Mówi: | Agnieszka Śliwa |
Firma: | communications and art director apartamentowca Cosmopolitan Twarda 4 |
Rośnie sprzedaż luksusowych nieruchomości. Apartamenty stają się nie tylko miejscem do życia, lecz także centrum kultury
Połowa ludzi na świecie żyje w miastach. Do 2050 roku będzie to już 66 proc. Tak szybka urbanizacja sprawia, że będzie rosło zapotrzebowanie na luksusowe nieruchomości w centrach miast. Już dziś wzrasta sprzedaż apartamentów. Zarządcy tego typu nieruchomości przyciągają klientów nie tylko dobrą lokalizacją, luksusowymi wnętrzami i najlepszymi widokami, lecz także ofertą kulturalną.
– Luksusowe apartamentowce mają szansę stać się centrum kultury. Jest to ogólnoświatowy trend, zauważalny przede wszystkim w Londynie i Nowym Jorku – mówi agencji Newseria Biznes Agnieszka Śliwa, communications and art director apartamentowca Cosmopolitan Twarda 4.
Jak podkreśla, przykładem takiej oferty może być współpraca jednego z apartamentowców w Nowym Jorku z brooklyńską akademią muzyczną. Mieszkańcy budynków mogą więc uczestniczyć w różnego typu wydarzeniach artystycznych, a także warsztatach muzycznych czy tanecznych.
– To jest taka wartość dodana, którą w tej chwili inwestorzy chcą zaoferować swoim mieszkańcom. W Cosmopolitanie także chcemy dać naszym mieszkańcom coś więcej niż tylko powierzchnię. Mówimy, że nie sprzedajemy metrów kwadratowych, tylko pewien styl życia na najwyższym poziomie – mówi Śliwa.
Jak podkreśla, to odpowiedź na zapotrzebowani klientów. Apartamenty najczęściej kupują obywatele świata – osoby, które w wielu krajach posiadają nieruchomości i robią interesy. Nabywcami często są menadżerowie wyższego szczebla, właściciele firm, dla których apartament jest mieszkaniem służbowym, również przedstawiciele wolnych zawodów. Przy zakupie apartamentów metraż ma drugorzędne znaczenie, liczy się lokalizacja, prestiż i dodatkowe udogodnienia dla mieszkańców, np. system centralnego sterowania mieszkaniem, siłownia, basen i SPA czy usługi concierge.
– Nasi mieszkańcy czy potencjalni nabywcy to są osoby kosmopolityczne, czyli obywatele świata, którzy jeżdżą po całym świecie, są zajęci, a jednocześnie bardzo się inspirują kulturą, sztuką i architekturą, więc my wychodzimy im naprzeciw z tego typu ofertą – mówi Agnieszka Śliwa.
W kampanii wizerunkowej apartamentowca wzięli udział znani muzycy: Radzimir Dębski, Anna Maria Jopek i Tomasz Stańko. Pod koniec września ubiegłego roku na 42. piętrze Cosmopolitan Twarda 4 zostały zaprezentowane prace znanych artystów takich jak Fangor, Nowosielski czy Sasnal, pochodzące z prywatnej kolekcji Jankilevitsch Collection.
– Pod koniec zeszłego roku otworzyliśmy patio wraz ze starannie wybranymi konceptami kulinarnymi, które stanowią pewne dopełnienie tego, czym jest Cosmopolitan i co oferuje, nie tylko dla mieszkańców, lecz także dla wszystkich warszawiaków czy osób odwiedzających stolicę Polski – mówi Agnieszka Śliwa.
Jak podkreśla, nie jest to jedynie element strategii marketingowej inwestycji.
– Te działania, w których proponujemy kulturę i sztukę, oraz wszystkie eventy, które organizujemy na 42. piętrze dla naszych mieszkańców i nie tylko, są tak naprawdę wpisane w DNA budynku. To jest część osobowości Cosmopolitana – podkreśla Śliwa.
Eksperci oceniają, że zapotrzebowanie na luksusowe apartamenty, szczególnie w centrach dużych miast, będzie rosło. Z raportu KMPG i Reas „Rynek luksusowych nieruchomości w Polsce” wynika, że ten segment wart jest ok. 450 mln zł (transakcje na rynku pierwotnym) i stanowi zdecydowaną większość całego rynku luksusowych nieruchomości. Liczba transakcji waha się rocznie od 160 do 180. W ciągu kilku lat powinna ona wzrosnąć do 250, a ich wartość – przekroczyć 500 mln zł – oceniają eksperci KPMG i Reas.
Czytaj także
- 2025-03-07: Malwina Wędzikowska: Luksusowe marki bardzo podupadły. Miliarderzy noszą się bez logo, a influencerzy przebodźcowali odbiorców towarami z górnej półki
- 2025-02-19: Superluksusowy Maybach już po polskiej premierze. Fanki motoryzacji wieszczą powrót mody na kabriolety
- 2025-02-06: OECD chwali Polskę za sprawne przejście przez kryzysy. Rekomenduje też rewizję podatków i wydatków budżetowych
- 2025-01-30: Inwestycje w kamienice zyskują na popularności. Nie odstraszają nawet wyzwania konserwatorskie
- 2025-01-07: Kupujący nieruchomości mogą jeszcze liczyć na rabaty. Zwłaszcza w przypadku nowych inwestycji deweloperskich
- 2025-01-03: Dobre prognozy dla rynku kredytów mieszkaniowych. Mimo braku rządowego programu wsparcia
- 2025-01-14: Eksperci apelują o zmiany w konstrukcji podatków od nieruchomości. Danina od wartości byłaby bardziej sprawiedliwa i transparentna
- 2024-12-06: Luksusowe wydania książek w centrum zainteresowania kolekcjonerów. W Warszawie można zobaczyć ponad 20 białych kruków z Polski i zagranicy
- 2024-08-28: Polacy decydują się na coraz mniejsze domy i bez garaży. Wzrost kosztów budowy może wkrótce przyspieszyć
- 2024-08-22: Lato to szczyt sezonu remontowego. Wakacyjne modernizacje znacznie częściej dotyczą mieszkań niż domów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Niepewna sytuacja zwracanych do Skarbu Państwa gruntów dzierżawnych. To może się wiązać z likwidacją infrastruktury rolniczej i miejsc pracy
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa wciąż nie przedstawił spójnego planu zagospodarowania gruntów zwracanych do Zasobów Skarbu Państwa. W efekcie setki hektarów gruntów leżą odłogiem, a strategiczna infrastruktura rolnicza jest demontowana. Spółka Top Farms od dawna wnioskowała do KOWR-u o utworzenie ośrodków produkcji rolniczej (OPR) lub podjęcie jakichkolwiek decyzji, które umożliwiłyby dalsze funkcjonowanie wielu takich obiektów rolniczych. Brak decyzji skutkuje trwałą utratą potencjału produkcyjnego, a tym samym może osłabić pozycję konkurencyjną polskiego rolnictwa.
Transport
Europejskie miasta planują wzrost inwestycji w infrastrukturę społeczną. Wydatki na niskoemisyjny transport wciąż są niewystarczające [DEPESZA]

W ciągu najbliższych trzech lat 56 proc. gmin miejskich w UE planuje zwiększyć nakłady na redukcję emisji gazów cieplarnianych, a 53 proc. – na infrastrukturę społeczną – wynika z badania EBI. Dotacje krajowe i unijne pozostają głównym źródłem finansowania inwestycji, choć samorządy szukają także innych form finansowania. O potrzebach w tym obszarze eksperci i samorządowcy rozmawiali w trakcie panelu „Fundusze unijne w rozwoju miast i regionów”, który odbył się w ramach EKG w Katowicach.
Farmacja
Właściciele psów i kotów szczególnie narażeni na choroby odkleszczowe. Nie decydują się jednak na profilaktyczne szczepienia

Eksperci ostrzegają, że Polska znajduje się w czołówce krajów Europy Środkowej pod względem liczby zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu, a mimo to poziom zaszczepienia przeciwko tej chorobie pozostaje dramatycznie niski. Tymczasem zmiany klimatyczne, coraz wyższe temperatury, migracje kleszczy i zanik sezonowości ich aktywności powodują, że ryzyko zakażenia jest coraz większe – nie tylko w lesie, ale i w mieście, parku czy ogrodzie, a nawet w domu, szczególnie tam, gdzie mieszkają zwierzęta.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.