Mówi: | Jacek Ozdoba |
Funkcja: | poseł do Parlamentu Europejskiego, Prawo i Sprawiedliwość |
Europoseł PiS: Trump tak przyspiesza Amerykę, że my zostaniemy w tyle. Wszystko przez „kaganiec pseudoekologiczny”
– Donald Trump tak przyspiesza Amerykę, że my zostaniemy w tyle – uważa europoseł PiS Jacek Ozdoba, odnosząc się do wycofania się Stanów Zjednoczonych z porozumienia paryskiego. Polityk krytykuje władze UE oraz przedstawicieli koalicji rządzącej w Polsce za negatywne oceny i wypowiedzi pod adresem nowego prezydenta USA, które mogą utrudnić współpracę.
– Uważam, że Donald Trump tak przyspiesza Amerykę, że my zostaniemy w tyle przez to, że on zdejmuje kaganiec w postaci pseudoekologicznego kagańca, oczywiście ograniczenia w postaci porozumienia paryskiego – mówi agencji informacyjnej Newseria Jacek Ozdoba, europoseł Prawa i Sprawiedliwości.
Donald Trump podczas przemówienia inauguracyjnego w Kongresie 20 stycznia br. zapowiedział odejście od założeń amerykańskiego „zielonego ładu” m.in. poprzez wycofanie się z obligatoryjnego udziału aut elektrycznych w sprzedaży nowych samochodów w następnej dekadzie.
– Będziecie jeździć takimi samochodami, jakimi będziecie chcieli – mówił Trump do obywateli. Jednocześnie zapowiedział zwiększenie wydobycia i zapasów węglowodorów w ramach hasła „drill, baby, drill”.
Jacek Ozdoba nie ma wątpliwości, że relacje między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi w czasie prezydentury Donalda Trumpa nie będą należały do najłatwiejszych. Jego zdaniem powodem jest postawa europejskich liderów. Zwraca uwagę na pejoratywne wypowiedzi oraz konkretne zachowania europejskich i polskich polityków, które mogą zaszkodzić w dialogu na linii Bruksela – Waszyngton.
– Jeżeli ktoś obraża drugą stronę, to na pewno te relacje będą trudne – mówi europoseł PiS.
Inna rzecz to zapowiedzi Donalda Trumpa, które wskazują na odważną politykę międzynarodową. Amerykański przywódca jeszcze przed zaprzysiężeniem nie szczędził bowiem słów krytyki względem niektórych sojuszników NATO. Jego wizje przyszłości Grenlandii czy Panamy szybko zamieniły się w chwytliwe nagłówki prasowe i mocno zelektryzowały opinię publiczną. To samo dotyczy mocnych zapowiedzi polityki celnej. Zdaniem polityka PiS oburzenie światowych liderów w dużej mierze wynika ze strachu przed 47. prezydentem USA.
– Liderzy się będą burzyć, bo się go po prostu boją, ponieważ mówi prawdę – mówi europoseł.
Jego zdaniem nie ma jednak potrzeby dążenia do uniezależnienia się Starego Kontynentu od Stanów Zjednoczonych. Tym bardziej że Waszyngton nie jest wrogo nastawiony do Europy, która od lat jest częścią transatlantyckiego sojuszu.
– To nie jest wróg, to jest nasz sojusznik, więc absolutnie uważam, że te relacje powinny być zbliżone, a jakiekolwiek dążenie do tego, żeby niszczyć relacje pomiędzy Polską i Unią Europejską a Stanami, to wszystko się będzie podobać w Moskwie, a na pewno nie w Warszawie, w Paryżu czy w Berlinie, więc my musimy dążyć do jak najbliższej współpracy – zaznacza polityk.
Jacek Ozdoba wątpi w scenariusz, w którym Stany Zjednoczone pozostawią Ukrainę na pastwę losu, co oznaczałoby triumf Władimira Putina. Zwraca jednocześnie uwagę na konieczność racjonalnej polityki w tym zakresie.
– Na pewno Stany Zjednoczone będą patrzeć realnie, więc w naszym interesie jest jak najsilniejsza możliwość obrony Ukrainy, ale też trzeba podchodzić do tego racjonalnie, bo ostatnio niestety pan prezydent Zełenski popełnia wiele błędów – ocenia.
Przemówienie Donalda Trumpa w czasie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, które odbyło się w trybie telekonferencji 23 stycznia, było uważane za jedno z najważniejszych wydarzeń w czasie trwania szczytu w szwajcarskim kurorcie. Amerykański prezydent mówił m.in. o potrzebie szybkiego zakończenia konfliktu zbrojnego w Ukrainie poprzez presję ekonomiczną wywieraną na Rosji, polegającą na obniżeniu cen ropy naftowej na światowych rynkach.
Donald Trump podjął już szereg decyzji, dotyczących m.in. wycofania się z założeń zielonej polityki oraz deportacji nielegalnych imigrantów, co spotkało się z niezbyt przychylnymi opiniami po wschodniej stronie Atlantyku. Do tego dochodzą zapowiedzi wprowadzenia ceł, choć w tym przypadku na szczegóły trzeba jeszcze poczekać.
Czytaj także
- 2025-07-16: Przedstawienie projektu przez KE oznacza początek dyskusji nad nowym siedmioletnim budżetem. W PE zdania co do jego kształtu są podzielone
- 2025-07-18: Endometrioza przez lata pozostawała lekceważonym problemem. Mimo że cierpi na nią 14 mln kobiet w Europie
- 2025-07-23: W UE trwa dyskusja o większej kontroli przesyłek e-commerce o wartości poniżej 150 euro. Zwolnienie z cła jest nadużywane
- 2025-07-17: Ważą się losy wymiany handlowej między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską. Na wysokich cłach stracą obie strony
- 2025-07-21: Zbliża się szczyt UE–Chiny. Głównym tematem spotkania będzie polityka handlowa, w tym cła
- 2025-07-11: RPP zgodna co do potrzeby obniżania stóp procentowych. Trwają dyskusje dotyczące tempa tych decyzji
- 2025-07-17: Unia Europejska wzmacnia ochronę najmłodszych. Parlament Europejski chce, by test praw dziecka był nowym standardem w legislacji
- 2025-07-14: W tym tygodniu Komisja Europejska przedstawi projekt budżetu na lata 2028–2034. To będzie pierwsza długoletnia perspektywa czasu wojny
- 2025-07-14: Parlament Europejski wzywa do większej ochrony wolności dziennikarzy. Wiceprzewodnicząca: media mają pełnić funkcję kontrolną, a niektórym rządom to się nie podoba
- 2025-07-22: Przemysł chemiczny czeka na szczegóły unijnego wsparcia dla sektora. Najważniejsza jest obniżka cen energii
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Edukacja

60 proc. młodych Europejczyków jest optymistycznie nastawionych do przyszłości UE. Chcą mieć udział w kształtowaniu jej polityk
Tegoroczny Eurobarometr wskazuje, że sześciu na 10 młodych Europejczyków jest optymistycznie nastawionych do przyszłości UE i uważa, że ich kraje korzystają z obecności w Unii. Doceniają przede wszystkim swobodę podróżowania bez granic i paszportów. Jednocześnie deklarują chęć większego wpływu na kierunek, w którym rozwijana jest wspólnota, i wskazują na nowe wyzwania, przed którymi stoi ich pokolenie i którymi UE powinna się zająć.
Konsument
Branża pomp ciepła w Polsce odczuwa konsekwencje dezinformacji. Krążące mity zniechęcają do tej technologii

Przedstawiciele branży pomp ciepła biją na alarm: mity i dezinformacja krążące w przestrzeni publicznej, brak wystarczającego wsparcia informacyjnego rządu i nieprawidłowości w działalności nieuczciwych firm w poprzedniej edycji programu Czyste Powietrze – to główne przyczyny pogorszenia wizerunku tej technologii. Branża walczy z dezinformacją i stara się wzmacniać świadomość społeczną w zakresie ekologicznych i ekonomicznych korzyści z instalacji pomp ciepła. Jednocześnie podkreśla potrzebę kompleksowych działań ze wsparciem rządu.
Handel
W UE trwa dyskusja o większej kontroli przesyłek e-commerce o wartości poniżej 150 euro. Zwolnienie z cła jest nadużywane

Do Europy w ubiegłym roku trafiło ok. 4,5 mld przesyłek e-commerce o niskiej wartości, czyli poniżej progu 150 euro, który zwalnia z cła. To dwa razy więcej niż w 2023 roku. W 65 proc. przypadków wartość przesyłki jest zaniżana właśnie z uwagi na politykę celną, co zdaniem instytucji unijnych jest naruszeniem uczciwej konkurencji. W dodatku wiele z tych produktów nie spełnia norm bezpieczeństwa czy norm środowiskowych wymaganych w Europie. Dlatego trwa dyskusja nad tym, jak zwiększyć kontrolę nad wpływającymi z zagranicy paczkami.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.