Naukowcy najlepiej ocenianą przez Polaków grupą zawodową walczącą z pandemią. Prace badawcze związane z przeciwdziałaniem skutkom koronawirusa przyczyniły się do zwiększenia tempa badań w wielu dziedzinach
Pandemia COVID-19 będzie mieć ogromny wpływ na to, jak działa świat nauki. Jej efektem już jest chociażby przyspieszenie tempa publikacji badań naukowych czy upowszechnienie w badaniach cyfrowych technologii. – Nie wiemy jeszcze, jak sytuacja się rozwinie, nie mamy teraz wystarczającej wiedzy, bo jesteśmy jeszcze w samym środku kryzysu. To, jak świat zareagował na pandemię, zdecydowanie wpłynęło na zmianę sposobu pracy naukowców, a także tempo dzielenia się postępami w badaniach naukowych – twierdzi Charles M. Rice, laureat ubiegłorocznej Nagrody Nobla i jeden z najwybitniejszych na świecie wirusologów. Co istotne, pandemia spowodowała też skokowy wzrost zaufania społecznego do naukowców i środowiska akademickiego.
Z badania dr. hab. Michała Wróblewskiego z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w ramach projektu „Pandemia w oczach Polaków. Badania społeczne nad percepcją chorób zakaźnych, zaufaniem i ryzykiem” wynika, że w walce z pandemią to naukowcy są najlepiej ocenianą przez Polaków grupą. Za nimi znaleźli się pracownicy służby zdrowia. Z badań wynika także, że w czasie pandemii Polacy mają większe zaufanie do nauki i technologii niż przed jej wybuchem, chociaż wciąż podchodzą do nich bardziej sceptycznie niż respondenci z pozostałych krajów UE. Z pewnością jednak ostatnie miesiące skierowały większą uwagę społeczeństwa na rolę naukowców i całego środowiska badawczego.
– Nauka jest niezaprzeczalną częścią życia codziennego, ale w czasie pandemii jej rola została szczególnie podkreślona. Świat z zainteresowaniem śledził postępy nad rozwojem szczepionki przeciw COVID-19, ponieważ dawała ona nadzieję na powrót do rzeczywistości, którą znamy sprzed pandemii – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Alina Pszczółkowska, wiceprezes AstraZeneca Pharma Poland. – Nauka dała nam odpowiedź na pandemię i wymierną szansę powrotu do normalności.
Dzięki pracy naukowców udało się w krótkim czasie opracować szczepionkę przeciw COVID-19. To sytuacja bez precedensu, ponieważ standardowo prace nad nowymi szczepionkami zajmują wiele lat.
– To, jak świat zareagował na pandemię, zdecydowanie wpłynęło na zmianę sposobu pracy naukowców, a także tempo dzielenia się postępami w badaniach – podkreślał Charles M. Rice podczas wirtualnego spotkania z polskimi studentami i młodymi naukowcami.
Laureat Nagrody Nobla ocenił, że współpraca środowiska naukowego jest konieczna, żeby osiągać szybkie i pozytywne efekty, co najdobitniej udowodniły właśnie prace nad szczepionką przeciw COVID-19.
– Jeśli przyjrzymy się liczbie autorów niektórych prac naukowych dotyczących SARS CoV-2 i COVID-19, okazuje się, że często pracowały przy nich setki ludzi. Bardzo trudno jest dokonywać odkryć naukowych i prowadzić badania samodzielnie. Jeśli naprawdę zależy nam na szybkości, to musimy pracować razem i łączyć ze sobą takie elementy, które mają największy sens w kontekście danej specjalizacji – wskazuje Charles M. Rice. – Szczególnie duże wrażenie wywarł na mnie wpływ, jaki na badania mogą mieć różni naukowcy, którzy patrzą na przedmiot badań z zupełnie innej perspektywy i obszaru specjalizacji.
Prace B+R zainicjowane przez branżę farmaceutyczną były przełomowe – dzięki postępowi technologicznemu oraz połączeniu wysiłków środowiska naukowego i przemysłu farmaceutycznego po raz pierwszy w historii w tak ekspresowym tempie udało się opracować szczepionki, które są w tej chwili stosowane na całym świecie.
– Współpraca z uniwersytetami i środowiskiem naukowym jest dla nas kluczowym elementem strategii działania i rozwoju – podkreśla Alina Pszczółkowska. – Jesteśmy firmą działającą w obszarze R&D, stąd bardzo ważne jest dla nas budowanie współpracy z ośrodkami naukowymi czy tworzenie programów edukacyjnych dla studentów i młodych naukowców, którzy w najbliższym czasie będą wchodzić na rynek pracy i szukać swojej ścieżki rozwoju.
AstraZeneca w Polsce od lat aktywnie współpracuje z uczelniami wyższymi, w tym m.in. z Uniwersytetem Warszawskim. W grudniu ub.r. podpisała z uczelnią ramowe porozumienie, którego celem jest strategiczna współpraca w obszarze wdrażania nowych technologii i usług na rynku farmaceutycznym i medycznym, a także edukacja i poszerzanie możliwości rozwoju polskiej kadry naukowej.
W przeprowadzonym w ramach Nobel Prize Inspiration Initiative wirtualnym spotkaniu „The Pathway to Scientific Impact – Challenges and Opportunities” z laureatem Nagrody Nobla, profesorem Charlesem M. Rice’em udział wzięło ponad 400 uczestników. Było ono skierowane do polskich studentów, doktorantów i młodych naukowców. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Nobel Prize Outreach we współpracy z AstraZeneca Pharma Poland i Uniwersytetem Warszawskim.
Czytaj także
- 2024-11-27: Fundusze Norweskie wspierają innowacje w polskich firmach. Ponad 200 projektów otrzymało granty o wartości 92 mln euro
- 2024-10-17: Sztuczna inteligencja coraz mocniej wchodzi w medycynę. Potrzebna wielka baza danych pacjentów
- 2024-10-23: Polska w końcówce krajów wdrażających w firmach sztuczną inteligencję. Bolączką jest brak kompetencji cyfrowych u menedżerów
- 2024-10-10: Już sześciolatki korzystają z bankowości elektronicznej. Często nie są świadome cyberzagrożeń
- 2024-10-15: Trwa jesienna fala COVID-19. Według GIS jest najwięcej zachorowań od dwóch lat
- 2024-11-13: Polska ochrona zdrowia niegotowa na kolejny kryzys. Eksperci: nie wyciągnęliśmy lekcji z pandemii
- 2024-09-26: Polska prezydencja w Radzie UE będzie szansą na kształtowanie polityki gospodarczej Unii. Przedsiębiorcy mają swoje oczekiwania
- 2024-10-11: Zmiany w modelu edukacji konieczne już od przedszkola. Kilkuletnie dzieci mogą przyswajać kompetencje przyszłości
- 2024-10-25: Ruch robotów coraz bardziej podobny do człowieka i zwierząt. Sztuczne mięśnie mogą zmienić sposób ich projektowania
- 2024-10-09: Cyfrowi kontrolerzy lotów nie zastąpią na razie całkowicie ludzi. Zaawansowane technologie będą jednak wspierać zarządzanie ruchem lotniczym
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy
Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.
Ochrona środowiska
Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna
Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.
Telekomunikacja
M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej
– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.