Mówi: | Roman Przasnyski |
Funkcja: | Analityk |
Firma: | Open Finance |
Dobre wyniki polskich spółek nie zapobiegły spadkom na GPW
Przez kilka ostatnich dni warszawska giełda nie radziła sobie najlepiej. Poprawę sytuacji przyniosły dopiero sesje piątkowa i poniedziałkowa. Ale zapał kupujących wciąż hamowany jest przez spodziewane spowolnienie gospodarcze.
W ubiegłym tygodniu indeksy warszawskiej giełdy regularnie traciły. WIG20, czyli indeks 20 największych spółek, oscylował wokół poziomu 2250 punktów. Według analityków spadki mogą dziwić biorąc pod uwagę dobre informacje płynące z polskich spółek.
- Kończy się sezon publikacji wyników finansowych spółek. Te wyniki były bardzo dobre, zarówno jeśli chodzi o IV kwartał ubiegłego roku, jak i cały ubiegły rok. Były prawie o 50 proc. lepsze niż w 2010 roku, powinniśmy więc mieć do czynienia z pozytywną reakcją inwestorów. Miejmy jednak nadzieję, że inwestorzy docenią efekty naszej giełdy - mówi Roman Przasnyski, analityk Open Finance.
W jego opinii inwestorzy obawiają się scenariuszy rozwoju w europejskiej gospodarce.
- Myślę, że zapał do kupowania akcji hamują perspektywy na najbliższe miesiące. Spowolnienie gospodarcze w Chinach i strefie euro u nas też będzie miało miejsce, więc prawdopodobnie te bardzo dobre wyniki nie wystarczają inwestorom w kontekście tego, że nie będą one możliwe do powtórzenia w najbliższych kwartałach czy miesiącach - uważa Roman Przasnyski.
Dlatego nie ma pewności co do poprawy sytuacji na warszawskim parkiecie. Podczas wczorajszej, wzrostowej sesji indeksom pomogły głównie informacje o nastrojach niemieckich przedsiębiorców. WIG 20 zakończył notowania na z blisko 1-procentowym wzrostem.
Dane płynące z europejskiej gospodarki podobnie wpływają na kurs złotego wobec głównych walut.
- W momencie, kiedy pojawiają się jakieś niepokoje związane z europejskimi kłopotami z zadłużeniem czy innego rodzaju zawirowaniami na rynkach finansowych, to nasza waluta traci na wartości. W ostatnich dniach mieliśmy do czynienia z nawrotem obaw związanych z Grecją i Portugalią. Tego typu informacje najczęściej niekorzystnie wpływają na naszą walutę, ale myślę, że to nie jest tendencja trwała, więc nie mamy czego się obawiać - podkreśla analityk Open Finance.
Pierwszy kwartał roku okazał się bardzo korzystny dla polskiej waluty. Złoty zyskał ok. 6 proc. wobec euro i ponad 7 proc. wobec dolara.
Czytaj także
- 2025-06-30: Do 2029 roku rynek pracy skurczy się o milion pracowników. Przedsiębiorcy wskazują, jak zaktywizować cztery wykluczone dotąd zawodowo grupy [DEPESZA]
- 2025-06-12: Uchodźcy z Ukrainy pomogli wygenerować 2,7 proc. PKB Polski w 2024 roku. Napływ nowych pracowników znacznie zmienił polski rynek pracy
- 2025-06-17: Zdaniem 80 proc. Polaków ceny nieruchomości są wysokie lub bardzo wysokie. Mimo to i tak wolimy posiadać na własność, niż wynajmować
- 2025-05-19: 60 proc. młodych ludzi chce posiadać mieszkanie na własność. Główna bariera to brak wkładu własnego
- 2025-05-28: Więcej mieszkań może powstawać na gruntach Skarbu Państwa. Trwa zagospodarowywanie 800 ha
- 2025-05-29: Stabilność zatrudnienia jedną z najważniejszych kwestii dla pokolenia Z. Nie chodzi jednak o wieloletnią pracę na etacie
- 2025-04-24: Niepewność gospodarcza rosnącym zagrożeniem dla firm. Sytuację pogarszają zawirowania w światowym handlu
- 2025-04-22: Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników
- 2025-04-22: Kwestie bezpieczeństwa priorytetem UE. Polska prezydencja ma w tym swój udział
- 2025-05-19: Robotyzacja i automatyzacja stają się codziennością w produkcji i logistyce. To odpowiedź na wyzwania demograficzne
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Rozszerzenie UE wśród priorytetów duńskiej prezydencji. Akcesja nowych państw może mieć znaczenie dla bezpieczeństwa i gospodarki
Wraz z czerwcem kończy się druga polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej. W ciągu sześciu miesięcy instytucja ta pod przewodnictwem Polski podejmowała działania na rzecz bezpieczeństwa, w wielu wymiarach: zewnętrznym, wewnętrznym, informacyjnym, ekonomicznym, energetycznym, żywnościowym i zdrowotnym. Przede wszystkim doprowadziła do przełomowego wzrostu wydatków UE na obronność. Od 1 lipca pałeczkę przejmują Duńczycy, którzy zwrócą uwagę m.in. na obronę Bałtyku.
Transport
Ruszyła ważna inwestycja przemysłowa w województwie opolskim. Powstanie tu centrum logistyczne dla giganta motoryzacyjnego

Nowe regionalne Centrum Kompletacji i Dystrybucji, które powstanie w parku logistycznym i produkcyjnym Prologis Park Ujazd w województwie opolskim, będzie związane z rynkiem automotive aftermarket, konkretnie kompletacją i dystrybucją zestawów naprawczych dla branży motoryzacyjnej. Obiekt będzie służył firmie Schaeffler, a za jej budowę odpowiada Prologis. Jak podkreśla jego przedstawiciel, będzie to budynek niezależny od paliw kopalnych bezpośrednio dostarczanych do budynku i wyposażony w wiele rozwiązań prośrodowiskowych.
Konsument
Konsumenci rynku telekomunikacyjnego narzekają na nieprzejrzyste oferty. Jeden z operatorów chce je wyeliminować

Co piąty Polak dostrzega pozytywne zmiany na rynku usług telekomunikacyjnych, głównie jego rozwój, zarówno pod kątem liczby ofert, jak i rozwoju technologii. Gorzej jednak wypada przejrzystość ofert – wynika z badania Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Konsumenci są zmęczeni skomplikowanymi taryfami i ukrytymi kosztami, dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszą się proste pakiety. Dlatego też T-Mobile startuje z nową ofertą „Po prostu", z jednym, prostym abonamentem bez żadnych limitów.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.