Mówi: | Ryszard Petru |
Funkcja: | Partner |
Firma: | PwC |
Rynki czekają na decyzje wybranych polityków w Grecji i Francji
Poniedziałkowa sesja na światowych rynkach pokazała, że inwestorzy obawiają się scenariuszy politycznych po wyborach w dwóch europejskich krajach. Francuski prezydent-elekt w kampanii wyborczej zapowiadał renegocjację ratującego strefę euro paktu fiskalnego. W przypadku Grecji istnieje obawa, że politycy zechcą ją z tej strefy wyprowadzić. To może oznaczać poważne problemy dla pozostałych jej członków.
Przewaga Francois Hollande'a nad Nicolasem Sarkozym była minimalna. O jego zwycięstwie zadecydowało ok. 3 proc. głosujących, czyli niecałe 2 mln osób. Hollande, kandydat lewicy, wielokrotnie w kampanii wyborczej zapowiadał, że będzie dążył do renegocjacji przyjętego w marcu paktu fiskalnego. Zdaniem Ryszarda Petru, partnera w PwC, Francois Hollande nie zdecyduje się na forsowanie zmian.
- Nie wyobrażam sobie sytuacji, żeby pakiet renegocjowano. Być może Hollande będzie chciał utrzymać taką retorykę, a tak naprawdę tylko dodać pewne postanowienia, nie nawet w formie paktu, tylko deklaracji, tak aby wyjść z twarzą. Zobaczymy, czy to, co mówił w kampanii wyborczej było prawdziwym programem, czy zejdzie na ziemię i będzie realizował normalną politykę francuską - mówi Ryszard Petru, partner w PwC.
Rozmontowanie paktu fiskalnego może zakończyć się paniką na giełdowych rynkach. Zaszkodzić może nawet sama wiara w to, że Francois Hollande może się na to zdecydować.
- Wydaje mi się, że prezydent-elekt ma tego świadomość, ale będziemy go oceniać po czynach. Realia są trudne. Gdyby podjęto decyzje o rozmontowaniu paktu albo podwyżce podatków dla osób bogatszych, obawiam się, że spotka się ona od razu z reakcją rynków finansowych i agencji ratingowych. Ale reakcje będą na fakty, a nie na deklaracje - podkreśla ekonomista.
Krytyka dotychczasowych działań odchodzącego prezydenta Nicolasa Sarokzy'ego stawia pod znakiem zapytania dobre relacje na linii Paryż-Berlin. Chociaż w pierwszą oficjalną wizytę zagraniczną Hollande wybiera się właśnie do Niemiec.
- Nie będzie tak silnego duetu francusko niemieckiego, jak był dotychczas. To dobrze, bo to oznacza, że Niemcy muszą szukać sprzymierzeńców, więc rośnie rola Polski. Zauważmy, ze ten duet osiągał kompromisy, które często były tak naprawdę kompromisami zgniłymi. To nie było dobre rozwiązanie - uważa Ryszard Petru.
Dobrym rozwiązaniem nie byłoby również wyjście Grecji ze strefy euro. Jednak ten scenariusz, po wynikach wyborów parlamentarnych, wydaje się dość prawdopodobny.
- Ryzykiem, jakie może pojawić się w Grecji, byłaby sytuacja, w której w rządzie ktoś powiedziałby: „wyjdźmy ze strefy euro”. To byłaby panika, efekt domina, powstałoby ryzyko, że w innym kraju taki sam pomysł może się pojawić - wyjaśnia Ryszard Petru.
Jednak dopóki politycy nie wpadną na ten pomysł, sytuacja w greckiej gospodarce nie powinna wpływać na nastroje rynkowe.
- Grecja nie odda części długu, jest de facto bankrutem, choć nikt tego formalnie nie ogłosił. Tak długo jak nie ma szalonych pomysłów na wyjście ze strefy euro, nie przejmowałbym się tak bardzo sytuacją w Grecji, aczkolwiek wolałbym, żeby tam rządziła jakakolwiek stabilna koalicja. Natomiast znacznie ważniejsze są Włochy, Francja i Hiszpania - uważa ekonomista.
W wyborach parlamentarnych w Grecji żadna partia z dotychczasowej koalicji rządzącej nie uzyskała większości parlamentarnej. Przywódca jednej z nich, zwycięskiej Nowej Demokracji, Antonis Samaras w poniedziałek wieczorem zwrócił mandat, po tym jak nie udało mu się utworzyć rządu koalicyjnego. Mandat przejmie Aleks Cipras, przedstawiciel Radykalnej Koalicji Lewicy, która w parlamencie zdobyła ponad 50 głosów. Jej przedstawiciele zdecydowanie opowiadali się przeciw kontynuacji polityki reform, uzgodnionej z MFW, UE i EBC w zamian za pomoc finansową dla Grecji.
Czytaj także
- 2024-11-08: Katarzyna Ankudowicz: Jestem zdruzgotana i przerażona, że Donald Trump został prezydentem. On przecież się chwali, że Putin to jego najlepszy kumpel
- 2024-11-05: Wyniki wyborów w USA kluczowe dla przyszłości NATO i Ukrainy. Ewentualna wygrana Donalda Trumpa będzie bardziej nieprzewidywalna
- 2024-11-04: Wynik wyborów prezydenckich w USA zależeć będzie od kilku stanów. Jest ryzyko nieuznania przegranej jednej ze stron, zwłaszcza przez Donalda Trumpa
- 2024-10-25: Gruzini wybierają nowy parlament. Sobotnie wybory mogą przesądzić o kursie kraju na dekady
- 2024-10-16: Mołdawia zdecyduje o dalszym kursie. Rosja próbuje wpłynąć na wyniki wyborów i referendum
- 2024-10-15: Problem nielegalnej migracji wymaga wzmocnienia unijnej agencji straży granicznej i przybrzeżnej. Europosłowie apelują o większe uprawnienia dla Frontexu
- 2024-08-22: Kandydaci w wyborach w USA idą łeb w łeb. O wyniku może przesądzić debata prezydencka
- 2024-08-28: Listopadowe wybory w USA mogą się przełożyć na dalszy przebieg wojny w Ukrainie. Możliwy też wpływ na kampanię prezydencką w Polsce
- 2024-08-13: Paulina Sykut-Jeżyna: Byłam już na Mazurach, a teraz lecę do Grecji. Wszędzie ceny wzrosły, ale przecież można wybierać różne miejsca i wedle uznania planować wydatki
- 2024-07-11: Investors TFI: Wybory prezydenckie w USA mogą sprzyjać krótkoterminowym korektom na giełdach. Dla wielu inwestorów będzie to okazja do zakupów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Trwają prace nad ostatecznym kształtem ustawy o związkach partnerskich. Kluczowe są kwestie tzw. małej pieczy
– Trwają rozmowy nad wypracowaniem konsensusu, który pozwoli na poparcie ustawy o związkach partnerskich przez większość sejmową – mówi ministra ds. równości Katarzyna Kotula. Jak podkreśla, rządowy projekt jest minimum, ale dlatego trzeba go wykorzystać do maksimum, by zabezpieczyć partnerów i dzieci wychowujące się w takich rodzinach. Szczególnie ważna jest kwestia tzw. małej pieczy. W toku konsultacji publicznych i międzyresortowych wpłynęło kilkaset stron uwag i kilka tysięcy maili.
Handel
Lekarze apelują o uregulowanie rynku saszetek z nikotyną. Na ich szkodliwe działanie narażona jest głównie młodzież
Saszetki z nikotyną są dostępne na rynku od kilku lat, ale nadal nie ma żadnych unijnych ani krajowych regulacji dotyczących ich oznakowania, reklamy czy sprzedaży. To powoduje, że tzw. pouches są bardzo łatwo dostępne, bez większych problemów można je kupić nawet przez internet, co przekłada się na ich rosnącą popularność, także wśród dzieci i młodzieży. Eksperci apelują o pilne uregulowanie tego rynku.
Problemy społeczne
Dane satelitarne będą częściej pomagać w walce z żywiołami w Polsce. Nowy system testowany był w czasie wrześniowej powodzi
Światowa Organizacja Meteorologiczna podaje, że w ciągu ostatnich 50 lat pięciokrotnie zwiększyła się liczba katastrof naturalnych na świecie. Jednocześnie nowe możliwości w zakresie wczesnego ostrzegania i zarządzania kryzysowego pozwoliły ograniczyć liczbę ofiar trzykrotnie. Coraz częściej pomagają w tym dane satelitarne, czego przykładem było wykorzystanie nowego systemu Poland’s Civil Security Hub w trakcie wrześniowej powodzi na południowym zachodzie kraju.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.