Mówi: | Piotr Minkina |
Funkcja: | dyrektor ds. strategii i analiz inwestycyjnych |
Firma: | Generali Investments TFI |
Kwestie środowiskowe i klimatyczne coraz ważniejsze dla inwestorów. Ten trend wymuszają zarówno klienci, jak i przepisy
Czynniki ESG – czyli kryteria oceny inwestycji pod kątem środowiskowym, społecznym i zarządzania korporacyjnego – mają coraz większe znaczenie dla rynków finansowych. Potwierdza to tegoroczne badanie PwC, z którego wynika, że 29 proc. inwestorów obniżyłoby wycenę lub wycofałoby się z inwestycji, gdyby ryzyka związane z ESG były zbyt wysokie. Od marca 2021 roku do uwzględnienia ryzyk wynikających z ESG inwestorów finansowych dodatkowo obliguje jeszcze unijne rozporządzenie SFDR, ale trend zrównoważonego inwestowania zyskuje popularność już od dobrych kilku lat. – Zrównoważony rozwój jest ważnym kryterium w inwestowaniu. I staje się coraz ważniejszy – podkreśla Piotr Minkina, dyrektor ds. analiz i strategii inwestycyjnych w Generali Investments TFI.
Szereg inicjatyw – takich jak plan osiągnięcia przez UE neutralności klimatycznej do 2050 roku, porozumienie paryskie czy ONZ-owska Agenda 2030 – wyznaczyły nowe cele w kwestiach środowiskowych i klimatycznych. W efekcie kwestie zrównoważonego inwestowania od kilku lat mocno zyskują na znaczeniu. Zgodnie z odnowioną strategią zrównoważonego finansowania Komisji Europejskiej z lipca tego roku tylko w tej dekadzie UE będzie potrzebować dodatkowych inwestycji w wysokości 350 mld euro rocznie, aby osiągnąć cele polityki klimatycznej, a kolejne 130 mld euro będzie potrzebne na inne cele środowiskowe. Skala tych inwestycji wykracza poza możliwości sektora publicznego. Stąd konieczny jest też impuls ze strony biznesu i rynków finansowych.
– Świat inwestycyjny już od kilku lat zwraca uwagę na kwestie związane ze środowiskiem, społeczeństwem i ładem korporacyjnym. Natomiast dopiero od ubiegłego roku te kwestie zostały wsparte przez przepisy wymuszające na instytucjach, które inwestują środki klientów, aby komunikowały, czy uwzględniają wpływ decyzji inwestycyjnych na zrównoważony rozwój – mówi Piotr Minkina.
Od 10 marca 2021 roku obowiązuje unijne rozporządzenie SFDR (2019/2088), które obliguje inwestorów finansowych do uwzględnienia ryzyk wynikających z ESG oraz wpisania zagadnień ESG w strategie inwestycyjne. Jednak trend zrównoważonego inwestowania zyskuje popularność już od kilku lat. Według danych Bloomberga – przytaczanych w raporcie „Zielone finanse w Polsce 2021”, opracowanym m.in. przy współudziale UN Global Compact Network Poland – na koniec bieżącego roku wartość aktywów o zrównoważonym profilu ma osiągnąć prawie 40 bln dol., a do końca 2025 roku będzie to już 53 bln dol., czyli ok. 1/3 wszystkich globalnych aktywów finansowych.
To, jak ważne dla inwestorów stają się zagadnienia związane ze środowiskiem i klimatem, potwierdza też tegoroczne badanie firmy doradczej PwC. Wynika z niego, że 29 proc. inwestorów obniżyłoby wycenę lub wycofałoby się z inwestycji, gdyby ryzyka ESG byłyby zbyt wysokie.
– Inwestowanie w zrównoważony rozwój jest dość mocno uzależnione od tego, jaką strategię inwestycyjną obierzemy. Jeżeli skupimy się tylko i wyłącznie na zysku, to pominiemy te kryteria zrównoważonego rozwoju, one nie będą mieć wpływu na nasze decyzje inwestycyjne. Natomiast jeżeli postawimy sobie wyłącznie cel, jakim jest zrównoważony rozwój – to wtedy może się to odbywać kosztem zysków. Jeśli z kolei weźmiemy pod uwagę jedno i drugie, czyli zarówno chęć wypracowania zysku, jak i pozytywne oddziaływanie na zrównoważony rozwój – wówczas można zastosować szereg kryteriów inwestycyjnych pozwalających ten cel zrealizować i ocenić naszą działalność. Tymi głównymi czynnikami są właśnie czynniki ESG – od angielskiego environmental, social i governance. Oznaczają kryteria oceny przedsiębiorstw i kryteria oceny inwestycji właśnie pod kątem środowiskowym, społecznym i ładu korporacyjnego – mówi dyrektor ds. analiz i strategii inwestycyjnych w Generali Investments TFI.
ESG to skrót od angielskich słów environmental, social i governance. Inwestowanie ESG oznacza więc taki sposób lokowania kapitału, który – poza zyskiem – uwzględnia też czynniki środowiskowe, społeczną odpowiedzialność biznesu i ład korporacyjny, a więc na przykład to, w jaki sposób firma neutralizuje swoje emisje CO2 i zmniejsza zużycie wody, jak współpracuje z lokalnymi społecznościami, jak dba o sprawy pracownicze i jaką ma politykę w kwestiach etyki czy przeciwdziałania korupcji.
Czynniki ESG są w tej chwili głównym kryterium zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw i mają coraz większe przełożenie na ich rentowność. W 2018 roku polskie firmy – na początek te największe spółki notowane na GPW – zostały po raz pierwszy zobowiązane do ujawniania takich informacji w raportach niefinansowych, a UE stale dokłada nowe obowiązki sprawozdawcze w tym zakresie. Z drugiej strony tych danych aktywnie poszukują fundusze, ubezpieczyciele i banki, które na ich podstawie mogą ocenić, czy dana firma działa w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju i czy opłaca się udzielić jej finansowania. Dlatego te przedsiębiorstwa, które nie przyłożą do ESG odpowiedniej wagi, muszą się liczyć m.in. z utrudnionym i droższym dostępem do kapitału.
– W praktyce decyzje dotyczące tego, w jaki sposób uwzględniać zrównoważony rozwój w portfelach inwestycyjnych, są podejmowane na wielu poziomach – mówi Piotr Minkina. – Skupiamy się m.in. na tym, żeby we właściwy sposób oceniać sektory, w które chcemy inwestować, perspektywy tych sektorów, poszczególne spółki i emitentów instrumentów finansowych. Używamy w tym celu szeregu narzędzi. To mogą być chociażby własne modele scoringowe oceniające emitentów, np. pod kątem tego, czy nie są zaangażowani w jakąś kontrowersyjną działalność. To mogą być też analizy agencji scoringowych, które nadają emitentom określone ratingi w sposób bardziej sformalizowany. W naszym towarzystwie inwestycyjnym funkcjonuje też Komitet ESG i Zaangażowania, który trzyma pieczę nad całym procesem związanym z uwzględnieniem zrównoważonego rozwoju w działalności inwestycyjnej. Pilnuje on też, żeby cały proces związany z odpowiednim doborem emitentów pod kątem kryteriów ESG był prowadzony efektywnie.
Z raportu PwC z 2021 roku („ESG – miecz Damoklesa czy szansa na strategiczną zmianę?”) wynika, że prawie 1/3 inwestorów ma już wypracowaną politykę w zakresie monitorowania spółek pod kątem ryzyk ESG. Kwestie związane ze środowiskiem i klimatem są najważniejszymi czynnikami uwzględnianymi przez 29 proc. inwestorów, wyprzedzając kwestie społeczne (20 proc.) i pracownicze (18 proc.).
Co istotne, z wrześniowego raportu 300Research („Zrównoważone finanse. Od Miltona Friedmana i kapitalizmu udziałowców do zielonej sekurytyzacji i ESG”) wynika, że inwestycje uwzględniające ESG przynoszą coraz lepsze zyski. Pandemia COVID-19 pokazała też, że fundusze ESG cechuje znacznie większa odporność na nagłe wstrząsy niż te, które skupiają się tylko na wskaźnikach finansowych.
– Inwestowanie w duchu eko to zarówno moda, jak i szansa na zysk. Moda, ponieważ obserwujemy coraz większe wyczulenie inwestorów i społeczeństwa na kwestie związane ze zrównoważonym rozwojem. Ono przejawia się np. tym, że nasi klienci dopytują, czy inwestujemy w zgodzie z tymi czynnikami. Mamy więc pewną presję z ich strony. Ponadto inwestowanie w zgodzie ze zrównoważonym rozwojem jest też bardzo silnym megatrendem, wspieranym przez państwa. Na poziomie politycznym i legislacyjnym są wprowadzane określone przepisy, które motywują lub wręcz wymuszają na firmach inwestycyjnych to, aby brały zrównoważony rozwój pod uwagę – mówi dyrektor ds. analiz i strategii inwestycyjnych w Generali Investments TFI.
źródło:
https://www.pwc.pl/pl/publikacje/esg-miecz-damoklesa-czy-szansa-na-strategiczna-zmiane.html
https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/zrownowazone-finansowanie
https://static.300gospodarka.pl/media/2020/09/RAPORT_ESG_zr%C3%B3wnowa%C5%BCone-inwestowanie.pdf
Generali Investments TFI SA działa na podstawie decyzji KNF z dnia 1 czerwca 1995 r., nr decyzji KPW-4073-195 i świadczy usługi pośrednictwa w zbywaniu i odkupywaniu jednostek uczestnictwa. Towarzystwo zostało wpisane do ewidencji instytucji, które mogą oferować Pracownicze Plany Kapitałowe.
Materiał ma charakter informacyjno-reklamowy.
Należy pamiętać, że inwestowanie wiąże się z ryzykiem i nie ma gwarancji osiągnięcia celów inwestycyjnych, a nawet istnieje możliwość zmniejszenia wartości, w tym utraty części zainwestowanych środków. Dodatkowo przy zbywaniu i odkupywaniu jednostek uczestnictwa mogą być pobierane opłaty manipulacyjne i należne podatki. Maksymalna wysokość wynagrodzenia stałego lub zmiennego za zarządzanie subfunduszem wskazana jest w prospekcie informacyjnym, z którym należy się zapoznać przed podjęciem decyzji inwestycyjnej. Zawiera on szczegółowe informacje w zakresie: polityki inwestycyjnej, czynników ryzyka, zasad sprzedaży jednostek uczestnictwa, tabeli opłat manipulacyjnych oraz informacji podatkowych. Decyzje inwestycyjne powinny być podejmowane wyłącznie po zapoznaniu się z prospektem informacyjnym, Kluczowymi informacjami dla inwestorów oraz Informacjami dla klienta AFI, dostępnymi na stronie: www.generali-investments.pl. Dokumenty są sporządzone w języku polskim.
Czytaj także
- 2025-04-30: Zielona transformacja wiąże się z dodatkowymi kosztami. Mimo to firmy traktują ją jako szansę dla siebie i Europy
- 2025-04-29: Rozwój sztucznej inteligencji drastycznie zwiększa zapotrzebowanie na energię. Rozwiązaniem są zrównoważone centra danych
- 2025-05-06: Przed Europą wiele lat zwiększonych wydatków na zbrojenia. To obciąży krajowe budżety
- 2025-04-15: 1 mln zł na innowacyjne rozwiązania dla miast. Granty mogą otrzymać naukowcy i start-upy
- 2025-04-24: Polska nauka potrzebuje różnych źródeł finansowania. Trwają rozmowy o zmianach w systemie
- 2025-04-04: Obowiązki w zakresie zrównoważonego rozwoju staną się mniej uciążliwe. Będą dotyczyć tylko największych firm
- 2025-04-24: Krzysztof Skórzyński: Lubimy mówić, że dbamy o środowisko i dajemy rzeczom drugie życie. A potem idziemy do galerii i kupujemy nowe ubrania
- 2025-05-12: Klaudia Zioberczyk: Doszłam już do takiego momentu, że jak wchodzę do sklepu, to mówię: wcale tego nie potrzebuję. Teraz stawiam na jakość, a nie na ilość
- 2025-03-03: Rusza nowy sezon rowerów publicznych. Na ten element zrównoważonej mobilności stawia coraz więcej polskich miast [DEPESZA]
- 2025-03-31: Biznes apeluje o wdrożenie pakietu Omnibus. Chodzi o zmniejszenie obowiązków związanych z ESG
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Z UE na pomoc Ukrainie trafiło 148 mld euro. Potrzebne jest dalsze wsparcie, także w kontekście wypracowania sprawiedliwego pokoju
Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił gotowość do podjęcia bezpośrednich rozmów pokojowych z Ukrainą, które mają się rozpocząć 15 maja w Stambule. USA i UE liczą, że Rosja zgodzi się na 30-dniowe zawieszenie broni i wstrzyma ataki na infrastrukturę krytyczną. Unia już zapowiedziała, że w przypadku odmowy zaostrzy sankcje. Europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk apeluje o większą determinację UE w wykorzystaniu zamrożonych rosyjskich aktywów i wsparcie w odbudowie Ukrainy.
Polityka
Prof. L. Balcerowicz: Polska obok Turcji ma największy udział własności państwowej. Potrzebujemy odpolitycznienia gospodarki

Nacjonalizacja i repolonizacja polskiej gospodarki zapowiedziana przez Donalda Tuska wzbudziła mieszane komentarze i reakcje, głównie z powodu niedoprecyzowania, jakie działania miałaby oznaczać. Zdaniem prof. Leszka Balcerowicza to „mętny slogan”, za którym może się kryć wiele znaczeń, takich jak ograniczenie wpływu kapitału zagranicznego albo nacjonalizacja. Tymczasem tym, co naprawdę potrzebne jest gospodarce, jest wycofanie się z niej polityków i prywatyzacja spółek, których wciąż zbyt wiele znajduje się w gestii rządzących – ocenia ekonomista.
Przemysł
Trwa operacja zmiany wyposażenia indywidualnego żołnierzy. Potrzebny modułowy system „od stóp do głów”

Według zapowiedzi MON ten rok ma być przełomowy pod względem zmiany wyposażenia indywidualnego polskich żołnierzy. To efekt trwającej od 1,5 roku operacji Szpej, której celem jest modernizacja umundurowania oraz uzbrojenia i której rząd nadał wysoki priorytet. Podczas ubiegłotygodniowego forum Defence24 Days dwie polskie firmy przedstawiły swoją propozycję systemu wyposażenia „od stóp do głów” dla żołnierzy, którego zaletą ma być nie tylko kompleksowość, ale także modułowość i możliwość dostosowania do konkretnych potrzeb danego operatora.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.