Mówi: | Ludwik Sobolewski |
Funkcja: | Prezes Giełdy Papierów Wartościowych w latach 2006-2013 |
Ludwik Sobolewski: warszawska giełda potrzebuje wizji rozwoju w regionie
Wejście na Giełdę Papierów Wartościowych dużych chińskich spółek może być impulsem do rozwoju warszawskiego parkietu. To jednak zbyt mało, by zapewnić polskiej giełdzie trwałą dominacje w regionie – uważa były prezes GPW Ludwik Sobolewski. Jedną z możliwych koncepcji jest ekspansja i przejęcie giełdy w Pradze lub Wiedniu.
– Przyszłość dla GPW zależy od tego, czy w ramach szeroko rozumianej Giełdy Papierów Wartościowych będzie ten rodzaj przywództwa, który ma bardzo szerokie kompetencje oraz wizję i odwagę do podejmowania zmian. – podkreśla były prezes giełdy Ludwik Sobolewski.
Przejęcie praskiego parkietu przez GPW zasugerował w czasie swojej wizyty w pod koniec maja w Warszawie prezydent Czech Milos Zeman. Zdaniem ekspertów giełda w Pradze jest stosunkowo niewielka i mało atrakcyjna dla inwestorów. Obroty w Pradze są czterokrotnie niższe niż w Warszawie i wynoszą 10 mld euro rocznie. Kapitalizacja rynku też jest proporcjonalnie mniejsza: w Pradze to 24 mld euro, w Warszawie – ponad 125 mld euro.
Dlatego zagraniczne firmy omijają raczej Pragę i decydują się na Warszawę – na przykład polskim parkietem są zainteresowane duże chińskie spółki.
– Wizja rozwoju giełdy nie powinna polegać na tym, że zadowalamy się tym, że pojawi się na niej jedna czy dwie chińskie spółki, tylko powinna być pewną koncepcją co do przyszłości rynku kapitałowego – ocenia Sobolewski.
Coraz częściej mówi się również o połączeniu giełd w Warszawie i w Wiedniu. Władze GPW już prowadzą rozmowy z holdingiem Wiener Boerse CEE Stock Exchange Group (CEESEG), który powstał po przejęciu przez wiedeńską giełdę parkietów w Budapeszcie i Lublanie. Strategicznym doradcą w negocjacjach jest Citibank. W pierwszej fazie rozmów partnerzy z Warszawy i Wiednia maja ocenić możliwości współpracy. W drugiej będą rozmawiać o ewentualnej konsolidacji.
– To jest też coś, co wymaga pewnej wizji strategicznej i dopiero w ramach tej wizji można rozpatrywać tego rodzaju konstrukcje – mówi Sobolewski.
Pierwsza możliwość to przejęcie warszawskiego parkietu przez grupę wiedeńską. Druga – przejęcie giełdy w Wiedniu przez GPW. Na przeszkodzie stoi jednak struktura własnościowa GPW, której większościowym udziałowcem jest Skarb Państwa. Austriaccy inwestorzy niechętnie patrzą na sprzedaż dobrze prosperującej grupy polskiemu państwu.
Argumentem, który przemawia za sprzedażą giełdy w Wiedniu polskim inwestorom jest z drugiej strony pozycja lidera, jaką GPW ma w regionie i możliwość stworzenia konkurencji dla rynków kapitałowych w Rosji i Turcji.
Czytaj także
- 2024-07-29: Sektor gier silnie reprezentowany na warszawskim parkiecie. GPW liczy na kolejne debiuty firm gamingowych
- 2024-07-19: Investors TFI: Hossa na giełdach nie skończy się przed 2026 rokiem. Wszystko będzie zależeć od trendu na Wall Street
- 2024-06-25: Polacy wśród narodów najczęściej odwiedzających Czechy. Południowy sąsiad chce przyciągnąć więcej polskich turystów, nie tylko do Pragi
- 2024-05-20: Przewodniczący KNF: Niepokoi nas ograniczone zainteresowanie przedsiębiorców inwestycjami. To wpływa na niski popyt na kredyty inwestycyjne
- 2024-04-16: Rekordowe notowania złota. Ryzyko eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie będzie napędzać dalsze wzrosty
- 2024-04-11: Tylko 12 proc. Polaków dobrze zna się na giełdzie. Bez edukacji finansowej trudno będzie pobudzić inwestycje
- 2024-04-08: GPW szuka możliwości przyciągnięcia zarówno nowych inwestorów, jak i spółek. Liczy na przełamanie stagnacji w debiutach
- 2024-03-13: Niski poziom wiedzy finansowej powstrzymuje Polaków przed inwestowaniem na giełdzie. Ruszają zapisy na bezpłatne szkolenia dla tysiąca chętnych
- 2024-02-06: 200 stacji paliw działa już pod marką MOL. Koncern chce być wiceliderem polskiego rynku
- 2023-11-22: Spółki rodzinne stanowią aż 40 proc. podmiotów notowanych na GPW. Rośnie ich innowacyjność, ale wyzwaniem pozostaje proces sukcesji
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
![](/files/11111/n-innowacje.png)
Prawo
![](https://www.newseria.pl/files/11111/platnosc-alexander-grey--8a5ej1-mmq-unsplash,w_274,_small.jpg)
Wdrożenie dyrektywy o jawności wynagrodzeń będzie dużym wyzwaniem dla ustawodawcy. Pracodawcy muszą się liczyć z nowymi obowiązkami
Za niespełna półtora roku do polskiego prawa powinna zostać wdrożona dyrektywa o jawności wynagrodzeń, która nałoży na pracodawców obowiązek informowania kandydatów do pracy o widełkach płacowych dla oferowanych stanowisk. Także każdy zatrudniony pracownik będzie miał prawo do informacji na temat średnich wynagrodzeń osób zajmujących podobne stanowiska lub wykonujących pracę o tej samej wartości. Dla pracodawców oznacza to konieczność usystematyzowania siatki płac, a także – w niektórych przypadkach – ich raportowania.
Polityka
Na skrajnie prawicową AfD chce głosować co piąty Niemiec. Coraz więcej zwolenników ma jej polityka migracyjna i energetyczna
![](https://www.newseria.pl/files/11111/afd-froelich-migranci-foto2,w_133,_small.jpg)
W poprzednich wyborach do Bundestagu w 2021 roku Alternatywa dla Niemiec (AfD) uzyskała 10 proc. głosów. Najnowsze sondaże przed lutowymi wyborami dają jej dwukrotnie większe poparcie, tym samym prawicowo-populistyczna partia może stać się drugą siłą polityczną. Coraz więcej Niemców popiera postulaty AfD – 68 proc. chce zaostrzenia polityki migracyjnej, podobny odsetek popiera wykorzystanie energii jądrowej, a blisko połowa – budowę nowych elektrowni.
Konsument
Młodzież w Polsce sięga po alkohol rzadziej niż 20 lat temu. Obniża się zwłaszcza spożycie piwa
![](https://www.newseria.pl/files/11111/bukowska-tomczak-alkohol-foto2,w_133,_small.jpg)
Alkohol staje się coraz mniej popularny wśród młodzieży, przede wszystkim w grupie wiekowej 15–16 lat, ale pozytywne zmiany widoczne są również w grupie 17- i 18-latków – wynika z badania ESPAD z 2024 roku przedstawionego niedawno podczas konferencji w Sejmie. Mniej nastolatków niż 20 lat temu przyznaje się do zakupu alkoholu i tych, którzy oceniają, że jest on łatwy do zdobycia. Wciąż jednak na wysokim poziomie utrzymuje się odsetek młodzieży, która pije w sposób ryzykowny. Ministerstwo Zdrowia zapowiada działania ograniczające sprzedaż alkoholu.
Partner serwisu
Szkolenia
![](https://www.newseria.pl/files/11111/ramka-prawa-akademia-newser_1,w_274,_small.jpg)
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.