Mówi: | Grzegorz Zalewski |
Funkcja: | ekspert |
Firma: | Dom Maklerski BOŚ |
Hossa wraca na giełdę. Rok 2013 może okazać się przełomowy dla giełdowych inwestorów.
Ten rok może okazać się udany dla giełdowych graczy. Sygnały płynące od kilku miesięcy z warszawskiego parkietu napawają optymizmem. W minionych dwunastu miesiącach rynek urósł o kilkadziesiąt procent. Rok 2013 może okazać się przełomowy.
– Interesujące, że rynek wygląda lepiej niż odnosi się wrażenie z wypowiedzi, zwłaszcza ekonomistów niezwiązanych z rynkiem finansowym, czyli tych, którzy się wypowiadają o perspektywach gospodarki – mówi Agencji Informacyjnej Newseria ekspert Domu Maklerskiego BOŚ, Grzegorz Zalewski.
Z ich prognoz wynika, że trudno będzie utrzymać przyjęte w założeniach budżetowych na ten rok tempo wzrostu gospodarczego na poziomie 2,2 proc. Tym bardziej, że w trzecim kwartale tego roku Produkt Krajowy Brutto urósł jedynie o 1,4 proc. Systematycznie od kilku miesięcy rośnie bezrobocie, spada popyt wewnętrzny i wskaźniki dotyczące eksportu.
Zupełnie inaczej zachowuje się warszawska Giełda Papierów Wartościowych. Główne indeksy odnotowały w minionym roku rekordowe wzrosty. WIG urósł w tym czasie o 26,2 proc., zaś indeks największych giełdowych spółek – WIG 20 – o ponad jedną czwartą. Nie oznacza to, że na wartości zyskują wszystkie spółki bez wyjątku. Swoje wyniki poprawiło sześć na dziesięć notowanych spółek. Głównie z branży surowcowej. Straciły za to firmy budowlane, średnio o jedną trzecią.
– To nie jest super hossa, gdzie można wylosować sobie z kapelusza dowolną spółkę i zarobić na niej pieniądze – tłumaczy Zalewski. – To są wzrosty selektywne.
Oznacza to, że analitycy i inwestorzy giełdowi bacznie przyglądają się spółkom, notowanym na parkiecie, wybierając spośród nich te, które dają nadzieję na wyższą niż pozostałe stopę zwrotu. Doceniają przy tym takie elementy, jak ich pozycja na rynku, organizacja pracy czy struktura zarządzania. Szczególnie duże fundusze inwestycyjne decyzję o zaangażowaniu swoich środków poprzedzają głęboką analizą. Finalizacja transakcji zajmuje często kilka tygodni, a nawet miesięcy.
– To się jakoś przekłada na te zauważalne mniej lub bardziej wzrosty – uważa ekspert Domu Maklerskiego BOŚ.
Trudno jest oczywiście przewidzieć, kiedy nastąpi punkt zwrotny. Większość inwestorów podąża za ogólnym nastawieniem rynku. Zdaniem Grzegorza Zalewskiego bieżąca sytuacja, którą obserwujemy od 2011 roku, przypomina tę z przełomu lat 2003/2004. Mimo że 2004 rok uważany jest dziś za początek super hossy, to wzrosty na giełdzie rozpoczęły się już w 2003 roku, ale wówczas jeszcze nikt nie wierzył, że ta tendencja się utrzyma.
Inwestorzy, by skutecznie zarządzać swoim portfelem, muszą przede wszystkim zbierać wszelkie bieżące informacje, płynące z parkietu, poddawać je głębokiej analizie, porównując je do zachowań rynków z lat ubiegłych i odpowiednio wcześniej reagować.
– Jeśli się pomylę i okaże się, że moje inwestycje zaczynają tracić na wartości, to muszę zareagować, pozbyć się, przemodelować całe nastawienie do rynku i cały koncept działania – dodaje Zalewski.
Czytaj także
- 2025-04-24: Niepewność gospodarcza rosnącym zagrożeniem dla firm. Sytuację pogarszają zawirowania w światowym handlu
- 2025-04-22: Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników
- 2025-04-22: Kwestie bezpieczeństwa priorytetem UE. Polska prezydencja ma w tym swój udział
- 2025-04-22: Rynek agencji PR staje się coraz bardziej rozproszony. Zdecydowanie rośnie liczba jednoosobowych działalności gospodarczych
- 2025-04-09: Wzrost wydatków na obronność ma być priorytetem nowego wieloletniego budżetu UE. Nie będzie jednak cięć w polityce spójności
- 2025-04-11: Czeski ubezpieczyciel wchodzi na polski rynek. Oferował będzie na początek ubezpieczenia komunikacyjne
- 2025-04-11: Niektóre państwa członkowskie mają dużą skłonność do nadregulacji prawa unijnego. Bariery wewnątrz Unii mają efekt podobny do wysokich ceł
- 2025-04-29: Bezrobocie może zacząć rosnąć. Ochłodzenie odczuwane szczególnie w branży budowlanej i automotive
- 2025-03-21: Zakup używanego samochodu może być stresujący. Mimo profesjonalizacji rynku wciąż zdarzają się oszustwa
- 2025-03-18: Model przewagi gospodarczej polskich firm oparty na taniej sile roboczej się wyczerpuje. Pora na konkurowanie marką i innowacją
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Coraz mniej kredytów bankowych płynie do polskiej gospodarki. Przed sektorem duże wyzwania związane z finansowaniem strategicznych projektów
Polskie przedsiębiorstwa w coraz mniejszym stopniu finansują się kredytem bankowym, zwłaszcza w porównaniu z rosnącym PKB. Powoduje to wysoką nadpłynność sektora bankowego. Deregulacja mogłaby pomóc w skróceniu drogi firm do finansowania bankowego, zwłaszcza że Polskę czekają ogromne wydatki na transformację energetyczną i obronność. Sektor ma bardzo dobre wyniki finansowe, co powoduje, że politycy patrzą w stronę jego zysków. Ryzyko prawne, jakim wciąż są kredyty frankowe, pociąga za sobą brak zainteresowania ze strony zagranicznych inwestorów.
Firma
Bezrobocie może zacząć rosnąć. Ochłodzenie odczuwane szczególnie w branży budowlanej i automotive

W Polsce od kilku lat stopa bezrobocia utrzymuje się poniżej 6 proc., a według metodologii unijnej jest o połowę niższa i jedna z najniższych w Unii. Pracownicy przywykli już, że sytuacja na rynku pracy jest dla nich korzystna. Jednak zaczynają się pojawiać pierwsze niepokojące sygnały zwiastujące możliwą zmianę trendu. Część branż ucierpiała np. z powodu spowolnienia w Niemczech, inne rozważają wybór innej niż Polska lokalizacji ze względu na wysokie koszty pracy czy energii. Na razie ogromnym wyzwaniem pozostaje aktywizacja osób biernych zawodowo.
Ochrona środowiska
Rozwój sztucznej inteligencji drastycznie zwiększa zapotrzebowanie na energię. Rozwiązaniem są zrównoważone centra danych

Centra danych to jeden z dynamicznie rozwijających się, ale przy tym energochłonnych sektorów gospodarki. Prognozy PMR wskazują, że do 2030 roku operatorzy w Polsce będą dysponować centrami danych o mocy przekraczającej 500 MW, co oznacza, że wzrośnie ona ponad trzykrotnie względem 2024 roku. Przyspieszona cyfryzacja i dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji sprawiają, że w ciągu kilku następnych lat zużycie energii elektrycznej w centrach danych tylko w Europie wzrośnie o 66 proc. Dlatego coraz więcej firm sięga po zrównoważone rozwiązania i energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.