Mówi: | Prof. Barbara Kudrycka |
Funkcja: | Minister |
Firma: | Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego |
MNiSW: będą kolejne kierunki zamawiane na potrzeby przedsiębiorstw
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego liczy na rosnące zainteresowanie kierunkami technicznymi na wyższych uczelniach. Zachęcać mają do tego tzw. kierunki zamawiane, tworzone na potrzeby przedsiębiorców oraz nowe programy kształcenia. W konkursie ogłoszonym w czerwcu przez resort, poszczególne wydziały mają szansę na 1 mln zł dofinansowania na wdrażanie nowych treści programowych.
– Kierunki techniczne są podstawą dobrego przygotowania naszych absolwentów, nie tylko, żeby znaleźli pracę, ale też, aby mogli uczestniczyć w różnych skomplikowanych projektach – mówi Agencji Informacyjnej Newseria prof. Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego. – Wierzę, że zainteresowanie takimi kierunkami będzie duże.
Jak podkreśla szefowa resortu, chodzi nie tylko o kierunki z zakresu nauk technicznych, ale także nauk ścisłych. W najbliższej przyszłości to one będą decydować o rozwoju gospodarczym kraju.
– Żyjemy w okresie, kiedy rozwój technologiczny jest wyjątkowo szybki. Polska musi nadążać za tym rozwojem – zwraca uwagę prof. Kudrycka – Dzięki tak dobrze wyedukowanym przyszłym inżynierom, specjalistom nauk ścisłych ma szansę stanowić konkurencję w wypracowywaniu własnych innowacyjnych programów projektów technologicznych, a nie tylko je kupować.
Minister zapewnia, że wzorem lat ubiegłych jej resort będzie ogłaszał kolejne kierunki zamawiane, odpowiadające na potrzeby dzisiejszego rynku pracy. Chodzi o kierunki matematyczne, techniczne i przyrodnicze, do których studentów ma przekonać specjalny system zachęt m.in. stypendia motywacyjne.
Oprócz tworzenia nowych kierunków, resort nauki i szkolnictwa wyższego widzi również potrzebę doskonalenia dotychczasowych programów kształcenia przyszłych inżynierów i magistrów.
– Chcemy, aby kadra naukowa zastanowiła się nad programami studiów i mogła, dzięki zmianom ustawowym, gdzie dajemy ogromną autonomię programową w tworzeniu takich programów, profilować swoje studia i określić ich profil jako ogólnoteoretyczny lub jako praktyczny – wyjaśnia prof. Kudrycka.
W założeniu absolwenci kierunków zawodowych, trzyletnich powinni bez problemu znajdować pracę. Służyć temu mają zawarte porozumienia z przedstawicielami przemysłu, biznesu oraz otoczenia społeczno-gospodarczego.
– Jeśli w programie uczymy tych wszystkich technologii, które są stosowane przez biznes, wówczas taki absolwent wchodzi niejako z marszu do pracy i jest pełnoprawnym pracownikiem, nie potrzebującym szkoleń. Zależy nam na tym, żeby te wartości, te elementy programu znalazły się, szczególnie właśnie na studiach o profilu praktycznym – mówi minister Kudrycka.
To wiąże się z kosztami. Uczelnie, które opracują nowoczesne programy studiów mogą liczyć na dofinansowanie z ministerstwa na ich wdrożenie. Każdy wydział ma szansę na 1 mln zł. Konkurs ruszył w połowie czerwca.
– To jest konkurs na przygotowanie najlepszych projektów programów studiów, ale nie ograniczamy tego tylko i wyłącznie do programów o profilu praktycznym – zastrzega prof. Barbara Kudrycka, dodając że nagradzane będą także programy o profilu ogólnoteoretycznym. Z tym tylko zastrzeżeniem, że będą na nowo przemyślane, dadzą studentom więcej niezbędnej wiedzy teoretycznej, umiejętności praktycznych i kompetencji osobistych niż uzyskiwali wcześniej.
Termin przesyłania zgłoszeń na konkurs mija 25 września. Zwycięskie uczelnie otrzymają dofinansowanie jeszcze w tym roku.
Czytaj także
- 2025-04-23: Marta Wiśniewska: Konkurs Eurowizji jest odrobinę polityczny i tam są różne dziwne sytuacje. Mam jednak nadzieję, że Justyna Steczkowska rozwali system
- 2025-02-04: Lekarze będą lepiej przygotowani do pracy w obliczu działań militarnych. Powstał nowy model kształcenia lekarzy cywilnych i wojskowych
- 2024-12-16: Polscy młodzi chemicy tworzą innowacje na światowym poziomie. Część projektów ma szansę trafić potem do przemysłu
- 2025-01-07: Luna: Status materialny moich rodziców przeszkadza mi w karierze. Przestaję postrzegać siebie jako niezależną artystkę, tylko córkę bogaczy
- 2024-09-17: Barbara Kurdej-Szatan: Przez pięć lat nie prowadziłam żadnych programów w telewizji. Tęskniłam za tym i uważam, że „Cudowne lata” będą hitem TVP
- 2024-09-25: Barbara Kurdej-Szatan: Moda ekologiczna jest nam bardzo bliska. Kupuję ciuchy lepszej jakości, ale dużo rzadziej
- 2024-09-10: Prezes PAN: Akademia wymaga reformy i usprawnienia. Nie będzie ona skuteczna przy obecnym poziomie finansowania
- 2024-08-07: Maja Klajda (Miss Polonia 2024): W konkursie chodzi nie tylko o piękno zewnętrzne, ale też o możliwość udziału w projektach charytatywnych. Wiem, że mogę wiele osiągnąć
- 2024-06-12: Co czwarty uczeń ostatnich klas szkoły ponadpodstawowej ma konkretne plany na przyszłość. 30 proc. nie wie, czy będzie studiować
- 2024-04-16: Polskie uczelnie są coraz bliższe wprowadzenia mikropoświadczeń. Dla studentów takie certyfikaty to szansa na wzmocnienie pozycji na rynku pracy
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii


Praca

Ogromna baza magazynowa zbóż w Wielkopolsce do likwidacji. Pracę może stracić kilkaset osób
Baza magazynowa zbóż w Witoldowie to obiekt zarządzany od 30 lat przez spółkę Top Farms Wielkopolska, która prowadzi działalność na gruntach dzierżawionych z Zasobów Skarbu Państwa. Teraz baza ma zostać rozebrana, a wydzierżawiona ziemia – trafić do Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Spółka Top Farms wnioskowała do KOWR-u o utworzenie ośrodków produkcji rolniczej, które umożliwiłyby dalsze funkcjonowanie wielu takich strategicznych obiektów rolniczych. Brak decyzji KOWR jest zagrożeniem dla stabilności dużych, nowoczesnych gospodarstw towarowych, a tym samym również dla bezpieczeństwa żywnościowego Polski.
Konsument
Eksperci apelują do Ministerstwa Zdrowia o zmianę w polityce nikotynowej. Powinna lepiej chronić dzieci i młodzież

Wprowadzanie kolejnych zakazów w ustawie tytoniowej nie przyniesie spodziewanego rezultatu – oceniają lekarze i terapeuci pracujący z osobami uzależnionymi. Według nich należy osobno rozpisać działania rozwiązujące problem na poziomie osób dorosłych, które już palą, i te, które będą nakierowane na ochronę dzieci i młodzieży przed dostępem do wyrobów nikotynowych. Stowarzyszenie Jump93 wraz z przedstawicielami środowisk psychiatrycznych i zdrowia publicznego zaapelowało o systemowe podejście do polityki nikotynowej, z uwzględnieniem potencjału strategii redukcji szkód.
Bankowość
Rynek oczekuje pierwszego cięcia stóp procentowych w Polsce w maju. Są ku temu przesłanki ekonomiczne

Na podstawie ostatnich wypowiedzi prof. Adama Glapińskiego, przewodniczącego Rady Polityki Pieniężnej, ekonomiści oczekują, że już na posiedzeniu 7 maja może zapaść pierwsza od ponad półtora roku decyzja o zmianie poziomu stóp procentowych w dół. RPP dostosuje się w ten sposób do polityki głównych banków centralnych oraz słabnącej presji inflacyjnej. Zdaniem prezesa Q Value będzie to działanie w dobrym kierunku, choć spóźnione i być może spowodowane czynnikami politycznymi.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.