Newsy

KNF: Deregulacje zawodów w branży finansowej przyczyną kryzysu

2012-03-19  |  06:40
Mówi:Wojciech Kwaśniak
Funkcja:Zastępca Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego
  • MP4

    Komisja Nadzoru Finansowego jest gotowa, by dyskutować o zakresie licencji, ale jednoznacznie opowiada się za ich utrzymaniem. Chodzi o regulacje dotyczące takich zawodów jak makler giełdowy i towarowy, broker ubezpieczeniowy, doradca inwestycyjny i podatkowy. - Nasze stanowisko wynika ze szczególnego charakteru tych zawodów - mówi Wojciech Kwaśniak, zastępca przewodniczącego KNF.

    Wymienione zawody znalazły się na potencjalnej liście profesji, do których rząd zamierza uprościć dostęp. Zbyt szerokiej deregulacji w branży finansowej przeciwna jest Komisja Nadzoru Finansowego.

     - Jako, że to dotyczy szczególnych zawodów związanych z zaufaniem, co do zasady wykonywanych na rynku regulowanym i związanych ze szczególnym charakterem, czyli zarządzaniem albo przyjmowaniem od klientów środków pieniężnych, to stoimy na stanowisku, że powinna być utrzymana regulacja - podkreśla Wojciech Kwaśniak.

    Tym bardziej, że unijne działania zmierzają raczej do zaostrzania kontroli na rynkach finansowych.

     - Kierunek działań nadzorczych i regulacyjnych jest raczej konserwatywny, zmierza do większej regulacji, a nie jak wcześniej deregulacji. Bo system deregulacji, który część państw stosowała, zakładając, że instytucje najlepiej wiedzą, jak zarządzać, kogo zatrudniać i jak dzielić wypracowane zyski, był głównym źródłem obecnego kryzysu międzynarodowego - ocenia zastępca przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego.

    Regulator widzi jednak potrzebę zmian w istniejących przepisach.

     - Jesteśmy oczywiście otwarci na dyskusję o zakresie owej regulacji, która podlegałaby licencjonowaniu. Wydaje nam się, że takie rozwiązanie jest lepsze, gdy czyni to organ publiczny, niż miałoby się to odbywać na zasadach samorządowych. Jeśli czyniłby to organ samorządowy, wówczas pojawiałby się zarzut, że jest to ograniczenie korporacyjne dostępu do zawodów - dodaje Wojciech Kwaśniak.

    Zarówno regulator, jak i przedstawiciele dyskutowanych zawodów ostrzegają, że zbyt szeroka deregulacja może obniżyć jakość świadczonych usług i grozi spadkiem zaufania klientów do sektora finansowego.

    Minister finansów Jacek Rostowski jest zwolennikiem zniesienia licencji w pewnych zawodach. Jak podkreśla, jest to jedno z najważniejszych zadań rządu na najbliższy czas. Urzędnicy z jego resortu oceniają teraz, w których zawodowach możliwa jest deregulacja pełna, a w których można jedynie złagodzić kryteria dostępu.

    Pełna lista takich 100 zawodów zostanie do końca listopada przedstawiona przez odpowiedzialnego za reformę ministra sprawiedliwosci Jarosława Gowina. Każde ministerstwo pracuje teraz nad listą podlegających im profesji, w których możliwa jest deregulacja. Mają czas do początku kwietnia.

    Czytaj także

    Kalendarium

    Więcej ważnych informacji

    Jedynka Newserii

    Jedynka Newserii

    Szkolenie Online IMM

    Prawo

    UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień

    Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.

    Prawo

    Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

    Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.

    Handel

    Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

    Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.

    Partner serwisu

    Instytut Monitorowania Mediów

    Szkolenia

    Akademia Newserii

    Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.