Mówi: | Adam Twarowski |
Funkcja: | dyrektor mazowieckiego oddziału NFZ |
Mobilny Punkt NFZ w Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie
Mazowiecki Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia chce pomóc zabieganym mieszkańcom stolicy i tworzy mobilny punkt NFZ w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim na Placu Bankowym. Punkt da możliwość m.in. uzyskania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, a także dostępu do tzw. Zintegrowanego Informatora Pacjenta. Ten ostatni pozwoli pacjentowi przejrzeć przez internet m.in. historię leczenia.
– Mobilny punkt oznacza, że nie trzeba przyjeżdżać do mazowieckiego oddziału funduszu czy delegatury, by załatwić sprawy w NFZ – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Adam Twarowski, dyrektor mazowieckiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia – Wychodzimy naprzeciw pacjentom. Te osoby, które przyjeżdżają załatwić swoje sprawy zawodowe czy osobiste w urzędzie miasta czy urzędzie wojewódzkim, mogą dzięki uprzejmości wojewody uzyskać dostęp do pewnych danych – dodaje Twarowski.
– Do mobilnego punktu NFZ wejść może każdy. Zapraszamy osoby, które w pobliżu mieszkają, lub przejeżdżają przez ten węzeł przesiadkowy przy placu Bankowym – mówi Newserii Ivetta Biały, rzeczniczka wojewody mazowieckiego. – Punkt NFZ przy wejściu D będzie czynny do środy. Jeśli jednak zainteresowanie będzie duże, to nawet do końca tygodnia.
Dla wielu ludzi wyjeżdżających na wakacje mobilny punkt NFZ będzie okazją do wygodniejszego wyrobienia Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, która umożliwia dostęp do niezbędnych usług medycznych w państwowej służbie zdrowia podczas tymczasowego pobytu w jednym z krajów unijnych. Twarowski zachęca także pacjentów do uzyskania loginu, który umożliwi nam dostęp do Zintegrowanego Informatora Pacjenta – w skrócie ZIP, który działa od 1 lipca br.
– ZIP to zaczyn portalu pacjenta, w którym mogę uzyskać zarówno dostęp do danych o charakterze ogólnym, jak i tych dostępnych tylko dla mnie, po zalogowaniu. Te pierwsze to m.in. informacje dotyczące możliwości leczenia, rodzajów leczenia dostępnych w danej placówce i informacji dojazdowych – wyjaśnia dyrektor mazowieckiego NFZ. – W przypadku danych prywatnych istotna jest informacja dotycząca posiadania bądź nie prawa do świadczeń zdrowotnych. Dzięki temu mogę to sprawdzić w domu i w przypadku problemu podjąć konkretne działania, by nie być zaskoczonym w placówce.
Oprócz tego po zalogowaniu pacjent będzie miał dostęp do informacji, jakie procedury lecznicze ma za sobą, a także jak długo będzie czekać na daną procedurę np. na leczenie sanatoryjne. Jak zapewnia Twarowski, wyrobienie loginu nie potrwa długo.
–To kwestia dosłownie 3-5 minut, a jeśli ktoś wypełnił w domu wniosek w wersji elektronicznej, to nawet szybciej – wyjaśnia Twarowski. – Wystarczy mieć tylko dowód osobisty i osobiście się zgłosić. Natomiast dane w systemie będą dostępne po 24 godzinach – dodaje.
W przyszłości mobilny punkt NFZ może przenieść się do innych miejsc niż Urząd Wojewódzki.
– Czekamy na zainteresowanie gospodarzy terenów. Jeżeli się do nas zwrócą z prośbą, by przenieść do nich na jakiś czas, to tak się stanie – zapewnia Twarowski.
Czytaj także
- 2025-01-09: Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
- 2024-11-18: Potrzeba 10 razy większej mocy magazynów energii, niż obecnie mamy. To pomoże odciążyć system
- 2024-12-09: Joanna Kurowska: Lekarz w Stanach Zjednoczonych to jest ktoś, kto ma dom z basenem i jest milionerem. Medycy w Polsce muszą pracować na 13 etatów
- 2024-11-05: Polski rynek odzieży sportowej i outdoorowej notuje stabilne wzrosty. Kupujący szukają technologicznych nowinek
- 2024-10-18: Nowe technologie zmieniają pracę statystyków. Mogą poddawać szybkiej analizie duże zasoby informacji
- 2024-11-21: Ochrona zdrowia w Polsce ma być bardziej oparta na jakości. Obowiązująca od roku ustawa zostanie zmieniona
- 2024-09-30: Warszawa przyspiesza proces termomodernizacji budynków. Stolicę czekają wielomiliardowe wydatki
- 2024-09-25: 94 proc. dzieci ma problem z podstawowymi umiejętnościami ruchowymi. Potrzebne zmiany w lekcjach WF-u
- 2024-09-09: Coraz więcej młodych ludzi chce zostać rzecznikiem patentowym. Trwa nabór na aplikację rzecznikowską
- 2024-07-30: Na budowę sieci światłowodowych w Polsce trafi z UE niespełna 7 mld zł. Inwestycje może jednak zahamować biurokracja
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Bankowość
Wsparcie dla oszczędzających na wkład własny zamiast dla kredytobiorców. Eksperci proponują inne podejście do rządowych programów mieszkaniowych
Gigantyczne zainteresowanie Bezpiecznym Kredytem 2 proc., wprowadzonym przez poprzedni rząd w 2023 roku, wywindowało ceny mieszkań. Po roku obietnic związanych z wprowadzeniem zapowiadanego w kampanii wyborczej Kredytu na Start 0 proc. obecny rząd wycofał się z planów uruchomienia projektu, zapowiada jednak przedstawienie nowych rozwiązań. Zdaniem dr. Jacka Furgi z Centrum Procesów Bankowych i Informacji powinny one wspierać budowanie potencjału finansowego przyszłych kredytobiorców, zamiast zachęcać do sięgania po kredyt.
Transport
Obawy o serwis mogą zniechęcać do zakupu samochodów elektrycznych. W Polsce brakuje wyspecjalizowanych w tym warsztatów
Obawy o serwis i jego koszty sprawiają, że część osób odkłada zakup bezemisyjnego pojazdu na później. Wskazuje na to co 11. Polak – wynika z Barometru Nowej Mobilności. – Serwis samochodów elektrycznych w kontekście cen nie różni się aż tak bardzo od samochodu spalinowego, a jest nawet tańszy – ocenia Bartosz Jeziorański, założyciel i dyrektor generalny EV Repair.
Handel
Sztuczna inteligencja zmienia e-handel. Będzie wygodniej dla konsumentów, ale też sporo zagrożeń
W ciągu siedmiu lat wartość rynku związanego z wykorzystaniem sztucznej inteligencji w handlu elektronicznym wzrośnie ponad dwuipółkrotnie – do ponad 22 mld dol. Przedsiębiorcy widzą w niej duży potencjał marketingowy. Z punktu widzenia konsumentów obecność AI na platformach sprzedażowych to szansa na oszczędzenie czasu przy wyszukiwaniu produktów i możliwość otrzymywania spersonalizowanych ofert. To jednak również duże ryzyka – zwiększone ryzyko narażenia na manipulację i deepfake, a także obawa o bezpieczeństwo danych osobowych.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.