prezes klubu sportowego Projekt Warszawa. – Dzięki umowie z PGE możemy być pewniejsi o stabilność klubu. Zawodnicy muszą mieć pewność, że zadbamy o ich finanse, że będą mogli spokojnie zająć się treningami i walką o medale.
– Wiemy, z jak dużymi problemami Projekt Warszawa w ostatnich latach musiał się zmagać. Wszystko zaczyna się od środków finansowych w dużej mierze, więc ten stabilny partner pozwoli się klubowi rozwijać i pozyskiwać zawodników – dodaje Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy.
Z danych PlusLigi wynika, że w ubiegłym sezonie spotkania Projektu Warszawa oglądało na żywo ponad 86,5 tys. osób. Najważniejsza część sezonu, czyli kwietniowe rozgrywki, przyciągnęła przed ekrany telewizorów w sumie ponad 5 mln widzów. Trzy razy w najlepiej oglądanych spotkaniach grali stołeczni siatkarze.
– Mam nadzieję, że znów będziemy święcić wspaniałe sukcesy, oglądać cudowne mecze w Warszawie, bo warszawiacy i warszawianki kochają siatkówkę i bardzo chętnie przychodzą na mecze. Więc tym bardziej cieszymy się, że rozwijamy infrastrukturę sportową, budujemy nową halę sportową i że Projekt Warszawa będzie miał gdzie rozgrywać najważniejsze mecze fazy play-off i finały – wskazuje Renata Kaznowska.
Modernizacja warszawskich obiektów sportowych i propagowanie aktywności fizycznej wśród mieszkańców to zadania, które są dla miasta priorytetowe. Warszawa oraz jej dzielnice w sumie na sport w 2024 roku przeznaczą 125 mln zł. Skorzysta na niej nie tylko sam Projekt Warszawa, ale i powołana przez klub międzynarodowa Akademia Siatkówki, w której trenują młodzi sportowcy.
– To również bardzo ważne dla Warszawy, bo te akademie budowane są w oparciu o nasze szkoły warszawskie w poszczególnych dzielnicach. Akademia też się fantastycznie rozwija. Zależy nam na tym, aby młodzież chciała uprawiać sport, jeżeli będzie to siatkówka, to znakomicie – mówi Renata Kaznowska.
– Chcielibyśmy, żeby Warszawa stała się takim miejscem, gdzie bije serce polskiej siatkówki – mówi prezes PGE.
PGE jest jednym z największych sponsorów sportu, m.in. stadionu PGE Narodowego oraz PGE Ekstraligi. Dodatkowo obejmuje wsparciem dwa Polskie Związki Łyżwiarstwa – Szybkiego i Figurowego, Polski Związek Żeglarski, Polski Związek Kajakowy, Polski Związek Pływacki oraz Polski Związek Tenisowy.
Czytaj także
- 2025-04-04: Wykluczenie cyfrowe szczególnie dotyka generacji silver. T-Mobile wystartował z darmowymi kursami z obsługi smartfona
- 2025-04-10: Pierwsze efekty prac deregulacyjnych możliwe już jesienią. Ten proces uwolni w firmach środki na inwestycje
- 2025-03-27: Powstanie europejska strategia dotycząca zdrowia psychicznego młodych. Kraje łączą siły, by chronić ich przed cyberzagrożeniami
- 2025-04-08: Blisko 10 mln Ukraińców nie ma dostępu do wody pitnej lub infrastruktury sanitarnej. Na jej odbudowę potrzeba 11,3 mld dol.
- 2025-03-24: Ministerstwo Zdrowia wraca do pomysłu zakazu sprzedaży aromatyzowanych saszetek nikotynowych. Według ekspertów oznacza to likwidację całego rynku
- 2025-03-07: Polska w końcówce europejskiej stawki pod względem udziału kobiet w zarządach spółek. Zmienić ma to unijna dyrektywa
- 2025-03-11: Jerzy Owsiak: Polskie firmy potrzebują, aby państwo im nie przeszkadzało w prowadzeniu biznesu. Ważne jest też zaufanie i ograniczenie biurokracji
- 2025-02-28: Polsko-brytyjska współpraca gospodarcza nabiera rozpędu. Dobre perspektywy dla wspólnych projektów energetycznych i obronnych
- 2025-03-12: Dostęp do wysoko wykwalifikowanej kadry przyciąga do Polski inwestorów. Kluczowymi partnerami stają się firmy z Wielkiej Brytanii
- 2025-02-28: Branża AGD podnosi się po trudnym okresie. Liczy na wsparcie w walce z silną konkurencją z Chin
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Niektóre państwa członkowskie mają dużą skłonność do nadregulacji prawa unijnego. Bariery wewnątrz Unii mają efekt podobny do wysokich ceł
Rosnąca biurokracja zniechęca europejskie firmy do rozwoju, tym bardziej że borykają się one z surowszymi regulacjami niż ich konkurenci w Chinach i USA. Jedną z poważniejszych barier jest brak spójności przepisów w państwach członkowskich UE, co utrudnia wykorzystanie potencjału jednolitego rynku. Niektóre kraje, w tym Polska, mają tendencję do nadregulacji względem tego, czego wymagają unijne dyrektywy.
Transport
Czeski ubezpieczyciel wchodzi na polski rynek. Oferował będzie na początek ubezpieczenia komunikacyjne

W 2024 roku liczba aktywnych polis OC w Polsce przekroczyła 29,7 mln, a ubezpieczeni zgłosili ponad 1 mln szkód – wynika z danych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Dane KNF wskazują, że składka przypisana brutto z ubezpieczeń komunikacyjnych trafiła w ubiegłym roku do 17 zakładów ubezpieczeń. Na tym rynku pojawił się właśnie kolejny gracz – Direct pojišťovna, czeska firma ubezpieczeniowa przejęła całość portfela ubezpieczeń od wefox insurance AG i rozpoczyna działalność w Polsce.
Handel
Inwestorzy już odczuwają skutki wprowadzania ceł przez Donalda Trumpa. Finalnie najwięcej stracą na tej polityce Amerykanie

Ogłoszone przez Donalda Trumpa 2 kwietnia cła na towary z licznych krajów z całego świata zatrzęsły rynkami finansowymi. Indeksy akcyjne ruszyły w dół, zyskiwać za to zaczęły bezpieczniejsze obligacje. Niektóre branże ucierpią bardziej niż inne, np. motoryzacyjna. Skorzystać może za to sektor logistyczny. Paradoksalnie to na obywatelach USA cła mogą się odbić najmocniej, zaś na wzmocnienie swojej pozycji szansę mają Chińczycy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.