Mówi: | Herbert Wirth |
Funkcja: | Prezes zarządu |
Firma: | KGHM Polska Miedź |
Co roku KGHM zatrudnia ponad 600 nowych pracowników. H. Wirth: czujemy się odpowiedzialni za region
KGHM zostało laureatem „Filarów Polskiej Gospodarki”. To nagrody Pulsu Biznesu dla wskazanych przez samorządowców firm szczególnie ważnych dla danego regionu. Jak podkreśla prezes spółki Herbert Wirth, to nie finanse mają tu największe znaczenie, ale wsparcie lokalnej społeczności i rynku pracy.
– Ta nagroda jest ważna, bo to oznacza, że najbliższe otoczenie, ten ważny interesariusz, jakim jest społeczeństwo lokalne docenia to, że KGHM jest odpowiedzialny i jest lokomotywą rozwoju gospodarczego i cywilizacyjnego – podkreśla Herbert Wirth w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria po rozdaniu nagród we Wrocławiu.
KGHM Polska Miedź jest największym pracodawcą w regionie. Co roku zatrudnienie w firmie znajduje ok. 600-650 nowych osób.
– Oczywiście, liczą się finanse, a więc system podatkowy. KGHM dzięki temu, że ma stabilne, silne przychody jako firma regionalna i globalna, jest tym, kto zaspokaja potrzeby społeczne w wymiarze finansowym – mówi Herbert Wirth.
Jego zdaniem, ważniejszy jednak jest udział spółki w inicjatywach społecznych, m.in. wsparcia szkół, szpitali, promocji zdrowia i sportu, wydarzeń kulturalnych. Ze strony KGHM finansowaniem taki programów zajmuje się Fundacja Polskiej Miedzi.
– To jest więc połączenie tych dwóch elementów, czyli z jednej strony bezpośrednie wpływy do kas poszczególnych poziomów administracyjnych, a z drugiej strony to jest partycypacja w programach społecznych. KGHM ma to wpisane w kod genetyczny, ponieważ dzięki temu, że tu eksploatujemy, wrośliśmy w ten region, czujemy się za niego odpowiedzialni – zapewnia prezes spółki.
Podkreśla jednocześnie, że duża w tym zasługa władz samorządowych, które rozumieją potrzeby rozwoju spółki i nie mnożą administracyjnych przeszkód.
– W subregionie legnickim nie spotykamy się, może poza nieznacznymi wyjątkami, z jakąś wyjątkową niechęcią, by w plany zagospodarowania przestrzennego, które leżą w gestii samorządów, wpisywać nasze inwestycje. Bo KGHM musi się rozwijać, musi podążać za tym, by być konkurencyjnym, stąd też nasze oczekiwanie, by samorządy wspomagały nas w tym procesie decyzyjnym, lokalizacyjnym – mówi Herbert Wirth.
Ranking „Pulsu Biznesu” wyróżnia firmy, które w największej mierze wpływają na rozwój regionów, są ważnymi pracodawcami i angażują się we wspieranie rozwoju społeczności lokalnych. Zwycięzców wskazują lokalne samorządy. W tym roku wśród nagrodzonych firm w innych regionach znalazły się m.in. Zakłady Azotowe w Tarnowie-Mościciach (woj. małopolskie), Jastrzębska Spółka Węglowa (woj. śląskie), PKN Orlen (Mazowsze), LW Bogdanka (Lubelskie), WSK PZL-Rzeszów (woj. podkarpackie) czy Kolporter SA (woj. świętokrzyskie).
Czytaj także
- 2024-11-18: Sprzedaż kart telemetrycznych M2M mocno przyspieszyła. Dzięki nim internet rzeczy wspiera cyfryzację firm
- 2024-11-18: Polscy producenci żywności obawiają się utraty unijnych rynków zbytu. Wszystko przez umowę z krajami Ameryki Południowej
- 2024-11-22: Rośnie rola pracowników w podejmowaniu decyzji zarządczych. Firmy chętniej korzystają z ekspertów zewnętrznych
- 2024-10-31: Ruszyła największa elektrownia gazowa w Polsce. Dostarczy energię dla ok. 3 mln gospodarstw
- 2024-11-21: Akcesja Ukrainy będzie dużym wyzwaniem dla unijnego rolnictwa. Obie strony czeka kilka lat przygotowań
- 2024-11-07: Eksport produktów spożywczych z Polski spowalnia. Producentom coraz trudniej konkurować niższą ceną
- 2024-10-24: Dekarbonizacja coraz ważniejsza w strategiach polskich firm. Branże energochłonne liderem takich inwestycji
- 2024-10-21: Druga polska prezydencja w Radzie UE okazją na wzmocnienie głosu polskich przedsiębiorców. Teraz ich aktywność w UE jest niewielka
- 2024-10-30: Wydatkowanie funduszy europejskich przez samorządy. Polska chce promować ten model w UE
- 2024-10-22: Wiarygodność ekonomiczna Polski sukcesywnie się pogarsza. To negatywnie wpływa na postrzeganie Polski przez inwestorów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Trwają prace nad ostatecznym kształtem ustawy o związkach partnerskich. Kluczowe są kwestie tzw. małej pieczy
– Trwają rozmowy nad wypracowaniem konsensusu, który pozwoli na poparcie ustawy o związkach partnerskich przez większość sejmową – mówi ministra ds. równości Katarzyna Kotula. Jak podkreśla, rządowy projekt jest minimum, ale dlatego trzeba go wykorzystać do maksimum, by zabezpieczyć partnerów i dzieci wychowujące się w takich rodzinach. Szczególnie ważna jest kwestia tzw. małej pieczy. W toku konsultacji publicznych i międzyresortowych wpłynęło kilkaset stron uwag i kilka tysięcy maili.
Handel
Lekarze apelują o uregulowanie rynku saszetek z nikotyną. Na ich szkodliwe działanie narażona jest głównie młodzież
Saszetki z nikotyną są dostępne na rynku od kilku lat, ale nadal nie ma żadnych unijnych ani krajowych regulacji dotyczących ich oznakowania, reklamy czy sprzedaży. To powoduje, że tzw. pouches są bardzo łatwo dostępne, bez większych problemów można je kupić nawet przez internet, co przekłada się na ich rosnącą popularność, także wśród dzieci i młodzieży. Eksperci apelują o pilne uregulowanie tego rynku.
Problemy społeczne
Dane satelitarne będą częściej pomagać w walce z żywiołami w Polsce. Nowy system testowany był w czasie wrześniowej powodzi
Światowa Organizacja Meteorologiczna podaje, że w ciągu ostatnich 50 lat pięciokrotnie zwiększyła się liczba katastrof naturalnych na świecie. Jednocześnie nowe możliwości w zakresie wczesnego ostrzegania i zarządzania kryzysowego pozwoliły ograniczyć liczbę ofiar trzykrotnie. Coraz częściej pomagają w tym dane satelitarne, czego przykładem było wykorzystanie nowego systemu Poland’s Civil Security Hub w trakcie wrześniowej powodzi na południowym zachodzie kraju.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.