Mówi: | Herbert Wirth - prezes KGHM, Andrzej Malinowski - prezydent Pracodawców RP, Zbigniew Derdziuk - prezes ZUS |
Wektory 2012 rozdane. Nagrody dostali m.in. prezesi NBP, KGHM i ZUS
Po raz jedenasty Pracodawcy RP przyznali Wektory - nagrodę za działalność przynoszącą szczególne korzyści polskiej gospodarce. Podczas uroczystości wręczono także Super Wektora 2012. Za wieloletnią działalność na rzecz rozwoju polskiej gospodarki oraz bezprecedensową aktywność na rzecz zapewnienia Polsce należnego jej miejsca na arenie międzynarodowej Super Wektora 2012 otrzymał prof. Marek Belka.
Laureatami Wektorów 2012 zostali:
Herbert Wirth, Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A.
Za przeprowadzenie największego w historii Polski przejęcia, dzięki któremu KGHM S.A. stał się potentatem w skali globalnej. Za rzadko spotykane połączenie wiedzy akademickiej z praktyką biznesową.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych
Za uruchomienie Platformy Usług Elektronicznych i udowodnienie, że administracja publiczna może wprowadzać nowoczesne narzędzia przyjazne zarówno obywatelom, jak i przedsiębiorcom.
Zbigniew Komorowski, Przewodniczący Rady Nadzorczej Bakoma Sp. z o.o.
Za obdarowywanie Polaków „dobrą energią mleczną” i wysoki poziom innowacyjności w produkcji. Za odpowiedzialną strategię rozwoju firmy oraz umiejętne dostosowanie interesów spółki do potrzeb szeroko rozumianego otoczenia.
Jan Mroczka, Prezes Zarządu Rank Progress S.A.
Za konsekwentnie i z sukcesem realizowany plan inwestowania w galerie handlowe w małych miastach, za wyjątkowe wyczucie i skuteczność w sprzedaży wybranych centrów handlowych w 2011 roku oraz przejęcia atrakcyjnych projektów w roku 2012, za zaangażowanie w obiecujący sektor utylizacji odpadów.
Wojciech Inglot, Prezes Zarządu Inglot Sp. z o.o.
Za międzynarodową ekspansję firmy oraz udowodnienie całemu światu, że Polska jest krajem, w którym z innowacyjnymi technologiami idzie w parze piękno.
Brent Wilton, Sekretarz Generalny Międzynarodowej Organizacji Pracodawców (International Organisation of Employers)
Za skuteczne wprowadzanie Międzynarodowej Organizacji Pracodawców do struktur podejmujących decyzje kluczowe dla światowego biznesu. Za wspieranie integracji środowiska przedsiębiorców oraz za promowanie idei społecznie odpowiedzialnego biznesu.
Układ zamknięty, film w reż. Ryszarda Bugajskiego
Za odwagę w dążeniu do przedstawienia prawdy o problemach, z którymi na co dzień zmagają się polscy przedsiębiorcy w starciu z bezwzględną machiną urzędniczą, oraz za niezwykły upór, dzięki któremu realizacja filmu stała się możliwa.
Państwo w państwie, program telewizyjny
Za odwagę w piętnowaniu nadużywania prawa przez przedstawicieli administracji publicznej oraz za wydobywanie na światło dzienne przypadków korupcji i nepotyzmu w relacjach państwo − przedsiębiorca.
Eugeniusz Szymonik, Prezes Zarządu MOBILIS S.A.
Za wytyczanie i konsekwentną realizację nowoczesnej strategii rozwoju publicznego transportu drogowego w Polsce oraz znaczące sukcesy w ekspansji na rynki zagraniczne.
Piotr Chajderowski, Prezes Zarządu OT LOGISTIC S.A.
Za twórczą realizację planu dynamicznej rozbudowy firmy. Za biznesowy sukces, upór i determinację w działaniach zmierzających do osiągnięcia czołowej pozycji w branży spedycyjno-logistycznej.
Czytaj także
- 2025-02-05: Wdrożenie dyrektywy o jawności wynagrodzeń będzie dużym wyzwaniem dla ustawodawcy. Pracodawcy muszą się liczyć z nowymi obowiązkami
- 2025-01-31: Zmieni się definicja mobbingu. Nowe prawo da skuteczniejsze narzędzia ochrony nękanym pracownikom
- 2024-10-03: Zapowiadane oskładkowanie wszystkich umów-zleceń i o dzieło to wyzwanie dla ZUS. Zakład będzie potrzebował 3–6 miesięcy na przygotowanie się do zmian
- 2024-09-05: W 2060 roku emerytura z ZUS może wynieść mniej niż 20 proc. ostatniej pensji. Dobrowolne oszczędzanie na ten cel wciąż mało popularne
- 2024-08-21: Ustawa o ochronie sygnalistów będzie dla firm dużym wyzwaniem. Szczególnie konieczność ochrony danych osobowych i zachowania poufności
- 2024-08-13: Ochrona sygnalistów wchodzi stopniowo w procedury firm i instytucji. Za brak przygotowania grożą im kary
- 2024-07-22: Przedsiębiorcy czekają na doprecyzowanie przepisów dotyczących Małego ZUS-u Plus. W sądach toczy się ponad 600 spraw z ZUS-em
- 2024-07-10: Przedsiębiorcy oczekują przyspieszenia prac nad zmianami w składce zdrowotnej. Negatywne skutki Polskiego Ładu odczuwa wiele firm, szczególnie małych
- 2023-11-14: Około 20 proc. społeczeństwa mieści się w spektrum neuroróżnorodności. Pracodawcy powoli zaczynają dostrzegać potencjał tej grupy
- 2023-12-20: W Polsce jest ok. 400 tys. osób autystycznych. Tylko marginalny odsetek pracuje
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Prawo
Wdrożenie dyrektywy o jawności wynagrodzeń będzie dużym wyzwaniem dla ustawodawcy. Pracodawcy muszą się liczyć z nowymi obowiązkami
Za niespełna półtora roku do polskiego prawa powinna zostać wdrożona dyrektywa o jawności wynagrodzeń, która nałoży na pracodawców obowiązek informowania kandydatów do pracy o widełkach płacowych dla oferowanych stanowisk. Także każdy zatrudniony pracownik będzie miał prawo do informacji na temat średnich wynagrodzeń osób zajmujących podobne stanowiska lub wykonujących pracę o tej samej wartości. Dla pracodawców oznacza to konieczność usystematyzowania siatki płac, a także – w niektórych przypadkach – ich raportowania.
Polityka
Na skrajnie prawicową AfD chce głosować co piąty Niemiec. Coraz więcej zwolenników ma jej polityka migracyjna i energetyczna
W poprzednich wyborach do Bundestagu w 2021 roku Alternatywa dla Niemiec (AfD) uzyskała 10 proc. głosów. Najnowsze sondaże przed lutowymi wyborami dają jej dwukrotnie większe poparcie, tym samym prawicowo-populistyczna partia może stać się drugą siłą polityczną. Coraz więcej Niemców popiera postulaty AfD – 68 proc. chce zaostrzenia polityki migracyjnej, podobny odsetek popiera wykorzystanie energii jądrowej, a blisko połowa – budowę nowych elektrowni.
Konsument
Młodzież w Polsce sięga po alkohol rzadziej niż 20 lat temu. Obniża się zwłaszcza spożycie piwa
Alkohol staje się coraz mniej popularny wśród młodzieży, przede wszystkim w grupie wiekowej 15–16 lat, ale pozytywne zmiany widoczne są również w grupie 17- i 18-latków – wynika z badania ESPAD z 2024 roku przedstawionego niedawno podczas konferencji w Sejmie. Mniej nastolatków niż 20 lat temu przyznaje się do zakupu alkoholu i tych, którzy oceniają, że jest on łatwy do zdobycia. Wciąż jednak na wysokim poziomie utrzymuje się odsetek młodzieży, która pije w sposób ryzykowny. Ministerstwo Zdrowia zapowiada działania ograniczające sprzedaż alkoholu.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.