Mówi: | Paweł Mortas |
Funkcja: | Prezes |
Firma: | PBG S.A. |
PBG wciąż inwestuje w energetykę. Poza Opolem i Jaworznem grupa myśli o udziale w budowie elektrowni atomowej i projektach gazowych
PBG zapowiada kontynuowanie inwestycji w budownictwie związanym z sektorem energetycznym. 31 lipca ma zostać podpisana umowa na wykonanie nowego bloku energetycznego w Elektrowni Jaworzno III. PBG zapowiada również zainteresowanie udziałem w budowie polskiej elektrowni atomowej, a także inwestycjami związanymi z gazem.
PBG do końca lipca planuje podpisać umowę na budowę bloku energetycznego w Elektrowni Jaworzno III. Nowy blok o mocy 910 megawatów ma kosztować 5,4 mld zł i powstać do 2018 r. Wykonawcą jest konsorcjum Rafako oraz Mostostalu.
– Zamawiającymi jest Grupa Tauron. 31 lipca jest planowane podpisanie umowy, więc grupa przygotowuje się do tego terminu – zapowiada w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria Paweł Mortas, prezes PBG S.A.
PBG zgłasza też zainteresowanie udziałem w budowie elektrowni atomowej.
– Jeżeli mówimy o energetyce jądrowej, to my ze swojej strony możemy być wykonawcą w procesie. Nie możemy być na pewno generalnym wykonawcą, tak jak to jest w Jaworznie czy w Opolu. Rafako i PBG oraz żadna krajowa spółka nie ma takich technologii, więc jeżeli rozstrzygnie się przetarg, będzie wybrana technologia, konkretne konsorcjum jako lider, to my oczywiście deklarujemy gotowość do tych prac.
Polskie firmy nie mogą być generalnym wykonawcą elektrowni jądrowej z uwagi na brak odpowiednich certyfikatów bezpieczeństwa dla technologii atomowej. Z tego powodu PBG rozważa jedynie udział w konsorcjum wykonawców w zakresie, na który pozwolą przepisy.
Mortas podkreśla, że PBG nie ogranicza się do już przygotowanych projektów, lecz wciąż planuje nowe.
– Oczekujemy na następne zamówienia, ofertujemy. Proces przygotowania oferty jest procesem bardzo trudnym i skomplikowanym, to trwa ponad dwa lata, więc na rynku się dużo zmienia – zaznacza Mortas. – PBG to historycznie od zawsze ropa, gaz, teraz energetyka. Przez Rafako będziemy cały czas aktywni. Mamy kilkadziesiąt otwartych projektów planowanych, mamy kilkadziesiąt następnych, czyli rynek dla grupy jest, specjalizacja i dostęp do technologii również.
Wśród projektów, którymi interesuje się Grupa PBG, Mortas wymienia m.in. przetargi ogłaszane przez PGNiG. Podkreśla, że dla spółki interesujący jest cały sektor związany z ropą i gazem.
– Mam nadzieję, że problemy z budownictwa tak gwałtownie i z taką mocą nie przeniosą się do energetyki. Pracujemy nad tym, żeby złych doświadczeń z budownictwa nie przenosić, a wyciągać tylko te pozytywne wnioski, czyli nie angażować się w projekty, które są ryzykowne, gdzie cash flow jest ujemny, wykonawca nie jest firmą, która może finansować projekt krajowy, w tym przypadku energetyczny – zapowiada w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria Paweł Mortas, prezes PBG S.A.
Według Mortasa spowodowana kryzysem niestabilność jest odczuwalna we wszystkich obszarach rynku. Podkreśla jednak, że najgorzej jest w budownictwie związanym z infrastrukturą, czyli np. drogami. W tym sektorze wciąż wiele firm bankrutuje, co powoduje problemy na całym rynku. Mortas podkreśla jednak, że budownictwo związane z energetyką nieco się różni, a spółki zaangażowane w budownictwo energetyczne są bardziej wyspecjalizowane. Jest ich też mniej, co stwarza większą stabilność na rynku.
Czytaj także
- 2023-03-24: Zielone ciepło płynie do Gdańska. Specjalne kotły elektrodowe zasila energia z wiatru i słońca
- 2023-03-08: Milowy krok do budowy elektrowni jądrowej w Polsce. PGE i ZE PAK powołają do tego celu wspólną spółkę
- 2023-03-09: PGE buduje specjalną sieć LTE dla energetyki. Usługi mają być uruchomione w maju 2024 roku
- 2023-03-14: Coraz większe zainteresowanie spółdzielniami energetycznymi wśród polskich samorządów. Dzięki temu mają dostęp do tańszej i zielonej energii
- 2023-02-27: Ustawa wiatrakowa wraca do Sejmu. Branża apeluje o utrzymanie senackich poprawek w sprawie 500 metrów odległości wiatraków od zabudowań
- 2023-02-15: W Rybniku powstanie największy w Europie blok gazowo-parowy. Wiosną 2024 roku budowa ruszy pełną parą
- 2023-02-20: Zamrożone ceny prądu oznaczają 2–3 tys. zł oszczędności dla gospodarstwa domowego. 8 mln z nich zapłaci w tym roku ok. 40 proc. rynkowej ceny [DEPESZA]
- 2023-01-27: Do 2026 roku Grupa PGE schowa pod ziemię co najmniej 30 proc. linii średniego napięcia. Pomoże w tym specjalistyczna maszyna do układania kabli bez konieczności robienia wykopów
- 2023-01-09: Przejęcie PKP Energetyka przez PGE będzie miało istotne znaczenie dla spółek kolejowych. Firma ta dystrybuuje 3 proc. energii w kraju [DEPESZA]
- 2023-01-02: Kolejowo-energetyczna spółka wróci pod kontrolę Skarbu Państwa. To strategiczny krok z punktu widzenia bezpieczeństwa [DEPESZA]
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii


Farmacja

Chorzy na stwardnienie rozsiane zyskują coraz lepszy dostęp do terapii. Udostępnienie podskórnych form podania leków może zrewolucjonizować ich leczenie i jakość życia
Lekarze wskazują, że zmiany w leczeniu stwardnienia rozsianego (SM) są jednym z największych osiągnięć medycyny w ostatnich latach. Wraz z pojawianiem się kolejnych leków i włączaniem ich do refundacji neurolodzy mają możliwość coraz lepszej personalizacji leczenia uwzględniającej styl i plany życiowe pacjenta. To o tyle istotne, że SM jest chorobą młodych ludzi, aktywnych zawodowo i społecznie, często kobiet, które mają plany macierzyńskie. W tym kontekście istotne jest nie tylko szybkie włączenie leczenia, w tym dobór odpowiedniej terapii w zależności od przebiegu choroby i jej intensywności, ale też zwiększanie dostępności nowych, wygodniejszych form podawania leków.
Infrastruktura
Zielone ciepło płynie do Gdańska. Specjalne kotły elektrodowe zasila energia z wiatru i słońca

Kotły elektrodowe w gdańskiej elektrociepłowni przekształcają nadmiar zielonej energii w systemie elektroenergetycznym w ciepło. Dzięki zastosowanej technologii „power to heat” w ostatnich zimowych miesiącach kotłownia przyczyniła się do ograniczenia emisji CO2 o ponad 920 t i zużycia węgla o 440 t. – Tym samym zielone ciepło dla Gdańska stało się faktem, ale potencjał tych kotłów jest dużo większy – mówi Elżbieta Kowalewska, dyrektor Oddziału Wybrzeże PGE Energia Ciepła. Kotłownia o mocy 130 MW została oddana do użytku w grudniu 2021 roku i była pierwszą tego typu inwestycją w Polsce. Pełnię swoich możliwości osiągnie w kolejnych dwóch latach, kiedy udział energii z OZE w krajowym systemie będzie jeszcze większy niż dziś.
Bankowość
KNF pracuje nad projektem ustawy o systemowym rozwiązaniu kwestii umów frankowych. Bankowcy popierają takie rozwiązanie

Już ponad dwa lata temu Komisja Nadzoru Finansowego zaproponowała rozwiązanie problemu umów frankowych poprzez ich przewalutowanie tak, jak gdyby od początku kredyt zaciągnięty był w złotych albo stosownie do wyliczania rat średniego kursu walutowego podawanego przez Narodowy Bank Polski. Obecnie nadzorca pracuje nad projektem ustawy według tych założeń. Zdaniem środowiska bankowego, choć rozwiązanie to wciąż faworyzuje tę grupę kredytobiorców, to można je uznać za sprawiedliwe. Zdjęłoby ono z banków konieczność zawiązywania rezerw na potencjalnie unieważniane w przyszłości umowy frankowe.
Współpraca

Obsługa konferencji prasowych
Zapraszamy do współpracy przy organizacji konferencji prasowych. Nasz doświadczony i kompetentny zespół sprosta każdej realizacji. Dysponujemy nowoczesnym, multimedialnym centrum konferencyjnym i biznesowym w samym sercu Warszawy. Zapraszamy do kontaktu w sprawie oferty.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.