Mówi: | Marek Gajewski |
Funkcja: | prezes zarządu |
Firma: | HackerU Polska |
Firmy chcą zatrudniać ekspertów od cyberbezpieczeństwa. Nie brakuje ofert pracy nawet dla początkujących w branży
Umiejętność researchu i analitycznego myślenia to kluczowe kompetencje dla specjalistów IT od cyberbezpieczeństwa. Na rynku brakuje ekspertów z tej dziedziny, dlatego coraz szersza jest oferta szkoleń i studiów w tym zakresie. Na rynku pracy pożądani są także poczatkujący, których można szkolić podczas pracy w firmie. – Rynek cyberbezpieczeństwa jest niezwykle dynamiczny i zagrożenia zmieniają się każdego dnia. Więc także osoby, które pracują w tym obszarze, muszą cały czas się uczyć i szukać nowych rozwiązań – mówi Marek Gajewski, prezes HackerU Polska.
Z opracowania pt. „Cybersecurity. Raport o rynku pracy w Polsce” przygotowanego przez HackerU Polska i HRK ICT wynika, że specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa najczęściej mają już doświadczenie w branży IT, np. na stanowiskach administratorów, deweloperów lub testerów. Rozpoczynanie kariery w IT od obszaru cyberbezpieczeństwa nie jest jeszcze powszechne. To jednak powoli się zmienia wraz z dynamicznie rosnącym zapotrzebowaniem na te kompetencje. Na rynku pracy powstaje coraz więcej stanowisk przeznaczonych dla osób bez doświadczenia w IT security, z możliwością podjęcia nauki u pracodawcy. Dostępne są specjalistyczne kierunki studiów oraz szkolenia skierowane do początkujących w branży.
– Potencjał na rynku pracy dla specjalistów z cyberbezpieczeństwa jest ogromny. Zapotrzebowanie na tego typu specjalistów z każdym miesiącem i każdym rokiem rośnie, a karierę może rozpocząć każdy. Wymagane są pewne predyspozycje, ale rozpoczęcie nauki nie jest trudne – przekonuje w rozmowie z agencją Newseria Biznes Marek Gajewski.
Jak podkreśla, kluczowe są: umiejętność analitycznego myślenia, pewne podstawy matematyki i również znajomość, przynajmniej na poziomie średnim, języka angielskiego.
Raport HRK i HackerU Polska pokazuje, że w branży IT security na jednego kandydata przypada około siedem nieobsadzonych wakatów. Najczęściej poszukiwani są specjaliści posiadający od roku do trzech lat doświadczenia, ale także osoby z poziomu „entry level” – młodsi specjaliści i stażyści. Szacuje się, że w Polsce jest około 17,5 tys. nieobsadzonych stanowisk i jeśli obecny trend się utrzyma, liczba ta z roku na rok będzie rosła.
– Osoby zainteresowane rozpoczęciem pracy w cyberbezpieczeństwie mają do wyboru wiele szkoleń, które mogą im pomóc w rozpoczęciu kariery. Początkujący zwykle rozpoczynają pracę jako junior pentesterzy, specjaliści od bezpieczeństwa, ale oczywiście trzeba postawić na edukację. Jest dużo darmowych kursów w tym zakresie – dodaje prezes HackerU Polska.
Podstawową kompetencją dobrego specjalisty od cyberbezpieczeństwa jest umiejętność researchu i chęć do ciągłego uczenia się.
– Rynek cyberbezpieczeństwa jest niezwykle dynamiczny i zagrożenia zmieniają się każdego dnia. Więc osoby, które pracują w tym obszarze, muszą cały czas się uczyć, szukać nowych rozwiązań, ponieważ pewne metody, których nauczyliśmy się do dziś, jutro już mogą być nieaktualne – uściśla Marek Gajewski.
Z badania HRK „Nowa normalność. Rynek pracy IT po pandemii” wynika, że warunki zatrudnienia na rynku pracy IT są lepsze niż przed pandemią. Zdaniem 39 proc. specjalistów pracujących w IT sytuacja związana z COVID-19 miała pozytywny wpływ na ich branżę. Wiele firm zaczęło korzystać z rozwiązań chmurowych i przeniosło swoją działalność do online’u, wyposażając swoich pracowników w urządzenia mobilne do pracy z domu.
– Na pewno nastąpi rozwój rozwiązań chmurowych i specjaliści z tego zakresu będą coraz bardziej poszukiwani. Ale – co równie istotne – używamy coraz więcej urządzeń IoT, np. bezprzewodowych głośników czy asystentów domowych. Będą poszukiwani eksperci w zakresie zabezpieczania i sprawdzania tego typu urządzeń – przewiduje prezes HackerU Polska.
Jak podkreśla, w tej branży człowieka nie zastąpi sztuczna inteligencja. Będzie ona coraz częściej uczestniczyć w procesie sprawdzania zabezpieczeń, ale obok zalet ma ona również swoje wady. Zwykle rozwiązania z dziedziny sztucznej inteligencji bazują na pewnych wyuczonych schematach postępowania i myślenia, dlatego w szerszej perspektywie na razie kreatywny czynnik ludzki i nieszablonowe myślenie w zakresie cyberbezpieczeństwa będzie nadal niezbędne.
Czytaj także
- 2025-04-28: Migranci mogą być ratunkiem dla polskiego rynku pracy. Pracodawcy chcą uwzględnienia ich potrzeb w strategii migracyjnej
- 2025-04-24: Niepewność gospodarcza rosnącym zagrożeniem dla firm. Sytuację pogarszają zawirowania w światowym handlu
- 2025-04-22: Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników
- 2025-04-22: Kwestie bezpieczeństwa priorytetem UE. Polska prezydencja ma w tym swój udział
- 2025-04-22: Rynek agencji PR staje się coraz bardziej rozproszony. Zdecydowanie rośnie liczba jednoosobowych działalności gospodarczych
- 2025-04-11: Czeski ubezpieczyciel wchodzi na polski rynek. Oferował będzie na początek ubezpieczenia komunikacyjne
- 2025-04-14: Nowe technologie podstawą w reformowaniu administracji. Będą też kluczowe w procesie deregulacji
- 2025-04-11: Niektóre państwa członkowskie mają dużą skłonność do nadregulacji prawa unijnego. Bariery wewnątrz Unii mają efekt podobny do wysokich ceł
- 2025-03-28: Trzy czwarte Zetek chce pracować na etacie. Elastyczny czas pracy nie jest dla nich istotny
- 2025-03-21: Zakup używanego samochodu może być stresujący. Mimo profesjonalizacji rynku wciąż zdarzają się oszustwa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Niepewna sytuacja zwracanych do Skarbu Państwa gruntów dzierżawnych. To może się wiązać z likwidacją infrastruktury rolniczej i miejsc pracy
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa wciąż nie przedstawił spójnego planu zagospodarowania gruntów zwracanych do Zasobów Skarbu Państwa. W efekcie setki hektarów gruntów leżą odłogiem, a strategiczna infrastruktura rolnicza jest demontowana. Spółka Top Farms od dawna wnioskowała do KOWR-u o utworzenie ośrodków produkcji rolniczej (OPR) lub podjęcie jakichkolwiek decyzji, które umożliwiłyby dalsze funkcjonowanie wielu takich obiektów rolniczych. Brak decyzji skutkuje trwałą utratą potencjału produkcyjnego, a tym samym może osłabić pozycję konkurencyjną polskiego rolnictwa.
Transport
Europejskie miasta planują wzrost inwestycji w infrastrukturę społeczną. Wydatki na niskoemisyjny transport wciąż są niewystarczające [DEPESZA]

W ciągu najbliższych trzech lat 56 proc. gmin miejskich w UE planuje zwiększyć nakłady na redukcję emisji gazów cieplarnianych, a 53 proc. – na infrastrukturę społeczną – wynika z badania EBI. Dotacje krajowe i unijne pozostają głównym źródłem finansowania inwestycji, choć samorządy szukają także innych form finansowania. O potrzebach w tym obszarze eksperci i samorządowcy rozmawiali w trakcie panelu „Fundusze unijne w rozwoju miast i regionów”, który odbył się w ramach EKG w Katowicach.
Farmacja
Właściciele psów i kotów szczególnie narażeni na choroby odkleszczowe. Nie decydują się jednak na profilaktyczne szczepienia

Eksperci ostrzegają, że Polska znajduje się w czołówce krajów Europy Środkowej pod względem liczby zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu, a mimo to poziom zaszczepienia przeciwko tej chorobie pozostaje dramatycznie niski. Tymczasem zmiany klimatyczne, coraz wyższe temperatury, migracje kleszczy i zanik sezonowości ich aktywności powodują, że ryzyko zakażenia jest coraz większe – nie tylko w lesie, ale i w mieście, parku czy ogrodzie, a nawet w domu, szczególnie tam, gdzie mieszkają zwierzęta.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.