Mówi: | Andrzej Bernatek |
Funkcja: | Partner w Dziale Podatków |
Firma: | KPMG |
Eksperci ostrzegają: resort finansów chce wprowadzić VAT na dotacje unijne
Mniej pieniędzy w kieszeni podatników, więcej w państwowej kasie. Wszystko za sprawą zmian w ustawie o podatku VAT. Znowelizowane przepisy o podstawie opodatkowania z pozoru powinny zmienić niewiele. Problem w tym, że Ministerstwo Finansów chce rozszerzyć zakres opodatkowania na wszystkie dotacje, subwencje i pomoc unijną – ostrzegają eksperci podatkowi firmy KPMG.
Nowelizacja ustawy o podatku VAT ma wejść w życie 1 stycznia przyszłego roku. Z pozoru zmienia niewiele.
– Jest to niewielka zmiana brzmienia regulacji, które w ten sposób zostaną w sposób pełniejszy dostosowane do przepisów dyrektywy unijnej. Z samego projektu nie wynika jednak, aby mogła ona stanowić podstawę do zmiany obecnie obowiązujących zasad w zakresie ustalania podstawy opodatkowania w związku z otrzymaniem dopłat, subwencji czy dotacji, również tych o charakterze ogólnym – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Andrzej Bernatek, partner w Dziale Podatków firmy doradczej KPMG.
Jak wyjaśnia Ministerstwo Finansów w komunikacie przesłanym Newserii, chodzi o zastąpienie jednego z obowiązujących przepisów o sposobie ustalania podstawy opodatkowania tak, by ściśle odwzorowywał art. 73 unijnej dyrektywy w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej oraz by zmniejszyć wątpliwości podatników w zakresie określania podstawy opodatkowania.
Jednak eksperci wątpliwości mają.
– Niepokoi nas stanowisko ministra finansów wyrażone w uzasadnieniu do tego projektu. Wydaje się, że Ministerstwo Finansów w ten sposób chciałoby istotnie rozszerzyć zakres opodatkowania – tłumaczy Andrzej Bernatek.
Zdaniem eksperta, wydaje się, że Ministerstwu chodzi o objęcie VAT-em wszystkich dotacji, subwencji, funduszy unijnych i innych dopłat, w tym również takich, które mają charakter pomocy ogólnej dla działalności podatników.
– W przepisach obecnie obowiązujących kwoty otrzymanych dotacji mają wpływ na wysokość podstawy opodatkowania wówczas, gdy mają bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika. W projekcie proponuje się wprowadzenie zamiast sformułowania „bezpośredni wpływ na cenę” sformułowania: „związane bezpośrednio z ceną” – czytamy w uzasadnieniu Ministerstwa Finansów do projektu nowelizacji ustawy.
– Będzie to miało znaczenie np. w przypadku projektów realizowanych ze środków pochodzących z programów pomocowych UE. Obecnie otrzymane kwoty przez beneficjentów w znaczącej większości były traktowane jako „dotacje o charakterze ogólnym”, a zatem nie były uwzględniane w podstawie opodatkowania. Z dniem wejścia w życie proponowanych przepisów, jeżeli finansowanie z tych środków związane jest bezpośrednio z ceną, finansowane w ten sposób czynności będą podlegały opodatkowaniu i powstanie obowiązek rozliczenia podatku od otrzymanych kwot – wyjaśnia ministerstwo.
– Podatnicy skonfrontowani z taką interpretacją tego przepisu, wsparci przez doradców, odwołają się do sądów, a te powinny przychylić się do ich stanowiska w zakresie braku podstaw do opodatkowania VAT dotacji ogólnych – uważa ekspert KPMG.
Tym bardziej, że kwestia ta została już pozytywnie rozstrzygnięta na korzyść podatników przez Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu.
Ministerstwo Finansów zapowiada, że Rada Ministrów ma się zająć projektem zmian w ustawie o podatku VAT jeszcze w tym kwartale.
– Niezależnie od dyskusji na temat podstawy opodatkowania w zakresie dopłat, dotacji czy subwencji, innym zupełnie tematem jest sposób wyliczenia wydatków kwalifikowanych, jako podstawy ubiegania się o pomoc publiczną. Od lat toczy się bowiem dyskusja, czy wydatki takie powinny być kalkulowane jako kwoty brutto czy też netto – mówi Andrzej Bernatek.
Zdaniem ekspertów, jeśli Komisja Europejska zdecyduje, że – inaczej niż jest dziś – podatek VAT nie może być zaliczany do kosztów kwalifikowanych, czyli takich, które dotacją pokrywa Unia Europejską, będzie to oznaczało, że niektórzy beneficjenci, jak samorządy i organizacje pożytku publicznego, będą musieli płacić podatek z własnej kieszeni.
Czytaj także
- 2024-11-13: Europejscy rolnicy przeciw umowie UE i Mercosur. Obawiają się zalewu taniej żywności z Ameryki Południowej
- 2024-11-12: Polskę czeka boom w magazynach energii. Rząd pracuje nad nowymi przepisami
- 2024-11-04: Resort rolnictwa chce uporządkować kwestię dzierżawy rolniczej. Dzierżawcy mają zyskać dostęp do unijnych dopłat
- 2024-10-30: Wydatkowanie funduszy europejskich przez samorządy. Polska chce promować ten model w UE
- 2024-10-29: Polska pracuje nad propozycjami dotyczącymi konkurencyjności UE. To element przygotowań do prezydencji
- 2024-10-28: Firmy zainteresowane udziałem w odbudowie Ukrainy z nowym instrumentem wsparcia. Na początku 2025 roku ruszą preferencyjne pożyczki
- 2024-10-25: Gruzini wybierają nowy parlament. Sobotnie wybory mogą przesądzić o kursie kraju na dekady
- 2024-10-17: Wiele wyzwań polskiej prezydencji w UE. Jednym z kluczowym będą prace nad nowym budżetem
- 2024-09-26: Polska prezydencja w Radzie UE będzie szansą na kształtowanie polityki gospodarczej Unii. Przedsiębiorcy mają swoje oczekiwania
- 2024-09-27: MNiSW wspiera programy badawcze dotyczące żywienia. W planach jest też popularyzacja zdrowej diety
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Polityka
Akcesja Ukrainy będzie dużym wyzwaniem dla unijnego rolnictwa. Obie strony czeka kilka lat przygotowań
Ukraina ze względu na wielkość terytorium i żyzne grunty jest rolniczą potęgą. Jej przystąpienie do Unii Europejskiej może być wyzwaniem dla całego europejskiego rolnictwa. Pokazały to ostatnie lata, kiedy zwolnienie z ceł ukraińskich produktów zdestabilizowało sytuację rynków rolnych w części krajów. Ukraińskie rolnictwo wciąż nie spełnia unijnych wymagań. Komisja Europejska oceniła gotowość branży rolnej na 2 w sześciopunktowej skali.
Zdrowie
Ochrona zdrowia w Polsce ma być bardziej oparta na jakości. Obowiązująca od roku ustawa zostanie zmieniona
Od października placówki ochrony zdrowia mogą się ubiegać o akredytację na nowych zasadach. Nowe standardy zostały określone we wrześniowym obwieszczeniu resortu zdrowia i dotyczą m.in. kontroli zakażeń, sposobu postępowania z pacjentem w stanach nagłych czy opinii pacjentów z okresu hospitalizacji. Standardy akredytacyjne to uzupełnienie obowiązującej od stycznia br. ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, która jest istotna dla całego systemu, jednak zdaniem resortu zdrowia wymaga poprawek.
Konsument
Media społecznościowe pełne treści reklamowych od influencerów. Konieczne lepsze ich dopasowanie do odbiorców
Ponad 60 proc. konsumentów kupiło produkt na podstawie rekomendacji lub promocji przez twórców internetowych. 74 proc. uważa, że treściom przekazywanym przez influencerów można zaufać – wynika z badania EY Future Consumer Index. W Polsce na influencer marketing może trafiać ok. 240–250 mln zł rocznie, a marki widzą ogromny potencjał w takiej współpracy. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się mikroinfluencerzy, czyli osoby posiadające od kilku do kilkudziesięciu tysięcy followersów, ale o silnym zaangażowaniu.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.