Mówi: | Elaine Hoan |
Firma: | Uniwersytet w Toronto |
Naukowcy obalają mit rozrywkowego singla do wzięcia. Osoby niepozostające w związku wykazują się mniejszym ekstrawertyzmem niż te w relacji
Osoby pozostające w związkach są zwykle bardziej ekstrawertyczne i cieszą się lepszym samopoczuciem w porównaniu z osobami samotnymi – wynika z badań kanadyjskich naukowców. To ważny głos w walce z wylansowanymi przez popularne seriale stereotypami, w myśl których osoby niezwiązane są głośne, towarzyskie i otwarte na niezobowiązujące relacje. To również argument w walce z presją społeczną wywieraną na singli przez najbliższe otoczenie. Naukowcy ostrożnie sugerują, że niektóre cechy osobowości predysponują ludzi do zawiązywania związków partnerskich, a z kolei ich brak utrudnia takie relacje.
– Single osiągają średnio niższe wskaźniki ekstrawertyzmu. Jest to cecha osobowości charakteryzująca osoby towarzyskie, skłonne do odczuwania pozytywnych emocji i asertywne. Są to osoby, które na przykład chętnie biorą udział w imprezach czy różnych wydarzeniach towarzyskich, charakteryzuje je większa żywiołowość. Stwierdziliśmy, że single w mniejszym stopniu wykazywali się ekstrawertyzmem, a osoby mające partnera częściej odznaczały się tą cechą – informuje w wywiadzie dla agencji Newseria Innowacje Elaine Hoan, doktorantka na Uniwersytecie w Toronto.
Badanie przeprowadzono na dwóch próbach uczestników. Ich liczebność to ok. 1800 osób. Naukowcy skupili się głównie na modelu Wielkiej Piątki, który obejmuje cechy takie jak: ekstrawersja, ugodowość, sumienność, neurotyczność i otwartość na doświadczenie. Chodziło o to, by określić, czy i w jaki sposób te cechy wpływają na dobrostan w zależności od tego, czy jest się singlem, czy pozostaje się w związku. Dane do analizy zostały zebrane poprzez ankietę internetową. Uczestnicy musieli spełnić określone kryteria kwalifikacyjne. Mogli to być albo single, albo osoby będące w związku przez co najmniej sześć miesięcy, w wieku od 20 do 59 lat.
Oprócz głównego wniosku płynącego z badania naukowcy zaobserwowali też inne ciekawe tendencje. Okazało się na przykład, że osoby uzdolnione artystycznie częściej wykazywały wyższy poziom ekstrawersji i sumienności oraz niższy poziom neurotyczności w porównaniu z singlami. Może to świadczyć jednak o predysponowaniu pewnych cech osobowości do budowania relacji partnerskich, które są podstawą bycia w związku.
– Trudno wnioskować, czy osobowość jest czynnikiem pozwalającym przewidzieć, czy dana osoba pozostanie singlem, czy też wejdzie w związek, a także czy bycie singlem lub pozostawanie w związku kształtuje naszą osobowość. Oba te stwierdzenia mogą być prawdziwe. Na podstawie dostępnej literatury można powiedzieć, że najprawdopodobniej osoby w większym stopniu ekstrawertyczne częściej tworzą związki. Można sobie wyobrazić, że ekstrawertycy częściej będą się znajdować w sytuacjach towarzyskich, takich jak przyjęcia czy imprezy klubowe, więc mają większe szanse na spotkanie potencjalnego partnera. Być może osobowość jest czynnikiem predykcyjnym, jeśli chodzi o status relacji, ponieważ osoby cechujące się ekstrawertyzmem częściej wchodzą w związki – wyjaśnia badaczka z Uniwersytetu w Toronto.
Wyniki tych badań mogą być ważnym głosem w debacie na temat stereotypów dotyczących związków i singli. Uważa się, że osoby żyjące bez partnerów są bardziej towarzyskie, a przekonanie to podbija kultura popularna, czyli np. seriale obyczajowe. Odkrycia naukowców zadają kłam takim tezom. Niezwykle istotne mogą być również w walce z wywieraniem presji społecznej na osoby samotne, które nierzadko nakłania się do związku czy małżeństwa.
– W mediach popularnych, filmach i programach telewizyjnych, na przykład „Seks w wielkim mieście” czy „Wykolejona”, a nawet za pomocą pewnych wyrażeń, takich jak „singiel do wzięcia”, często portretuje się singli jako osoby głośne i towarzyskie, które często nawiązują przelotne znajomości i dużo imprezują. Nasze badanie pokazuje jednak, że single wykazują większą tendencję do introwertyzmu. Fakt, że są oni przeciętnie bardziej introwertyczni, może wskazywać, że te stereotypy mogą mijać się z prawdą. Jednym z głównych celów naszego badania było również określenie, kto byłby szczęśliwy jako singiel lub w związku. W literaturze poświęconej singlom występuje pojęcie singlizmu, które wiąże się z piętnowaniem i dyskryminacją singli. Niektóre osoby są singlami z wyboru, ale wiele osób jest nakłanianych do zawarcia związku, chociaż tego nie chcą – wskazuje Elaine Hoan.
Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w Polsce z roku na rok spada liczba zawieranych małżeństw. W porównaniu ze szczytowym okresem, który przypadł na rok 1974, kiedy to zawarto prawie 331 tys. małżeństw, w 2020 roku było ich o połowę mniej, bo 145 tys., a rok później prawie 155 tys. Tak niskie liczby można by tłumaczyć pandemią, gdyby nie fakt, że w 2018 roku zawarto nieco ponad 160 tys. małżeństw. Warto dodać, że w połowie lat 70. populacja Polski była o ponad 3 mln osób mniejsza niż obecnie.
Czytaj także
- 2025-06-11: Wiceprzewodniczący PE: Polska prezydencja zapewniła UE stabilność w niepewnych czasach. Wiele inicjatyw dotyczyło obronności
- 2025-05-16: Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii
- 2025-03-19: Autostrada A4 może być rozbudowana o trzeci pas ruchu szybciej niż planowano. Jej zarządca proponuje niezwłoczne rozpoczęcie prac
- 2025-02-28: Polsko-brytyjska współpraca gospodarcza nabiera rozpędu. Dobre perspektywy dla wspólnych projektów energetycznych i obronnych
- 2025-03-12: Dostęp do wysoko wykwalifikowanej kadry przyciąga do Polski inwestorów. Kluczowymi partnerami stają się firmy z Wielkiej Brytanii
- 2025-02-27: Malwina Wędzikowska: W dżungli przez miesiąc rewidowałam swoje życie. Przehulałam dużo czasu na toksycznych ludzi
- 2025-02-17: Cła Trumpa uderzają w Europę. UE zapowiada reakcję, ale wciąż nie wypracowała wspólnej strategii
- 2025-02-26: Przez brak więzi z rodzicami dziecko szuka wsparcia w smartfonie. Psychiatrzy ostrzegają przed taką pułapką
- 2025-01-28: Powstała koalicja na rzecz zmniejszenia dopuszczalnego limitu alkoholu u kierowców do 0,0 promila. Jest wniosek o zmiany prawne w tym zakresie
- 2025-01-29: M. Kobosko: UE i USA są najbliższymi partnerami. Obciążenia celne byłyby fatalne dla tych relacji
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

Sukces gospodarczy Polski może zachęcić do powrotów Polaków mieszkających za granicą. Nowa rządowa strategia ma w tym pomóc
Polska coraz mocniej stawia na powroty swoich obywateli z zagranicy. Rządowa strategia współpracy z Polonią na najbliższe lata zakłada system zachęt dla osób powracających, ale też ułatwienia w uznawaniu wykształcenia i kwalifikacji, podejmowaniu studiów czy staży zawodowych. To w obliczu rosnących wyzwań demograficznych i zapotrzebowania na wysoko wykwalifikowaną kadrę szansa na wzmocnienie rynku pracy. Napływ wykwalifikowanych specjalistów z doświadczeniem zdobytym za granicą może pomóc w modernizacji krajowej gospodarki.
Prawo
ZPP: Działania administracji narażają na szwank wysiłek deregulacyjny. Niektóre niosą znamiona dyskryminacji i nękania przedsiębiorców

Choć rząd zgodnie z zapowiedziami realizuje szeroko zakrojone zmiany deregulacyjne, przedsiębiorcy alarmują, że brakuje w nich spójności, przewidywalności i realnej poprawy, zwłaszcza w kontaktach z administracją. Jako przykład ZPP podaje przypadek firmy British American Tobacco (BAT) i jej zatrzymanego przez izbę celno-skarbową zamówienia 200 tys. kartridży do e-papierosów. Dotknięte tą decyzją spółki liczą straty.
Konsument
Branża piwowarska dodaje do polskiej gospodarki ponad 20,5 mld zł rocznie. Spadki sprzedaży i produkcji piwa uderzają również w inne sektory

Branża piwowarska pozostaje ważnym ogniwem polskiej gospodarki. Nowy raport CASE wskazuje, że generuje ona 3 proc. dochodów budżetowych i 85 tys. miejsc pracy w samych browarach i innych powiązanych sektorach. Dlatego kurczący się rynek piwa może mieć poważne reperkusje – już dziś nadwyżka mocy produkcyjnych przekracza 10 mln hl. Spadki są spowodowane m.in. znaczącym wzrostem kosztów działalności, spadkiem konsumpcji, a także uderzającymi w browarników zmianami regulacyjnymi.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.