Mówi: | Prof. Stanisław Gomułka |
Funkcja: | Główny Ekonomista |
Firma: | Business Centre Club |
S. Gomułka (BCC): zmiany w rządzie mogą okazać się korzystne
Wciąż nie wiadomo, czy to nowy lider Polskiego Stronnictwa Ludowego zastąpi Waldemara Pawlaka na stanowisku ministra gospodarki. W opinii prof. Stanisława Gomułki, głównego ekonomisty Business Centre Club, taka zmiana w rządzie mogłaby być pożyteczna, bo Janusz Piechociński "podchodzi do sprawy bardziej merytorycznie i mniej kalkuluje politycznie". Nieoficjalnie mówi się o głębszej rekonstrukcji rządu.
Waldemar Pawlak to zadeklarowany zwolennik daleko idącej liberalizacji prawa gospodarczego i odbiurokratyzowania kraju. Świadczyć o tym mogą trzy projekty ustaw deregulacyjnych przygotowanych za jego kadencji. Niektórzy ekonomiści byłemu już wicepremierowi wytykają jednak opieszałość przy podejmowaniu decyzji z tym związanych.
– Niezależnie od tego, co on sądzi o tej sprawie teraz, przez ostatnie pięć lat zrobił niewiele. Mamy w tym obszarze duże opóźnienia. Na przykład nowa ustawa, dotycząca regulacji w obszarze budownictwa, podobno ma wejść w życie pod koniec przyszłego roku. Prace prowadzone są po pięciu latach rządu koalicyjnego, więc to wszystko jest o kilka lat spóźnione – mówi Agencji Informacyjnej Newseria prof. Stanisław Gomułka, ekonomista BCC i były wiceminister finansów.
Dlatego wymuszone zmiany personalne, do jakich dojdzie teraz w resorcie gospodarki, mogą okazać się korzystne. Przynajmniej, jeśli chodzi o obszar deregulacji i stanowienia prawa.
Nadal nie wiadomo natomiast, czy i ewentualnie, na jakim stanowisku w rządzie Donalda Tuska znajdzie się Janusz Piechociński. Wprawdzie sam zainteresowany w czasie sobotniego kongresu wyborczego PSL wykluczył taką ewentualność, ale – zdaniem wielu obserwatorów sceny politycznej – rzeczywistość może zmusić go do zmiany decyzji.
Nowy szef Ludowców specjalizuje się od wielu lat w sprawach infrastrukturalnych.
– Na mnie on zawsze robił dobre wrażenie – przyznaje prof. Stanisław Gomułka. – Jest człowiekiem bardzo przejętym potrzebami polskiej gospodarki, mniej kalkuluje w sensie politycznym, a bardziej patrzy na te sprawy od strony merytorycznej.
Chociaż – według głównego ekonomisty BCC – o "zepsuciu politycznym" ustępującego ze stanowiska Waldemara Pawlaka trudno mówić.
– Jak na 20 lat na wysokich szczeblach władzy, a przecież w takiej roli występował pan premier Pawlak, to on i tak jest w miarę jeszcze takim „merytorycznie sensownym” człowiekiem – podkreśla prof. Gomułka.
Były wiceminister finansów przyłącza się do opinii tych, którzy twierdzą, że to może być początek zmian na szczytach władzy w innych partiach, również w Platformie Obywatelskiej czy Prawie i Sprawiedliwości. Chyba, że liderzy obu ugrupowań porzucą polityczną walkę na hasła, a zaczną spierać się na argumenty.
– W tej chwili raczej chodzi o to, żeby obaj ci przywódcy myśleli bardziej o Polsce, o interesie długofalowym kraju, a mniej o tym, żeby się utrzymać przy władzy albo władzę odzyskać – dodaje prof. Gomułka.
Janusz Piechociński w czasie swojej kariery parlamentarnej pracował w kilku komisjach związanych z budżetem i gospodarką, ostatnio był przewodniczącym i wiceprzewodniczącym komisji infrastruktury. W PSL jest od 1990 roku.
Waldemar Pawlak objął stanowiska wicepremiera i ministra gospodarki w pierwszym rządzie Donalda Tuska w listopadzie 2007 roku, z chwilą zawiązania koalicji rządowej PO – PSL. Sytuacja nie uległa zmianie po ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych.
W czasie pięcioletniego sprawowania urzędu m.in. negocjował i podpisał umowę gazową z Rosją., angażował się w sprawy związane z reformą emerytalną. Resort gospodarki, którym kierował przygotował ponadto trzy pakiety ustaw deregulacyjnych. Dwa z nich weszły w życie w ciągu ostatniego półtora roku. Nad trzecim trwają prace w Senacie.
Czytaj także
- 2025-05-07: Prace nad unijnym budżetem po 2027 roku nabierają tempa. Projekt ma być gotowy w lipcu
- 2025-05-05: Konkurs NCBR i Orlenu ma wesprzeć najciekawsze rozwiązania dla przemysłu rafineryjno-petrochemicznego. Na ich rozwój trafi blisko 200 mln zł
- 2025-04-30: W połowie maja pierwszym pakietem deregulacyjnym zajmie się Senat. Trwają prace nad drugim pakietem
- 2025-05-08: Poziom wyszczepienia Ukraińców jest o 20 pp. niższy niż Polaków. Ukraińskie mamy w Polsce wskazują na szereg barier
- 2025-04-29: Coraz mniej kredytów bankowych płynie do polskiej gospodarki. Przed sektorem duże wyzwania związane z finansowaniem strategicznych projektów
- 2025-04-25: Rząd zapowiada nową strategię wspierającą polski kapitał. Rodzimym firmom przyda się promocja ze strony instytucji państwowych
- 2025-05-09: Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii
- 2025-04-23: Rynek oczekuje pierwszego cięcia stóp procentowych w Polsce w maju. Są ku temu przesłanki ekonomiczne
- 2025-04-08: Projekt unijnego budżetu po 2027 roku będzie przedstawiony w lipcu. Polska może odegrać istotną rolę w pracach nad nim
- 2025-04-09: Wzrost wydatków na obronność ma być priorytetem nowego wieloletniego budżetu UE. Nie będzie jednak cięć w polityce spójności
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Norwegia i Islandia mocniej rozważają dołączenie do UE. To byłyby ważne decyzje dla Polski
W Norwegii i na Islandii coraz częściej wspomina się o potencjalnej akcesji do Unii Europejskiej. Możliwe, że w obu tych krajach odbędą się referenda, które zbadają poparcie dla tej idei w społeczeństwach. Zdaniem europosła KO akcesja obu północnych państw byłaby znaczącym wzmocnieniem dla UE, ale także ważną decyzją dla Polski.
Infrastruktura
Senat zajmie się ustawą o jawności cen lokali na sprzedaż. W praktyce ustawa obejmie tylko 12 proc. rynku

Ustawa o jawności cen miała na celu ułatwić klientowi szybkie sprawdzenie aktualnych cen mieszkań i lepsze zrozumienie oferty dewelopera. Przedstawiciele branży mówią wprost: idea ustawy jest słuszna, jednak kształt, jaki przybrała w praktyce, podobnie jak tryb jej uchwalenia, budzi już niepokój. Błyskawiczny tryb procedowania sprawił, że powstała ustawa, która obejmie 12,4 proc. rynku. Zdaniem Polskiego Związku Firm Deweloperskich ostatnią deską ratunku, by poprawić ten akt, jest Senat, który zajmie się nim już podczas wtorkowego posiedzenia komisji infrastruktury.
Handel
Dzięki sztucznej inteligencji przesyłki mogą trafiać do klientów tego samego dnia. Liczba takich dostaw w Amazon znacząco rośnie

Prognozy rynkowe wskazują, że wart ok. 10 mld dol. globalny rynek dostaw realizowanych jednego dnia będzie w kolejnych latach dynamicznie rosnąć. Wpływają na to przede wszystkim oczekiwania konsumentów co do szybkich i terminowych doręczeń. Zarówno firmy kurierskie, jak i sklepy internetowe coraz mocniej inwestują w ten trend. W Amazon opcja Same-Day Delivery jest już możliwa w 135 lokalizacjach w Europie, a w tym roku przybędzie 20 kolejnych. W I kwartale br. Amazon dostarczył w tym trybie o 80 proc. paczek więcej niż przed rokiem. Głównie były to produkty z kategorii niezbędnych przedmiotów codziennego użytku.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.