Mówi: | Prof. Elżbieta Chojna-Duch |
Funkcja: | Członek Rady Polityki Pieniężnej |
Prof. Chojna-Duch: 2,5-proc. wzrost gospodarczy nam nie grozi. Będzie więcej
Ekonomiści z Rady Gospodarczej przy premierze ostrzegają przed spowolnieniem gospodarczym. Wskazują na to dane Głównego Urzędu Statystycznego. W marcu przyhamowała nieco produkcja i wzrost wynagrodzeń, co może przełożyć się na spowolnienie sprzedaży. - Fundamenty polskiej gospodarki są stabilne - uważa prof. Elżbieta Chojna-Duch i prognozuje, że w I kwartale wzrost PKB może wynieść 3-3,5 proc.
Ostatnie dane GUS nie napawają optymizmem. W marcu produkcja zwiększyła się o 0,7 proc. licząc rok do roku, podczas gdy rynek oczekiwał zwyżki o 4,3 proc. Zmniejszyła się również liczba nowych zamówień w przemyśle. W ujęciu rocznym spadek wyniósł 1,7 proc., natomiast w ujęciu miesięcznym zamówienia spadły o 11 proc. Przeciętne wynagrodzenie w firmach w marcu wyniosło 3771 zł, czyli o 3,8 proc. więcej niż przed rokiem, ale to oznacza, że przy uwzględnieniu inflacji (3,9 proc.) realne płace są niższe.
- Spowolnienie naszej gospodarki jest zjawiskiem normalnym, gdy mamy do czynienia z tym samym zjawiskiem w strefie euro – mówi prof. Elżbieta Chojna-Duch z Rady Polityki Pieniężnej.
Jednak, jak podkreśla, polska gospodarka ma stabilne fundamenty.
- Dane dotyczące eksportu optymistycznie nastawiają, również jeśli chodzi o kwestie związane ze wzrostem gospodarczym. Sądzę, że ten wzrost będzie utrzymywać się między 3-3,5 proc. PKB - prognozuje prof. Chojna-Duch.
I dodaje: - To, w jakim kierunku pójdzie dalszy wzrost, zależy w tej chwili przede wszystkim od sytuacji w strefie euro: od rozwiązania stałego problemu krajów Południa i ich stabilności systemu finansowego.
Ekonomiści podkreślają, że na rynki finansowe wraca niepokój co do przyszłości strefy euro. Zdaniem prof. Elżbiety Chojnej-Duch mimo to nie powinno być problemu z realizacją założeń budżetowych.
- Te dane obecne są bardziej optymistyczne niż te, które zostały przewidziane w planie budżetowym. Przewidziany w budżecie 2,5-procentowy wzrost raczej nam nie grozi, sądzę, że będzie to poziom wyższy - mówi członkini Rady Polityki Pieniężnej.
Dane GUS są mocnym argumentem przeciwko podnoszeniu stóp procentowych i będą stanowiły dla Rady Polityki Pieniężnej, skłaniającej się raczej ku podwyżce kosztu pieniądza, duży problem.
Czytaj także
- 2025-05-05: Konkurs NCBR i Orlenu ma wesprzeć najciekawsze rozwiązania dla przemysłu rafineryjno-petrochemicznego. Na ich rozwój trafi blisko 200 mln zł
- 2025-05-02: Zmiany w globalnej gospodarce będą wspierać reindustrializację. To szansa dla Śląska
- 2025-04-25: Piwo bezalkoholowe stanowi już 6,5 proc. sprzedaży browarów. Konsumenci świadomie ograniczają spożycie alkoholu
- 2025-04-16: Brakuje decyzji KOWR o przyszłości dzierżawionej ziemi rolnej. To zagrożenie dla polskiego rolnictwa i zatrudnionych w nim pracowników
- 2025-05-09: Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii
- 2025-04-23: Rynek oczekuje pierwszego cięcia stóp procentowych w Polsce w maju. Są ku temu przesłanki ekonomiczne
- 2025-04-07: Duże zmiany w globalnym handlu. Polska może stracić nawet 0,43 proc. PKB
- 2025-04-01: Europa zapowiada walkę o bezpieczeństwo lekowe. Wsparcie dla tych inwestycji ma się znaleźć w przyszłym budżecie UE
- 2025-03-18: UE chce zmniejszyć udział leków i substancji czynnych z Azji. Nowe przepisy zwiększą możliwości produkcyjne europejskich firm
- 2025-03-21: Joanna Liszowska: Mam nadzieję, że nigdy nie będę świadkiem wypadku. Bałabym się udzielać pomocy, bo to niebywała odpowiedzialność
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Edukacja

Coraz więcej Polaków widzi korzyści płynące z obecności w UE. Co ósmy wciąż jednak nie potrafi ich wskazać
Członkostwo w UE cieszy się wśród Europejczyków rekordowo wysokim poparciem – wynika z tegorocznego Eurobarometru. Korzyści dla swojego kraju dostrzega 74 proc. obywateli Unii – to odsetek najlepszy od początku badań w 1983 roku. A w Polsce jest on jeszcze wyższy. Doceniamy przede wszystkim wkład UE w bezpieczeństwo, nowe możliwości zawodowe i rozwój gospodarczy kraju. Po 21 latach naszej obecności w UE wciąż jednak potrzebna jest europejska edukacja.
Polityka
Zmiany w obowiązku magazynowania gazu mogą obniżyć ceny surowca. To pomoże się przygotować do sezonu zimowego

Elastyczność bez zagrożenia dla bezpieczeństwa energetycznego – tak nową propozycję przepisów dotyczących uzupełniania zapasów gazu przed sezonem zimowym określają jej inicjatorzy z Parlamentu Europejskiego. Europosłowie proponują nieznaczne zmniejszenie wymaganego poziomu zapełnienia magazynów i rozciągnięcie w czasie terminu, w którym trzeba spełnić ten obowiązek. Jak podkreśla Borys Budka, ma to zapobiec spekulacjom na rynku gazu i tym samym pomóc obniżyć ceny surowca.
Konsument
Możliwość zakupu online może zachęcić kolejne grupy Polaków do ubezpieczeń zdrowotnych. Dziś korzysta z nich już prawie 5,5 mln osób

Polska jest jednym z liderów Europy w obszarze cyfryzacji sektora usług medycznych. Świadczą o tym m.in. popularność elektronicznych narzędzi zapewniających dostęp do danych zdrowotnych, e-recept czy wirtualna diagnostyka. Polacy są też otwarci na innowacje w zakresie ubezpieczeń zdrowotnych, z których korzysta już blisko 5,5 mln osób. Za pomocą nowej cyfrowej platformy Medicover chce zachęcić klientów do samodzielnej konfiguracji i zakupu polis online.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.