Mówi: | Prof. Krzysztof Opolski |
Funkcja: | Ekonomista |
Firma: | Wydział Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego |
Prof. Opolski: 2,6 proc. PKB to wzrost przyzwoity, ale niesatysfakcjonujący
2,6 proc. - w takim tempie według Międzynarodowego Funduszu Walutowego będzie rozwijała się polska gospodarka w tym roku. Wcześniejsze prognozy były znacznie bardziej optymistyczne, bo mówiły o 3 proc. Jednak to i tak więcej niż prognozuje Ministerstwo Finansów. Zgodnie z raportem MFW strefę euro czeka łagodna recesja.
Prognozy dla 17-tki państw ze wspólną walutą są nieco lepsze niż kilka miesięcy temu. Jeszcze jesienią MFW uważało, że 2012 rok gospodarka eurolandu zakończy na 0,5-procentowym minusie. Po korekcie, spadek PKB wyniesie 0,3 proc.
- Świadczy to o tym, że MFW dosyć pozytywnie widzi perspektywy rozwoju gospodarczego, chociaż oczywiście następuje natychmiast zderzenie związane z tym, że zaczyna się zastanawiać, jaka będzie sytuacja Grecji, Portugalii, a w konsekwencji Hiszpanii - mówi prof. Krzysztof Opolski z Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego.
Jego zdaniem w tym temacie w raporcie MFW występuje pewna niespójność.
- Z jednej strony pokazuje, że tempo rozwoju gospodarczego w strefie euro będzie lepsze, ale z drugiej strony wskazuje na pewne niebezpieczeństwa, związane z wyjściem tych państw z eurolandu - uważa ekonomista.
W Polsce wzrost gospodarczy ma wynieść 2,6 proc. W przyszłym roku tempo rozwoju przyspieszy do 3,2 proc. Według założeń resortu finansów będzie to odpowiednio 2,5 proc. oraz 2,9 proc.
- Dla Polski sytuacja jest dość pozytywna. Chociaż zawsze twierdzę, że ten wzrost nigdy nie jest satysfakcjonujący w porównaniu z tygrysami azjatyckimi, ale jest przyzwoity - mówi prof. Opolski.
Wzrost będzie przyzwoity na tle innych krajów UE, ale mniejszy niż MFW prognozowało jesienią, czyli 3 proc. w 2012 i 3,4 proc. w 2013 roku.
Z raportu MFW wynika, że inflacja w Polsce wyniesie w tym roku 3,8 proc, a bezrobocie spadnie do 9,4 proc. W 2013 roku mają to być odpowiednio 2,7 proc. oraz 9,1 proc.
Czytaj także
- 2025-04-07: Duże zmiany w globalnym handlu. Polska może stracić nawet 0,43 proc. PKB
- 2025-03-17: UE przedstawi w tym tygodniu szczegóły dotyczące planu dozbrojenia Europy. Problemem jest sposób jego sfinansowania
- 2025-02-26: Cyfrowe euro coraz bliżej. Europejski Bank Centralny przygotowuje się do rewolucji w systemie płatności
- 2025-02-11: System opieki zdrowotnej w Strefie Gazy jest zdewastowany. Ponowne dostawy pomocy humanitarnej to kropla w morzu potrzeb
- 2025-02-06: OECD chwali Polskę za sprawne przejście przez kryzysy. Rekomenduje też rewizję podatków i wydatków budżetowych
- 2025-02-12: Młodzi naukowcy przez niskie płace odchodzą z uczelni. To duże zagrożenie dla rozwoju polskiej gospodarki i technologii
- 2025-01-27: Zawieszenie broni między Izraelem a Hamasem to szansa na pomoc humanitarną dla Strefy Gazy. Ponad 90 proc. mieszkańców jest od niej odciętych
- 2025-01-08: Coraz więcej inwestorów stawia na budownictwo modułowe. Kolejne dwa lata powinny przynieść duże wzrosty
- 2024-12-16: L. Kotecki (RPP): Dyskusje o obniżkach stóp procentowych mogą się rozpocząć w marcu 2025 roku. Pierwsze cięcia powinny być ostrożne
- 2024-12-19: Ekonomiści obniżają prognozę wzrostu PKB dla Polski. Szybko rosnący dług publiczny wśród największych zagrożeń
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Edukacja

Coraz więcej Polaków widzi korzyści płynące z obecności w UE. Co ósmy wciąż jednak nie potrafi ich wskazać
Członkostwo w UE cieszy się wśród Europejczyków rekordowo wysokim poparciem – wynika z tegorocznego Eurobarometru. Korzyści dla swojego kraju dostrzega 74 proc. obywateli Unii – to odsetek najlepszy od początku badań w 1983 roku. A w Polsce jest on jeszcze wyższy. Doceniamy przede wszystkim wkład UE w bezpieczeństwo, nowe możliwości zawodowe i rozwój gospodarczy kraju. Po 21 latach naszej obecności w UE wciąż jednak potrzebna jest europejska edukacja.
Polityka
Zmiany w obowiązku magazynowania gazu mogą obniżyć ceny surowca. To pomoże się przygotować do sezonu zimowego

Elastyczność bez zagrożenia dla bezpieczeństwa energetycznego – tak nową propozycję przepisów dotyczących uzupełniania zapasów gazu przed sezonem zimowym określają jej inicjatorzy z Parlamentu Europejskiego. Europosłowie proponują nieznaczne zmniejszenie wymaganego poziomu zapełnienia magazynów i rozciągnięcie w czasie terminu, w którym trzeba spełnić ten obowiązek. Jak podkreśla Borys Budka, ma to zapobiec spekulacjom na rynku gazu i tym samym pomóc obniżyć ceny surowca.
Konsument
Możliwość zakupu online może zachęcić kolejne grupy Polaków do ubezpieczeń zdrowotnych. Dziś korzysta z nich już prawie 5,5 mln osób

Polska jest jednym z liderów Europy w obszarze cyfryzacji sektora usług medycznych. Świadczą o tym m.in. popularność elektronicznych narzędzi zapewniających dostęp do danych zdrowotnych, e-recept czy wirtualna diagnostyka. Polacy są też otwarci na innowacje w zakresie ubezpieczeń zdrowotnych, z których korzysta już blisko 5,5 mln osób. Za pomocą nowej cyfrowej platformy Medicover chce zachęcić klientów do samodzielnej konfiguracji i zakupu polis online.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.