Mówi: | Iwona Wendel |
Funkcja: | Wiceminister Rozwoju Regionalnego |
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego dzieli miliardy z UE. 10 mld zł na Polskę Cyfrową
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego prowadzi konsultacje dotyczące celów i obszarów wsparcia, które zostanie udzielone poszczególnym regionom kraju w ramach budżetu Unii Europejskiej na lata 2014-2020. Założenia te jeszcze w tym miesiącu mają być przyjęte przez rząd. Na ich podstawie zostanie opracowana Umowa Partnerstwa, która w przyszłym roku będzie negocjowana z Komisją Europejską. Już wiadomo, że na spore dofinansowanie liczyć będą mogły projekty związane z cyfryzacją.
– Nowością będzie program związany z technologiami cyfrowymi – zapowiada w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria wiceminister rozwoju regionalnego Iwona Wendel. – Roboczo nazywamy to Polska Cyfrowa.
Jego wartość szacuje się na 10 miliardów złotych. W ramach programu finansowane będą projekty cyfryzacyjne, priorytetowe z punktu widzenia Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Chodzi o zwiększenie dostępu do internetu, wsparcie jego zawartości oraz poszerzenie wiedzy społeczeństwa na ten temat.
Ważną zmianą w nowej perspektywie budżetowej, na którą zwraca uwagę wiceminister rozwoju regionalnego jest decentralizacja, co oznacza, że decyzje o wydatkowaniu środków unijnych, w większym stopniu niż obecnie zapadać będą na szczeblu regionalnym.
– W związku z tym należy bardzo dokładnie zastanowić się, co w którym programie na poziomie krajowym i regionalnym mogłoby być realizowane i finansowane, i wytyczyć własną linie demarkacyjną – tłumaczy Iwona Wendel.
Główne zadania na najbliższe lata to walka z problemami demograficznymi, bezrobociem, budową innowacyjnej gospodarki, opartej na wiedzy oraz zmniejszanie różnic rozwojowych, występujących pomiędzy poszczególnymi obszarami naszego kraju.
– Założenia zostały przygotowane we współpracy z regionami, ekspertami i partnerami społecznymi, natomiast oczywiście diabeł tkwi w szczegółach – podkreśla Iwona Wendel.
Dlatego w tej chwili trwają konsultacje regionalne, prowadzone we wszystkich szesnastu województwach, które będą głównym partnerem resortu przy realizacji przyszłych programów operacyjnych. Według zapewnień ministerstwa, będą one podobne do realizowanych dzisiaj, w ramach bieżącej perspektywy finansowej.
Założenia Umowy Partnerstwa mają być ważnym elementem strategii rozwoju kraju w latach 2014-2020. Dokument zawiera wstępne propozycje podziału środków unijnych, które Polska otrzyma w ramach przyszłej perspektywy finansowej Wspólnoty. Definiuje cele oraz określa obszary geograficzne, kluczowe dla naszego rozwoju. Precyzuje podział odpowiedzialności za zarządzanie funduszami, zarówno na poziomie krajowym, jak i regionalnym. Stanowi podstawę do tworzenia programów operacyjnych na kolejnych siedem lat.
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zakłada, że Założenia Umowy Partnerstwa jeszcze w tym roku będą przyjęte przez Radę Ministrów.
Ostateczny kształt Umowy Partnerstwa, w przyszłym roku negocjowanej z Komisją Europejską, zależeć będzie w dużej mierze od rozstrzygnięć, dotyczących finalnej wersji unijnego budżetu na lata 2014-2020. Kolejny szczyt przywódców państw Wspólnoty, na którym mają zapaść wiążące decyzje w tej sprawie, zaplanowany jest na styczeń 2013 roku.
Czytaj także
- 2025-04-08: Projekt unijnego budżetu po 2027 roku będzie przedstawiony w lipcu. Polska może odegrać istotną rolę w pracach nad nim
- 2025-04-09: Wzrost wydatków na obronność ma być priorytetem nowego wieloletniego budżetu UE. Nie będzie jednak cięć w polityce spójności
- 2025-04-15: Obciążenia regulacyjne uderzają w branżę nowych technologii i start-upy. To może hamować innowacje
- 2025-04-07: Młode pokolenie szczególnie narażone na choroby cywilizacyjne. Unijni ministrowie zdrowia chcą przemodelować kwestie profilaktyki
- 2025-03-25: Polityka powrotów nielegalnych imigrantów do ich krajów pochodzenia jest nieskuteczna. Trwają prace nad zmianami w prawie
- 2025-03-24: Odsetki to za mało. Parlament Europejski chce, by zamrożone rosyjskie aktywa stopniowo wspierały Ukrainę
- 2025-03-26: 1,2 tys. więźniów politycznych przebywa w białoruskich więzieniach. Europarlamentarzyści wyrażają wsparcie dla walczących o wolność
- 2025-03-17: UE przedstawi w tym tygodniu szczegóły dotyczące planu dozbrojenia Europy. Problemem jest sposób jego sfinansowania
- 2025-03-31: Biznes apeluje o wdrożenie pakietu Omnibus. Chodzi o zmniejszenie obowiązków związanych z ESG
- 2025-03-28: Brak krajowej polityki kosmicznej blokuje możliwości współpracy międzynarodowej. Wspólne projekty mogłyby być katalizatorem rozwoju sektora
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Coraz mniej kredytów bankowych płynie do polskiej gospodarki. Przed sektorem duże wyzwania związane z finansowaniem strategicznych projektów
Polskie przedsiębiorstwa w coraz mniejszym stopniu finansują się kredytem bankowym, zwłaszcza w porównaniu z rosnącym PKB. Powoduje to wysoką nadpłynność sektora bankowego. Deregulacja mogłaby pomóc w skróceniu drogi firm do finansowania bankowego, zwłaszcza że Polskę czekają ogromne wydatki na transformację energetyczną i obronność. Sektor ma bardzo dobre wyniki finansowe, co powoduje, że politycy patrzą w stronę jego zysków. Ryzyko prawne, jakim wciąż są kredyty frankowe, pociąga za sobą brak zainteresowania ze strony zagranicznych inwestorów.
Firma
Bezrobocie może zacząć rosnąć. Ochłodzenie odczuwane szczególnie w branży budowlanej i automotive

W Polsce od kilku lat stopa bezrobocia utrzymuje się poniżej 6 proc., a według metodologii unijnej jest o połowę niższa i jedna z najniższych w Unii. Pracownicy przywykli już, że sytuacja na rynku pracy jest dla nich korzystna. Jednak zaczynają się pojawiać pierwsze niepokojące sygnały zwiastujące możliwą zmianę trendu. Część branż ucierpiała np. z powodu spowolnienia w Niemczech, inne rozważają wybór innej niż Polska lokalizacji ze względu na wysokie koszty pracy czy energii. Na razie ogromnym wyzwaniem pozostaje aktywizacja osób biernych zawodowo.
Ochrona środowiska
Rozwój sztucznej inteligencji drastycznie zwiększa zapotrzebowanie na energię. Rozwiązaniem są zrównoważone centra danych

Centra danych to jeden z dynamicznie rozwijających się, ale przy tym energochłonnych sektorów gospodarki. Prognozy PMR wskazują, że do 2030 roku operatorzy w Polsce będą dysponować centrami danych o mocy przekraczającej 500 MW, co oznacza, że wzrośnie ona ponad trzykrotnie względem 2024 roku. Przyspieszona cyfryzacja i dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji sprawiają, że w ciągu kilku następnych lat zużycie energii elektrycznej w centrach danych tylko w Europie wzrośnie o 66 proc. Dlatego coraz więcej firm sięga po zrównoważone rozwiązania i energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.