Mówi: | Prof. Elżbieta Chojna-Duch |
Funkcja: | Członek Rady Polityki Pieniężnej |
Prof. Chojna-Duch: 2,5-proc. wzrost gospodarczy nam nie grozi. Będzie więcej
Ekonomiści z Rady Gospodarczej przy premierze ostrzegają przed spowolnieniem gospodarczym. Wskazują na to dane Głównego Urzędu Statystycznego. W marcu przyhamowała nieco produkcja i wzrost wynagrodzeń, co może przełożyć się na spowolnienie sprzedaży. - Fundamenty polskiej gospodarki są stabilne - uważa prof. Elżbieta Chojna-Duch i prognozuje, że w I kwartale wzrost PKB może wynieść 3-3,5 proc.
Ostatnie dane GUS nie napawają optymizmem. W marcu produkcja zwiększyła się o 0,7 proc. licząc rok do roku, podczas gdy rynek oczekiwał zwyżki o 4,3 proc. Zmniejszyła się również liczba nowych zamówień w przemyśle. W ujęciu rocznym spadek wyniósł 1,7 proc., natomiast w ujęciu miesięcznym zamówienia spadły o 11 proc. Przeciętne wynagrodzenie w firmach w marcu wyniosło 3771 zł, czyli o 3,8 proc. więcej niż przed rokiem, ale to oznacza, że przy uwzględnieniu inflacji (3,9 proc.) realne płace są niższe.
- Spowolnienie naszej gospodarki jest zjawiskiem normalnym, gdy mamy do czynienia z tym samym zjawiskiem w strefie euro – mówi prof. Elżbieta Chojna-Duch z Rady Polityki Pieniężnej.
Jednak, jak podkreśla, polska gospodarka ma stabilne fundamenty.
- Dane dotyczące eksportu optymistycznie nastawiają, również jeśli chodzi o kwestie związane ze wzrostem gospodarczym. Sądzę, że ten wzrost będzie utrzymywać się między 3-3,5 proc. PKB - prognozuje prof. Chojna-Duch.
I dodaje: - To, w jakim kierunku pójdzie dalszy wzrost, zależy w tej chwili przede wszystkim od sytuacji w strefie euro: od rozwiązania stałego problemu krajów Południa i ich stabilności systemu finansowego.
Ekonomiści podkreślają, że na rynki finansowe wraca niepokój co do przyszłości strefy euro. Zdaniem prof. Elżbiety Chojnej-Duch mimo to nie powinno być problemu z realizacją założeń budżetowych.
- Te dane obecne są bardziej optymistyczne niż te, które zostały przewidziane w planie budżetowym. Przewidziany w budżecie 2,5-procentowy wzrost raczej nam nie grozi, sądzę, że będzie to poziom wyższy - mówi członkini Rady Polityki Pieniężnej.
Dane GUS są mocnym argumentem przeciwko podnoszeniu stóp procentowych i będą stanowiły dla Rady Polityki Pieniężnej, skłaniającej się raczej ku podwyżce kosztu pieniądza, duży problem.
Czytaj także
- 2025-07-21: Dane statystyczne pomogą przyspieszyć rozwój turystyki. Posłużą również do promocji turystycznej Polski
- 2025-07-09: GUS chce walczyć z fake newsami. Współpraca z sektorem prywatnym ma pomóc ograniczyć chaos informacyjny
- 2025-07-18: Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu
- 2025-06-25: Polskie przedsiębiorstwa otwarte na transformację w kierunku gospodarki obiegu zamkniętego. Nowa mapa drogowa mogłaby w tym pomóc
- 2025-06-16: Z powodu braku przejrzystego prawa branża recyklingu odkłada inwestycje. Firmy apelują o szybkie wdrożenie przepisów
- 2025-07-21: Jednorazowe opakowania z plastiku mają do 2030 roku zniknąć z lokali gastronomicznych. Przekonanie klientów do pojemników wielorazowych może być wyzwaniem
- 2025-06-10: Prof. G. Kołodko: Trump osiągnie efekt odwrotny od zamierzonego i spowolni rozwój Ameryki. Na wojnie handlowej z resztą świata to Stany mogą tracić najmocniej
- 2025-06-03: Luka cyrkularności w Polsce wynosi 90 proc. Jesteśmy dopiero na początku drogi do obiegu zamkniętego
- 2025-06-26: Branża opakowań nie traktuje unijnych regulacji jako zagrożenia. Widzi w nich impuls do rozwoju
- 2025-05-30: Doda: Realizacja filmu o moim życiu obudziła wielu ludzi, którzy mi bardzo źle życzą. Wśród moich byłych też są jakieś nerwowe ruchy
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Możliwość pozyskiwania danych z ZUS i prowadzenia zdalnych kontroli. Państwową Inspekcję Pracy czeka szereg zmian
Instytucje kontrolujące stopniowo zmieniają swój charakter na bardziej doradczy, informacyjny i edukacyjny – wskazuje Główny Inspektor Pracy. Ta zmiana odpowiada na potrzeby procesu deregulacji prowadzonego przez rząd, który zresztą w pierwszym pakiecie uwzględnił ograniczenie liczby kontroli i ich czasu. Jednocześnie trwają prace nad wzmocnieniem PIP w ramach kamieni milowych przewidzianych w Krajowym Planie Odbudowy, w tym nadaniu jej uprawnień do przekształcania pozornych umów cywilnoprawnych w umowy o pracę.
Prawo
Mikro-, małe i średnie firmy liczą na lepszy dostęp do finansowania. To coraz istotniejszy klient dla sektora bankowego

Sektor MŚP stanowi 99 proc. firm w Polsce i odpowiada za prawie połowę polskiego PKB. Dlatego od jego rozwoju w dużej mierze uzależniony jest wzrost gospodarczy. Ekonomiści wskazują jednak, że poziom inwestycji jest zbyt niski, by budować silne podstawy rozwoju. Jak wskazuje Rzecznik MŚP, przedsiębiorcy liczą na lepszy dostęp do finansowania bankowego. Chodzi nie tylko o wsparcie inwestycji w kraju, lecz również w ekspansji zagranicznej.
Farmacja
E. Kopacz: Róbmy wszystko, by dzieci przyjeżdżające do Polski wchodziły w cykl kalendarza szczepień. Wiele zależy od świadomości matek

Według danych UNICEF poziom wyszczepialności dzieci w Ukrainie wynosi 70 proc. i jest znacząco niższy niż w przypadku dzieci w Polsce. – Róbmy wszystko, żeby dzieci, które do nas przyjeżdżają, wchodziły w cykl kalendarza szczepień i pobierały szczepionki – mówi Ewa Kopacz. Jednocześnie dane Ministerstwa Zdrowia wskazują, że noworodki, które przychodzą na świat w Polsce, są szczepione w prawie 100 proc. Wciąż jest jednak pewien odsetek mam, które mimo obowiązku szczepień dla dzieci nie zamierzają tego robić. Duża w tym wina mitów krążących wokół szczepionek, podsycanych przez ruchy antyszczepionkowe.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.