Mówi: | Jacek Szczepański |
Funkcja: | wiceprezes ds. operacyjnych |
Firma: | Atende |
Najpóźniej we wrześniu pierwsze kontrole zużycia energii w firmach. Oszczędności w niektórych z nich mogą sięgać 26 proc.
Dla dużych polskich przedsiębiorstw oszczędzanie energii nie jest już proekologicznym gestem, ale obowiązkiem. Wprowadzone w ubiegłym roku prawo nakłada na nie wymóg regularnego poddawania się audytom efektywności energetycznej. Na przeprowadzenie pierwszej kontroli firmy mają czas do końca września. Ten obowiązek może być szansą na osiągnięcie znacznych oszczędności. Jak szacuje Międzynarodowa Agencja Energii, dzięki nowoczesnym technologiom w gospodarce można podnieść efektywność energetyczną o jedną czwartą.
Ustawa o efektywności energetycznej, która weszła w życie z początkiem października ubiegłego roku, wprowadza do krajowego porządku prawnego regulacje Unii Europejskiej. Jednym z jej najważniejszych zapisów jest obowiązek przeprowadzania audytów efektywności energetycznej, którym co cztery lata muszą się poddawać duże przedsiębiorstwa.
– Tym obowiązkiem są objęte wszystkie firmy, które zatrudniają powyżej 250 osób i mają obrót roczny przewyższający 50 mln euro. Pierwsze audyty powinny zostać przeprowadzone w ciągu 12 miesięcy od momentu wejścia w życie nowej ustawy, a więc przedsiębiorstwa mają na to czas do 30 września 2017 roku – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Jacek Szczepański, wiceprezes ds. operacyjnych Atende SA.
Jak dodaje, audyt powinien być pierwszym krokiem do opracowania strategii nastawionej na oszczędności.
– Biorąc pod uwagę to, że audytem muszą być objęte urządzenia i instalacje, które odpowiadają za 90 proc. konsumpcji energii, to przedsiębiorstwo uzyskuje całkiem dobry obraz swojej efektywności energetycznej i podstawę do zdefiniowania dalszych działań – mówi Jacek Szczepański.
Szczególną uwagę należy przy tym zwrócić na infrastrukturę i systemy IT, które odpowiadają za duży procent zużycia energii w firmie.
– Do monitorowania infrastruktury IT, zarówno tej biurowej, jak i w obszarze data center, służą systemy klasy EMS, czyli Energy Management System. Umożliwiają one nie tylko pomiar i bieżące monitorowanie zużycia energii, lecz także dają podstawy do proaktywnego działania. Dzięki systemom EMS można porównywać efektywność energetyczną poszczególnych urządzeń i symulować wdrożenie nowych polityk oszczędnościowych. Taką symulację można przeprowadzić jeszcze zanim firma dokona w tym obszarze jakichkolwiek inwestycji – mówi Jacek Szczepański.
Wyjątkowo energochłonne są centra danych. Systemy chłodzenia i zasilania data center to największe pole do szukania oszczędności energii. W źle zaprojektowanej serwerowni sprzęt IT pochłania tylko niewielki procent energii, a resztę zużywają systemy chłodzenia, klimatyzacja, wentylacja etc. Wdrożenie nowoczesnych rozwiązań może ograniczyć to zużycie nawet o jedną piątą.
– Zastosowanie rozwiązań EMS nie musi się ograniczać tylko do monitorowania infrastruktury IT. Systemy te umożliwiają optymalizację zużycia energii w innych obszarach, jak klimatyzacja czy ogrzewanie, które zwykle odpowiadają za lwią część zużycia energii. Średnio szacuje się, że dzięki zastosowaniu rozwiązań IT można poprawić efektywność energetyczną przedsiębiorstw o około 15 proc. – mówi Jacek Szczepański.
Tego typu rozwiązania pozwalają przedsiębiorstwom również obniżyć koszty operacyjne. Dlatego od lat działania na rzecz efektywności energetycznej są w centrum strategii europejskich firm. Jak prognozuje Międzynarodowa Agencja Energii, wartość inwestycji w tym obszarze będzie stale wzrastać, a Unii Europejska będzie tu liderem. W ciągu kilku ostatnich lat korzyści z podnoszenia efektywności energetycznej dostrzegły również polskie przedsiębiorstwa i samorządy.
– Widzimy coraz większe zainteresowanie tego rodzaju rozwiązaniami, a wdrożenie nowego prawa przyczyni się do podniesienia świadomości w zakresie efektywności energetycznej. Dzięki współpracy z firmą Cisco, naszym partnerem m.in. w zakresie rozwiązań służących poprawie efektywności energetycznej i informacjom o rynkach zagranicznych, wiemy, że w Polsce to zainteresowanie jest wciąż mniejsze niż w wysoko rozwiniętych krajach Unii Europejskiej – mówi wiceprezes ds. operacyjnych Atende.
Audyt efektywności energetycznej powinien zostać przeprowadzony przez niezależny podmiot, a jego wyniki będą wykorzystywane do analiz i kontroli. Przedsiębiorstwa muszą się liczyć z tym, że raport z audytu może zostać skontrolowany przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, który ma prawo wystąpić o jego udostępnienie.
Nowoczesne aplikacje ułatwiające zarządzanie zużyciem energii przez sprzęt IT zostaną przedstawione na webinarium organizowanym przez Atende 10 maja.
Czytaj także
- 2025-05-12: Zmiany w obowiązku magazynowania gazu mogą obniżyć ceny surowca. To pomoże się przygotować do sezonu zimowego
- 2025-05-05: Konkurs NCBR i Orlenu ma wesprzeć najciekawsze rozwiązania dla przemysłu rafineryjno-petrochemicznego. Na ich rozwój trafi blisko 200 mln zł
- 2025-04-30: Zielona transformacja wiąże się z dodatkowymi kosztami. Mimo to firmy traktują ją jako szansę dla siebie i Europy
- 2025-04-29: Rozwój sztucznej inteligencji drastycznie zwiększa zapotrzebowanie na energię. Rozwiązaniem są zrównoważone centra danych
- 2025-05-05: Państwowa Agencja Atomistyki przygotowuje się do nadzoru nad pierwszą polską elektrownią jądrową. Kluczową kwestią jest bezpieczeństwo
- 2025-04-17: PGE mocno inwestuje w odnawialne źródła energii. Prowadzi też analizy dotyczące Bełchatowa jako lokalizacji drugiej elektrowni jądrowej
- 2025-04-25: Trwają prace nad nową ustawą o Rzeczniku MŚP. Urząd zyska nowe kompetencje
- 2025-04-22: Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników
- 2025-05-06: Dla większości Polaków praca to obowiązek. Tylko niewielka część czuje satysfakcję z wykonywanych zadań
- 2025-05-09: Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Norwegia i Islandia mocniej rozważają dołączenie do UE. To byłyby ważne decyzje dla Polski
W Norwegii i na Islandii coraz częściej wspomina się o potencjalnej akcesji do Unii Europejskiej. Możliwe, że w obu tych krajach odbędą się referenda, które zbadają poparcie dla tej idei w społeczeństwach. Zdaniem europosła KO akcesja obu północnych państw byłaby znaczącym wzmocnieniem dla UE, ale także ważną decyzją dla Polski.
Infrastruktura
Senat zajmie się ustawą o jawności cen lokali na sprzedaż. W praktyce ustawa obejmie tylko 12 proc. rynku

Ustawa o jawności cen miała na celu ułatwić klientowi szybkie sprawdzenie aktualnych cen mieszkań i lepsze zrozumienie oferty dewelopera. Przedstawiciele branży mówią wprost: idea ustawy jest słuszna, jednak kształt, jaki przybrała w praktyce, podobnie jak tryb jej uchwalenia, budzi już niepokój. Błyskawiczny tryb procedowania sprawił, że powstała ustawa, która obejmie 12,4 proc. rynku. Zdaniem Polskiego Związku Firm Deweloperskich ostatnią deską ratunku, by poprawić ten akt, jest Senat, który zajmie się nim już podczas wtorkowego posiedzenia komisji infrastruktury.
Handel
Dzięki sztucznej inteligencji przesyłki mogą trafiać do klientów tego samego dnia. Liczba takich dostaw w Amazon znacząco rośnie

Prognozy rynkowe wskazują, że wart ok. 10 mld dol. globalny rynek dostaw realizowanych jednego dnia będzie w kolejnych latach dynamicznie rosnąć. Wpływają na to przede wszystkim oczekiwania konsumentów co do szybkich i terminowych doręczeń. Zarówno firmy kurierskie, jak i sklepy internetowe coraz mocniej inwestują w ten trend. W Amazon opcja Same-Day Delivery jest już możliwa w 135 lokalizacjach w Europie, a w tym roku przybędzie 20 kolejnych. W I kwartale br. Amazon dostarczył w tym trybie o 80 proc. paczek więcej niż przed rokiem. Głównie były to produkty z kategorii niezbędnych przedmiotów codziennego użytku.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.