Mówi: | Tomasz Leszczyński |
Funkcja: | Wójt Gminy Lubycza Królewska |
Gmina Lubycza Królewska zarobi na poszukiwaniach i wydobyciu łupków
- Bez dialogu z lokalną społecznością nie można mówić o sukcesie w poszukiwaniu gazu z łupków w Polsce - podkreślał minister skarbu państwa Mikołaj Budzanowski podczas inauguracji prac wiertniczych w Lubyczy Królewskiej. Tu sukces osiągnięto. Obyło się bez protestów mieszkańców. - Głównie dzięki rzetelnej kampanii informacyjnej - uważa wójt gminy.
W poniedziałek oficjalnie rozpoczęto wiercenie na należącej do PGNiG koncesji Tomaszów Lubelski. Zarówno przedstawiciele PGNiG, jak i Ministerstwa Skarbu Państwa podkreślali duże znaczenie lokalnej społeczności w projektach poszukiwania gazu.
- Bez odpowiedniego dialogu, bez zrozumienia ze strony lokalnej społeczności i bez zagwarantowania jej udziału w procesie inwestycyjnym, nie będziemy mogli mówić o sukcesie w poszukiwaniu gazu z łupków w Polsce - uważa Mikołaj Budzanowski, minister skarbu państwa.
- Na gazie z łupków skorzysta nie tylko Skarb Państwa jako właściciel tych węglowodorów, nie tylko nasza spółka, ale społeczności lokalne również powinny z tego korzystać tak, jak na każdym innym rodzaju rozwoju gospodarczego - podkreśla prezes PGNiG Grażyna Piotrowska-Oliwa.
Zdaniem wójta Lubyczy Królewskiej Tomasza Leszczyńskiego w tym przypadku można mówić o sukcesie, głównie dzięki rzetelnej kampanii informacyjnej. Mieszkańcy byli na bieżąco informowani o szczegółach inwestycji.
- Zorganizowaliśmy otwarte spotkanie z inwestorem, był również szereg ekspertów, którzy przyjechali z inwestorem, mieszkańcy mogli zadawać pytania, uzyskać wszelkiego rodzaju odpowiedzi pod kątem technologii i ochrony środowiska. Z PGNiG Sanok postawiliśmy na przekazywanie rzetelnej informacji, na monitoring dokumentów, które można pobrać na stronach internetowych gminy - wyjaśnia Tomasz Leszczyński.
Gmina, na terenie której znajdują się surowce otrzymuje na etapie poszukiwawczym opłatę z tytułu koncesji w wysokości 60 proc. Gdy rozpoczyna się wydobycie trafia do niej także 60 proc. opłat eksploatacyjnych.
- Jeżeli faktycznie okaże się, że ten pilotażowy odwiert będzie mógł generować takie wydobycie gazu, że będzie to na skalę przemysłową, wówczas gmina będzie stała przed kwestiami podatkowymi, ale też opłatą od każdego metra sześciennego gazu, który zostanie wydobyty z tego odwiertu - mówi Tomasz Leszczyński, wójt gminy Lubycza Królewska.
Jednocześnie dodaje, że wszelkie tego typu decyzje będą uzależnione od wyników odwiertu. Prace wiertnicze potrwają ok. 100 dni. Na dokładne szacunki znajdujących się na tym terenie zasobów gazu łupkowego trzeba będzie poczekać jeszcze kilka miesięcy.
Czytaj także
- 2025-05-20: Rosyjskie surowce przestaną płynąć do UE. Spóźniony, ale ambitny i istotny plan ma być wdrożony do 2027 roku
- 2024-08-01: Polska marnuje potencjał bycia europejskim liderem w produkcji biometanu. Jak dotąd nie działa żadna taka instalacja
- 2024-05-10: Komisarz UE ds. energii: Możemy i powinniśmy ograniczyć Rosji dostęp do finansowania i technologii w obszarze LNG
- 2024-04-09: Integracja energetyki i ciepłownictwa w Polsce może przynieść 4 mld euro oszczędności. Emisja CO2 w tych sektorach może spaść o 57 proc.
- 2024-02-13: Sprzedaż surowców energetycznych wciąż finansuje rosyjską machinę wojenną. Eksport trafia głównie do Chin, Indii i Turcji
- 2023-04-14: Udział gazu w miksie energetycznym Polski ma wynosić 15 proc. w 2030 roku. Potrzebne przyspieszenie inwestycji w OZE
- 2023-02-15: Europa dobrze radzi sobie w tym sezonie grzewczym z ograniczonymi dostawami gazu z Rosji. Kolejne mogą się okazać trudniejsze
- 2023-01-25: Gazprom z poważnymi problemami. Koncern nie ma na razie realnej alternatywy dla europejskiego rynku
- 2022-10-28: Wiceprezes PGNiG: Paliwa alternatywne będą zyskiwać na znaczeniu. Biometan i wodór będą w przyszłości uzupełniać paliwa tradycyjne
- 2022-09-07: Będą dopłaty dla gospodarstw ogrzewanych gazem LPG. Różne kierunki dostaw gwarantują, że surowca nie zabraknie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Ważą się losy nowej umowy między Unią Europejską a Ukrainą na temat zasad handlu. Obecne przepisy wygasają 5 czerwca
5 czerwca wygasa ATM, czyli wprowadzona przed trzema laty i potem z modyfikacjami przedłużana umowa między UE a Ukrainą, liberalizująca zasady wwozu ukraińskich towarów na teren Wspólnoty. Strona ukraińska chciałaby jej przedłużenia, na razie jednak Unia zgodziła się jedynie na przedłużenie bezcłowego przywozu żelaza i stali. Największe obawy, zwłaszcza w Polsce, budzi kwestia produktów rolnych. Zdaniem europosłanki Konfederacji Anny Bryłki należałoby wrócić do obowiązującej przed 2022 rokiem umowy stowarzyszeniowej DCFTA, ponieważ Ukraina może dziś eksportować swoje towary drogą morską poprzez porty na Morzu Czarnym, a dzięki darmowemu dostępowi do unijnego rynku bogacą się jedynie potentaci rolni.
Ochrona środowiska
Nowe technologie pomagają szybciej i dokładniej sortować odpady. Wciąż nie wszystkie da się jednak przetworzyć

Do 2030 roku 55 proc. odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych powinno trafiać do przetworzenia. W ubiegłym roku było to ok. 27 proc. Nowe technologie w coraz większym stopniu ułatwiają sortowanie odpadów, ale nie pozwalają jeszcze na przetworzenie wszystkich ich rodzajów. To pierwsze wyzwanie związane z zamykaniem obiegu. Kolejnym jest zwiększanie zawartości materiałów pochodzących z recyklingu w produkowanych opakowaniach, czego wymagają unijne przepisy. Choć w tym obszarze widać w ostatnich latach znaczące postępy, nie brakuje wyzwań.
Handel
Rosyjskie surowce przestaną płynąć do UE. Spóźniony, ale ambitny i istotny plan ma być wdrożony do 2027 roku

– Kupowanie surowców energetycznych z Rosji jest jak kupowanie broni przeciwko Ukrainie – uważa europosłanka PO Mirosława Nykiel. Dlatego KE planuje do 2027 roku ograniczyć do zera import rosyjskich paliw. Joanna Scheuring-Wielgus ocenia, że taka decyzja powinna zapaść już dawno, ale lepiej późno niż wcale. Co więcej, państwa członkowskie powinny być w tych deklaracjach zjednoczone najbardziej, jak się da.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.