Mówi: | Katarzyna Brzeska-Miksa |
Funkcja: | Prezes Zarządu |
Firma: | Fundusz Hipoteczny Familia |
Odwrócona hipoteka wciąż bez nadzoru. To może zagrażać bezpieczeństwu klientów
– Chcemy jak najszybszego wprowadzenia rządowych regulacji dotyczących renty dożywotniej – mówi Katarzyna Brzeska-Miksa, prezes Funduszu Hipotecznego Familia. Chodzi przede wszystkim o odpowiedni nadzór nad firmami, które oferują ten produkt dla seniorów oraz o wymogi kapitałowe. Zdaniem prezes FH Familia, brak przepisów może nie tylko hamować rozwój renty dożywotniej w Polsce, ale również zagrażać bezpieczeństwu klientów.
– Zagrożenie jest realne, ponieważ powstają różne firmy, a w tej chwili nie ma żadnych wymogów, dotyczących ich kapitałów – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Katarzyna Brzeska-Miksa, prezes Funduszu Hipotecznego Familia, który w Polsce działa od lipca 2010 roku.
Fundusze hipoteczne istnieją w Polsce już od kilku lat. Oferują usługę odwróconej hipoteki w formie renty dożywotniej. Propozycja kierowana jest do osób po 65. roku życia, głównie samotnych, które są właścicielami nieruchomości.
Zasada jest prosta: w zamian za przeniesie prawa własności na ubezpieczyciela, seniorzy mogą liczyć na dożywotnią rentę, wypłacaną co miesiąc. Jej wysokość zależy m.in. od wartości nieruchomości, płci i wieku osoby. Szacuje się, że do śmierci otrzyma świadczenia warte około 50 proc. wartości nieruchomości.
– Jest to produkt na razie niszowy, ale może stać się powszechny. Jest bardzo duże zainteresowanie tą ofertą na rynku. Jednak musi dojść do tego, żeby i oferta, i firmy, które oferują tego typu produkty, były objęte nadzorem. Powinna zostać też uchwalona ustawa, która reguluje ten rynek, aby nie pojawiały się na nim firmy, które mogłyby nie zabezpieczyć odpowiednio interesu seniorów i przez to być niebezpieczne w takim codziennym użytkowaniu – podkreśla Brzeska-Miksa.
Jak podkreśla, ruch jest po stronie Ministerstwa Gospodarki i Ministerstwa Finansów. Nad szczegółowymi regulacjami pracuje specjalnie powołany w tym celu zespół roboczy.
Najwięcej kontrowersji budzi w tej chwili kwestia nadzoru nad takimi funduszami. Jedna z propozycji zakłada, by takie spółki (wyłącznie kapitałowe) musiały mieć zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego na prowadzenie działalności. Drugą opcją jest wpis do rejestru działalności regulowanej. Zdaniem Ministerstwa Finansów samo oświadczenie spółki to za mało, bo powinna ona udokumentować to, że spełnienia warunki ustawy.
Ministerstwo Gospodarki zwraca z kolei uwagę na fakt, że nieruchomości stanowią znaczną część majątku danej rodziny, który w przypadku przejęcia mieszkania przez fundusz hipoteczny zostaje mocno uszczuplony.
– My robimy wszystko, aby zostać objęci takim nadzorem, natomiast tutaj toczą się rozmowy między ministerstwami. My apelujemy i liczymy na to, że będzie to jak najszybciej – dodaje Brzeska-Miksa.
Przekonuje, że w tej sytuacji rynkowej, kiedy regulacji nie ma, klient powinien podpisywać umowy tylko i wyłącznie z firmami znanymi, ogólnopolskimi, spełniającymi wymogi kapitałowe i zabezpieczającymi interesy klienta w umowach.
– Najważniejsze są zabezpieczenia w umowach: czy jest zapisane dożywotnie użytkowanie, czyli zabezpieczenie, że osoba będzie mogła mieszkać w tym lokalu aż do śmierci, czy jest zapisane, że renta jest dożywotnia – wymienia.
Od 2005 roku w Polsce zawarto około 6 tys. umów z tytułu odwróconej hipoteki. W ciągu najbliższych 5 lat prognozuje się, że rocznie będzie zawieranych 3-4 tys. umów rocznie.
W Europie produkty bazujące na odwróconej hipotece są oferowane w około 15 krajach.
Według prognoz GUS w 2035 roku co piąty Polak będzie miał ponad 65 lat. Średnia długość życia mężczyzn wydłuży się do 77,6 lat (z 72,1 lat obecnie), a kobiet do 83,3 lat (wobec 80,6 lat).
Czytaj także
- 2025-05-13: Senat zajmie się ustawą o jawności cen lokali na sprzedaż. W praktyce ustawa obejmie tylko 12 proc. rynku
- 2025-04-30: Rolnicy z Wielkopolski i Opolszczyzny protestują przeciwko likwidacji ich miejsc pracy. Minister rolnictwa deklaruje szukanie rozwiązań
- 2025-04-30: W Centralnym Rejestrze Umów znajdą się wydatki publiczne powyżej 10 tys. zł. Z powodu tak wysokiego progu wiele umów pozostanie niejawnych
- 2025-04-09: Jeszcze większe wsparcie dla konkurencyjności i rozwoju polskiej gospodarki. BGK prezentuje nową strategię
- 2025-04-09: Sejmowa Komisja Zdrowia ciągle czeka na projekt ustawy o reformie szpitali. Po raz trzeci nie został zatwierdzony przez rząd
- 2025-04-24: Polska nauka potrzebuje różnych źródeł finansowania. Trwają rozmowy o zmianach w systemie
- 2025-04-18: UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
- 2025-04-01: Europejczycy popierają większe zaangażowanie UE w obronność. Prawie 90 proc. oczekuje ściślejszej współpracy państw członkowskich
- 2025-03-04: Realizacja Planu dla Chorób Rzadkich przyspiesza. Są już nowe warunki wyceny i poszerza się pakiet badań screeningowych
- 2025-03-05: Sztuczna inteligencja usprawni załatwianie spraw urzędowych. Polski model językowy PLLuM zadebiutuje w mObywatelu
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Blackout w Hiszpanii i Portugalii ujawnił braki europejskiego systemu elektroenergetycznego. Niezbędna modernizacja sieci i połączeń między krajami
Komisja Europejska musi wyciągnąć wnioski z problemów z dostawami energii w Hiszpanii i Portugalii. Zapowiada też podjęcie działań, aby uniknąć takich poważnych blackoutów w przyszłości. Eksperci apelują przede wszystkim o inwestycje w modernizację sieci, by była ona gotowa na większą liczbę źródeł odnawialnych, a także w rozbudowę połączeń między państwami członkowskimi, dzięki czemu łatwiej będzie reagować na kryzysy.
Problemy społeczne
37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Telekomunikacja
Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem

Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.