Mówi: | Iwona Sroka, prezes KDPW, współorganizator Kongresu Rynku Kapitałowego prof. Teresa Czerwińska, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego Wiesław Rozłucki, współzałożyciel i pierwszy prezes GPW |
Dla 80 proc. inwestorów indywidualnych giełda jest dobrą metodą oszczędzania na emeryturę
Ponad 82 proc. inwestorów indywidualnych to mężczyźni, którzy traktują giełdę jako dobrą metodę dywersyfikacji kapitału i oszczędzania na emeryturę. Prawie połowa odnotowała w ubiegłym roku zyski – wynika z badań zaprezentowanych podczas piątej edycji Kongresu Rynku Kapitałowego. Na tegorocznym spotkaniu praktyków finansowych ze środowiskiem naukowym dyskutowano m.in. o zawirowaniach na światowych rynkach i problemach sektora bankowego.
– Ideą, która przyświecała organizatorom, czyli Krajowemu Depozytowi Papierów Wartościowych i Wydziałowi Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, było połączenie praktyków i teoretyków, którzy pracują na rynku kapitałowym. Brakowało nam forum, na którym moglibyśmy omówić, co nowego się wydarzyło. Dobrze jest zweryfikować to, o czym czytamy, porównać dane i wymienić doświadczenia z tymi, którzy na co dzień mają do czynienia z rynkiem kapitałowym – mówi Iwona Sroka, prezes Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych i jeden z pomysłodawców dorocznego Kongresu Rynku Kapitałowego.
Wyzwania sektora bankowego w Polsce i na świecie, nowa ustawa o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym i zawirowania na międzynarodowych rynkach finansowych były jednymi z tematów poruszanych podczas piątej edycji Kongresu Rynku Kapitałowego, czyli dorocznego spotkania praktyków finansowych ze środowiskiem naukowym, które pod koniec listopada odbyło się na Uniwersytecie Warszawskim.
– Sektor finansowy i bankowy stoją przed dużymi wyzwaniami. W Europie Zachodniej obserwujemy bardzo słabą akcję kredytową. Wymogi kredytowe są podwyższane, ale z drugiej strony w wielu krajach odsetek nietrafionych, nieregularnie spłacanych kredytów jest wysoki, przez co banki muszą walczyć o utrzymanie coraz wyższych wskaźników wypłacalności – mówi Wiesław Rozłucki, współzałożyciel i pierwszy prezes warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych.
W tegorocznym programie wydarzenia znalazły się prezentacje i wykłady dotyczące m.in. nowych europejskich regulacji i ich wpływu na polski rynek finansowy, reformy emerytur kapitałowych, wyzwań, przed którymi stoją domy maklerskie, nowych wymogów regulacyjnych w obszarze oraz zarządzania ryzykiem instytucji finansowych.
– Niepewność w otoczeniu instytucji finansowej narasta, a ryzyka, które pojawiają się na drugim końcu świata, niezwykle szybko do nas docierają. Instytucje rynkowe w Polsce zdają sobie tego sprawę i są na dobrej drodze do ustanowienia bezpiecznych zasad zarządzania ryzykiem. Nie powinno to rodzić przekonania, że nam nic nie grozi, bo niestety w warunkach niepewności ryzyka są zawsze. Chodzi o to, aby je zminimalizować, bo całkowite wyeliminowanie ryzyka jest nierealne – podkreśla Wiesław Rozłucki, który odebrał podczas kongresu pamiątkową statuetkę z okazji 25-lecia polskiego rynku kapitałowego.
Podczas piątej edycji Kongresu Rynku Kapitałowego zaprezentowano też wyniki Ogólnopolskiego Badania Inwestorów 2016, z których wynika, że ponad 82 proc. inwestorów indywidualnych na polskiej giełdzie stanowią mężczyźni, w większości z wyższym wykształceniem i powyżej 41 lat. Zdecydowana większość inwestuje samodzielnie lub poprzez TFI, traktując giełdę jako dobrą metodę dywersyfikacji kapitału i pomnażania oszczędności na emeryturę. Ponad 40 proc. to inwestorzy długoterminowi (powyżej roku), a 47,5 proc. odnotowało w ubiegłym roku zyski. Straty zadeklarowało niecałe 26 proc. inwestorów indywidualnych.
– Dopóki inwestorzy nie będą zarabiać, dopóty akcje edukacyjne nie przyniosą rezultatu. Mocna deklaracja władz państwowych o pożyteczności warszawskiej giełdy dla rozwoju polskiej gospodarki, o konieczności wzmacniania polskiego kapitału poprzez inwestycje giełdowe to krok na dobry początek, ale za tym muszą iść jeszcze przedsięwzięcia, które pozwolą inwestorom zarobić – podkreśla Wiesław Rozłucki.
Głównym założeniem Kongresu Rynku Kapitałowego jest upowszechnianie wśród kadry naukowej i środowiska akademickiego specjalistycznej wiedzy o polskim rynku kapitałowym i perspektywach jego rozwoju. Prezes Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych Iwona Sroka przypomina, że badania teoretyków wsparły Giełdę Papierów Wartościowych na początku jej funkcjonowania. Tak powinno być również dziś, stąd potrzeba współpracy środowiska akademickiego z praktykami, którzy na co dzień mają kontakt z rynkiem kapitałowym.
– Teoria nie może być oderwana od praktyki, i odwrotnie. Musimy uczyć się od siebie nawzajem. Kongres umożliwia zapoznanie się z wiedzą praktyczną dzięki wystąpieniom i prezentacjom osób, które pracują na rynku kapitałowym. Dzięki temu profesorowie i doktorzy, którzy pracują ze studentami i wykładają o rynku kapitałowym, mogą z tej wiedzy korzystać. To jest naprawdę wspaniałe połączenie praktyki z teorią – podkreśla Iwona Sroka.
W ramach tegorocznej edycji wydarzenia zorganizowano również konkurs na referat naukowy, skierowany do doktorantów i pracowników naukowych wyższych uczelni. Jego celem był przegląd i podsumowanie aktualnych wyników badań dotyczących rynku kapitałowego. Zdaniem prof. Teresy Czerwińskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, która zasiadała w kapitule oceniającej prace konkursowe, poziom tegorocznych prac był bardzo wysoki.
– Przekrój tegorocznych prac był bardzo szeroki. Referaty zostały nadesłane zarówno przez doktorantów, świeżo upieczonych praktyków rynku, uczestników studiów podyplomowych, jak i przez profesorów. Mamy również prace autorów zagranicznych, co świadczy o tym, że Kongres Rynku Kapitałowego jest już marką nie tylko w Polsce, lecz także za granicą – mówi prof. Teresa Czerwińska, podsekretarz stanu w MNiSW.
Czytaj także
- 2024-11-20: Średnio co trzy dni zamykana jest w Polsce księgarnia. Branża apeluje o regulacje porządkujące rynek
- 2024-11-05: Polski rynek odzieży sportowej i outdoorowej notuje stabilne wzrosty. Kupujący szukają technologicznych nowinek
- 2024-11-06: 4 mld zł z KPO na e-zdrowie. Trafią m.in. na ucyfrowienie dokumentacji medycznej oraz narzędzia przyspieszające diagnostykę
- 2024-10-21: Druga polska prezydencja w Radzie UE okazją na wzmocnienie głosu polskich przedsiębiorców. Teraz ich aktywność w UE jest niewielka
- 2024-10-18: Polska unijnym liderem w pracach nad Społecznym Planem Klimatycznym. Ma pomóc w walce z ubóstwem energetycznym
- 2024-10-22: Rząd pracuje nad nowymi przepisami o płacy minimalnej. Zmienią one sposób jej obliczania
- 2024-11-07: Nowe otwarcie unijnej polityki gospodarczej. Polska prezydencja w Unii szansą na korzystne zmiany dla przedsiębiorców
- 2024-10-09: Zakaz silników spalinowych od 2035 roku nierealny. Rewizja przepisów ma być ratunkiem dla sektora motoryzacyjnego w UE
- 2024-10-16: UE walczy z kryzysem mieszkaniowym. Problemem jest brak dostępnych mieszkań i wysokie czynsze
- 2024-10-25: Obrót elektroniką z drugiej ręki sprzyja środowisku. Polacy coraz chętniej sięgają po używane i odnowione smartfony
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Trwają prace nad ostatecznym kształtem ustawy o związkach partnerskich. Kluczowe są kwestie tzw. małej pieczy
– Trwają rozmowy nad wypracowaniem konsensusu, który pozwoli na poparcie ustawy o związkach partnerskich przez większość sejmową – mówi ministra ds. równości Katarzyna Kotula. Jak podkreśla, rządowy projekt jest minimum, ale dlatego trzeba go wykorzystać do maksimum, by zabezpieczyć partnerów i dzieci wychowujące się w takich rodzinach. Szczególnie ważna jest kwestia tzw. małej pieczy. W toku konsultacji publicznych i międzyresortowych wpłynęło kilkaset stron uwag i kilka tysięcy maili.
Handel
Lekarze apelują o uregulowanie rynku saszetek z nikotyną. Na ich szkodliwe działanie narażona jest głównie młodzież
Saszetki z nikotyną są dostępne na rynku od kilku lat, ale nadal nie ma żadnych unijnych ani krajowych regulacji dotyczących ich oznakowania, reklamy czy sprzedaży. To powoduje, że tzw. pouches są bardzo łatwo dostępne, bez większych problemów można je kupić nawet przez internet, co przekłada się na ich rosnącą popularność, także wśród dzieci i młodzieży. Eksperci apelują o pilne uregulowanie tego rynku.
Problemy społeczne
Dane satelitarne będą częściej pomagać w walce z żywiołami w Polsce. Nowy system testowany był w czasie wrześniowej powodzi
Światowa Organizacja Meteorologiczna podaje, że w ciągu ostatnich 50 lat pięciokrotnie zwiększyła się liczba katastrof naturalnych na świecie. Jednocześnie nowe możliwości w zakresie wczesnego ostrzegania i zarządzania kryzysowego pozwoliły ograniczyć liczbę ofiar trzykrotnie. Coraz częściej pomagają w tym dane satelitarne, czego przykładem było wykorzystanie nowego systemu Poland’s Civil Security Hub w trakcie wrześniowej powodzi na południowym zachodzie kraju.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.