Mówi: | Beata Stelmach |
Funkcja: | Podsekretarz Stanu |
Firma: | Ministerstwo Spraw Zagranicznych |
Mundial 2018 w Rosji szansą dla polskich firm. W walce o kontrakty pomoże MSZ.
15 mld euro – tyle w ciągu kolejnych pięciu lat Rosja zamierza wydać na przygotowanie 11 miast–gospodarzy do Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej. Zdaniem polskiego resortu spraw zagranicznych to doskonała szansa dla polskich firm, które mają doświadczenie w przygotowaniach do Euro 2012. Kontakty na rosyjskim rynku ma polskim przedsiębiorstwom ułatwić specjalny program przygotowany przez MSZ: „Od Mistrzostw Europy do Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej". 26 marca w Moskwie resort organizuje spotkanie przedstawicieli polskich firm i strony rosyjskiej.
Z danych MSZ wynika, że w ubiegłym roku polski eksport do Rosji wzrósł aż o 16 proc., a polskie firmy dobrze się czują na rosyjskim rynku. Przygotowania do Mundialu 2018 to dobra okazja, by jeszcze zwiększyć zakres współpracy. Polacy mają do zaoferowania rosyjskim partnerom przede wszystkim wiedzę i doświadczenia wyniesione z przygotowań do Euro 2012.
– Chcemy promować polskie firmy, które przyczyniły się do sukcesu Euro 2012 i do tego, że w Polsce stworzyliśmy nowoczesną infrastrukturę, że byliśmy w stanie zaproponować takie warunki przyjeżdżającym do Polski, by oni czuli się komfortowo i czuli, że jesteśmy w centrum Europy i w XXI wieku. – tłumaczy w rozmie z Agencją Informacyjną Newseria podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Beata Stelmach.
Program „Od Mistrzostw Europy do Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej", w który zaangażowane są także Ministerstwo Gospodarki, Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki, zakłada przygotowanie kompleksowej oferty polskich firm, która zostanie zaprezentowana władzom miast-gospodarzy Mundialu 2018. Pierwsze spotkanie obu stron już się odbyło.
– Ten pomysł jest dosyć zaawansowany. Pierwsza wizyta przedstawicieli rosyjskich miast i regionów w Polsce odbyła się w październiku ubiegłego roku. Pokazaliśmy wtedy projekty zrealizowane w Gdańsku, Wrocławiu, Warszawie. Przygotowaliśmy seminarium pokazujące w jaki sposób zarządzaliśmy naszym procesem przygotowywania się do Euro 2012, przygotowania całej naszej infrastruktury zapewniającej bezpieczeństwo na stadionach, na ulicach, jak przygotowywaliśmy strefy kibica, jak przyjęliśmy turystów – wymienia Beata Stelmach.
Drugim etapem będą misje gospodarcze. Najważniejszym wydarzeniem pierwszych miesięcy programu promocji polskich firm będzie spotkanie organizowane przez MSZ 26 marca w Moskwie.
– Z polskimi firmami wybieramy się do Moskwy. Zapraszamy rosyjski biznes, rosyjskich włodarzy, przedstawicieli rosyjskich miast na dużą konferencję, po to, by wymieniać się doświadczeniami. My mamy świadomość, że nasze firmy nie zdobędą wszystkich możliwych przetargów, ale zależy nam na tym, żeby podzielić się naszymi doświadczeniami, spostrzeżeniami, powiedzieć też jakie mieliśmy problemy. Zależy nam też na tym, żeby polskie firmy miały szansę uczestniczyć w konsorcjach, które będą przygotowywały te rozwiązania infrastrukturalne w Rosji – mówi Beata Stelmach.
MSZ we współpracy z pozostałymi resortami przygotowuje także katalog polskich firm, który w jednym miejscu zgromadzi wszystkie niezbędne dla inwestorów informacje.
– Na chwilę obecną mamy solidną bazę około 40 firm, głównie z sektora infrastrukturalnego, ale nie tylko. Mamy również świetne firmy, które np. mogą wyposażyć w krzesełka na stadionach. To jest polska firma, która ma już zrealizowane kontrakty nie tylko przy okazji wyposażania polskich stadionów, ale też stadiony na całym świecie przy poprzednich wydarzeniach – podkreśla Beata Stelmach.
Jej zdaniem, kolejne etapy programu będą skutkowały rozbudowywanie listy firm gotowych wejść na rosyjski rynek.
Czytaj także
- 2024-12-27: Polscy producenci drobiu liczą na ponowne otwarcie chińskiego rynku. Kraje azjatyckie coraz ważniejszym importerem
- 2024-12-02: M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej
- 2024-11-19: Rozwój rolnictwa kluczowy dla przetrwania Ukrainy. Odpowiada ono za ponad 60 proc. dochodów z eksportu
- 2024-11-07: Eksport produktów spożywczych z Polski spowalnia. Producentom coraz trudniej konkurować niższą ceną
- 2025-01-09: Rośnie konkurencja ze strony ukraińskich producentów żywności na unijnym rynku. To wyzwanie dla polskiego rolnictwa
- 2024-08-05: Polscy producenci papryki mierzą się z silną konkurencją z Hiszpanii czy Holandii. To prowadzi do spadku cen poniżej kosztów produkcji
- 2024-06-24: Polscy mali i średni przedsiębiorcy wciąż ostrożnie podchodzą do ekspansji zagranicznej. Potrzebują więcej wsparcia finansowego i doradczego
- 2024-07-08: Duża presja regulacyjna stanowi coraz większe obciążenie dla firm kosmetycznych. Branża obawia się utraty konkurencyjności na globalnym rynku
- 2024-08-09: Branża kosmetyczna z coraz większym wpływem na krajową gospodarkę. Polska jest piątym największym eksporterem kosmetyków w UE
- 2024-05-02: Nadwyżki zbóż pozostaną problemem także w kolejnym sezonie. Wszystko zależy od zwiększenia możliwości eksportowych
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.