Mówi: | Damian Szewczyk |
Funkcja: | członek zarządu |
Firma: | Młodzi Reformują Polskę |
Obecne motory rozwoju rynku finansowego wyczerpują się. Szansą dla GPW obniżenie kosztów, integracja giełd towarowych i akwizycje
Rynek finansowy znajduje się w momencie przełomowym – wpływ prywatyzacji, OFE czy Unii Europejskiej wygasa, dlatego decydenci powinni szukać nowych rozwiązań. Giełda potrzebuje jednak nie tylko aktywnej roli funduszy emerytalnych, lecz także rozwoju nowych instrumentów finansowych oraz otwarcia się na zagranicznych inwestorów.
– Rynek kapitałowy w Polsce jest w bardzo ważnym momencie, ponieważ obecnie dokonuje się wiele zmian w całym otoczeniu rynkowym. To przede wszystkim kwestia reformy OFE oraz powolnego końca procesu prywatyzacji – mówi agencji informacyjnej Newseria Damian Szewczyk, członek zarządu stowarzyszenia Młodzi Reformują Polskę – To wymusza dodatkowe działania, bo naturalne mechanizmy wzrostu wyczerpały się lub za chwilę się wyczerpią.
W 2014 roku młodzi ekonomiści wraz z ekspertami przygotowali raport podsumowujący ostatnie 25 lat w polskiej gospodarce oraz nakreślający najważniejsze wyzwania stojące przed krajem. W części dotyczącej rynków finansowych opracowanie wskazuje, że rozwój GPW możliwy będzie, jeśli nastąpi poprawa jakości działań (obniżenie kosztów transakcyjnych i wzrost jakości), integracja giełdy (energetycznej, towarowej) oraz akwizycja zagranicznych parkietów.
– Nasze badanie w tym zakresie mówi, że są potrzebne nowe instrumenty na rynku, potrzebne jest także znalezienie nowej grupy odbiorców, nowych inwestorów, którymi powinny być albo nowe formy zbiorowego oszczędzania, albo zastąpienie obecnych inwestorów częściowo inwestorami z zagranicy – tłumaczy Szewczyk, członek zarządu stowarzyszenia Młodzi Reformują Polskę, które przygotowało raport.
Jak dodaje, rekomendowane propozycje nie są nowe. To rozwiązania, które występują od dawna w niektórych systemach gospodarczych, m.in. w Skandynawii i państwach anglosaskich. Dla przykładu, raport wskazuje na zreformowaną rolę OFE na rynku. Powinny one inwestować bezpośrednio lub pośrednio w długoterminowe aktywa, podobnie jak fundusze infrastrukturalne lub private equity w Stanach Zjednoczonych. Poza tym reformatorzy postulują wprowadzenie w OFE multifunduszy i likwidację minimalnej stopy zwrotu na rzecz licencji dla firm inwestycyjnych.
– Fundusze emerytalne reprezentują silny popyt i są bardzo ważne dla długoterminowego rozwoju rynku kapitałowego, ponieważ generują stabilny, długoterminowy akcjonariat – zaznacza członek zarządu Młodzi Reformują Polskę.
Damian Szewczyk wyróżnia działania, które miałyby służyć rozwojowi rynku kapitałowego w Polsce. Pierwszym z nich powinno być rozwiązanie obecnych problemów oraz wyznaczenie wyzwań dla rynku.
– Wiele rozwiązań od wielu lat jest omawianych i występują one w projektach szeregu ustaw. Brakuje jednak woli politycznej i woli skutecznego ich wprowadzenia – ocenia Szewczyk. – Kolejną istotną rzeczą jest świadomość, że rynek kapitałowy na świecie zmienia się i to już są nie tylko klasyczne rynki akcji i obligacji, lecz także nowe produkty, które zwiększają atrakcyjność zagranicznych miejsc lokowania kapitału.
Zdaniem eksperta należy dostosować ofertę do bieżących potrzeb inwestorów, czyli zapewnić im nowe sposoby na inwestowanie.
GPW w 2015 roku planuje wprowadzić do swojej oferty kontrakty terminowe na energię elektryczną i gaz. W handlu nowymi instrumentami mogłyby uczestniczyć nie tylko duże grupy energetyczne, lecz także inni uczestnicy rynku, np. inwestorzy indywidualni.
– Nowe elementy to jednak nie wszystko. Bez systemowego spojrzenia na cały problem rynku kapitałowego i pewnego rodzaju wyrównania zasad gry, które w tym momencie są trochę inne dla systemu bankowego, a trochę inne dla systemu rynku kapitałowego w Polsce, nie będzie możliwe wykorzystanie jego pełnego potencjału – podsumowuje Damian Szewczyk.
Czytaj także
- 2025-07-04: Rośnie liczba i wartość udzielonych konsumentom kredytów gotówkowych. Gorzej mają się kredyty ratalne oraz te udzielane firmom
- 2025-06-30: Do 2029 roku rynek pracy skurczy się o milion pracowników. Przedsiębiorcy wskazują, jak zaktywizować cztery wykluczone dotąd zawodowo grupy [DEPESZA]
- 2025-06-30: Kończą się konsultacje Planu Społeczno-Klimatycznego. 2,4 mld euro trafi na sektor transportu po 2026 roku
- 2025-06-12: Uchodźcy z Ukrainy pomogli wygenerować 2,7 proc. PKB Polski w 2024 roku. Napływ nowych pracowników znacznie zmienił polski rynek pracy
- 2025-06-17: Zdaniem 80 proc. Polaków ceny nieruchomości są wysokie lub bardzo wysokie. Mimo to i tak wolimy posiadać na własność, niż wynajmować
- 2025-06-05: Już pięciolatki interesują się pieniędzmi. Wakacje to dobry moment na edukację finansową
- 2025-05-27: Globalny sektor finansowy mocniej otwiera się na blockchain. Nowe regulacje likwidują kolejne bariery na rynku
- 2025-05-19: 60 proc. młodych ludzi chce posiadać mieszkanie na własność. Główna bariera to brak wkładu własnego
- 2025-05-28: Więcej mieszkań może powstawać na gruntach Skarbu Państwa. Trwa zagospodarowywanie 800 ha
- 2025-05-09: PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Proces deregulacji nie dotyczy branży tytoniowej. Jest propozycja kolejnej ustawy w ciągu kilku miesięcy
Najpierw wprowadzenie podatku akcyzowego na saszetki nikotynowe, potem propozycja przepisów, które zmierzają do wycofania tych produktów z rynku – przedstawiciele środowisk biznesowych podkreślają, że przygotowywane przez resort zdrowia przepisy wprowadzają chaos legislacyjny w branży tytoniowej. To tym bardziej dziwi przedsiębiorców, że stoi w opozycji do prowadzonego przez rząd procesu deregulacji w gospodarce. W dodatku może mieć negatywne skutki dla budżetu państwa i doprowadzić do skokowego wzrostu szarej strefy.
Bankowość
Grzyby rozkładające tekstylia nagrodzone w konkursie ING. 1 mln zł trafi na innowacyjne projekty dla zrównoważonych miast

Firma Myco Renew, która opracowała technologię rozkładającą tekstylia za pomocą grzybów, została laureatem siódmej edycji Programu Grantowego ING. Motywem przewodnim konkursu skierowanego do start-upów i młodych naukowców był tym razem zrównoważony rozwój miast i społeczności. Łącznie na nagrodzone innowacyjne projekty trafił 1 mln zł. Wśród nich są także bezzałogowe statki powietrzne dostarczające defibrylatory czy system do zbierania deszczówki w blokach.
Prawo
Trwają próby wzmocnienia dialogu społecznego. Niespokojne czasy wymuszają większe zaangażowanie społeczeństwa w podejmowanie decyzji

Według zapowiedzi szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen głos partnerów społecznych i dialog społeczny będą stały w centrum procesu decyzyjnego w Europie. Taki jest cel podpisanego w marcu Paktu na rzecz europejskiego dialogu społecznego. Potrzeba wzmocnienia głosu społeczeństwa jest również podkreślana na forum krajowym. Rząd planuje reformę Rady Dialogu Społecznego, by usprawnić pracę tej instytucji, a przedsiębiorcy wzywają do rzetelnego konsultowania ze stroną społeczną ustaw, które wychodzą z rządu.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.