Mówi: | Dorota Ryl, wojewoda łódzki Dariusz Joński, poseł do Parlamentu Europejskiego, Koalicja Obywatelska |
Bezpieczeństwo stało się w UE tematem numer jeden. Miała w tym udział polska prezydencja
Ostatnie dni czerwca to dobra okazja do podsumowania pół roku prezydencji Polski w Radzie UE. Z tej okazji w Łodzi odbył się Wielki Piknik Europejski w Łodzi, w trakcie którego również wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego podsumowała ten okres: w ciągu ostatnich sześciu miesięcy Polska była silnym i odważnym przywódcą i również nam dała siłę i odwagę, aby kroczyć naprzód w tych bardzo trudnych czasach. Zdaniem europosła Dariusza Jońskiego Polsce udało się odbudować swoją pozycję na arenie międzynarodowej.
– W ciągu ostatnich sześciu miesięcy Polska była silnym i odważnym przywódcą i również nam dała siłę i odwagę, aby kroczyć naprzód w tych bardzo trudnych czasach. Polska zajmuje centralną pozycję w Unii Europejskiej i to się nigdy nie zmieni. Jesteśmy w Łodzi, gdzie widzimy ogromne korzyści, jakie czerpie miasto tego rodzaju dzięki członkostwu w Unii Europejskiej. Polacy na własne oczy widzą zalety bycia częścią Unii i nie mam wątpliwości, że Polska będzie nadal podążać w tym kierunku – podkreśliła podczas łódzkiego pikniku Roberta Metsola.
Z okazji polskiej prezydencji w Radzie UE w łódzkiej Manufakturze odbył się Wielki Piknik Europejski.
– Cieszymy się, że na koniec tej prezydencji mamy tak mocny akcent w województwie łódzkim, czyli wizytę przewodniczącej Parlamentu Europejskiego – mówi agencji Newseria Dorota Ryl, wojewoda łódzki. – Ta prezydencja była kolejną, którą przeżywałam, i wiem, że to bardzo ważne, że Polska zaznacza swoją obecność. Zaznacza swoje priorytety, między innymi bezpieczeństwo, które dla wszystkich jest ważne. Daliśmy przykład, ile można PKB przeznaczyć na obronność, i myślę, że w tych czasach to bezpieczeństwo się przebiło.
Ostatnie dni czerwca to okazja do pierwszych podsumowań prezydencji Polski w UE.
– Hasło „Bezpieczeństwo, Europo!”, które zostało ogłoszone w pierwszych dniach prezydencji przez premiera Donalda Tuska, weszło w życie, dlatego że cała Europa się przekonała, że trzeba uruchomić dodatkowe pieniądze. Mówimy o programie SAFE, o 800 mld euro, które zostaną zainwestowane i mogą być zainwestowane w całej Europie, nie tylko w Polsce, żebyśmy chronili nasze granice z morza, lądu i powietrza – mówi Dariusz Joński, poseł do Parlamentu Europejskiego z Koalicji Obywatelskiej. – Jak się patrzy na to, co się dzieje na świecie, nie tylko w Ukrainie, ale też na Bliskim Wschodzie, to wydaje mi się, że bezpieczeństwo jest bezcenne. Więc teraz Europa przechodzi do tej ogromnej inwestycji i to się właśnie między innymi udało dzięki polskiej prezydencji.
Jak podkreśla, kiedy Polska zaczynała prezydencję, otoczenie międzynarodowe było inne. Urzędujący jeszcze wówczas jako prezydent USA Joe Biden wyraźnie chciał wspierać Ukrainę i podkreślał znaczenie relacji transatlantyckich, zarówno w wymiarze obronnościowym, jak i handlowym. Po zmianie administracji w Białym Domu i narracji płynącej w stronę europejskich sojuszników państwa UE zaczęły mocniej stawiać na wzmacnianie zdolności obronnych we własnym zakresie.
– Jedna rzecz, która niewątpliwie się zmieniła na plus w Europie, jest taka, że jest dzisiaj silniejsza, mocniejsza, wspólna, bardziej zintegrowana. Parę lat temu wydawałoby się, że każdy idzie w trochę inną stronę – dodaje europoseł. – Poza tym Polska odzyskała swoją pozycję w Europie i odbudowaliśmy sojusze w Unii Europejskiej i na świecie dzięki dobrej dyplomacji. Tutaj wielka zasługa i premiera Donalda Tuska, i Radosława Sikorskiego.
Wraz z początkiem lipca br. stery w radzie UE przejmuje po nas Dania i według Dariusza Jońskiego jej prezydencja będzie kontynuacją działań prowadzonych na linii security w Europie. Bezpieczeństwo będzie nadal tematem przewodnim prac Parlamentu Europejskiego.
– 1 lipca rozpoczynamy prace nad bardzo ważnym dokumentem – Military Mobility. Jestem jego shadow reporterem w ramach naszej grupy EPP. Chcemy, żeby wszystko, co będzie budowane w ramach szeroko rozumianej infrastruktury, było podwójnego zastosowania: czyli w okresie pokoju – przez cywili, ale w okresie wojny, żeby móc szybko przerzucić żołnierzy, żeby mosty, wiadukty i drogi wytrzymały. Więc to jest po prostu mądre inwestowanie i jednocześnie odstraszanie nieprzyjaciela, który by chciał zaatakować któryś z krajów nadbałtyckich, krajów Unii Europejskiej – tłumaczy Dariusz Joński.
Za sukces polskiej prezydencji, obok nacisku na wzmocnienie obronności, uznaje wzmożone prace w obszarze transportu i konkurencyjności.
– Pół roku temu były apele, żeby zwolnić z karania tych, którzy produkują samochody spalinowe za nieprzestrzeganie nowych norm emisji CO2. Udało się to podczas polskiej prezydencji. My może nie produkujemy swojego samochodu, ale 200 tys. ludzi jednak pracuje w tym sektorze. Passenger rights to jest coś, co zostało zaakceptowane. Dodatkowo prawo jazdy od 17. roku życia to jest to, co interesuje bardzo wielu Europejczyków, nie tylko Polaków. Dzięki dobrej dyplomacji Polska odzyskała swoją pozycję w Europie. Odbudowaliśmy sojusze w Unii Europejskiej i na świecie – mówi poseł do Parlamentu Europejskiego z Koalicji Obywatelskiej.
Czytaj także
- 2025-07-02: Unijne mechanizmy ułatwiają zwiększenie wydatków na obronność przez europejskie kraje NATO. Ważnym aspektem infrastruktura podwójnego zastosowania
- 2025-07-11: Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania
- 2025-07-01: Koniec polskiej prezydencji w Radzie UE. Doprowadziła do przełomowego wzrostu wydatków na obronność
- 2025-07-10: Nowy raport KE wskazuje pewną poprawę w zakresie praworządności w Unii. Parlament chce silniejszych instrumentów do jej ochrony
- 2025-07-07: Trwa debata o nowych przepisach dotyczących praw pasażerów. Możliwe zmiany w wysokości odszkodowań za opóźnione loty
- 2025-06-20: Polska przeciwna przedłużeniu umowy UE–Ukraina o transporcie drogowym. Uderza ona w krajową branżę transportową
- 2025-06-20: M.Kobosko: Wszyscy zapłacimy za eskalację między Izraelem a Iranem. Kraje UE powinny robić więcej dla budowy swojego własnego bezpieczeństwa
- 2025-06-27: Komisja Europejska chce wprowadzić ujednolicone przepisy dotyczące wyrobów tytoniowych. Europosłowie mówią o kolejnej nadregulacji
- 2025-07-07: Kończy się 90-dniowe moratorium na cła nałożone przez Donalda Trumpa. Negocjacje UE–USA na razie bez porozumienia
- 2025-06-11: Wiceprzewodniczący PE: Polska prezydencja zapewniła UE stabilność w niepewnych czasach. Wiele inicjatyw dotyczyło obronności
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji
Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.
Bankowość
RPP zgodna co do potrzeby obniżania stóp procentowych. Trwają dyskusje dotyczące tempa tych decyzji

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procentowa ma wynosić 3,5 proc. Te okoliczności sprzyjają kredytobiorcom.
Handel
Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.