Mówi: | Jerzy Marek Nowakowski |
Funkcja: | prezes |
Firma: | Stowarzyszenie Euro-Atlantyckie |
Temat Chin może zdominować środowe rozmowy rosyjsko-amerykańskie. Eksperci nie widzą większych szans na reset w dwustronnych relacjach
– USA z pewnością będą poszukiwały pól do współpracy z Rosjanami, natomiast nie sądzę, żeby spotkanie Bidena z Putinem doprowadziło do resetu. Chyba że Putin wyjdzie i powie: „Joe, idziemy razem na Chiny!” – mówi Jerzy Marek Nowakowski, prezes Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego. Jak ocenia, rozmowy przywódców USA i Rosji będą głównie dotyczyć Chin, ponieważ cała wizyta amerykańskiego przywódcy upływa pod znakiem przeciągania Europy do wspólnego obozu w rywalizacji z Państwem Środka. W tym kontekście tematy Ukrainy i Białorusi, które z pewnością się pojawią, mogą stać się elementem targów.
– Obawiam się, że główny temat rozmowy Putina i Bidena będzie dla nas bardzo niewygodny, ponieważ będą nim Chiny, które są w ogóle głównym tematem wyprawy prezydenta Joe Bidena do Europy. To jest próba wciągnięcia Europy w antychińską krucjatę, a rozmowa z Putinem będzie najprawdopodobniej dotyczyć tego, aby rozerwać ten rosyjsko-chiński duet, coraz wyraźniej widoczny na arenie polityki światowej. A jeśli tak, to kwestie Białorusi, Ukrainy i bezpieczeństwa Europy mogą być niestety elementem targu – mówi agencji Newseria Biznes Jerzy Marek Nowakowski, prezes Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego.
W środę 16 czerwca prezydenci USA Joe Biden i Rosji Władimir Putin spotkają się w Genewie. Amerykański prezydent podczas konferencji po szczycie G7 zapowiadał, że USA mają nadzieję na ustanowienie pokojowych relacji z Rosją, ale okażą stanowczość, jeśli będzie ona podejmować działania dywersyjne. Biden zapowiadał otwartość w mówieniu o obawach wobec zachowania Rosji.
– Relacje amerykańsko-rosyjskie są cały czas konkurencyjne. Rosją jest drugą siłą wojskową na świecie, jedyną zdolną rzucić wyzwanie Ameryce. USA z pewnością będą więc poszukiwały pól do współpracy z Rosjanami, natomiast nie sądzę, żeby spotkanie Bidena z Putinem doprowadziło do czegoś, co za czasów Obamy i Busha nazywano próbami resetu. Chyba że Putin wyjdzie i powie: „Joe, idziemy razem na Chiny!”, wtedy co innego. Ale pełnego resetu raczej jednak nie będzie – ocenia prezes Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego.
Biały Dom zapowiedział już, że po spotkaniu z przywódcą Rosji nie będzie wspólnej konferencji prasowej, a Biden spotka się z dziennikarzami w ramach odrębnej konferencji prasowej. Zdaniem części obserwatorów może to świadczyć, że Amerykanie nie spodziewają się zbyt wiele po tym spotkaniu. Co istotne, USA i Rosja zgadzają się przynajmniej co do tego, że stosunki między dwoma mocarstwami są najgorsze od lat. Amerykański przywódca kilka tygodni temu publicznie podczas wywiadu nazwał Putina mordercą. Prezydent Rosji obrócił to stwierdzenie w żart, ale Moskwa odwołała „na konsultacje” swojego ambasadora z Waszyngtonu i zmusiła ambasadora USA do opuszczenia Rosji. Placówki dyplomatyczne pozostają w praktyce sparaliżowane.
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow w rozmowie z dziennikarzami zapowiedział, że podczas spotkania nie będzie mowy o losach opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Zdaniem prezesa Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego pojawi się za to temat Białorusi.
– Temat Białorusi nie tylko powinien, ale i musi wypłynąć, ponieważ działania Aleksandra Łukaszenki są w tej chwili kompletnie sprzeczne z fundamentalnymi zasadami wszystkich krajów europejskich, a ponadto Białoruś jest takim kamieniem zwornikowym Europy Środkowo-Wschodniej. Białoruś, która staje się rosyjską kolonią, burzy ład bezpieczeństwa w krajach bałtyckich, na Ukrainie i w Polsce. W jakimś sensie dotyka również Niemiec, oznacza bowiem przesunięcie zagrożeń wojskowych na odległość kilkuset kilometrów od granicy niemieckiej. Kwestia Białorusi musi więc być postawiona i to tak, żeby problem, który stwarza w tej chwili Aleksander Łukaszenka, był rozwiązany ku obopólnej satysfakcji. Tu jest potrzebny jakiś kompromis, zobaczymy, czy politycy szybko go wypracują – mówi Jerzy Marek Nowakowski.
O tym, jak ważne dla Bidena są relacje z Europą, świadczy trwająca właśnie wizyta. Na rozmowy w Genewie prezydent USA uda się prosto ze szczytu przywódców państw NATO i będzie to już ostatni etap jego podróży po Europie.
– Mam nadzieję, że ta wyprawa Joe Bidena ustabilizuje jego relacje z Europą. Wizyty polityków mają pewien wymiar symboliczny, więc to, że w odróżnieniu od swoich poprzedników Biden nie jedzie do Azji, na Bliski Wschód, jest wyraźnym sygnałem, że Europa może być priorytetem amerykańskiej polityki. Pod warunkiem jednak, że Europa będzie gotowa do bardzo intensywnego dialogu w wymiarze globalnym – podkreśla prezes Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego. – W Polsce musimy więc porzucić myślenie „nasza chata z kraja”. Nasza chata nie jest z kraja, tylko w środku globalnej burzy.
Na wczorajszej konferencji prasowej w Brukseli sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zapowiedział już, że przywódcy państw Sojuszu skorzystają z możliwości, żeby skonsultować się z prezydentem USA przed jego spotkaniem z Władimirem Putinem. Ocenił też, że relacje NATO z Rosją są w tej chwili w najniższym punkcie od czasów zimnej wojny.
– To jest wizyta szalenie ważna, która ma zreanimować NATO jako organizację zbiorowego bezpieczeństwa – mówi Jerzy Marek Nowakowski. – W globalnej perspektywie nasz zagrożony region jest niesłychanie ważnym elementem. Trzeba też wspomnieć o sprawach energetycznych, ponieważ europejski Zielony Ład w perspektywie 10–15 lat oznacza dla Rosji znaczny spadek wpływów ze sprzedaży ropy i gazu, bo nowoczesny świat będzie ich potrzebował coraz mniej. Władze Rosji wiedzą, że mają małe okienko czasowe, w którym mogą jeszcze prowadzić bardzo asertywną politykę. Najbliższa dekada będzie potwornie niebezpieczna, będzie wymagać od nas profesjonalizmu w łączeniu tych dwóch elementów: rewolucyjnie zmieniającej się energetyki i zmieniającego się krajobrazu bezpieczeństwa. Niestety, my znajdujemy się na styku płyt tektonicznych.
Czytaj także
- 2025-01-30: Za rok USA oficjalnie wycofają się z porozumienia paryskiego. To nie musi oznaczać rezygnacji z zielonych inwestycji
- 2025-01-28: Europa bierze bezpieczeństwo w swoje ręce. Potencjał obronny może być nawet kilkukrotnie większy niż Rosji
- 2025-01-24: Waldemar Buda: Brakuje jasnej deklaracji w sprawie zajęcia się sprawą Mercosuru w tym półroczu. Nie są planowane też zmiany w Planie Migracyjnym
- 2025-01-29: M. Kobosko: UE i USA są najbliższymi partnerami. Obciążenia celne byłyby fatalne dla tych relacji
- 2025-01-22: T. Bocheński: Współpraca z Donaldem Trumpem może być bardzo trudna. Interes amerykański będzie stawiany na pierwszym miejscu
- 2025-01-29: Europoseł PiS: Trump tak przyspiesza Amerykę, że my zostaniemy w tyle. Wszystko przez „kaganiec pseudoekologiczny”
- 2025-01-21: Przyszłość relacji transatlantyckich wśród głównych tematów posiedzenia PE. Europa jest gotowa do współpracy
- 2025-01-24: MŚP coraz więcej wnoszą do polskiego eksportu. Postęp technologiczny ułatwia im ekspansję
- 2025-01-17: Kolejne cztery lata kluczowe dla transatlantyckich relacji. Polityka administracji Donalda Trumpa może przynieść napięcia
- 2025-01-20: Donald Trump zaczyna swą drugą kadencję jako prezydent. Europejski biznes obawia się konsekwencji zapowiedzianych ceł
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Prawo
Unijne przepisy zwiększą bezpieczeństwo inwestycji w kryptowaluty. Nowe regulacje mają uporządkować rynek
Wprowadzona przez Unię Europejską regulacja Markets in Crypto-Assets (MiCA) to pierwsza na świecie duża próba regulacyjna, która ma wprowadzić standaryzację i bezpieczeństwo do branży kryptowalut. Według założeń nowe przepisy mają uporządkować rynek i stanowić pierwszy krok do dogonienia Stanów Zjednoczonych. Nie brakuje jednak przeciwników takiej próby, którzy ostrzegają, że regulacje nie tylko nie spełnią swojej funkcji, ale mogą de facto zahamować rozwój kryptowalut w Europie.
Edukacja
Kompetencje STEM wchodzą szerzej do edukacji. Inicjatywa edukacyjna Amazon objęła już pół miliona dzieci w Polsce
Na warszawskiej Pradze Północ otwarto właśnie pierwszą STEM Kindlotekę, czyli przestrzeń edukacyjną dla dzieci i młodzieży, która stawia na rozwój kompetencji w obszarze nauki, technologii, inżynierii i matematyki. To inicjatywa Amazon i stowarzyszenia Cyfrowy Dialog rozwijana od 2019 roku, w ramach której funkcjonuje ponad 100 takich placówek, a z prowadzonych w nich zajęć skorzystało już pół miliona dzieci. STEM uważane są za kompetencje przyszłości, a badania wskazują, że można je rozwijać już u najmłodszych uczniów.
Prawo
Zmieni się definicja mobbingu. Nowe prawo da skuteczniejsze narzędzia ochrony nękanym pracownikom
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce uprościć prawną definicję mobbingu. Dodatkowo opracowywana nowelizacja przepisów ma nałożyć nowe obowiązki na pracodawców, których celem będzie określenie zasad przeciwdziałania mobbingowi i to na poziomie regulaminu pracy lub innych wewnętrznych regulacji. Dzięki któremu podwładni będą bardziej świadomi swoich praw i będą mogli lepiej reagować na przypadki ich łamania.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.