Mówi: | Adam Matyaszek |
Funkcja: | Członek zarządu |
Firma: | Wincor Nixdorf |
Nowe technologie w bankach spółdzielczych często szybciej niż w komercyjnych
Banki spółdzielcze są prekursorami we wdrażaniu nowoczesnych technologii, jak bankomaty biometryczne. Dzięki swojej specyfice i lokalności są blisko klientów i są mniej zhierarchizowane niż te komercyjne. To może być jednak także utrudnieniem w przypadku wprowadzania nowych regulacji i zarządzania taką strukturą.
– Mamy ponad 200 bankomatów biometrycznych. Wiodący jest Podkarpacki Bank Spółdzielczy, który pierwszy je wprowadził i ma ich już blisko 100. Banki chcą w tę technologię inwestować i widzą w niej korzyści – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Adam Matyaszek, członek zarządu Wincor Nixdorf.
Firma zalicza się w Polsce do pionierów technologicznych wśród rozwiązań dla bankowości, m.in. wdrożyła pierwszy wpłatomat oraz dyspenser kasjerski z zamkniętym obiegiem gotówki (urządzenie przyjmujące i wydające gotówkę kasjerowi w banku) oraz pierwszy bankomat z czytnikiem biometrycznym w Europie. Wykorzystanie tej technologii ma zapobiec wzrostowi przestępczości związanej z kradzieżą danych.
– Mamy taki paradoks, że do tej pory to sektor komercyjny banków wyznaczał trendy rozwoju. Z biometrią jest odwrotnie – to banki spółdzielcze rozpoczęły implementację tej technologii i dopiero potem komercyjne zaczęły z nami współpracować i ją wdrażać – zwraca uwagę Adam Matyaszek.
Wincor Nixdorf od 2007 r. promuje zastosowanie biometrii i to właśnie bankowość komercyjna, w ocenie firmy, ma być w najbliższym czasie największym i najbardziej znaczącym odbiorcą tej technologii.
– Mamy trzy banki, w których ta technologia została zaimplementowana – informuje Adam Matyaszek. – Prowadzimy kolejne rozmowy, finalizujemy zapisy w umowach, żeby znalazła się ona w kolejnych bankach. W innej konfiguracji niż w bankach spółdzielczych, bo nie chodzi o bankomaty, ale o placówki bankowe. Na bardzo dużą skalę mamy w Polsce bank, który w 300 oddziałach używa tej technologii. Ale banki spółdzielcze były tu prekursorem i wyznaczyły trend jeżeli chodzi o biometrię.
Inne projekty, które firma zrealizowała z bankami spółdzielczymi, jak wdrożenie wpłatomatów czy urządzeń z zamkniętym obiegiem gotówki, potwierdzają innowacyjność banków spółdzielczych.
– Na poziomie lokalnym, gdzie banki mogą podejmować szybkie, suwerenne decyzje związane z tym, w jakim kierunku mają się rozwijać, są innowacyjne i wykorzystują każdą nową możliwość, aby z tych technologii dostępnych korzystać – wyjaśnia Adam Matyaszek. – W portfolio klientów Wincora banki spółdzielcze znajdują się w pierwszej trójce klientów, współpracę z którymi cenimy sobie najbardziej i mamy z tego największe korzyści.
Jednak ten rozwój może zostać zahamowany przez czekające banki zmiany. Chodzi przede wszystkim o wdrożenie unijnych przepisów z Dyrektywy CRD IV i Rozporządzenia CRR.
– Z pewną obawą patrzymy, w jakim kierunku to zmierza, bo widzimy schłodzenie, jeżeli chodzi o inwestycje. I ono chyba wynika z obawy, że banki nie do końca wiedzą, w którym kierunku to pójdzie od strony strukturalnej i proceduralnej, niż od strony biznesowej. Chyba możemy też powiedzieć, że mamy kryzys przywództwa, i tego w jaki sposób te banki chciałyby zapewnić sobie przyszłość – uważa przedstawiciel Wincor Nixdorf.
Wyjaśnia, że banki spółdzielcze mają strukturę, która utrudnia spójne wykreowanie wizji, którą wszystkie banki będą realizowały.
– Mniejsze banki mogą sobie nie poradzić bez zdecydowanego wsparcia, czy to ze strony banków zrzeszających, czy banków większych, które chciałyby tym bankom pomóc, bez klarownego porozumienia między małymi i dużymi bankami – podkreśla Adam Matyaszek.
Nixdorf zajmuje pierwsze miejsce w Europie i drugie na świecie pod względem liczby zainstalowanych systemów kasowych oraz drugie miejsce zarówno w Europie, jak i na świecie pod względem liczby zainstalowanych bankomatów.
Czytaj także
- 2024-07-25: Banki spółdzielcze z coraz większą rolą w finansowaniu rolników i firm. Nadmierne regulacje i niejednoznaczne przepisy ograniczają ich rozwój
- 2024-07-16: Polskie banki nie zwalniają procesu digitalizacji. Wydatki na technologie stanowią nawet do 70 proc. ich kosztów
- 2024-06-18: Mimo wysokich cen mieszkań i stóp procentowych zainteresowanie kredytami hipotecznymi rośnie. Banki apelują o uproszczenie i ucyfrowienie procedur
- 2024-06-04: Magdalena Boczarska: Spektakl „Wypiór” rozprawia się z mitem romantyzmu i z postacią Adama Mickiewicza. Nasz wieszcz wcale nie był takim kryształowym bohaterem i wielkim patriotą, za jakiego go uznajemy
- 2024-06-27: Mateusz Banasiuk: Żałuję, że dzisiaj tak rzadko pisze się sztuki wierszem. Dla aktora to prawdziwy sprawdzian umiejętności
- 2024-06-11: Mateusz Banasiuk i Magdalena Boczarska: Po 10 latach razem można też pracować na jednej scenie, mieć z tego dużą frajdę i się wzajemnie inspirować
- 2024-01-31: A. Bodnar: Bez naprawy sądownictwa nie będzie inwestycji. Trzeba przywrócić zaufanie przedsiębiorców do sądów i prokuratury
- 2024-02-14: Zakochaniu towarzyszą duże zmiany w zachowaniu i emocjach. Australijscy naukowcy zbadali, które obszary mózgu za to odpowiadają
- 2023-12-12: W tym tygodniu kolejny ważny wyrok TSUE. Banki może czekać „frankowe trzęsienie ziemi”
- 2024-01-22: Adam Woronowicz: Cieszymy się, że córka namówiła nas do posiadania psa. Charlie cudownie zintegrował naszą rodzinę, poza tym jest moim osobistym trenerem
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Rekordowy przelew dla Polski z KPO. Część pieniędzy trafi na termomodernizację domów i mieszkań
Przed świętami Bożego Narodzenia do Polski wpłynął największy jak dotąd przelew unijnych pieniędzy – nieco ponad 40 mld zł z Krajowego Planu Odbudowy. Zgodnie z celami UE ponad 44 proc. tych środków zostanie przeznaczona na transformację energetyczną, w tym m.in. termomodernizację domów i mieszkań czy wymianę źródeł ciepła. Od początku tego roku na ten cel trafiło 3,75 mld zł z KPO, które sfinansowały program Czyste Powietrze.
Prawo
W lutym zmiana na stanowisku Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich. Co roku trafia do niego kilka tysięcy spraw związanych z instytucjami unijnymi
W ubiegłym tygodniu Parlament Europejski wybrał Portugalkę Teresę Anjinho na stanowisko Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich. Ombudsman przyjmuje i rozpatruje skargi dotyczące przypadków niewłaściwego administrowania przez instytucje unijne lub inne organy UE. Tylko w 2023 roku pomógł ponad 17,5 tys. osobom i rozpatrzył niemal 2,4 tys. skarg.
Problemy społeczne
Przeciętny Polak spędza w sieci ponad trzy godziny dziennie. Tylko 11 proc. podejmuje próby ograniczenia tego czasu
Polacy średnio spędzają w internecie ponad trzy godziny dziennie. Jednocześnie, według badania na temat higieny cyfrowej, jedynie 14 proc. respondentów kontroluje swój czas ekranowy, a co piąty ogranicza liczbę powiadomień w telefonie czy komputerze. Nadmierne korzystanie z ekranów może wpływać na zaniedbywanie obowiązków i relacji z innymi, a także obniżenie nastroju i samooceny. Kampania Fundacji Orange „Nie przescrolluj życia” zwraca uwagę na potrzebę dbania o higienę cyfrową. Szczególnie okres świątecznego wypoczynku sprzyja takiej refleksji.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.