Mówi: | Kalina Figurska-Rudnicka |
Funkcja: | doradca podatkowy, menedżer |
Firma: | MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy |
Nocleg w szpitalu osób towarzyszących pacjentowi może oznaczać obowiązek zapłacenia VAT-u
Część organów podatkowych wymaga od osób towarzyszących pacjentom w szpitalach udowodnienia, że ich stała obecność przy łóżku chorego była konieczna ze względów terapeutycznych. Dopiero wtedy godzą się na zwolnienie z odprowadzania podatku VAT za nocleg i wyżywienie dla tych osób. W praktyce oznacza to konieczność okazania wpisu takiego zalecenia lekarza w karcie pacjenta. Eksperci podkreślają jednak, że taki warunek nie wynika z ustawy o VAT, a interpretacje podatkowe trzeba ujednolicić.
– Przy zwolnieniu z VAT usług medycznych liczy się nie tylko rodzaj usług, ale także to, kto je świadczy – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Kalina Figurska-Rudnicka, doradca podatkowy, menedżer w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy. – Co do zasady, usługi takie podlegają zwolnieniu, jeśli świadczą je podmioty lecznicze, szpitale, samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej i podobne podmioty, które wykonują działalność leczniczą – w ramach wykonywania tej działalności. Usługi z zakresu opieki medycznej, które podlegają zwolnieniom, muszą służyć bądź profilaktyce, bądź zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia.
Jak podkreśla ekspertka, problemem w praktyce jest często określenie, czy dany podmiot ma prawo korzystać z omawianego zwolnienia. Przykładem jest sprawa opodatkowania VAT od wyżywienia i usług noclegowych świadczonych osobom towarzyszącym pacjentowi w szpitalu. Dyrektorzy izb skarbowych w interpretacjach podatkowych zajmują często stanowisko, w myśl którego warunkiem uznania zwolnienia z tego podatku jest istnienie zalecenia lekarskiego o konieczności obecności tych osób ze względów terapeutycznych. W praktyce oznacza to, że żeby skorzystać ze zwolnienia od VAT tego rodzaju usług, trzeba okazać wpis takiego zalecenia w karcie pacjenta.
– Jeżeli mamy do czynienia z usługami polegającymi na wynajmowaniu łóżek lub wyżywieniu osób, które towarzyszą pacjentom w trakcie hospitalizacji, to ustawa o VAT nie zawiera określenia tego rodzaju usług, więc należy je uznać za znajdujące się w kategorii usług ściśle związanych z usługami opieki medycznej, jeżeli ewentualnie mają one korzystać ze zwolnienia – wyjaśnia ekspertka.
Dodaje, że obowiązek posiadania zalecenia lekarskiego wpisanego do karty pacjenta, nie wynika wprost z ustawy o VAT.
– Nie do końca można się zgodzić z takim rozstrzygnięciem, które mówi, że istnienie zalecenia lekarskiego jest warunkiem zastosowania zwolnienia dla usług wynajmu łóżek czy żywienia osób towarzyszącym pacjentom. Natomiast niewątpliwie takie zalecenia lekarskie, czy to w formie zapisów w karcie pacjenta, czyli w historii choroby, czy w postaci takiego zalecenia otrzymanego na jakiejkolwiek kartce poświadczonej pieczątką lekarza, może być pomocne. W 2005 r. Europejski Trybunał Sprawiedliwości uznał, że usługi te nie korzystają ze zwolnienia, jednak mogą z niego skorzystać wyłącznie w sytuacji, kiedy są niezbędne do osiągnięcia celu terapeutycznego – podkreśla Kalina Figurska-Rudnicka.
Ekspertka radzi osobom towarzyszącym pacjentom, które otrzymały od szpitali fakturę za usługi noclegu i wyżywienia, aby poprosiły lekarza prowadzącego o wpisanie w kartę choroby informacji, że ich obecność jest uzasadniona ze względu na cele terapeutyczne.
Mniejsze wątpliwości budzi opodatkowanie VAT usług noclegu i wyżywienia dla opiekunów hospitalizowanych dzieci. W takim wypadku organy podatkowe podkreślają w interpretacjach podatkowych, że jeśli pobyt w szpitalu opiekunów hospitalizowanych dzieci zmierza do osiągnięcia celu terapeutycznego, usługi zakwaterowania i wyżywienia, świadczone przez szpitale tym opiekunom i osobom towarzyszącym, korzystają ze zwolnienia od podatku jako ściśle związane z opieką medyczną.
Rzecznik Praw Obywatelskich zwróciła się do wicepremiera, ministra finansów Jacka Rostowskiego o zajęcie stanowiska w tej sprawie.
– Słusznie Rzecznik Praw Obywatelskich prosi ministra finansów o wyjaśnienie sytuacji, bo żaden przepis nie wskazuje wprost, że zalecenia lekarskie, np. wpis w karcie choroby pacjenta, są konieczne, aby zwolnienie zastosować. Urzędy skarbowe każdą tego typu sprawę powinny traktować indywidualnie. Te szpitale, a jest ich pewna liczba, które dostały oceny swojego stanowiska w postaci interpretacji przepisów, gdzie minister finansów zgodził się, że tego rodzaju usługi – pod pewnymi warunkami – mogą być zwolnione z VAT, na pewno takich faktur z VAT wystawiać nie będą – reasumuje Kalina Figurska-Rudnicka.
Czytaj także
- 2025-03-31: Unia Europejska chce wzmocnić prawa kobiet. Zapowiadane działania będą dotyczyć m.in. równości w zatrudnieniu czy zwalczania przemocy
- 2025-03-21: Joanna Liszowska: Mam nadzieję, że nigdy nie będę świadkiem wypadku. Bałabym się udzielać pomocy, bo to niebywała odpowiedzialność
- 2025-02-11: Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców chciałby zyskać nowe kompetencje. Wśród nich mediacje między przedsiębiorcami
- 2025-02-04: Lekarze będą lepiej przygotowani do pracy w obliczu działań militarnych. Powstał nowy model kształcenia lekarzy cywilnych i wojskowych
- 2025-02-18: Pogłębia się brak wojskowych kadr medycznych. System ich kształcenia wymaga pilnej reformy
- 2025-02-07: Nowoczesne formy podania leków pozwalają uniknąć hospitalizacji. To duże ułatwienie dla pacjentów z chorobami przewlekłymi
- 2025-02-07: Miasta będą się starzały wolniej niż reszta kraju. Jednak w niektórych do 2050 roku seniorzy będą stanowić 37 proc. populacji
- 2025-01-22: Ślepe pozwy pomogą walczyć z hejtem w internecie. Spodziewana lawina wniosków może sparaliżować sądy
- 2025-01-15: Pracodawcy apelują o usprawnienie wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemcom. Nowe regulacje tylko w części w tym pomogą
- 2025-01-02: Ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej wchodzi w życie. Najważniejszym zadaniem przygotowanie społeczeństwa na zagrożenia
Transmisje online
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Obowiązki w zakresie zrównoważonego rozwoju staną się mniej uciążliwe. Będą dotyczyć tylko największych firm
Na pierwszy ogień deregulacji w Unii Europejskiej poszły przepisy dotyczące sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju. Obowiązki w tym zakresie będą, zgodnie z planem KE, się koncentrowały na największych podmiotach, co stanowi duże ułatwienie dla średnich podmiotów i małych firm w łańcuchach dostaw, ale też może zmienić proces dochodzenia do neutralności klimatycznej w UE. Raportowanie wpływu na środowisko rzeczywiście wiąże się z dużym wysiłkiem i kosztami, czego firmy się obawiają, ale z drugiej strony coraz więcej podmiotów widzi w tym cenne narzędzie do analizy i dodatkową wartość.
Telekomunikacja
Wykluczenie cyfrowe szczególnie dotyka generacji silver. T-Mobile wystartował z darmowymi kursami z obsługi smartfona

44 proc. Polaków w 2023 roku posiadało przynajmniej podstawowe kompetencje cyfrowe przy średniej unijnej na poziomie 56 proc. – wynika z danych Eurostatu. Dla grupy osób powyżej 55. roku życia odsetek ten wynosi kilkanaście procent. T-Mobile – w ramach projektu „Sieć Pokoleń” – burzy cyfrowe bariery oraz pokazuje, jakie możliwości daje technologia. W tym prowadzi cykl warsztatów stacjonarnych oraz udostępnia kurs online z podstaw obsługi smartfona.
Konsument
Spada spożycie alkoholu wśród młodzieży. Coraz mniej nastolatków wskazuje na jego łatwą dostępność

Alkohol jest najbardziej rozpowszechnioną wśród polskiej młodzieży substancją psychoaktywną, choć jego spożycie przez nastolatków znacznie spadło w ciągu trzech ostatnich dekad. Wciąż spory odsetek 15–16-latków uważa, że alkohol jest dla nich łatwo dostępny, ale o ile w przypadku piwa spadek w tym obszarze jest znaczący, o tyle w przypadku wódki delikatny trend spadkowy został w ostatnim badaniu zahamowany. Dostępność zaczyna się jednak nie w sklepie, ale już w domu. Co piąty rodzic jest w tej kwestii na tyle liberalny, że godzi się na spożywanie alkoholu przez dziecko w swojej obecności.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.