Mówi: | Adam Rodak |
Funkcja: | kierownik strefowy w Wydziale Rozwoju Sieci Dilerskiej |
Firma: | Toyota Bank Polska SA |
Firmy motoryzacyjne szykują oferty dla osób z niepełnosprawnościami. Specjalne warunki finansowania dają duże oszczędności przy zakupie auta
Wiele niepełnosprawności, jak upośledzenie narządów ruchu, powstrzymuje ludzi od kierowania samochodem. Tymczasem własne auto pomaga przezwyciężyć część trudności, jakie stawia miasto i infrastruktura drogowa, i ułatwia dotarcie do miejsc trudno dostępnych. Producenci samochodów pracują nad rozwiązaniami wspierającymi mobilność osób z niepełnosprawnościami. Chodzi nie tylko o odpowiednie wyposażenie aut i systemy zapewniające bezpieczeństwo, ale też o finansowanie takich zakupów. Przykładem może być nowa oferta Toyota Banku z niższą marżą i oprocentowaniem, która pozwala kupić dopasowaną do potrzeb osób z niepełnosprawnościami Toyotę Proace z oszczędnością rzędu kilkunastu tysięcy złotych. Dodatkowym wsparciem może być do tego dofinansowanie PFRON.
– Polskie miasta cały czas rozszerzają swoją ofertę dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Pojawiają się windy, podjazdy, które ułatwiają osobom niepełnosprawnym poruszanie się, jednak nadal jest ich stosunkowo mało, szczególnie w miejscach mniej popularnych. Osoby z niepełnosprawnością ruchową spotykają się przede wszystkim z ograniczeniami w postaci kostek brukowych, studzienek czy krawężników, ale trawniki, żwir czy piach również stanowią dla nich barierę – mówi agencji Newseria Biznes Adam Rodak, kierownik strefowy w Wydziale Rozwoju Sieci Dilerskiej Toyota Bank Polska.
Problemem jest też transport publiczny, nie zawsze przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową. W pokonaniu trudności związanych z mobilnością pomóc może własny samochód.
– Przede wszystkim samochodem możemy dojechać w dalsze rejony, szczególnie posiadając np. niebieską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Pozwala ona na wjazd pod zakaz ruchu w obu kierunkach, która ułatwia dotarcie do miejsc trudno dostępnych – mówi Adam Rodak.
Jak wskazuje raport Instytutu Łączności „(Nie)pełnosprawni w sieci 5G”, barierą w samodzielnym przemieszczaniu się jest m.in. kosztowna modyfikacja pojazdów pod kątem określonych rodzajów niepełnosprawności, np. wprowadzenia ręcznych pedałów gazu i „klapkowej” dźwigni zmiany biegów. To zaś powstrzymuje część osób z niepełnosprawnościami od kierowania samochodem. Dlatego najwięksi producenci wprowadzają na rynek pojazdy ułatwiające mobilność.
– Toyota dąży do udostępnienia mobilności wszystkim, którzy tego potrzebują, dlatego też nasze samochody w znacznej części są wyposażone w silniki hybrydowe, które mają automatyczne skrzynie biegów. To już jest jedno z udogodnień dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Kolejnym udogodnieniem jest zamontowana platforma w Toyocie Proace, która umożliwia bezpieczny wjazd wózka oraz jego poprawne zabezpieczenie podczas podróży – wymienia ekspert.
Model Toyota Proace może zostać wyposażony w specjalne platformy, najazdy teleskopowe z bieżnią antypoślizgową i windy elektryczne. Umożliwiają one wprowadzenie do samochodu osoby na wózku inwalidzkim. Atestowany zestaw, który składa się z listew cargo na podłodze, pasów mocujących wózek oraz trzypunktowych pasów bezpieczeństwa, dba o bezpieczeństwo jazdy. Z kolei na podstawie zaświadczenia o niepełnosprawności w wybranych samochodach marki Toyota, dostępnych z finansowaniem w kredycie lub leasingu Toyota Financial Services (TFS), można bezpłatnie zamontować system Carospeed. Umożliwia on prowadzenie samochodu osobie poruszającej się na wózku inwalidzkim i działa na zasadzie gaz-hamulec.
– Notujemy coraz większe zainteresowanie tego typu pojazdami, dlatego też oferta Toyota Mobility została uzupełniona o ofertę Toyoty Bank Polska, kredyt Mobility, która pozwala na korzystanie z samochodów osobom o niepełnej sprawności ruchowej w korzystnej i dostosowanej do swoich potrzeb racie – wyjaśnia ekspert Toyoty.
Toyota Financial Services oferuje specjalny kredyt na zakup modeli Proace (Verso i Verso City) ze specjalną zabudową Mobility. Obniżone koszty obsługi kredytu, niższa marża i oprocentowanie pozwalają kupić dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami samochód taniej niż w przypadku standardowego kredytu. Kupujący mogą także ubiegać się o dofinansowanie PFRON do zakupu oprzyrządowania samochodu dla osób z dysfunkcją narządu ruchu.
Toyota Financial Services kontynuuje także udział w akcji #jedziemyzpomocą, zapoczątkowany podczas pandemii przez Toyota Motor Poland. W ramach akcji TFS bezkosztowo przekazuje auta szpitalom, które walczą z pandemią koronawirusa.
– W ramach #jedziemyzpomocą Toyota przekazała kilkadziesiąt samochodów jako wyraz wsparcia da medyków i szpitali. Toyota Financial Services również uczestniczyła w akcji. Dziś, półtora roku po wybuchu pandemii, przekazujemy kolejne samochody. Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu otrzyma toyotę corollę w wersji hybrydowej, która ma ułatwić mobilność medykom i przeciwdziałać pandemii w Polsce – wskazuje Adam Rodak.
Auta przekazane medykom w całej Polsce przez Toyotę w ciągu ostatniego półtora roku pokonały już blisko 200 tys. km, przewożąc próbki do badań i transportując personel medyczny.
Czytaj także
- 2025-01-15: Pracodawcy apelują o usprawnienie wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemcom. Nowe regulacje tylko w części w tym pomogą
- 2025-01-16: Europa potrzebuje strategii dla zdrowia mózgu. Coraz więcej państw dostrzega ten problem
- 2024-12-27: Zbiórki internetowe przestały się już kojarzyć wyłącznie z finansowaniem leczenia. Ludzie zbierają także na podstawowe potrzeby i realizację marzeń
- 2025-01-07: W ciągu 10 lat w Polsce może brakować 2,1 mln pracowników. Ratunkiem dla rynku pracy wzrost zatrudnienia cudzoziemców
- 2025-01-14: Producenci drobiu obawiają się liberalizacji handlu z Mercosurem i Ukrainą. Ostrzegają przed zagrożeniem dla bezpieczeństwa żywnościowego w UE
- 2025-01-08: Coraz więcej inwestorów stawia na budownictwo modułowe. Kolejne dwa lata powinny przynieść duże wzrosty
- 2025-01-03: Dobre prognozy dla rynku kredytów mieszkaniowych. Mimo braku rządowego programu wsparcia
- 2025-01-13: Wsparcie dla oszczędzających na wkład własny zamiast dla kredytobiorców. Eksperci proponują inne podejście do rządowych programów mieszkaniowych
- 2024-12-17: W Parlamencie Europejskim ważne przepisy dla państw dotkniętych przez klęski żywiołowe. Na odbudowę będą mogły przeznaczyć więcej pieniędzy
- 2025-01-02: Hazard coraz poważniejszym problemem dla zdrowia publicznego. Najbardziej zagrożone są dzieci
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Plastikowe opakowania żywności dominują w europejskich marketach. 40 proc. z nich można usunąć lub zastąpić
65 proc. produktów spożywczych i napojów w europejskich supermarketach jest sprzedawanych w plastikowych opakowaniach. W Polsce ten odsetek jest podobny. Jak wynika z raportu DS Smith „Material Change Index”, w przypadku 40 proc. opakowań zawierających tworzywa sztuczne w Polsce, plastik można by wyeliminować, usuwając go całkowicie lub zastępując go zrównoważonymi alternatywami, np. tekturą czy opakowaniami biodegradowalnymi. W Polsce tylko 22 proc. firm spożywczych planuje w nadchodzącym roku zmiany w opakowaniach.
Transport
Ryanair rozbudowuje siatkę połączeń w Polsce. W tym roku linia planuje przewieźć niemal 20 mln pasażerów
Polska jest jednym z najważniejszym rynków dla Ryanaira. Irlandzka linia w letnim rozkładzie lotów na 2025 roku będzie obsługiwał ponad 300 tras, w tym 23 nowe kierunki, przede wszystkim na południe Europy. Rekordowy letni rozkład lotów Ryanair w Polsce będą obsługiwać 44 samoloty bazujące na polskich lotniskach. W tym roku, pierwszy raz w historii, przewoźnik oferuje ponad 20 milionów miejsc.
Polityka
M. Gosiewska: Na Białorusi znowu odbędą się pseudowybory. Należy zaostrzyć sankcje uderzające w reżim i firmy europejskie tam obecne
Alaksandr Łukaszenka rządzi Białorusią już 30 lat, 26 stycznia będzie się ubiegał o siódmą kadencję. W nadchodzących wyborach nie będzie niezależnych obserwatorów i demokratycznych kandydatów opozycji. Poprzednie wybory, w 2020 roku, zakończyły się masowymi protestami i olbrzymimi represjami, a w 2024 roku przybrały jeszcze na sile. – Tylko twarda i zdecydowana postawa jest w stanie zmienić sytuację u naszego wschodniego sąsiada – ocenia europosłanka Małgorzata Gosiewska.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.