Mówi: | Małgorzata Samborska |
Funkcja: | senior menedżer w dziale doradztwa podatkowego |
Firma: | Grant Thornton |
Ministerstwo Sprawiedliwości chce dalszych ułatwień przy zakładaniu spółek przez internet
Spółki jawne i komandytowe będzie można zakładać online – takie ułatwienia przewiduje projekt założeń zmian w Kodeksie spółek handlowych i innych ustaw, przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Resort planuje także wprowadzić niższe opłaty sądowe dla spółek zakładanych online oraz elektroniczną formę rozwiązania i wprowadzania zmian w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością, komandytowych lub jawnych.
To kolejne propozycje udogodnień dla firm obok funkcjonującej od dłuższego czasu możliwości założenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przez internet. Zakładanie spółki z o.o. przez internet się przyjęło i jest wykorzystywane coraz powszechniej. Np. w grudniu 2012 r. wśród zarejestrowanych spółek z o.o. już 26 proc. założono drogą elektroniczną. Teraz ma to być możliwe również w przypadku spółek jawnych i komandytowych, czyli spółek osobowych.
– Założenia zmian w Kodeksie spółek handlowych dotyczą umożliwienia zakładania spółek jawnych i komandytowych przez internet, co oznacza w praktyce możliwość ich założenia w ciągu 24 godzin – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Małgorzata Samborska, senior menedżer w dziale doradztwa podatkowego w firmie Grant Thornton. – Pamiętajmy jednak, że zakładanie takiej spółki odbywa się przy użyciu wzorca, który znajduje się w systemie teleinformatycznym, co oznacza, że nie możemy w sposób dowolny regulować praw i obowiązków pomiędzy wspólnikami a spółką.
Ekspertka podkreśla, że to oznacza ograniczenie rodzaju wkładów wnoszonych do spółki, która jest zakładana elektronicznie.
– To jednocześnie oznacza, że wkładem do spółki jawnej czy komandytowej mogą być tylko wkłady pieniężne albo określone wkłady rzeczowe, np. jakieś ruchomości. Natomiast nieruchomości lub przedsiębiorstwo już nie będzie mogło być takim wkładem do spółki zakładanej przez internet przy użyciu wzorca – podkreśla Małgorzata Samborska.
Podobnie jak w przypadku zakładania przez internet spółki z o.o. będzie istniała cały czas alternatywna forma założenia spółki jawnej i komandytowej przed notariuszem.
– Dodatkową zachętą dla przedsiębiorców jest fakt, że planuje się niższe opłaty sądowe przy założeniu spółki z użyciem systemu teleinformatycznego – mówi ekspertka.
Projekt założeń przewiduje obniżenie opłat sądowych od wniosków spółek, których umowy zawarto on-line na podstawie wzorca (chodzi tu o wniosek o pierwszy wpis oraz wniosek o zarejestrowanie zmian umowy w formie elektronicznej). Podatek od czynności cywilnoprawnych ma być płacony za pomocą formularza on-line przy składaniu wniosku o wpis spółki z o.o., spółki komandytowej albo jawnej do rejestru. Opłaty od wniosków składanych on-line do Krajowego Rejestru Sądowego w przypadku ww. typów spółek mają być także uiszczane wraz z danym wnioskiem.
Ułatwienia dotyczyć będą nie tylko zakładania spółek jawnych i komandytowych, ale również sposobu podejmowania przez nie uchwał.
– Będzie można dokonywać on-line zmian umów spółek, wnioskować o rozwiązanie spółki, ale też podejmować uchwały, np. o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego. Każdy z udziałowców będzie zobowiązany oddać swój głos, natomiast nie będą oni zmuszeni głosować w jednym miejscu i czasie. Jednak każdy z nich będzie zobowiązany do tego, żeby się zarejestrować w systemie i w określonym terminie oddać swój głos – wyjaśnia Małgorzata Samborska.
Z założeń projektu zmian powstanie projekt nowelizacji Kodeksu spółek handlowych, który trafi pod obrady rządu.
Czytaj także
- 2025-03-31: Biznes apeluje o wdrożenie pakietu Omnibus. Chodzi o zmniejszenie obowiązków związanych z ESG
- 2025-02-25: Wzrost udziału kobiet we władzach spółek z WIG140 rozczarowująco niski. Co piąta firma ma zarząd i radę nadzorczą w męskim składzie
- 2025-03-26: Brak różnorodności szkodzi firmom. Nowa dyrektywa może je skłonić do zmiany podejścia
- 2025-01-31: Zmieni się definicja mobbingu. Nowe prawo da skuteczniejsze narzędzia ochrony nękanym pracownikom
- 2025-01-20: Czterodniowy tydzień pracy testuje coraz więcej organizacji. Przynosi korzyści zarówno pracownikom, jak i firmom
- 2024-11-22: Rośnie rola pracowników w podejmowaniu decyzji zarządczych. Firmy chętniej korzystają z ekspertów zewnętrznych
- 2024-06-19: Ojcowie coraz częściej wykorzystują urlopy rodzicielskie. Wciąż jednak wiele zależy od podejścia pracodawców
- 2024-08-05: Samoregulacja zawodowa ogranicza udział farmaceutów w reklamach i ich współprace płatne. Złamanie tych zasad grozi wszczęciem postępowania
- 2024-02-29: Związki domagają się zmian na kolei. Problemem jest rozdrobnienie rynku i nieefektywne zagospodarowanie czasu pracy maszynistów
- 2024-02-16: Spór ze związkowcami w PKP Cargo daleki od rozstrzygnięcia. W marcu podobny scenariusz może czekać inne spółki kolejowe
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Infrastruktura
Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.
Polityka
Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.