Mówi: | Maciej Wąsik |
Funkcja: | poseł do Parlamentu Europejskiego, Prawo i Sprawiedliwość |
M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej
– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.
W połowie listopada doszło do uszkodzenia dwóch podmorskich kabli na Morzu Bałtyckim. Chodzi o C-Lion 1 łączący Finlandię z Niemcami oraz BCS East-West Interlink miedzy Litwą i Szwecją, stanowiące ważny element infrastruktury łączności internetowej. Uszkodzenia prawdopodobnie spowodowała kotwica ciągnięta za płynącym z Rosji do Port-Saidu chińskim statkiem Yi Peng 3, który przepłynął nad oboma kablami tuż przed ich awariami.
– Chyba nikt nie ma wątpliwości, że jest to element wojny hybrydowej, jeszcze hybrydowej, Rosji przeciwko cywilizowanemu światu. Jestem przekonany, że dzisiaj służby wszystkich krajów pracują na najwyższych obrotach i moim zdaniem nie można tego Rosji puścić płazem. Reakcja Europy powinna być jednolita i silna, nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi agencji Newseria Maciej Wąsik, poseł do Parlamentu Europejskiego z Prawa i Sprawiedliwości.
Kable podmorskie uważane są za infrastrukturę krytyczną, a po incydentach z ostatnich dwóch lat do ich bezpieczeństwa i kontroli przywiązywana jest coraz większa waga. Jak przypomina Polski Instytut Ekonomiczny, w maju odbyło się pierwsze spotkanie sieci ekspertów NATO w obszarze krytycznej infrastruktury podmorskiej, a wcześniej, w lutym, Komisja Europejska w Białej Księdze poświęconej rozwojowi rynku telekomunikacyjnego wskazywała na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa kabli podmorskich.
– Infrastruktura krytyczna na Morzu Bałtyckim jest potężna, przypomnę, że mamy chociażby niezwykle istotny dla polskiego bezpieczeństwa energetycznego Baltic Pipe. Wiedzieliśmy, co się stało z Nord Streamem, dzisiaj dochodzą nas informacje o tym, że połączenia światłowodowe między niektórymi krajami Morza Bałtyckiego zostały przerwane – mówi europoseł. – Jest mnóstwo środków technicznych do tego, żeby lepiej monitorować tę infrastrukturę, niż monitorowaliśmy w momencie, kiedy była ona budowana, bo czasy jednak bardzo szybko się zmieniły. Myślę, że na pewno należy przeprowadzić bardzo szybko odpowiednie śledztwa, żeby winnych i wykonawców przykładnie ukarać i pokazać światu, kto za tym stoi.
Śledztwa w sprawie uszkodzenia kabli przez chińską jednostkę prowadzą Szwecja i Finlandia. Eksperci przypominają, że w ubiegłym roku doszło do podobnego incydentu, kiedy chińsko-rosyjski statek „Newnew Polar Bear” uszkodził m.in. gazociąg łączący Finlandię i Estonię.
– Bezradność tylko sprawia, że druga strona robi się coraz śmielsza, a więc reakcja musi być niezwykle silna – podkreśla Maciej Wąsik. – Oczywiście jest problem cichego finansowania Rosji przez niektóre państwa, zakupu paliw kopalnych poprzez pośredników. To natychmiast musi się skończyć, te sankcje muszą być realne, by Rosja nie miała czym finansować wojny, działań hybrydowych, które prowadzi, czy na Morzu Bałtyckim, czy na granicy polsko-białoruskiej. Bezpieczeństwo na całym świecie jest niezwykle drogie i ono musi być drogie, przede wszystkim musimy łożyć na nasze służby, wywiady, kontrwywiady, co do tego nie ma wątpliwości i musimy być silni, na tyle silni, żebyśmy mogli zawsze adekwatnie zareagować.
Jego zdaniem brak odpowiedniej reakcji zachęci Rosję do kontynuacji wojny hybrydowej wymierzonej w kraje Europy Zachodniej. Celem tego typu ataków jest skłonienie Zachodu, by wywarła presję na Ukrainę do zawarcia pokoju na warunkach rosyjskich.
– Bardzo mocną odpowiedzią na to mogłoby być zwiększenie pomocy Unii Europejskiej, militarnej, finansowej dla walczącej Ukrainy – podkreśla europoseł.
Podczas ubiegłotygodniowego posiedzenia Parlamentu Europejskiego europosłowie przyjęli rezolucję, w której wezwano Chiny do zaprzestania pomocy Rosji w wojnie z Ukrainą, ostrzegając, że dalsze wsparcie może doprowadzić do pogorszenia stosunków między Europą a Państwem Środka. Ten apel ma związek nie z infrastrukturą, ale dostawami do Rosji towarów podwójnego zastosowania i sprzętu wojskowego. W rezolucji podkreślono także, że Chiny mogą mieć wpływ na stanowisko Korei Północnej, która w ostatnich tygodniach wyraźnie wspiera Rosję, wysyłając do walki z Ukrainą swoich żołnierzy i rakiety balistyczne. Europosłowie jednocześnie apelują do Rady o przedłużenie sankcji wobec Rosji, szczególnie obejmujących rosyjskie surowce i sektory o szczególnym znaczeniu gospodarczym: metalurgiczny, nuklearny, chemiczny, rolniczy, bankowy. Parlament wezwał też państwa członkowskie i państwa sojusznicze NATO do wzmocnienia wsparcia wojskowego dla Ukrainy, podkreślając, że na ten cel powinno trafiać nie mniej niż 0,25 proc. PKB danego kraju rocznie, a także do wysiłków na rzecz międzynarodowego poparcia dla Ukrainy w szukaniu pokojowego zakończenia wojny.
Czytaj także
- 2024-12-19: Ekonomiści obniżają prognozę wzrostu PKB dla Polski. Szybko rosnący dług publiczny wśród największych zagrożeń
- 2024-12-06: R. Metsola: Polska ma bardzo dobrą pozycję do bycia liderem UE na następne pół roku. Bezpieczeństwo w centrum uwagi prezydencji
- 2024-11-28: P. Serafin: Potrzebujemy bardziej elastycznego unijnego budżetu. UE musi ponownie stać się synonimem innowacyjności i konkurencyjności
- 2024-12-04: Europa przegrywa globalny wyścig gospodarczy. Nowa KE będzie musiała podjąć szybkie i zdecydowane działania
- 2024-12-09: Zaangażowanie północnokoreańskich żołnierzy eskaluje konflikt w Ukrainie. Europosłowie wzywają do większej współpracy obronnej w UE
- 2024-11-28: Jedna na trzy kobiety w UE doznała w życiu przemocy. Apele o bardziej zdecydowaną walkę z tym zjawiskiem
- 2024-10-31: Rosnące ceny energii i usług podbijają inflację. W pierwszej połowie przyszłego roku będzie się utrzymywać około 5-proc. wzrost cen
- 2024-11-05: Wyniki wyborów w USA kluczowe dla przyszłości NATO i Ukrainy. Ewentualna wygrana Donalda Trumpa będzie bardziej nieprzewidywalna
- 2024-11-19: Rozwój rolnictwa kluczowy dla przetrwania Ukrainy. Odpowiada ono za ponad 60 proc. dochodów z eksportu
- 2024-11-07: Eksport produktów spożywczych z Polski spowalnia. Producentom coraz trudniej konkurować niższą ceną
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Prąd z największej prywatnej inwestycji energetycznej w Polsce popłynie w 2027 roku. Polenergia dostała właśnie potężny zastrzyk finansowania
Polenergia S.A. i Bank Gospodarstwa Krajowego podpisały umowę pożyczki ze środków Krajowego Planu Odbudowy (KPO) na budowę morskich farm wiatrowych. Finansowanie wyniesie 750 mln zł i zostanie wykorzystane do budowy dwóch farm o łącznej mocy 1440 MW. Największa prywatna grupa energetyczna w Polsce realizuje ten projekt z norweskim Equinorem. Prace związane z budową fundamentów turbin na Bałtyku mają się rozpocząć w 2026 roku. Projekty offshorowe będą jednym z filarów nowej strategii Polenergii, nad którą spółka właśnie pracuje.
Przemysł
Polskie firmy przemysłowe bardziej otwarte na technologie. Sztuczną inteligencję wdrażają z ostrożnością [DEPESZA]
Innowacje cyfrowe w przemyśle, choć wiążą się z kosztami i wyzwaniami, są jednak postrzegane przez firmy jako szansa. To podejście przekłada się na większą otwartość do ich wdrażania i chęć inwestowania. Ponad 90 proc. firm przemysłowych w Polsce, które wprowadziły co najmniej jedno rozwiązanie Przemysłu 4.0, dostrzega wyraźną poprawę efektywności procesów produkcyjnych – wynika z nowego raportu Autodesk. Choć duża jest wśród nich świadomość narzędzi opartych na sztucznej inteligencji, na razie tylko 14 proc. wykorzystuje je w swojej działalności.
Prawo
Przez „wrzutkę legislacyjną” saszetki nikotynowe mogły zniknąć z rynku. Przedsiębiorcy domagają się konsultowania nowych przepisów
Coraz popularniejsze na rynku saszetki z nikotyną do tej pory funkcjonują poza systemem fiskalnym i zdrowotnym. Nie są objęte akcyzą ani zakazem sprzedaży osobom niepełnoletnim. Dlatego też sami producenci od dawna apelują do rządu o objęcie ich regulacjami, w tym podatkiem akcyzowym, żeby uporządkować rosnący rynek i zabezpieczyć wpływy budżetowe państwa. Ministerstwo Zdrowia do projektu ustawy porządkującej rynek e-papierosów bez zapowiedzi dodało regulację dotyczącą saszetek nikotynowych, która jednak w praktyce mogła zlikwidować tę kategorię wyrobów na rynku. Przedsiębiorcy nie kryją rozczarowania sposobem, w jaki wprowadzane są zmiany w przepisach regulujących rynek.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.